Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 

unde gasesc o alta Vama Veche!!!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
39 răspunsuri în acest subiect

#19
sarmiro

sarmiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 229
  • Înscris: 21.02.2003
Cat mai costa bacul. Anul trecut era 150k deci dus intors iaca s-au dus mai multe beri? Si spune si tu daca mai e loc pe palja. Au reamenajat plaja in partea stanga (cand stai cu spatele la cherhana, cea dinspre Sulina) sau e tot plina de scoici de nu poti intra in apa.

#20
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.649
  • Înscris: 28.11.2001
bacul (adica salupa ca nu-ti trece si masina) costa 150.000 lei/persoana - traversarea, atat la oficiali cat si la particulari.
cursele oficiale sunt parca la orele 9.00, 12.00 si 18.00 dar eu va sfatuiesc sa nu va incurcati asa, sunt destui particulari care va taxeaza la fel si nu sunt prea aglomerati
mai exista si varianta rapida cu 1.500.000/traversare, dar nu cred ca intra mai mult de 4 persoana, avantajul este ca in loc de 1,5 ora face cam 20 de minute.
berea are preturi foarte buna, la draft de 400 ml tuborgul este 25000 iar skol-ul 16.000.
la sticla in jur de 30.000

ciorba la restaurant este pana in 50.000


a sa nu uit. ptr masina exista la Jurilovka, chiar langa port parcare pazita care te costa 50.000/zi

#21
2Fst4U

2Fst4U

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.732
  • Înscris: 03.11.2003
Cazarea cat costa, la prticulari sau o casauta?

#22
rnicolescu

rnicolescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 232
  • Înscris: 18.03.2002
Tarife casuta: 8-12 euro, depinzand de sezon si ziua saptamanii.

#23
craiuVerde

craiuVerde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.103
  • Înscris: 07.08.2003

Quote

Originally posted by craiuVerde
am fost in weekend la Vama Veche...
am fost dezamagit de ce am gasit acolo. este pentru prima data cand ma duc si imi pare rau ca nu am fost pana acum... ce auzisem eu despre Vama nu mai este... toata lumea alearga sa faca bani... multe terase... cazari in case... (anyway, am dormit pe plaja ca asa a vrut... capul meu!)...

in schimb, mi-a zis o prietena ca exista un loc pe langa delta - la mare - unde infloreste o alta Vama Veche... doar cu corturi, doar cu rock... stie cineva pe unde vine asta???


ieri m-am intors pentru a treia oara de la vama...
chiar daca, asa cum scriam aici, prima oara nu a fost asa cum ma asteptam, de cand tot ma duc realizez ca e super... totul este sa stai seara pe plaja, sa dai de un chitarist, sa te duci sa... "faci rost" de porumbi de copt si de lemne (bine'nteles!), sa cumperi un kilogram de cartofi... de baut ar fi bine sa bei cam pana pe la 23.00 si apoi sa o dai pe NO ALCHOOL... ca sa prinzi rasaritul la ovidiu pe ravel - "Bolero"...

p.s. chitaristul ar fi bine sa fie unu, Freddy, cu o lauta si un doublesix...

#24
catadumi1

catadumi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 60
  • Înscris: 17.07.2005
Daca merge cineva la Portita anul acesta cu cortul, pe la mijloc de august, si mai are 2 locuri libere in masina sa ne anunte si pe noi...suntem sot si sotie din ploiesti....in felul asta impartim cheltuielile in doua si ne facem si noi prieteni...merci :coolspeak:

#25
veverita

veverita

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.820
  • Înscris: 13.12.2004
are cineva idee cum se ajunge in jurilovca? n-am masina la dispozitie, si as vrea sa trag o fuga pana la portita.

#26
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.833
  • Înscris: 13.01.2005

veverita, on Jul 17 2005, 15:34, said:

are cineva idee cum se ajunge in jurilovca? n-am masina la dispozitie, si as vrea sa trag o fuga pana la portita.

<{POST_SNAPBACK}>

http://forum.softped...opic=60078&st=0

#27
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 29.09.2003
mai bine mergeti pe plaja de la Sfantu Gheorghe.. 50 km de pustietate, dune de nisip si cate-un turn de observatie din ww2 ici-colo. In 2003 cand am fost eu eram singur pe plaja... peace, quiet and relaxation  :peacefingers:

#28
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.833
  • Înscris: 13.01.2005

RoTTen, on Jul 17 2005, 15:49, said:

mai bine mergeti pe plaja de la Sfantu Gheorghe.. 50 km de pustietate, dune de nisip si cate-un turn de observatie din ww2 ici-colo. In 2003 cand am fost eu eram singur pe plaja... peace, quiet and relaxation  :peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>

Cum se ajunge acolo?

#29
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 29.09.2003
Se ia vaporul din Tulcea sau Mahmudia pana la Sfantu Gheorghe... de la debarcader se face aprox jumatate de ora pana la plaja.

edit: Vaporul face aprox 3 ore dus si 5 ore intors si mergea in 2003 o data la 2 zile

Fișiere atașate


Editat de RoTTen, 17 iulie 2005 - 14:58.


#30
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.104
  • Înscris: 19.01.2004
ia, nu puteti sa dati mai multe amanunte despre sf.gheorghe? transport (ore de plecare, de exemplu), cazare, eventuale facilitati (aprovizionare, i mean)?

Editat de Taxon, 17 iulie 2005 - 15:33.


#31
RoTTen

RoTTen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 223
  • Înscris: 29.09.2003
De cazare nu stiu, eu nu am vorbit inainte, am gasit acolo pe loc... dar poti da search pe google http://www.google.ro... gheorghe&meta=

Trebuie sa-ti iei apa cu tine, minim 2litri pentru fiecare zi, sau iti poti lua de la alimentara din sat, mancarea vine impreuna cu cazarea, eu am dat 200.000 pe zi pentru cazare + pranz + cina. Acum am inteles ca e in jur de 350.000. Mancarea consta in ciorba de peste, peste pane, peste la gratar, peste la cuptor  :D, iar prin peste se intelege sturion (nu mai stiu exact cu care 2 specii de sturion am fost serviti), calcan, si ce mai le ceri tu; oricum, gatesc genial oamenii... Cu tantarii e cam nasol, eu am uitat geamul deschis peste zi, iar seara cand m-am intors de la pescuit am facut febra musculara de la atata topait si fleoscait tantari.. cel putin cu un "flop" de revista iei vreo 20 de suflete  ^_^. Pe plaja e perfect, nada tantari, e misto de mers cu cortu. Sau cel putin pare.. Oricum, e neaparat nevoie de ceva spray de tantari pentru corp.. Barca se poate "inchiria" cu greu de la tarani, si vine cu tot cu barcagiu.. Nu existau barci care sa aiba capacitate peste 4-5 persoane! Noi am fost 4 + barcagiu si era cat pe ce sa ne rasturnam pe bratul Sf. Gheorghe. Cel mai misto e sa te trezesti la 5 dimineata si sa pleci cu barca, jumatate de metru deasupra apei totul e invaluit in ceata, mai vezi cate-un pelican ratacit care-si ia zboru din stufaris, totul intr-o liniste mormantala..

PS: Ca sa intri in delta iti trebuie autorizatie care se obtine de langa parcarea portului din Tulcea...

#32
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.104
  • Înscris: 19.01.2004
RoTTen, suna super! Merci pentru informatii!

#33
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Un loc pe care foarte putini il stiu este plaja de la Vadu .... sant kilometri intregi de plaja virgina .... poti sa faci ce vrea ... sufletul tau ...
Mergi Constanta --> Mamaia --> Navodari --> Vadu --> inainte sa te infunzi in poarta vechii Uzine de extractie metale rare (care nu a functionat niciodata) faci dreapta ... drumul coboara o panta si apoi mergi putin pe un drum din dale de beton dupa care faci iar dreapta pe nisip si ajungi pe plaja ... nesfarsita ...
Nu exista NICI O AMENAJARE ... trebuie sa ai TOTUL de acasa sau poti cumpara din Vadu. Daca vrei peste vezi ca prin apropiere este o cherhana si poti cumpara dimineata peste de la pescari.
Daca mergi cu masina si o bagi pe nisip e bine sa tragi langa cherhana ca au aia un vinci urias pe plaja cu care poti sa scoti masina din nisip ... daca te impotmolesti ...

Fișiere atașate



#34
RALLYMAN

RALLYMAN

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 270
  • Înscris: 13.09.2004
Si cateva imagini din Vama luate miercuri seara ...

Fișiere atașate


Editat de RALLYMAN, 18 iulie 2005 - 23:58.


#35
Piorel

Piorel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.072
  • Înscris: 21.10.2003
Lasati Gura Portitei ca e bine asa cum este, atat trebuie sa vina oamenii "vama veche" si acolo.

:peacefingers:

#36
alexalecu

alexalecu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 16.05.2003

Piorel, on Jul 19 2005, 00:20, said:

Lasati Gura Portitei ca e bine asa cum este, atat trebuie sa vina oamenii "vama veche" si acolo.

:peacefingers:

<{POST_SNAPBACK}>


exact asta e si parerea mea. deja a cam inceput s-o ia razna treaba si acolo :(, nu cred c-o sa mai fie mult timp ceea ce este acum

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate