Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
tycaaa:
Daca observa ca unul din siteuri nu respecta TOS-ul exista 2 variante:
- in cel mai bun caz iti baneaza doar siteul (nu contul!) care nu respecta TOS-ul
- in baneaza tot contul

daniel21:
1. Intri la "AdSense Setup" - "Competitive Ad Filter" si scrii acolo siteurile pe care nu le vrei (concurenta) de tipul: exemplu.com
2. Nu cred ca poti vedea asa ceva, poate doar daca le trimiti un email celor de la adsense sa-i intrebi pe ei.
3. Aici e problema. Nu prea ai ce face. Vezi ca exista topicul acesta.

#38
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
radetzy - Multumesc pentru raspuns.

2. Unde pot verifica ce site'uri am inscris pt google adsense - contul l-am creat in aprilie si abia astazi l-am deschis, si nu mai stiu exact ce site'uri am pus  .(stiu ca am pus ceva bloguri) - Daca nu exista posibilitatea de a vedea ce situri am inscris -atunci cum voi putea sa vad ce site produce cel mai bine? Toate clickurile se aduna la gramada?

Si daca cineva imi da clikuri aiurea pe anunturi, google poate sa-mi suspende toate site'urile?

Incerc sa ma documentez.... :mellow:

#39
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Era bine sa-ti faci canale la reclame (cand iti generezi codul reclamei puteai sa-ti faci si un canal - practic sa-i dai un nume reclamei), astfel puteai vedea de pe ce reclama se strang mai multi bani. Acum poti doar sa-ti schimbi reclamele si sa pui canale la ele, asta daca afli cumva pe ce siteuri ai reclame.

Da, daca cineva iti apasa de multe ori pe reclame, google poate sa-ti inchida contul (au existat multe cazuri). Chiar un membru de pe forum (Cata.) are problema asta, cineva i-a apasat pe reclame de multe ori. In cateva zile ar trebui sa vedem daca se intampla ceva cu contul lui (sper sa nu fie probleme). Vezi topicul lui aici.

#40
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Cu riscul de a stresa mai pun si eu o intrebare.

Vad ca pe site imi apar majoritatea reclamelor bine targetate, dar din cand in cad imi apar si reclame in limba engleza...este normal?

Edited by daniel21, 21 October 2007 - 12:38.


#41
dlh

dlh

    De-al casei

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 25.06.2006
Da, este destul de normal. Targetarea nu se poate face chiar 100% precis. Si in plus, esti norocos, macar nu primesti reclame la Servicii Publice.

#42
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am pus 3 bannere cu goole adsense pe  un site si inca 2 pe alt site. Mai am un blog unde vreau sa pun inca 2 bannere. Cu ce ma ajuta sa creez canale, ca nu am inteles foarte bine.

Este avantajos sa creez aceste canale si de ce anume ?

#43
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Cum faci canale?
Cand iti generezi reclama (adsense setup - adsense for content - continue...) o sa ajungi la un moment la pagina care este in imaginea atasata (vezi poza). Cand ajungi in momentul acela apasa pe "Add new channel" si scrie numele canalului (de exemplu: "banner header site1").

La ce ajuta canalele?
Atunci cand iti verifici cati bani ai strans, CTR-ul, etc vei vedea aceste statistici pentru fiecare canal in parte.
De exemplu:
banner header site1......clickuri 20, ctr 3%, earnings 2$
banner footer site1........clickuri 2, ctr 0.02%, earnings 0.05$
reclama sidebar site2....clickuri 100, ctr 6%, earnings 16$

Din aceste statistici poti trage concluziile:
1. reclama "banner footer site1" merge prost, deci o poti scoate sau sa-i schimbi pozitia
2. cea mai buna reclama e "reclama sidebar site2" atat ca si pret pe click cat si ctr

Deci, cu asta te ajuta canalele, sa vezi statisticile pentru fiecare canal in parte.

Attached Files



#44
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
radetzy - Multumesc mult de tot - am reusit.

P.S Sunt un pic dezamagit, astazi la peste 100 de vizitatori unici nu am nici macar un click :ack:

#45
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Ai rabdare. Trebuie sa ai minim 1000 ca sa castigi cat de cat.
Iar la 100 vizite poti avea 2,3 clickuri, daca sunt scumpe e mai mult decat perfect!

#46
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Baietii, in sfarsit la aproape 12 ore dupa ce am pus si eu adsens pe site am un click.

Poate sa-mi traduca cineva care este costul pe click? Si cum se impart banii...? Vad ca apar mai multe sume:
- 0,67 $ - acestia ce reprezinta ?
- 0.24 $ - acesta am vazut ca este castigul meu.

Pot vedea care reclama a fost acesata? Si dupa ce IP?

Atasez o poza si astept o "traducere" din partea voastra in legatura cu sumele.

Attached Files



#47
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Catigul tau este de 24 de centi, insa se estimeaza ca la 1000 de afisari ale reclamelor castigul tau va fii de 67 centi.

#48
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Am cautat pe forum un raspuns la intrebarea mea dar nu am gasit un raspuns satisfacator.

In cazul in care vad ca am mai multe clickuri (date aiurea de un fraier) ce pot face pentru a nu-mi suspenda contul? Trimit un email in limba romana la google si ce le spun ? Ce pot face in situatia data?

Edited by daniel21, 22 October 2007 - 14:18.


#49
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
am citit ca google mai ofera niste bani la 1000 de clicuri...cam cat se da?

#50
bsorin

bsorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 09.11.2005
Eu n-am vazut nici o crestere semnificativa cand am depasit pragul de 1000 de click-uri.

#51
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
daniel21
Daca cineva apasa de multe ori pe reclama, eu zic ca e mai bine sa le trimiti un email in care sa le spui ca observi niste clickuri ciudate si daca pot sa verifice contul.

tycaaa
Nu cred ca ai citit bine. Google adsense mai plateste la 1000 de afisari (CPM - cost pe mia de afisari), nu pe 1000 de clickuri. Nu prea se stie preturile pe 1000 de afisari (sau nu le stiu eu), dar ar trebui sa fie de catva dolari (2 - 3$).

#52
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Salutare,

As dori sa mai inscriu inca un site pe acelasi cont de adsense. Cum fac? Am pus o poza cu meniul unde cred ca trebuie sa ajung. Trebuie sa le furnizez parola si userul meu de administrare ? Iar apoi trebuie sa pun un cod html in site'ul meu? Cum urmaresc reclamele care vin  din acest site, pot crea iar canale pentru fiecare pozitie a bannerelui ? (am vazut ca am dreptul doar la 5 canale).

Attached Files



#53
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nu, asta-i altceva! E pentru zonele care nu-s vizibile publicului larg! Poti sa permiti crawleru sa sape p-acolo, atsfel incat si reclamele de acolo sa fie cat mai bine targetate! Ai inteles?

Am si eu o intrebare... vreau sa schimb putin culorile add-ului! Cum fac? Generez un alt cod si il pun in locul celui actual?
Sau se poate face si fara schimbarea codului?

Multam!

#54
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006

 Berti, on Oct 23 2007, 00:05, said:

Nu, asta-i altceva! E pentru zonele care nu-s vizibile publicului larg! Poti sa permiti crawleru sa sape p-acolo, atsfel incat si reclamele de acolo sa fie cat mai bine targetate! Ai inteles?

Am si eu o intrebare... vreau sa schimb putin culorile add-ului! Cum fac? Generez un alt cod si il pun in locul celui actual?
Sau se poate face si fara schimbarea codului?

Multam!


Si atunci cum adaug un nou site pentru acelasi cont?

Trebuie sa generezi un nou cod pentru contul tau?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate