Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#7003
PIPERA1

PIPERA1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 07.01.2018
O metoda eleganta dar mai scumpa este sa pui aer conditionat de podea ,se monteaza jos pe perete nu sus ,caldura urca ,cred ca sunt mai bune dar repet pretul este mai mare.Posted Image Posted Image Posted Image

#7004
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018

View PostPIPERA1, on 11 noiembrie 2018 - 10:50, said:

O metoda eleganta dar mai scumpa este sa pui aer conditionat de podea ,se monteaza jos pe perete nu sus ,caldura urca ,cred ca sunt mai bune dar repet pretul este mai mare.Posted Image Posted Image Posted Image

Problema sunt finantele . Ar trebuii sa ma incadrez in 16000 lei maxim 17000 lei de aceea tot incerc sa le fac cumva sa ajunga.
Ma gandeam jos sa pun atunci 2 : cel de 12 000 btu si unu de 9000 sau sa merg pe 2 x 12 000 dar as ajunge la  9000 lei cu 2 x 12000.

Si atunci nu stiu sus cum sa fac ? Merg pe 2 x 9000 in fiecare dormitor ? Sau unu de 18.000 pe hol ?

Nu o sa arate prea ciudat casa cu 3 sau 4 unitati externe ?

Edited by Suciuvlad24, 11 November 2018 - 11:26.


#7005
Virguros

Virguros

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 30.09.2018
Unitatile AC sunt asimilate cu ”caloriferele”, nu cu ”centrala termica”.
Deci o unitate in fiecare incapere separata de incalzit. Asta cu exceptia unui AC ”sanatos” si distribuit prin tubulatura, dupa necesitati.
Evident ca trebuie corect dimensionate su corect gestionate.

In ce priveste cat de ciudat este, mie mi se pare irelevant.
Poate, e important pentru hotii care evalueaza eventuala locuinta de spart dupa cate sisteme AC afiseaza. Dar in acest caz este important si in ce zodie esti nascut! Vezi ultimele evaluari/statistici ale procurorilor privind numarul victimelor in functie de zodie.

Edited by Virguros, 11 November 2018 - 13:40.


#7006
PIPERA1

PIPERA1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 07.01.2018

View PostSuciuvlad24, on 11 noiembrie 2018 - 11:15, said:

Problema sunt finantele . Ar trebuii sa ma incadrez in 16000 lei maxim 17000 lei de aceea tot incerc sa le fac cumva sa ajunga.
Ma gandeam jos sa pun atunci 2 : cel de 12 000 btu si unu de 9000 sau sa merg pe 2 x 12 000 dar as ajunge la  9000 lei cu 2 x 12000.

Si atunci nu stiu sus cum sa fac ? Merg pe 2 x 9000 in fiecare dormitor ? Sau unu de 18.000 pe hol ?

Nu o sa arate prea ciudat casa cu 3 sau 4 unitati externe ?

Sunt aparate care au 2,3 sau 4 unitati interne si o singura unitate externa ,se numesc aparate multisplit,problema este ca daca se defecteaza u.e. ramai fara caldura;un sfat cumpara aparate de la 2000 roni sunt bune ,gen fujitsu ,hitachi,daikin si o sa ramai  si cu bani sa-ti platesti factura la iarna.

Edited by PIPERA1, 11 November 2018 - 15:34.


#7007
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Se pot recomanda anumite modele ? Voi merge atunci pe varianta 2 x 9000 in cele 2 dormitoare si 2 x 12 000 btu jos. Care ar fi alte ac-uri care sa reuseasca sa imi incalzeasca la temperaturile din cluj?

#7008
PIPERA1

PIPERA1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 07.01.2018
Eu personal am  2 fujitsu de care sunt multumit pana acum ,colegii care au alte aparate pot sa-ti dea un sfat  ,alte aparate midea,panasonic,trebuie sa te informezi mai mult pe forum ,alegerea iti apartine.

#7009
valahian10

valahian10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 27.12.2015

View PostSuciuvlad24, on 11 noiembrie 2018 - 15:35, said:

Se pot recomanda anumite modele ? Voi merge atunci pe varianta 2 x 9000 in cele 2 dormitoare si 2 x 12 000 btu jos. Care ar fi alte ac-uri care sa reuseasca sa imi incalzeasca la temperaturile din cluj?

Eu as pune jos asa ceva 1buc:
https://www.climatic...-12000-btu.html

iar sus 2buc asa ceva

https://www.climatic...r-9000-btu.html

Daca o sa cauti pe internet o sa gasesti preturi si mai bune. Cu instalare nu ar trebui sa treci de 16000lei.


#7010
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010
Incalzirea cu Aparate de Aer conditionat nu pare rentabila deloc....cred ca e destul de scumpa avand in vedere ca pe incalzire consuma in medie un consum de 3KW pe ora
si daca folosesti vreo 3 aparate de Aer Conditionat vine vreo 9KW pe ora ceea ce e f scump la factura de energie electrica apoi
caci din 24 de ore imposibil sa nu mearga macar vreo 8 ore pe zi....

Edited by July02, 12 November 2018 - 01:55.


#7011
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Poate 3 kw pe zi pe vremea asta și chiar până spre 0 grade...

#7012
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Momentan nu sunt detinator de Ac dar nu ai cum sa zici ca consuma instant 3kw.  Nu e convector, doar ele consuma instant cat scrie in descriere.

M-am uitat acum si la acel daikin de 12.000 optimizat pentru incalzire si pare destul de bun si cred ca ar duce fara probleme toata partea de jos. Momentan fac comparatie intre daikinul de 12.000 si mitsubishi cold region de 18.000 btu.
Sus inca sunt nehotarat unde sa amplasez aparatele pentru ca as vrea sa incalzesc si holul , baia si dressingul. Probabil ca in mare parte va veni de jos caldura.
Dressingul si baia sus ar fi in punctul de unde faceam poza spre dormitoare.

Attached Files



#7013
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Un AC de 24000 BTU consuma instant intre 3-3.5 KW

#7014
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
relu11051, ai destule postări pe forum și sigur știi că un consum instant nu e un consum final, mai ales că aparatele despre care se vorbește aici modulează. În plus, îmi e un pic greu sa cred că va folosi cineva 24000 BTU la o casă, deși e posibil pentru suprafețe mari. In orice caz, cu o casa izolata și cu un aparat bun va fi foarte mulțumit. Totusi trebuie stabilit un necesar termic al clădirii pentru zona climatică și aparatelor dimensionate corespunzător. Nici supradimensionarea nu e indicată.

#7015
kusti_fs

kusti_fs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 21.12.2014
Voi cum aveti setate temepraturile interioare la AC pe incalzire - diferentiat pe segmente din zi sau aceeasi temperatura pentru cele 24 de ore din zi? (eu am doua intervale orare ... cand sunt acasa 22 grade (de regula), cand nu sunt acasa 19 grade).
Oare de la ce decalaj intre doua temperaturi cerute in interiorul unei zile creste efiecienta AC-ului?

Ce viteza (fun speed) aveti setata la AC?
Eu spre exemplu folosesc viteza pe "Auto" pentru ca m-am gandit ca ajunge mai bine caldura din living (unde e instalat AC-ul) in dormitor (avand usa deschisa la dormitor).
E adevarat, daca as fi avut AC-ul in dormitor, in mod clar "Auto" nu era confortabil din doua motive:
- nu e confortabil sa dormi cu zgomotul in dormitor de pe "Auto" (probabil 25-30% viteza s-ar preta pentru AC-ul meu daca ar fi in dormitor, altfel cu el in living, abia il sesizez din dormitor sau e posibil sa ma fi obisnuit cu el).
- 22 grade ar fi mult prea cald cu el instalat in dormitor (in living evident ca este mai cald decat in dormitor si temperatura e mai mare de 22 grade chiar daca cea setata e la 22).
Asa cum este configuratia de acum, in dormitor am 22 de grade fara nicio problema, in ciuda faptului ca AC-ul e instalat in living.

#7016
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Atesaz aici desenul casei dupa cum imi amintesc si as vrea sa merg pe varianta a 2 x https://www.emag.ro/..._medium=android unul pus jos in living si celalalt pus sus pe perete dupa cum se vede in desen si cel mult sa dotez camerele separat cu cate un cinvector de 1500w daca cumva vor scadea exagerat de mult temperaturile si nu vor face fata ac-urile. Ar fi ok asa ? Ma gandesc ca ar reusii sa incalzeasca fara probleme si cele 2 dormitoare.

Attached Files



#7017
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014

View PostJuly02, on 12 noiembrie 2018 - 01:55, said:

Incalzirea cu Aparate de Aer conditionat nu pare rentabila deloc....cred ca e destul de scumpa avand in vedere ca pe incalzire consuma in medie un consum de 3KW pe ora
si daca folosesti vreo 3 aparate de Aer Conditionat vine vreo 9KW pe ora ceea ce e f scump la factura de energie electrica apoi
caci din 24 de ore imposibil sa nu mearga macar vreo 8 ore pe zi....
Poti consulta calculele facute anterior de unii utilizatori care au avut rabdare si au masurat care este consumul mediu si punctual in anumite momente.
Un aparat care la temperaturile de afara consuma 3 kwh iti furnizeaza 12 kw de energie termica. Cam de atat ai nevoie la -15 grade pentru o casa de aproximativ 150 de metri patrati cu izolatie medie.
La cele cateva grade care sunt afara acum in acest sfarsit de toamna cred ca 12 kw de energie termica iti ajung pentru o casa de 500 de metri patrati sau mai mult.

#7018
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Spatareanul eu raspundeam punctual la postarea lui Suciuvlad24 unde spunea ca un AC nu are cum sa consume instant 3kw ca nu e convector. Am spus eu ca atat e consumul final?
Lumea trebuie sa inteleaga ca nu exista caldura din nimic si nu AC consuma ci casa consuma, lipsa izolatei consuma, geamuri de slaba calitate si in final stiul de viata si temperatura confortabila resimtita de fiecare.

#7019
Spatareanul

Spatareanul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 05.07.2017
Scuze, relu11051. Da, un răspuns foarte bun - izolația înseamnă pereți, podea, tavan, ferestre... Aici tine de buzunarul fiecăruia și de perioada de amortizare a investițiilor. Despre Mitsubishi nu pot să mă pronunț pentru că nu am.

#7020
instabilu

instabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 15.07.2007

View PostJuly02, on 12 noiembrie 2018 - 01:55, said:

Incalzirea cu Aparate de Aer conditionat nu pare rentabila deloc....cred ca e destul de scumpa avand in vedere ca pe incalzire consuma in medie un consum de 3KW pe ora
si daca folosesti vreo 3 aparate de Aer Conditionat vine vreo 9KW pe ora ceea ce e f scump la factura de energie electrica apoi
caci din 24 de ore imposibil sa nu mearga macar vreo 8 ore pe zi....
Confunzi kw de energie termica cu kw de energie electrica.
Un ac ieftin la 1 kwh de energie electrica consumat, iti furnizeaza in medie 4 kw de energie termica. P!atesti 1 kwh si 3 kw îi primesti gratis. Ce nu e rentabil aici? Asta inseamna SCOP 4.
Daca iti permiti un ac mai scump poti avea un SCOP 5. Platesti 1 kwh energie electrica si primesti de la ac 5 kw energie termica ( 1kw platit +  4 kw gratis ).
Stii tu vreo sursa de incalzire, pe curent electric,  la fel de ieftina la achizitie ca pompa de caldura aer-aer (aer conditionat) si cu un randament mai mare?
La un ac daca ai consum de 3 kwh, ai o energie termica furnizata de 12 kw in medie la temperaturi pozitive, la -7°C cu un ac bun ai COP de 3, adica la 3 kwh consumati ai 9 kw energie termica furnizata, iar la -15°C ai COP de 2, adica la 3 kwh consumati ai 6 kw  energie termica furnizata.
Scuze pt cacofonie.

Edited by instabilu, 12 November 2018 - 23:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate