Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Creati-va propriul search engine folosind tehnologia AJAX

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
Vreti sa va faceti un search engine folosind tehnologia AJAX impreuna cu un Google API ??

Nimic mai simplu ...

Scriptul este facut doar dintr-un simplu fisier .php ...

Il aveti atasat ...

Attached Files


Edited by cipcip, 20 October 2007 - 23:14.


#2
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 cipcip, on Oct 21 2007, 00:03, said:

Vreti sa va faceti un search engine folosind tehnologia AJAX impreuna cu un Google API ??

Nimic mai simplu ...

Scriptul este facut doar dintr-un simplu fisier .php ...

Il aveti atasat ...
Da...intradevar, destul d interesant pentru mne.
Ca tot e vorba aici despre engine de cautare, am gasit un site din intamplare (un motor de cautare, din pacate nu ii mai retin adresa) care era un motor de cautare, dar scria pe el ceva de genul:
Acest motor de cautare este creat pentru Romania, si foloseste o combinatie intre Yahoo, Google, si MSN.
Mentionez ca toate rezultatele se afla la ei pe site (adica nu cum este bagina de web atasata ma sus de"cipcip", in care daca dai mai multe rezultate te trimite pe pagina d la google.).
Acum am si eu niste ntrebari:
1. Este legal acel site?
2. Cum iau raspunsurile de la acese mtare de cautare (google, yahoo, msn)?
3. Cum po sa combine rezultatele de la google, yahoo si msn?

Multumesc

#3
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
este legal doar daca folosesti Google API ... nu ai voie sa te folosesti de baza lor de date ca sa iti faci search engine ...

cat despre celelalte motoare de cautare este ilegal deoarece ei nu ofera asa ceva ...

#4
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 cipcip, on Oct 21 2007, 09:21, said:

este legal doar daca folosesti Google API ... nu ai voie sa te folosesti de baza lor de date ca sa iti faci search engine ...

cat despre celelalte motoare de cautare este ilegal deoarece ei nu ofera asa ceva ...
Ok.
Am inteles....
Pai si daca afla google, respectiv yahoo si msn de ei, k folosesc engine-uri cu rezultate de la motorul lor de cautare, ce le pot face?
Si as mai vrea sa stiu cum de pot sa afle raspunsurile de la alte motoare de cautare ?

#5
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
ii da in judecata .. sau daca sunt oameni cu obraz ... intai le cere sa stearga site-ul ...

#6
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Damn! Asa credeti? Ati vazut vreun motor de cautare dat in judecata? Eu stiu ca sunt public feeds la Yahoo si AltaVista si API's la Google! Interesati-va , nu mai dati pareri personale si eronate ;)

#7
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 lord_ice, on Oct 21 2007, 22:46, said:

Damn! Asa credeti? Ati vazut vreun motor de cautare dat in judecata? Eu stiu ca sunt public feeds la Yahoo si AltaVista si API's la Google! Interesati-va , nu mai dati pareri personale si eronate ;)
Adica sa inteleg ca eu pot face un motor de cautare cu rezultatele de la yahoo, specificand doar k folosesc rezultatele de la el (fara ca sa fie nici un link cum este la acest API de la google cand dai sa vezi mai multe rezultate de te trimite pe pagina lor.).
Si cum pot intra in posesia raspunsurilor de la yahoo, sau altavista?

Si inca ceva...am citit undeva ca AOL foloseste raspunsurile de la google (sau ceva de genul). E adevarat? Si daca da, cum?
Pt k eu am vazut ca nu specifica nicaieri nimic legat de google.

#8
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Ask.com foloseste Yahoo de ex , chiar le apartine. Intra pe HotScripts.com , un site "de casa" pentru MSN din cate am inteles , si vezi cate motoare de cautare nu scot rezultate din Yahoo sau MSN sau Google. Crezi ca nu le interziceau pana acum? Sau ...cum se explica ca exista scripturi payd? Firmele care produc si vand scripturi payd ce scot din Altavista , Yahoo si MSN fara nici cel mai mic link ar fi primele date in judecata,nu?
Noi inca nu intelegem ce inseamna copyright , nu poti pune copyright pe o informatie publica ;) daca tu scrii o poezie poti cere drepturi pe ea , dar domeniul public e domeniu public , de ex :STIRILE web , nu poti pune copyright pe ele iar cu atat mai pun pe domenii.
Cat despre scos informatii din motoarele de cautare , nu ma  pricep , dar cu siguranta nu este "o scurgere" sau ceva ilegal , nu este "un hack" sau o portita ci o poarta larg deschisa...dc? nu stiu! probabil exista un motiv!

#9
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
poti pune copyright deoarece tu te folosesti de serverele lor .. o fi informatia publica dar de ce oamenii aia sa plateasca sa tina serverele si tu sa te folosesti moca de ele ? ..

daca nu s-ar da in judecata .. ar fi bine sa se dea .. eu asa as fi facut ...

cum fac black eyed peas ... dau in judecata orice site care au muzica lor pe el fara acordul lor ... a zis si la tv asta asa ca nu ma puteti contrazice ;)

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
De ce nu citiți voi Terms of Service de pe google.com ?
Așa ați ști exact ce vorbiți.

"5.3 You agree not to access (or attempt to access) any of the Services by any means other than through the interface that is provided by Google unless you have been specifically allowed to do so in a separate agreement with Google. You specifically agree not to access (or attempt to access) any of the Services through any automated means (including use of scripts or web crawlers) and shall ensure that you comply with the instructions set out in any robots.txt file present on the Services." (http://www.google.com/accounts/TOS)

Mai e nevoie de mai mult ?

#11
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
pai si eu ce am zis ? ei se contraziceau cu mine ... nu ai voie .. ai voie doar prin google api ...

la restul search engine-urilor e aceeasi chestie ... numai ca acolo e interzis total deoarece ei nu au un astfel de serviciu

#12
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Atunci exista o toleranta maxima!

#13
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007
Uitatti ce am gasit...un vizitator a intrat pe siteul meu de pe motorul de cautare:
http://www.lemmefind.ro/
si uitati-va sa vedeti ce scrie pe acest motor. Oare e legal?

#14
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
nu este legal ...

si nu stiu de ce a pus chestia asta:

© Drept de autor - 2007 LemmeFindSM.com

pt ca el nu a facut nimic ca sa aiba drepturi ...

#15
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 cipcip, on Oct 22 2007, 13:34, said:

nu este legal ...

si nu stiu de ce a pus chestia asta:

© Drept de autor - 2007 LemmeFindSM.com

pt ca el nu a facut nimic ca sa aiba drepturi ...
A facut scriptul cu care primeste rezultatele de la cele 3 motoare de cautare :))

#16
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
da iarta-ma ... am uitat .. trebuie sa ii acordam credit pentru ca fura .. si se foloseste ilegal de baza altora de date :)

#17
lord_ice

lord_ice

    SEO is ART

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,100
  • Înscris: 20.06.2007
Daca vreti sa fiti in legalitate (dupa parerile de mai sus)  va sfatuiesc sa folositi sphider (www.sphider.eu parca) un motor de cautare 100% independent dar tre sa aveti hosting tata :D macar 300-400 mb ptr baza de date!

#18
stocarul

stocarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 06.05.2007

 lord_ice, on Oct 22 2007, 17:48, said:

Daca vreti sa fiti in legalitate (dupa parerile de mai sus)  va sfatuiesc sa folositi sphider (www.sphider.eu parca) un motor de cautare 100% independent dar tre sa aveti hosting tata :D macar 300-400 mb ptr baza de date!
L-am luat si eu (versiunea cea noua)
Dar nu mi se instaleaza...am facut ce spunea prin indicatii, dar in graba pt ca acum sunt putin ocupat, dar daca cineva il testeaza. il rog sa posteze aici si sa zica ce parere are despre acest engine.
Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate