Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

INCALZIRE cu aer conditionat

* * * * * 15 votes
  • Please log in to reply
17815 replies to this topic

#10171
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019

 dudu76, pe 18 iunie 2020 - 10:20, a scris:

urmatorul PDC va fi un fujitsu din aceste modele sau Daikin Perfera care merge excelent pe incalzire, GREE sunt slabe sub -5  gade( cel putin modelul care il am eu)

Eu unul sunt dezamagit de Daikin pe incalzire si vorbesc din proprie experienta . Nu zic ca nu produce caldura , dar pare optimizat pentru tari cu ierni usoare ( Cop mai bun la temperaturi pozitive care scade destul de mult la temperaturi negative , odata cu capacitatea ) . Daca vrei sa transformi un Daikin in pdc , posibil sa ai ceva surprize neplacute cu senzorul de temperatura al UI , in sensul ca poate fi lipit pe placa si in cazul acesta va trebui sa pui placa electronica in camera de referinta , motorul ventilatorului de la UI poate sa fie unul mai "special" la care va trebui sa faci ceva adaptari .
De la Gree , pe incalzire sunt bune modelele Amber si U-Crown , dar si Fairy de 24000 btu care are un compresor puternic .

Edited by Sadashi, 18 June 2020 - 12:28.


#10172
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019
Atasez aici certificatele Eurovent pentru Daikin Perfera 24000 btu si Fujitsu Asyg24KMTA 24000btu . Este o diferenta considerabila si la pretul de achizitie , in sensul ca Daikin este mult mai scump . Pacat ca Fujitsu Asyg24KMTA nu este adus in Romania de catre importator decat pe comanda .

Attached Files



#10173
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 valioglu74, pe 18 iunie 2020 - 12:17, a scris:

...eu am consumat mai putin de jumate din consumul de mai sus la o casa mai mare, cu 6 aparate, dar cu ceva economie.


ce-i drept 22,5 e o temperatură mare pt noapte
sigur, dacă seta noaptea pt 20*C, consumul era mult mai mic
(unele calcule arată o reducere cu 20% a consumului de combustibil/energie pt 2*C, bineînțeles raportat la nivelul de izolație termică a casei)

#10174
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
RXM71N sub nici o forma, fiindca are un compresor vechi,Daikin perfera are 2 UE cu compresoare noi , unul folosit la unitatile de 7-12000 BTU(din modelul acesta am eu 4 BUC) si celalalt folosit la unitatile 14-22000 BTU(RXM 60 N), intradevar seria KMTA pare cea mai buna din cate am vazut eu cu certificat EUROVENT la unitatile mari pentru incalzire in plaja de temperaturi -7 la -15 grade, la unitatile mici de care am eu cele de 7000 BTU poti sa iti spun ca functioneaza la -10 grade cu un consum de 230-250 W pentru o camera de 20 mp pus pe 19 grade imi mentinea asta iarna 23 degrade, am monitorizat un singur aparat din toamna cu o priza contor, si crede ma e o diferenta uriasa intre ele si Alizeeul ce l-am transformat in PDC( practic este un GREE LOMO )care la temperaturi cu minus se chinuie sa mearga si ii scade puterea dramatic, nu contest ca poate sunt si compresoare fabricate de GREE optimizate pentru incalzire

Edited by dudu76, 18 June 2020 - 13:08.


#10175
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Pai spune ce consum , ce suprafața, și ce temp interior

#10176
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019

 dudu76, pe 18 iunie 2020 - 13:07, a scris:

RXM71N sub nici o forma, fiindca are un compresor vechi,Daikin perfera are 2 UE cu compresoare noi , unul folosit la unitatile de 7-12000 BTU(din modelul acesta am eu 4 BUC) si celalalt folosit la unitatile 14-22000 BTU(RXM 60 N), intradevar seria KMTA pare cea mai buna din cate am vazut eu cu certificat EUROVENT la unitatile mari pentru incalzire in plaja de temperaturi -7 la -15 grade, la unitatile mici de care am eu cele de 7000 BTU poti sa iti spun ca functioneaza la -10 grade cu un consum de 230-250 W pentru o camera de 20 mp pus pe 19 grade imi mentinea asta iarna 23 degrade, am monitorizat un singur aparat din toamna cu o priza contor, si crede ma e o diferenta uriasa intre ele si Alizeeul ce l-am transformat in PDC( practic este un GREE LOMO )care la temperaturi cu minus se chinuie sa mearga si ii scade puterea dramatic, nu contest ca poate sunt si compresoare fabricate de GREE optimizate pentru incalzire

Nu stiu la care RXM te referi , dar pe pagina Eurovent mai apare un RXM de aceasi capacitate care este notat cu "New" , deci este testat de curand si care din pacate este mai slab la capacitate ( un Cop putin mai mare )  decat cel la care am postat eu certificatul Eurovent . Sunt intr-o dilema cu aparatul meu , practic nu am motive sa il schimb  dar ma tot tenteaza acel Fujitsu Asyg24KMTA . Oscilez intre a schimba aparatul sau a pune panouri fotovoltaice , 3-4 kW on-grid .

#10177
dudu76

dudu76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 24.02.2010
si pe mine ma tenteaza modelul KMTA dar anul acesta nu imi schimb PDC, am fost admis la fotovoltaice cu 5,27 kw putere instalata asa ca astept sa-l finalizez, poate la anul, tu parca ai COOPER @hunt cu compresor pe el facut de GREE sau de Daikin ??

#10178
Sadashi

Sadashi

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 12.09.2019

 dudu76, pe 18 iunie 2020 - 13:42, a scris:

si pe mine ma tenteaza modelul KMTA dar anul acesta nu imi schimb PDC, am fost admis la fotovoltaice cu 5,27 kw putere instalata asa ca astept sa-l finalizez, poate la anul, tu parca ai COOPER @hunt cu compresor pe el facut de GREE sau de Daikin ??

Este facut de Gree compresorul . C&H Arctic = Gree Fairy = Yamato Alpin .

#10179
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019
@valioglu74
Fac ceva pe ea economie iarna. Scuză-mi expresia.
E prima iarna in care am incalzit toata casa numai cu invertere Pentru familie temperatura interioara a fost numai buna ca si confort. Si fiecare are preferintele lui, aici nu incape discutie!
Am gaze din 2008, dar anul acesta pur si simplu nu am vrut sa le folosesc pentru incalzire. Si mai am un avantaj foarte mare din partea firmei privind kwh consumati :)
Am luat inverterele dupa ce am citit topicul acesta.
Si sincer nu-mi pare rau absolut deloc!!!
Dar mai vedem cu ocazia altor temperaturi exterioare mai scazute.
Sa fiti iubiti toti de cine vreti voi !!!!!!

#10180
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Pai daca nu te intereseaza economia iarna bagi calorifere electrice si scapi de griji. Costa a zecea parte dintr-un ac si nu ai probleme legate de temperatura exterioara, umiditate etc.
Eu am remarcat ca e mare consumul mai ales pentru a ne orienta ce optimizari pot fi facute si cum ar fi cel mai bine sa le utilizezi.
Eu la 200 de metri patrati dintre care aprox 150 de metri utili am consumat 1700kwh si am o izolatie medie pe care o voi suplimenta la tavanul de peste etaj.
Nu e complet concludent si nu consider ca e neaparat mai bine la mine deoarece eu am optimizat consumul in functie de camerele sau zonele din casa care au fost efectiv locuite in anumite zile sau intervale orare. M-a ajutat enorm aplicatia Daikin care mi-a permis acest lucru.
A, mai e o chestie. Eu am casa langa Bucuresti, unde a fost o iarna deosebit de blanda, poate ai avut alte conditii climaterice care schimba enorm situatia.

#10181
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

 dudu76, pe 18 iunie 2020 - 10:20, a scris:

sadashi de unde stii ca modelul KLWA este facut de mideea???, eu m-am interesat de modelul de 18000 BTU si e singurul model care are iesirile pe freon de 9 cu 6, Mideea nu face asa ceva, la cel de 24000 btu are 12 cu 6 si la toate modelele de mideea este de 15 cu 6, intradevar modelul KMTA este mai potent( are un compresor mai mare decatKLWA) si la -10 grade ambele scot 7,1 kw cu un cop de 2,9, urmatorul PDC va fi un fujitsu din aceste modele sau Daikin Perfera care merge excelent pe incalzire, GREE sunt slabe sub -5  gade( cel putin modelul care il am eu)
.

Attached Files



#10182
KillBOT

KillBOT

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 18.01.2010
L-am văzut mai demult la mine în zonă și primul gând a fost că seamănă izbitor cu Midea, grila de la UE l-a dat de gol.

#10183
marcos19

marcos19

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 223
  • Înscris: 23.07.2019

 valioglu74, pe 18 iunie 2020 - 20:22, a scris:

Pai daca nu te intereseaza economia iarna bagi calorifere electrice si scapi de griji. Costa a zecea parte dintr-un ac si nu ai probleme legate de temperatura exterioara, umiditate etc.
Eu am remarcat ca e mare consumul mai ales pentru a ne orienta ce optimizari pot fi facute si cum ar fi cel mai bine sa le utilizezi.
Eu la 200 de metri patrati dintre care aprox 150 de metri utili am consumat 1700kwh si am o izolatie medie pe care o voi suplimenta la tavanul de peste etaj.
Nu e complet concludent si nu consider ca e neaparat mai bine la mine deoarece eu am optimizat consumul in functie de camerele sau zonele din casa care au fost efectiv locuite in anumite zile sau intervale orare. M-a ajutat enorm aplicatia Daikin care mi-a permis acest lucru.
A, mai e o chestie. Eu am casa langa Bucuresti, unde a fost o iarna deosebit de blanda, poate ai avut alte conditii climaterice care schimba enorm situatia.

Ai dreptate, nu e complet concludent. Si nici nu are cum sa fie. Fiecare cu tabieturile lui, fiecare cu preferintele lui dpdv a temperaturii interioare etc, etc...
Dar e foarte bine că vorbim, ne sfatuim, mai prindem o idee, două, un sfat, o muștruluială (chiar si asta mai deschide ochii uneori si din asta mai invatam).
Am si calorifere electrice si in alte ierni le-am folosit, dar nu se compara cu inverterele.
Si aplicatia Daikin care si eu o am pe android e buna, dar cred ca merita niste actualizari. Oare nu e nimeni de la Daikin sa citeasca? Eu parca am vazut oarece postari Daikin mai in urma!
Pentru cele două Gree Fairy din dotare, care sincer au dus greul (si deocamdata sunt foarte multumit) am alta aplicatie destul de buna (EWPE Smart).
Oricum eu stau mai la munte, in Moldova, dar nu cred ca au fost asa mari diferente de temperatura fata de Bucuresti. Una peste alta a fost ok iarna asta.
A, si nu e bai ca ti s-a parut consumul prea mare. Au fost ierni cand am platit mai mult ca acum la gaze, dar a fost intr-adevar și mai rece. E prima iarna cu invertere, studiez, citesc si mai vad ce fac si altii (optimizari, temperaturi etc).
Cam atat, nu vreau sa plictisesc lumea.
Multă sănătate la toti !!!!

 marcos19, pe 19 iunie 2020 - 16:33, a scris:

Ai dreptate, nu e complet concludent. Si nici nu are cum sa fie. Fiecare cu tabieturile lui, fiecare cu preferintele lui dpdv a temperaturii interioare etc, etc...
Dar e foarte bine că vorbim, ne sfatuim, mai prindem o idee, două, un sfat, o muștruluială (chiar si asta mai deschide ochii uneori si din asta mai invatam).
Am si calorifere electrice si in alte ierni le-am folosit, dar nu se compara cu inverterele.
Si aplicatia Daikin care si eu o am pe android e buna, dar cred ca merita niste actualizari. Oare nu e nimeni de la Daikin sa citeasca? Eu parca am vazut oarece postari Daikin mai in urma!
Pentru cele două Gree Fairy din dotare, care sincer au dus greul (si deocamdata sunt foarte multumit) am alta aplicatie destul de buna (EWPE Smart).
Oricum eu stau mai la munte, in Moldova, dar nu cred ca au fost asa mari diferente de temperatura fata de Bucuresti. Una peste alta a fost ok iarna asta.
A, si nu e bai ca ti s-a parut consumul prea mare. Au fost ierni cand am platit mai mult ca acum la gaze, dar a fost intr-adevar și mai rece. E prima iarna cu invertere, studiez, citesc si mai vad ce fac si altii (optimizari, temperaturi etc).
Cam atat, nu vreau sa plictisesc lumea.
Multă sănătate la toti !!!!

A, si am uitat!
Vali daca ai secrete dpdv a optimizarilor, bagă că deabia astept. Salutare!!!

#10184
valioglu74

valioglu74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2014
Nu am niciun secret. Asa cum am spus am optimizat consumul in functie de camerele sau zonele din casa care au fost efectiv locuite in anumite zile sau intervale orare. Adica in dormitoare am setat 21-22 grade noaptea, iar in timpul zilei am lasat la un maxim de 16-18 grade.  Dormitoarele sunt la etaj si nu sunt folosite in timpul zilei. In living si hol invers, ziua au fost incalzite iar noaptea am lasat temperaturi mai scazute. Asa cum am spus m-a ajutat enorm aplicatia Daikin care permite setarea de temperaturi si moduri de functionare pe intervale orare. Daca am dorit sa folosesc spatiile respective am modificat temperatura. Din telecomanda sau din aplicatie. E foarte important ca aerele conditionate incalzesc foarte repede spatiul atunci cand este nevoie.
Mai e o chestie, pe aplicatie sunt mai multe setari de mod economic. Merg si astea pana la un punct, daca e frig afara nu fac fata aparatele sa incalzeasca atat cat este necesar si trebuie oprit acest mod economic. Trebuie setat cu atentie, e posibil ca unii utilizatori sa nu isi dea seama si sa ajunga la concluzia ca nu au aparatele capacitatea necesara. Dar in perioadele intemediare (adica toamna si primavara) cred ca permit economii mari de electricitate.
Plus temperaturile ridicate din aceasta pseudoiarna.

Edited by valioglu74, 24 June 2020 - 22:20.


#10185
Alina_26

Alina_26

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 06.12.2004
Buna ziua ,

Am nevoie sa incalzesc pe timp de iarna 2 camere diferite de cate 36mp fiecare , 72mp total.
Am citit ca ar fi mai multe companii producatoare/modele recomandate dar multe dintre ele sunt modele vechi si nu se mai produc.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce aparat ati recomanda acum pentru incalzire , dintre modelele existente pe piata (2020). Mentionez ca este necesara si functia wi-fi pentru accesare la distanta.

Va multumesc !

#10186
adinetwork

adinetwork

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 31.08.2005
e lunga discutia, studiaza tot forumul, eu iti recomand daca ai buget sa iei daikin nu o sa it para rau, are si modul wifi comanda la distanta din telefon

#10187
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 Alina_26, on 25 iunie 2020 - 12:22, said:

Buna ziua ,

Am nevoie sa incalzesc pe timp de iarna 2 camere diferite de cate 36mp fiecare , 72mp total.
Am citit ca ar fi mai multe companii producatoare/modele recomandate dar multe dintre ele sunt modele vechi si nu se mai produc.
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce aparat ati recomanda acum pentru incalzire , dintre modelele existente pe piata (2020). Mentionez ca este necesara si functia wi-fi pentru accesare la distanta.

Va multumesc !
Depinde si de izolatie daca ai
Daikin FTXM-N 9000 BTU ate unul pe fiecare camera daca nu este izolatie FTXM-N de 12000BTU  plus ina unul de9000btu

#10188
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Depinde daca camerele sunt la etaj , cel putin la mine in dormitoare aparatele de 9000 btu mergeau mai mult on-off. Practic bagau cald 7-8 min pe urma doar recirculau aerul vreo 8 minute.
Daca ai izolatie buna asa cum zice colegu iti ajung de 9000 btu , mai ales daca sunt la etaj dormitoarele.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate