Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#15301
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
[ https://www.twovolt.com/wp-content/uploads/2018/01/1600W_Brushless_Power_-Motor_Driver-Schematic-_IPM_Module-1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cam asa trebuie sa arate simplificata la extrem comanda unui motor inverter AC. O implementare practica sigur are si alte elemente care lipsesc, iar un inverter DC ar trebui sa aiba in plus minim o cale de a detecta pozitia rotorului prin curentul indus inapoi in infasurarile inactive.
Dar mie-mi pare fezabila optiunea de a lasa alimentate din retea partea de microcontroller, tensiunea de alimentare a IPM in sine si restul perifericelor ca modalitate de a ocoli diversele protectii si a ii servi DC din solar direct in barele de putere pe care le comuta IGBT-urile. E peste nivelul meu sa raspund la partea ce tine de corectia factorului de putere si cum fluctueaza el functie de sarcina motorului.

#15302
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
este fezabila dar si complicata in acelasi timp, in plus nu se aplica in cazul celor complet off-grid, mai elegant si util e sa-l faci sa mearga direct la 320v DC.

#15303
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 luxury54, on 14 decembrie 2022 - 06:37, said:

== R32 & R410A compressor oils are the same.
este 100% compatibil, uleiul fiind identic
== Refrigerant charge less than R410A due to high discharge temp which might ignite the oil in the compression cycle
mai mica cantitatea de refrigerant din cauza temp de disch. mai mare si care ar putea inflama uleiul in cadrul ciclului de compresie
== increased compressor inverter speed to compensate for less refrigerant.
viteza compresorului substantial mai mare sa compenseze mai putina cantitate de agent frigorific - deci si UZURA mai mare si COP mai mic la rotatii multe !
== The refrigeration cycle for R32 has extra safety controls due to high discharge temperature & flammability.  Not needed for R410A but no harm.
== The compressor model and spec for both R410A & R32 is the same (LG equipment)
compresorul din teste e identic
== R410A is a mixture of 50% R32 & 50% R125 (a suppressant to the R32 flammability & lowers miscibility)
mixul dintre cele 2 gaze in cazul R410 a fost facut pt a diminua considerabil proprietatea puternic ignifuga a lui R32
== R410A being non-flammable is more tolerant to the presence of moisture.
e mult mai tolerant la umiditatea prezenta in sistem
== Who should pay? The manufacturers for not meeting regulations or providing a CHOICE.
cine ar trebui sa plateasca? producatorii pt ca nu iti ofera alegerea de-a decide ce freon sa cumperi odata cu aparatul, rahatul asta de R32 a fost facut doar din politica asta noua cu "carbon neutral", verde/anti-poluare in rest egal cu 0

https://www.racplus....eta-05-03-2018/

== R32 has a higher compressor discharge temperature than R410A, and will increase wear on the compressor, reducing its life significantly
va creste uzura compresorului, reducand drastic perioada lui de viata !

am mai atasat si un pdf interesant, in care a fost testat un sistem cu R32 in loc de R410 cu 3 incarcari diferite a cantitatii de freon si concluzia a fost ca niciuna dintre cele 3 probe nu a reusit sa atinga COP-ul sistemului incarcat initial cu R410 ! aici arata si formula de calcul cata cantitate ar tb. sa pui in plus de R410A fata de R32

deci e clar, la primavara R410A scrie pe fruntea lui FTXC35B !

Ma bucur ca nu sunt singurul "nebun" ce constata prin propriile observatii ca R32 la temperaturi negative se "fleoscaie odata" iar la R410A "coafura rezista". Singura explicatie pertinenta de pe net (despre care am si postat in trecut) e ca R32 isi pierde mai repede capacitatea odata cu temperaturile negative si e superior R410A la temperaturi pozitive.Daca ai de gand sa faci testul cantitatea de R410A ce trebuie introdusa intr-un sistem R32 este de 1.3 ori mai mare ( ce scrie pe eticheta cu R32*1.3 asta trebuie introdus).
Am vrut sa fac si eu testul dar am tot amanat.Amber-ul era vizat pt ca celelalte au R410A.

 sebulbus, on 14 decembrie 2022 - 11:15, said:

Un inverter simplu e un motor AC a carui viteza e variata variind frecventa tensiunii de alimentare. Asta se obtine in etajul de putere cu PWM cu duty cycle variabil panna ce tensiunea aparenta aproximeaza o sinusoida.

La alea DC inverter e un motor DC care si ala pentru eficienta maxima se comanda tot sinusoidal, dar aici motivul tine de randament si calitatea miscarii de rotatie comandate, mai ales la viteze mici.

Pai compresoarele de pe ac-urile inverter sunt DC , de asta intrebam.Nu imi doresc sa postam informatie eronata.

Edited by hvac, 14 December 2022 - 18:14.


#15304
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Nu toate, asa cum am zis. Sau mai degraba, e o tendinta recenta acum, pentru a reduce si mai tare costurile, si oricum e irelevant daca nu esti cel care face proiectarea aparatului sau ai de gand sa comanzi motorul cu electronica ta complet. In urma cu o generatie, solutiile de firma erau AC multe din ele iar alea de putere mare nu m-ar mira sa ramana AC pentru inca o vreme.

Oricum, in toate cazurile, etajul de putere e alimentat DC si asta e ce conteaza in speta de fata.

#15305
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012
nenea @luxury, ai grijă și verifică:

„...== The compressor model and spec for both R410A & R32 is the same (LG equipment)...”

tu dorești schimbare agent pt daikin, deci!

din câte-mi aduc aminte cele cu R32 funcționează la presiuni sensibil mai mari
în consecință compresorul ar fi mai puternic...

Edited by gushpi, 15 December 2022 - 12:50.


#15306
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004

 gushpi, on 15 decembrie 2022 - 12:50, said:

din câte-mi aduc aminte cele cu R32 funcționează la presiuni sensibil mai mari
în consecință compresorul ar fi mai puternic...

stiam asta ca doar scrie si acolo ca "The refrigeration cycle for R32 has extra safety controls due to high discharge temperature & flammability.  Not needed for R410A but no harm."
adica pt R410A nu e nevoie de atatea masuri de siguranta ca si in cazul agentului R32 dar nu strica, cu alte cuvinte hardware-ul pt R32 teoretic e un pic mai bun, mai sigur la presiuni mai mari...
dar in mom. cand schimbi agentul frigorific cu unul mai safe dpdv al pericolului de flama/incendiu, implicit cu o cantitate mai mare (cu 130% cum zicea @hvac), ma gandesc ca o sa lucreze la presiune mai joasa specifica R410A si cu avantajele acestuia la temperaturi negative..
am pus cu rosu afirmatia "ma gandesc ca", e o presupunere, rog si pe @hvac sa intervina cu explicatii daca stie (teoretic cel putin) ce se intampla la o simpla schimbare a agentului frigorific in caz ca hardware-ul ramane neschimbat, are loc oare o modificare a presiunii in cazul cantitatii mai mari cu 130% a lui R410 fata de R32?

in caz afirmativ, presiune mai joasa = turatie mai mica compresor = uzura mai mica = COP mai bun = consum mai mic

experimentam si vedem ce iasa, oricum in cazul de fata situatia cu acest aparat e prea compromisa ca sa mai am ceva de pierdut fiind o ft. proasta alegere cand a fost cumparat (tocmai s-a lansat noul model entry level cu R32 si m-am lasat fermecat de curiozitatea vis-a-vis de functionarea acestuia, crezand ca va fi inovativ la toate capitolele si s-a adeverit ca a fost fix invers, o involutie la toate capitolele)
oricum am deja un inlocuitor pt el (Bosch Climate 6000i) dar am zis sa-i mai acord o sansa de dragul experimentului ca sa stiu daca pot aplica treaba asta pe viitor si altor aparate R32

Edited by luxury54, 15 December 2022 - 15:03.


#15307
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004
cred ca si din considerente de cost s-a trecut pe rahatul asta de R32, cantitatea de umplere a fiecarui aparat fiind mult mai mica si pretul de cost la fel, mai mic ca al lui R410
corporatiile fac orice si sacrifica orice cand vine vorba de profit

singurul avantaj ar fi ca poti umple/completa cu R32 in stare gazoasa, pe cand R410 fiind un amestec 50-50 se poate doar in stare lichida, ca sa se pastreze proportiile, cu butelia cu capul in jos...

Edited by luxury54, 15 December 2022 - 15:15.


#15308
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 luxury54, on 15 decembrie 2022 - 14:49, said:

am zis sa-i mai acord o sansa de dragul experimentului ca sa stiu daca pot aplica treaba asta pe viitor si altor aparate R32
Cand o sa faci schimbarea asta sa ne tii la curent tot pe topicul asta, pentru ca sunt curios de ceea ce vei constata si sper sa ne zici si noua.

#15309
hvac

hvac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 16.12.2020

 luxury54, on 15 decembrie 2022 - 14:49, said:

ce se intampla la o simpla schimbare a agentului frigorific in caz ca hardware-ul ramane neschimbat, are loc oare o modificare a presiunii in cazul cantitatii mai mari cu 130% a lui R410 fata de R32?

in caz afirmativ, presiune mai joasa = turatie mai mica compresor = uzura mai mica = COP mai bun = consum mai mic


Sincer cu cat am incercat sa intru in amanunte cu proprietatile refrigerantilor m-am dus pe aratura , lipsesc probabil notiuni ce nu le poti gasi pe net ci doar in cursurile unor academii de specialitate.
Sistemul e programat sa mentina superheat-ul , el nu stie cat freon e in instalatie dar calculand acest superheat poate mentine aparatul functional si cand exista mai mult sau mai putin freon ajustand turatia compresorului si EEV-ul pt a scoate performanta.Pe asta ma bazez ca R410A va functiona in sistem R32 fara modificari software pt ca superheat-ul celor 2 refrigeranti e foarte apropiat (in marja de eroare a calculului software).Atasez un test facut de inginerii daikin cu mai multe tipuri de freon testate pe acelasi aparat.Ei arata ca cei 2 refrigeranti ar fi egali ca performante insa testul e facut la temperatura standard de 7gr.Nu am motive sa cred ca rezultatele nu sunt reale insa ei omit ceva: la temperaturi scazute R410A ofera capacitate mai mare ca R32 (sau mai bine spus R32 pierde capacitatea mai mult ca R410A pe frig).
Parerea mea e ca inlocuirea refrigerantului inflamabil cu cel vechi va ajuta aparatul sa aiba capacitate si cop mai bun pe frig si va fi egal (sau un pic mai slab) la temperaturi pozitive.Asta ma astept sa se intample.

 luxury54, on 15 decembrie 2022 - 15:07, said:

cred ca si din considerente de cost s-a trecut pe rahatul asta de R32, cantitatea de umplere a fiecarui aparat fiind mult mai mica si pretul de cost la fel, mai mic ca al lui R410

Daikin  a calculat proprietatile "entalpyce" si se pare ca pt a fi cat mai apropiate trebuie mai putin R32. In tabelul de mai jos raportul R32/R410A este 1.246. (124.6%).

Attached Files


Edited by hvac, 15 December 2022 - 17:12.


#15310
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
Deci ca sa functioneze la temperaturi umpic scazute si la temperaturi foarte scazute trebuie o alta incarcare/descarcare cu freon?
Asazisul "winter charge"?
Trebuie ceva mai mult R32 in instalatie cum ar veni pentru temperaturi foarte scazute?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NeRUDmg9rCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15311
luxury54

luxury54

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 791
  • Înscris: 25.10.2004

 hvac, on 15 decembrie 2022 - 17:05, said:

Sincer cu cat am incercat sa intru in amanunte cu proprietatile refrigerantilor m-am dus pe aratura , lipsesc probabil notiuni ce nu le poti gasi pe net ci doar in cursurile unor academii de specialitate.
Sistemul e programat sa mentina superheat-ul , el nu stie cat freon e in instalatie dar calculand acest superheat poate mentine aparatul functional si cand exista mai mult sau mai putin freon ajustand turatia compresorului si EEV-ul pt a scoate performanta.Pe asta ma bazez ca R410A va functiona in sistem R32 fara modificari software pt ca superheat-ul celor 2 refrigeranti e foarte apropiat (in marja de eroare a calculului software).Atasez un test facut de inginerii daikin cu mai multe tipuri de freon testate pe acelasi aparat.Ei arata ca cei 2 refrigeranti ar fi egali ca performante insa testul e facut la temperatura standard de 7gr.Nu am motive sa cred ca rezultatele nu sunt reale insa ei omit ceva: la temperaturi scazute R410A ofera capacitate mai mare ca R32 (sau mai bine spus R32 pierde capacitatea mai mult ca R410A pe frig).
Parerea mea e ca inlocuirea refrigerantului inflamabil cu cel vechi va ajuta aparatul sa aiba capacitate si cop mai bun pe frig si va fi egal (sau un pic mai slab) la temperaturi pozitive.Asta ma astept sa se intample.

Daikin  a calculat proprietatile "entalpyce" si se pare ca pt a fi cat mai apropiate trebuie mai putin R32. In tabelul de mai jos raportul R32/R410A este 1.246. (124.6%).

interesante si constructive discutiile astea pt toata lumea, pana la urma constructorii au modificat ce au vrut in trend cu tendintele "carbon neutral" si de cost, iar acum depinde de noi utilizatorii sa modificam inapoi dupa bunul nostru plac, ca doar buzunarul nostru este lovit de scaderea performantelor la temp. negative si implicit de consumul mai mare...
vad in tabelul din poza 3 cum ca "compressor work" e mai mare cu 47% in cazul R32 fata de R410, de aici probabil au tras concluzia in celelalte teste cum ca viata compresorului va fi afectata drastic in cazul R32...daca e asa, uzura lui va fi cu 50% mai mare deci implicit perioada lui de viata va fi cu 50% mai mica, deci se va injumatati - lucru care din nou ii fericeste pe fabricanti, ca o sa-ti vanda un aparat nou mult mai repede, facand din nou profit si la vanzari

Edited by luxury54, 16 December 2022 - 04:35.


#15312
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Vara trecuta  am cumparat un Samsung pentru racire apartament. Scria pe cutie ca functioneaza cu R32 sau R410a.

Edited by mircea812, 16 December 2022 - 07:45.


#15313
Cyanid3

Cyanid3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 03.05.2022
Dar sunt persoane care folosesc incalzirea AC toata iarna? Eu credeam ca e o solutie de folosit 2 luni pe an, o luna primavara si una toamna, pana dai drumu la centrala pe gaz sau pompa de caldura aer-apa (care are probabil alt randament decat un AC). La temperaturi negative ajungi in modul de incalzire prin rezistente si trebuie sa ai un ogor de panouri solare in curte ca sa compensezi factura.

#15314
radunre

radunre

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 05.02.2009
@Cyanid3

Citind pe acest forum, pot afirma că sunt persoane care au AC-uri ca unică sursă de încălzire.

Treaba cu "încălzire prin rezistențe" este valabilă pentru foarte puține modele de AC-uri, dotate cu așa ceva. Marea majoritate lucrează exclusiv ca pompă de căldură aer-aer.

Edited by radunre, 16 December 2022 - 09:09.


#15315
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 17.01.2012

 luxury54, on 15 decembrie 2022 - 14:49, said:

ma gandesc ca o sa lucreze la presiune mai joasa specifica R410A si cu avantajele acestuia la temperaturi negative..
am pus cu rosu afirmatia "ma gandesc ca", e o presupunere, rog si pe

regimul de funcționare al compresorului poate fi schimbat doar dacă ai ceva „controale” pe el
-să ai senzori de presiune
-să poți regla de undeva presiunea
-un convertizor să-i reducă regimul până unde vrei tu

altfel, el „știe” să se-nvârtă într-un regim și asta va face, dacă nu-i dai alte condiții
faptul că-i schimbi fluidul de lucru nu-l va influența prea mult...

#15316
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,544
  • Înscris: 28.11.2017
La temperaturi usor pozitive orice babau de ac cu abonament la hidroelectrica bate pretul gazului plafonat la 0.31 bani kw termic.

Daca sunt ac-uri montate într-o camera sau mai multe e mai bine oprit caloriferul de la centrala pe gaz la temperaturi pozitive in acele camere.

#15317
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,966
  • Înscris: 03.12.2005
Compresorul cam e pilotat cu temperaturile palpate de senzori. Adica duty cycle/viteza maxima e stabilita de ecartul dintre temperatura ceruta si ce ii zice senzorul de camera si apoi e limitat de ce vedde pe senzorul de pe radiator ca sa ramana in 5-6 grade superheat.

Presiunile sunt de obicei inputuri de siguranta, adica le foloseste doar ca sa deduca daca e cazul sa taie alimentarea si sa arunce un cod de eroare.

Teoretic se poate deduce ce va rezulta cu noul gaz daca pui unul langa altul tabelele de P vs T si compari presiunile pentru un acelasi T arbitrar.

#15318
florini78

florini78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 614
  • Înscris: 11.04.2013
Si daca se incalzeste mai tare cu R410?
Si asta VA afecta plasticul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate