Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Creati-va propriul search engine folosind tehnologia AJAX

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
eu am un search engine care foloseste acest script pana cand mi-l voi face pe al meu personal ... este foarte bun scriptul ...

daca vreti adresa p.m. ca sa nu o postez ca nu am voie :)

#20
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007
Am si eu o intrebare...pt ca tot e vorba de motoare de cautare. Cum de google atunci cand iti ofera rezultatele nu iti arata rezultate si de la alte motoare de cautare.
Si intrebarea e valabila si pentru celelalte motoare de cautare (logic)

p.s. cipcip vezi ca ti-am trimis un pm

#21
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
fiecare are o baza de date proprie ...

in baza aia de date sunt indexate toate zecile de milioane de site-uri .. deci iti dai seama cat ocupa :)

fiecare search engine. Yahoo, MSN, Google, Alexa .. etc ... indexeaza site-urile si datele sunt introduse in respectivele baze de date ale fiecarei companii

#22
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 cipcip, on Oct 22 2007, 19:23, said:

fiecare are o baza de date proprie ...

in baza aia de date sunt indexate toate zecile de milioane de site-uri .. deci iti dai seama cat ocupa :)

fiecare search engine. Yahoo, MSN, Google, Alexa .. etc ... indexeaza site-urile si datele sunt introduse in respectivele baze de date ale fiecarei companii
Pai da, si de ce un motor de cautare nu indexeaza rezultatele de la alte motoare de cautare ?

#23
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
pentru ca nu vor ei ...

#24
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Motoarele de cautare au nofollow! Am incercat eu cu sphiderul sa indexez google.ro :D e foarte bun scriptul dar trebuie sa ai spatiu si sincer nu cred ca se preteaza , visam si eu o data dar am renuntat! Merge sa faci indexare locala , in rest , mult sptiu , tone de keywords , cateva bug-uri neimportante...etc

#25
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 lord_ice, on Oct 23 2007, 20:01, said:

Motoarele de cautare au nofollow! Am incercat eu cu sphiderul sa indexez google.ro :D e foarte bun scriptul dar trebuie sa ai spatiu si sincer nu cred ca se preteaza , visam si eu o data dar am renuntat! Merge sa faci indexare locala , in rest , mult sptiu , tone de keywords , cateva bug-uri neimportante...etc
Despre ce bug-uri este vorba?
Am si eu o intrebare: Pe mine chiar ma tenteaza ideea cu motorul de cautare (folosind scriptul sphider). Nu credeti ca ar merge sa-mi fac PC-ul meu ca server (adica sa instalez pe el ce am nevoie pt asa ceva, pt k banuiesc ca Easy PHP nu e suficient), deoarece eu cred ca nu este nevoie de largime fff mare de banda deoarece se trimite la vizitator numai text. Nuuu?

#26
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Bug-uri minore , in general problema e optimizarea bazei de date , cred ca trebuie perfectionat algoritmul de optimizare, mi se pare ca se poate scoate ceva mai bun din el! Pr-ul nu e o problema , se implementeaza rapid! Am povestit intr-un alt thread despre idei de facut bani ce probleme pot aparea atunci cand te decizi sa faci un motor de cautare! Multa bafta!

Edited by lord_ice, 25 October 2007 - 20:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate