Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Donarea unui lob de ficat, Help me plss

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ambry

ambry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2007
Rog Ajutor !!!
Am nevoie de niste informatii ....
O cunostinta are nevoie de un lob de ficat ... nimeni nu a  dorit sa il ajute ... eu ma gandesc ca  e posibil sa fac asta pentru el . insa nu stiu nimic despre aceasta
operatiune . ce riscuri am eu ? ce presupune donarea unui lob de ficat ...
Rog , cine stie , sa imi de-a un sfat .
Multumiri Anticipate,

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
am incercat sa te ajut ca vad ca nu a raspuns nimeni inca, dar din pacate Google s-a dovedit foarte sarac.
nu am gasit decat un articol vechi de 4 ani, din 2003. Desigur, am cautat numai in romana, nu si in engleza unde presupun ca o sa gasesti mai multe cazui si informatii dar nu stiu cat de relevante.

Quote

La Institutul Clinic Fundeni din Bucuresti, in clinica de chirurgie generala si transplant hepatic, a fost efectuat primul transplant de ficat de la donator viu intre doi adulti, a declarat prof. dr. Irinel Popescu, realizatorul interventiei. Donatorul a fost un barbat de 43 de ani, iar primitorul, cu un an mai mic, suferea de ciroza hepatica in stadiul terminal, provocata de o infectie cu virus hepatic tip B. Cei doi barbati nu erau rude, ci buni prieteni. Operatia s-a desfasurat sub coordonarea profesorului german Cristoph Broelsch, cel care a introdus si promovat metoda pe plan mondial. Pentru transplant s-a prelevat lobul drept al donatorului, in greutate de 850 de grame, si a fost implantat primitorului dupa extirparea ficatului bolnav. Operatia a durat aproximativ 14 ore. In prima zi, post-operator, evolutia ambilor pacienti este normala, a mai spus prof. dr. Irinel Popescu. Transplantul cu ficat de la donator viu poate fi in viitor o solutie pentru depasirea crizei de organe, cauzata de numarul mic de donatori in moarte cerebrala din Romania.

deci presupun ca prea multe griji n-ar trebui sa-ti faci, nu stiu...ficatul stiu ca se regenereaza...cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un medic chirurg...

#3
ambry

ambry

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 05.04.2007
multumesc mult , totusi dupa cele citite imi  este si mai teama .... intradevar  , google e super sarak la capitolul acesta .

#4
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
The living liver donors are hospitalized about a week after the operation and have only occasionally required blood transfusion. Nevertheless, the donor operative procedure is a major operation and not without risk. Mayo Clinic's transplant team estimates a risk to the liver donor's life of 0.5 to 1 percent.
The donor is also at risk for temporary problems related to the surgical incision and the possibility of blood clots. The great majority of donors, however, have enjoyed a complete recovery within a few months of their operations, and tremendous satisfaction from giving a loved one their "gift of life."
De aici.

The donor must have major abdominal surgery to remove the part of the liver that will become the graft (also called a liver allograft, which is the name for the transplanted piece of liver). As techniques in liver surgery have improved, the risk of death in people who donate a part of their liver has dropped to about 1%. The donated liver will be transplanted into the patient. The amount of liver that is donated will be about 50% of the recipient's current liver size. Within 6-8 weeks, both the donated pieces of liver and the remaining part in the donor grow to normal size. De aici.

As with any surgery involving general anesthesia, there are possible complications of the anesthesia itself including heart complications, stroke, and blood clot formation in the legs or lungs. Other risks associated with surgery on the abdomen are bleeding, infection and failure of the wound to heal. With liver surgery, complications include bleeding, bile leaks or injury to the bile ducts. There also is a risk that the remaining portion of your liver will fail and you will need an urgent liver transplant yourself. There is even a risk that you might die. We will discuss these risks with you in more detail during the evaluation. De aici.

Riscul pentru donator nu are de ce sa fie cu mult mai mare in Romania decat altundeva.

#5
Albedo_0.39

Albedo_0.39

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 14.10.2007

 ambry, on Oct 19 2007, 10:43, said:

Rog Ajutor !!!
Am nevoie de niste informatii ....
O cunostinta are nevoie de un lob de ficat ... nimeni nu a  dorit sa il ajute ... eu ma gandesc ca  e posibil sa fac asta pentru el . insa nu stiu nimic despre aceasta
operatiune . ce riscuri am eu ? ce presupune donarea unui lob de ficat ...
Rog , cine stie , sa imi de-a un sfat .
Multumiri Anticipate,

Prima problema care se ridica e  cea a compatibilitatii biologice dintre tine ca donator si pacientul receptor, care trebuie verificata inainte de toate.
Operatia este riscanta si pentru donator, intrucat presupune extragerea unei portiuni importante din ficat impreuna cu vasele de sange aferente. Precum vezi, chiar si in tarile unde operatie este mult mai frecventa mortalitatea donatorilor este de peste 1%. Riscurile nu sunt numai cele vitale, pot exista si complicatii care nu te omoara dar iti fac viata mizerabila, cum ar fi infectiile si supuratiile, aderentele postoperatorii, etc.
Informeaza-te in prealabil cat mai complet, apoi reflecteaza si ia o hotarare in cunostinta de cauza.

Edited by Albedo_0.39, 20 October 2007 - 11:46.


#6
bogdancristiann

bogdancristiann

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.05.2005
Sunt in situatia de a cauta un donator pentru tatal meu, care a fost diagnosticat cu ciroza hepatica si hepatita HVB. Eu nu pot fi donator, am grupa sanguina A2, diferita de a lui, care e 01. Sunt cat de cat la curent cu riscurile implicate de aceasta operatie si va stau la dispozitie cu orice informatii va intereseaza. Nu e o operatie foarte grea, insa recuperarea dureaza o luna in spital si dupa externare trebuie tinut un anume regim alimentar. De asemenea, ficatul se regenereaza in cateva saptamani, deci nu exista nici un fel de riscuri din acest punct de vedere pentru donator.

#7
OannaB

OannaB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.03.2008

 bogdancristiann, on Feb 27 2008, 12:28, said:

Sunt in situatia de a cauta un donator pentru tatal meu, care a fost diagnosticat cu ciroza hepatica si hepatita HVB. Eu nu pot fi donator, am grupa sanguina A2, diferita de a lui, care e 01. Sunt cat de cat la curent cu riscurile implicate de aceasta operatie si va stau la dispozitie cu orice informatii va intereseaza. Nu e o operatie foarte grea, insa recuperarea dureaza o luna in spital si dupa externare trebuie tinut un anume regim alimentar. De asemenea, ficatul se regenereaza in cateva saptamani, deci nu exista nici un fel de riscuri din acest punct de vedere pentru donator.
Bogdan, detaliaza, te rog, riscurile. De asemenea, daca ai putea sa ne spui care sunt metodele tale de a cauta un donator. Si ce stii despre asta legal-medical. Adica, daca eu vreau si sunt compatibila din toate punctele de vedere biologico-medicale, medicul accepta si face transplantul? Adica nu mai intervin prioritatile stabilite de ei in lista de asteptare? Lista la care nu avem sperante prea mari. Din ce stiu, statistici oficiale, peste 300 de romani asteapta un ficat, in timp ce bolnavii infectati cu VHC sau cu ciroza creste zi de zi...numai cei care stiu ca au acest virus/aceasta boala.

#8
jean_jean

jean_jean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.05.2011

 ambry, on 19th October 2007, 10:43, said:

Rog Ajutor !!!
Am nevoie de niste informatii ....
O cunostinta are nevoie de un lob de ficat ... nimeni nu a  dorit sa il ajute ... eu ma gandesc ca  e posibil sa fac asta pentru el . insa nu stiu nimic despre aceasta
operatiune . ce riscuri am eu ? ce presupune donarea unui lob de ficat ...
Rog , cine stie , sa imi de-a un sfat .
Multumiri Anticipate,

buna ziua in legatura cu intrebarea dvs va pot spune ca cel care doneaza adica dvs nu sunteti expus la riscurii mari.tot ce trebuie sa faceti este sa tineti cu strictete un regim dupa transplant adica fara prajeli acidurii,etc mai bine sous tre sa mancati mai mult fiert timp de cam 3-6 luni parca dar asta va va spune doctorul . oricum ficatul se regenereaza in 6 luni deci daca tineti regim nu veti pati nimic

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate