Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

linkuri in semnaturi pe forumuri

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007
linkurile in semnatura pe forumuri (unde regulamentul permite asa ceva) sunt de vreun folos ? adica sunt recunoscute ca si backlinkuri ?

in cazul in care ar avea vreun efect pozitiv, conteaza numarul posturilor sau tot una ii ca ai un post sau ca ai cu miile ?

Edited by syber90, 15 October 2007 - 21:11.


#2
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Conteaza linkurile din semnatura insa in momentul asta se pare ca, conteaza mai putin decat contau acum o perioada. Conteaza numarul posturilor. Fa vreo 50 de posturi cu link in semnatura pentru un site abia nascut. Go to yahoo site explorer si fa un search pe domeniul tau. Priveste rezultatele.

#3
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Din cate stiu, forum-urile mari au nofollow pentru link-uri, tocmai pentru a evita spam-ul de acest gen. Conteaza numarul post-urilor, bineinteles.

#4
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

 robertmihaileanu, on Oct 16 2007, 11:09, said:

Din cate stiu, forum-urile mari au nofollow pentru link-uri, tocmai pentru a evita spam-ul de acest gen. Conteaza numarul post-urilor, bineinteles.

Exemple ?

Sunt membru pe cateva forumuri mari dar chestia cu nofollow nu am vazut-o pana acum.

#5
r3ddr

r3ddr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,903
  • Înscris: 29.11.2001
dunno, studiez B)

#6
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007
ok, deci efecte negative nu au cum sa fie  :rolleyes:  

exista un anumit timp dupa care apar backlinkurile de pe acele forumuri ?

exemplu: sa zicem ca imi pun link catre site-ul meu in semnatura pe softpedia...dupa cat timp imi va aparea acest backlink ?

#7
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005

 syber90, on Oct 17 2007, 22:37, said:

exemplu: sa zicem ca imi pun link catre site-ul meu in semnatura pe softpedia...dupa cat timp imi va aparea acest backlink ?


Niciodata  :lol:


Acum vorbind serios, incearca treaba. Insa nu pe SP. Incearca pe forumul DP , posteaza acolo cat e nevoie , adauga semnatura , posteaza de vreo 20-30 de ori. Apoi cauta cu site explorerul celor de la yahoo sa iti vezi IBLurile.

#8
syber90

syber90

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 28.01.2007

 darkstar_tfd, on Oct 17 2007, 22:42, said:

Niciodata  :lol:


Acum vorbind serios, incearca treaba. Insa nu pe SP. Incearca pe forumul DP , posteaza acolo cat e nevoie , adauga semnatura , posteaza de vreo 20-30 de ori. Apoi cauta cu site explorerul celor de la yahoo sa iti vezi IBLurile.

softpedia era doar un exemplu...din cate stiu nici nu ai voie cu linkuri in semnatura (cu exceptia linkurile catre alte thread-uri, etc. ce apartin de softpedia)

vb de forumuri in general, cele care iti dau voie cu link in semnatura si nu au nofollow pt linkuri

#9
darkstar_tfd

darkstar_tfd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 18.08.2005
Citeste mai sus , ai un exemplu. Testeaza.

#10
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
Nu cunosc exemple pentru ca nu fac chestia asta. Citisem informatia aia pe un forum sau pe un blog din afara. Dar ma gandesc ca e logic: nofollow descurajeaza spam-ul (ma refer la spam-ul facut "inteligent", nu la mesajele acelea cretine) pe blog-uri, ar putea fi folosit pentru acelasi lucru si pe forum-uri. Eventual, daca esti moderator pe un forum cu un PR destul de mare, iti poti trece site-ul ca Personal Webpage. Paginile personale ale moderatorilor de pe SP, de exemplu, au acelasi PR ca forum-ul, adica 5.

#11
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004

 robertmihaileanu, on Oct 19 2007, 11:11, said:

[...]Paginile personale ale moderatorilor de pe SP, de exemplu, au acelasi PR ca forum-ul, adica 5.
bagi tu mana in foc?

#12
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007

 ciuly, on Oct 19 2007, 12:30, said:

bagi tu mana in foc?
Nu, nu e nevoie de gesturi necugetate. Inainte sa pui intrebarea asta de doi lei, era mai bine daca dadeai cateva click-uri pe nickname-urile colegilor tai.

Am dat eu pentru tine: LoveDemon, Celestin, Tyby, mufa etc.

Tu ai 4 pentru ca, probabil, nu esti un moderator suficient de vechi sau pentru ca esti moderator pe mai putine arii. :)

#13
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
dar vad ca iti place sa vorbesti prostii.

in primul rand, corect se spune ca unii moderatori de pe SP au PR 5 ca si forumul. pentru ca pot fi altii care au PR mai mare sau mai mic. cu PR ami mic sunt mai multi, de ex:
darkangelbv: N/A
raz: 4
xella: 3
syncron: n/a
strict: 4 (si e pagina lui de profil, dupa logica ta cu atat mai mult ar trebui sa aibe 5, nu?)
shumilica: 1
shobi: 2
klamath: 3 (si asta user vechi)
etc etc

2 la mana, nu stiu ce softuri folosesti tu, dar eu n-am avut niciodata pr 4 sau mai sus. iar acuma am 2.

3 la mana, nu conteaza pe cate arii esti moderator pt ca link-ul catre site se afla pe pagina de profil care este una singura pentru toti. si iarasi nu conteaza de cand esti inscris sau moderator, conteaza de cand ti-ai pus site-ul la profil. aaa, ca daca foarte activ si deci iti apare pagina link catre pagina de profil des pe pagina pricinpala, sau ai postat foarte mult, sau chiar moderezi mult arii, si iti apare link catrepagina de profil de mai multe ori pe pagina principala, asta-s nimic-uri.
cods, moderator pe 24 de arii are pr la profil 4.
crash, moderator pe 23 de arii are pr la profil N/A.
etc, etc, etc.

faptul ca ai un link de pe o pagina cu pr X>=5 nu iti garanteaza nici macar un PR1, nu ca sa iti garanteze PR-ul paginii principale. ca unele pagini de profil au PR-ul egal cu cel al paginii principale e parea a doua.

asa ca termina cu aberatul ca pe linga faptul ca vorbesti pe linga, mai faci si afirmatii false.

si ca sa inchei, sebastian, super moderator si al 7-elea user de pe forum are site-ul cu pr 2.

asa vezi-ti de economia ta si lasa seo-ul pentru cei care stiu cu ce se mananca.

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Oi fi eu user vechi dar domeniul are o luna jumate si situl vreo 2 saptamani :P

Totusi este amuzanta partea cu "pagerank egal cu al forumului".

#15
robertmihaileanu

robertmihaileanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 27.08.2007
:lol:
1. Pagini personale = Profile; daca erati un pic atenti la logica, nu era greu sa va dati seama. :)
2. Numai un om cu o exuberanta juvenila de neconceput isi poate inchipui ca eu m-am referit la paginile trecute in Profile atunci cand am zis ca moderatorii SP au PR egal cu 5, ca forum-ul. Faptul ca eu am trecuta o pagina in profil nu inseamna ca detin pagina respectiva. Eu pot sa-mi pun si apple.com acolo, microsoft.com etc.
3. Te rog sa scrii ingrijit atunci cand mi te adresezi. E o dovada de respect si de bun simt ca daca eu scriu ingrijit si corect si tu sa faci acelasi lucru. Daca nu poti face asta, incheiem discutia. Btw, ce te faci la keyword-uri? Si pe alea le scrii gresit? :huh:
4. Vechimea nu conteaza decat daca esti activ. Activ in sesnsul de post-uri multe, sa nu te loghezi "invisible", sa apari ca moderator (daca e cazul) pe cat mai multe arii dar acest lucru sa fie afisat pe paginile care au PR mare, sa ai topic-uri sticky etc.
5. Daca voiai sa ma corectezi neaparat undeva, puteai sa o faci in legatura cu faptul ca m-am referit numai la moderatori, nu si la user-i. Nu prea am fost interesat de PR-ul forum-ului, al user-ilor etc, observatia cu moderatorii imi sarise in ochi, dar de cand cu discutia asta m-am uitat mai atent in profilurile diversilor user-i si am observat ca sunt si alte aspece care pot genera un PR bun pentru Profile. Hai sa punem un pariu. Imi fac un user nou. Nu postez deloc de pe el. Logic, nici moderator nu va fi. In schimb, ma loghez mereu pe visible si instalez Reload Every pentru Firefox. Il setez la 10 minute. Apoi, imi schimb data de nastere astfel incat sa apar zilnic in lista cu sarbatoritii zilei. Voi avea sau nu PR pt Profile?
6. "Admin-ul" invision, cu 0 post-uri si 0 activitate, are PR 3 la Profile. De unde? :) E plin de BL profilul lui, nu? :lol:
7. Sebastian?! Supermoderator?!! Hmmm... Ce ziceai de afirmatii false ?!!!
8. De cand sunt crash si cods moderatori, de cand dateaza reorganizarea ariei, cand a avut loc ultimul PR update etc ? Btw, daca voiai sa-mi dai un exemplu "tare", mai bine alegeai profilul lui Monitox. "Programul" pe care il folosesc, strict-secretul G Toolbar, imi arata N/A la el. Totodata, user-i ca Just in, de exemplu, au PR 4. De ce? Oare pentru ca nick-ul lui apare in Arhiva? :)
9.Intr-adevar, SEO nu este nici domeniul meu de activitate, nici hobby-ul meu... E doar o chestie pe care o invat pentru ca am nevoie de minime cunostinte in domeniu pt job. De asta nici nu post-ez prea des pe aici, dand raspunsuri template de pe blog-uri despre SEO celebre (de genul: ai nevoie de BL, iti trebuie BL de calitate, nimeni nu garanteaza ca ... , nu se stie sigur daca .... etc). Poate ai citit mai multa beletristica SEO decat mine dar iti spun sigur ca logica nu e punctul tau forte!

"lasa seo-ul pentru cei care stiu cu ce se mananca."
Am si eu un indemn, in acelasi stil: lasa-i sa scrie in romana pe cei care se pricep!

#16
ciuly

ciuly

    dus cu pluta pe apa sambetei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,848
  • Înscris: 17.03.2004
1. paginia personala = (traducere) personal webpage (care este o informatie din profil). ca tu vrei sa te scoti numind pagina de profil = pagina personala cand notiunea de pagina personala se refera la altceva, este absolut si strict problema ta. exista anumiti termene care sunt folositi ca sa ne putem intelege, iar daca tu folosesti un termen in locul altui termen denota fie ca minti fie ca vrei sa induci in eroare fie ambele.
2. si marmota
4. te pomeni ca imi explici mie ce tocmai ti-am explicat eu mai sus. repeti ca papagalul, chiar daca ai reformulat.
5. "peretii sunt albi". afirmatia asta comunica ca fie toti peretii sunt albi (primul caz la care se gandeste oricine), fie ca aproape toti peretii sunt albi. in nici un caz nu se refera la faptul ca unii pereti sunt albi. la fel si in cazul tau cu "Paginile personale ale moderatorilor de pe SP, de exemplu, au acelasi PR ca forum-ul, adica 5.". este o afirmatie falsa si tendentioasa care induce in eroare. prin urmare am corectat ceea ce trebuia.
7. vezi poza atasata. din pacate stau prost cu memoria dar in acest moment pot concluziona ca fie am avut dreptate si monitox l-a decazut din drepturile de SM aseara, fie nu m-am uitat corect si i-am vazut custom title-ul care m-a indus in eroare (caz in care imi cer scuze). momentan nu e nimeni online capabil sa ma lamureasca asa ca ramane problema in suspans.
8,9: blabla.
mult text ca sa intorci privirile de la ce s-a intamplat defapt, vezi punctele 1 si 5 din postul meu. restu e apa de ploaie.

Attached Files



#17
Krumel

Krumel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 19.05.2004
Unde dai...si unde crapa.

Orice link e bun atata timp cat e related, transfera trust...(asta in cazul in care il are) si are un anchor text potrivit paginii catre care face legatura.

Bad neighbor sites pot afecta intr-o oarecare masura site-urile. Un site de warez, p07n sau "altle" ..care face legatura catre site-uri care nu sint din categoria lui...sau related..poate fi considerat un link rau.

Forumurile sint locuri publice agreate de SE`s in special pentru continut. Semnaturile intr-un forum nu pot fi considerate ca facand link farm, decat daca o semnatura contine un numar exagerat de link-uri.

Forumurile gen 3xforum.ro care in general sint folosite pentru spam si link farm, sint un vecin care ar putea avea un efect negativ. Trustul lor e pe - .

Scriptirile gen simpatie.ro si alte Top 345 sint daunatoare unui site care nu e din categoria Adult.

Un link de pe un forum e daunator doar daca forumul e considerat in felul asta.


In loc sa ajungeti la sageti si arcuri, mai bine ati discuta constructiv.
Spor.

#18
w3bmaster

w3bmaster

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 454
  • Înscris: 29.03.2006
Da conteaza asta daca nus nofolow si e destul de mare forumu

Si conteaza numaru de posturi

De ex pe un forum f mare am 6 mii juma de posturi si am pus un link catre un anumit site cu un anumit anchor text a ajuns pe prima pagina a rez in google (keyphrase cu 2 mil rez cam asa) deci are o putere depinde acu ....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate