Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

adsense

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
salut,
acum cateva zile am adaugat pe site-ul meu codul de la google cu afisurile, dar nu apare la toti vizitatorii. dc? ce tre sa fac? stie careva?

Edited by tycaaa, 13 October 2007 - 12:04.


#2
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Mai asteapta cateva zile sa vina robotul.

#3
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
asa...in fine...dar merge sa pui acelasi cod de la un cont pe mai multe site-uri ?

#4
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Da, poti sa pui codul pe mai multe site-uri, dar si acele site-uri pe care vei pune reclame sa respecte TOS-ul google.

#5
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
aham.... ms mult... dar cate anunturi pot pune pe aceeasi pagina ?

#6
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
3 ad unit (reclama normala)
3 link unit (reclame "cuvinte")
2 search box-uri
3 reclame de afiliati


# Up to three ad units may be displayed on each page.
# A maximum of two Google AdSense for search boxes may be placed on a page.
# Up to three link units may also be placed on each page.
# Up to three referral units may be displayed on a page, in addition to the ad units, search boxes, and link units specified above.

#7
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
ms inco data...vroiam sa fiu sigur ca pot sa pun mai multe ca sa nu ma chinui degeaba... dar neogen ar fi mai bun decat google adsense ? pt un site in lb romana ?care ar aduce mai mult profit ?

Edited by tycaaa, 14 October 2007 - 22:42.


#8
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Mai multe pareri gasesti pe topicul Neogen vs. Adsense.
Si eu recomand adsense.

#9
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
sunt un incepator in google adsense si nu stiu prea multe...am un site gazduit la lx.ro si in cateva zile o sal mut pe domeniul .org ...asa in legatura cu org ar fi potrivit pt adsense ? adik pt un clic dat pe anunturi ar oferi mai mult ?... dak am melodii la download este ilegal.nu ? si am sanse sami iau ban ?

#10
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Nu conteaza extensia (lx.ro, .org, .com). La fel plateste pentru orice extensie.
Da, este ilegal sa ai melodii pt. download si risti sa iti baneze contul.

#11
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Va deranjez si eu cu o intrebare, tot asa de incepator...

Am demarat si eu procedura de inregistrare pentru adsense, pana imi vine acceptul/refuzul incerc sa-mi dau seama unde si cum sa pozitionez ad-ul! Acu ceva vreme citisem pe undeva, dar acum nu mai gasesc, poate ma indrumati voi.

Ad-ul poate fi pus intr-un box? hmm... cum sa va explic mai clar? De exemplu, cand scriu un mesaj in acest subforum deasupra editorului apare un box intitulat Reguli, pot sa pun ad-ul intr-un box asemanator si sa-l intitulez Reclame?

Nu-mi prea place cum e pozizionat ad-ul aici, parca n-are nici o noima, inserat asa fara vreo aranjare, de asta l-as incadra cumva!

V-am spus ca citisem ceva referitor la asta, parca acolo scria ca pot /sau NU, sa-l denumesc link-uri sponsorizate sau ceva de genu, mama lui de link... ca nu-l mai gasesc!

P.s. E vorba tot de un forum bazat pe IPB.

Edited by Berti, 15 October 2007 - 15:56.


#12
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Da, e voie sa pui reclama in loc de "box-ul" cu reguli. Linkul pe care il cauti cred ca este acesta.
Acolo scrie ca poti scrie "Sponsored Links", dar nu "Favorite Sites" (ads may be labeled "Sponsored Links" but not "Favorite Sites").
Banuiesc ca merge sa scrii: Reclame, Anunturi Google, Reclame Google sau chiar Linkuri sponsorizate, dar sa nu pui linkuri favorite, linkuri utile, partenerii nostri, etc.

Un exemplu de cum ai putea sa-ti pozitionezi reclamele este:
- o reclama in loc de "box-ul" de aici
- o reclama dupa primul post (intre primul si al 2-lea post)
- o reclama la sfarsit (cum este softpedia bot)

Aranjate asa cred ca ai avea un CTR destul de bun, dar va fi destul de plin de reclame forumul. Oricum cel mai bine e sa testezi mai multe feluri de aranjare a reclamelor.

#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Radetzy, multam de raspuns!

Cred ca n-ai inteles foarte exact ce vreau sau nu m-am exprimat prea bine... deci eu vreu sa pun add-ul in box-ul respectiv, binenteles fara vreun text suplimentar, pur simplu sa aiba un chenar si un nume!
Dar dupa ce am citit p-acolo nu cred ca incalca vreo regula!

Oare poti sa-i rogi pe cei de la Adsense sa verifice corectitudinea pozitionarii add-ului?

Celelate varinte, cu add-uri in posturi sau dupa, implica instalarea unui bot, nu vreau sa fac asta fiindca de pe vremea PhpBB-ului m-am saturat de problemele cauzate de mod-uri in timpul update-urilor!

#14
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Am atasat o poza cum am inteles eu ca vrei sa afisezi reclama.
Daca vrei asa nu este nici o problema cu TOS-ul google. Totul este bine, dar atentie cu ce scrii deasupra la reclame (eu am taiat peste reguli si am scris sponsorized links). Daca afisezi asa reclama (asa cum e in imaginea atasata) nu trebuie sa-ti faci probleme.

Oricum poti sa le trimiti un email celor de la google pe adsense-ro{at}google.com si sa-i intrebi si pe ei, dar sigur este corect cum e in imaginea atasata.

Attached Files



#15
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Exact la asta m-am gandit si eu! Multam! Astept confirmarea si trec la treaba!

P.s. Fereastra aia e mult mai usor de implementat intr-un skin decat un bot publicitar!

#16
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
ce fel de site ar fi mai bun unul .html sau unul .php ?
dak ai in cont stransi sa zicem 10 $ ii primesti ? sau tii trimite cand oi strange 100 $? sau cum se face?

#17
radetzy

radetzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 995
  • Înscris: 15.03.2006
Pentru adsense nu are nici o importanta daca e html sau php.
Banii ti trimite doar cand ajungi la minim 100$.

#18
tycaaa

tycaaa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.10.2007
ms...
am mai citit pe forum si mia mai venit in cap o intrebare...
de exemplu am un site in limba eng(ca am vazut ca te plateste mai mult la un clic pt un site in lb eng)trebuie neaparat inregistrat sa zicem pe un subdomeniu/domeniu din lb respectiva sau merge si pe un subdomeniu cum ar fi lx.ro ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate