Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Ajutooooooooooooooooor

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1
rosioru_bogdan

rosioru_bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2007
Am shi eu nevoie de ajutor.Snt la facultatea Spiru Haret la Marketing shi afaceri economice internationale anu 1 shi vreau shi eu sa jtiu cum e,dak e greu dak e usor,dak trebe sa vii la cursuri calumea.. etc Eu is din braila dar mam dus la bucuresti cu gandul sa fac o facultate la zi,problema e ca tre sa shi muncesc ca sa ma intretin,ai mey nu au cum sa ma ajute...oare pot a ma descurc? sa fac un full time shi scoala la zi? plz am nevoie de ajutor... vreau sa jtiu cum e la aceasta sectie,cum sunt profesorii,cum e materia etc.... PLZZZZZZZZZZ ms mult salut

#2
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
De ce ai postat pe "scoala mea"? E clar ca nu ai nici cea mai mica legatura cu scoala dupa modul in care scrii. Apuca-te de munca, apuca-te de bara de batut covoare si fa tractiuni, fa ceva. Orice altceva dar opreste-te din scris pentru ca nu e cu siguranta punctul tau forte. In cel mai rau caz pune-ti ciinele sa scrie in locul tau, sint convins ca va face o treaba mult mai buna. Ti-am raspuns la intrebare cu asta? Daca da, cu placere. Daca nu, eu zic sa mai citesti o data cu atentie... e posibil sa ai probleme si la capitolul asta.

#3
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
934 oare tu nu gresesti cand pui i din i  in loc de i din a in interiorul cuvantului?  :peacefingers:

#4
RealBaD

RealBaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.02.2006
Probabil e oldschool. Nu intotdeauna s-a scris cu i din a. Nu vad nici un motiv pentru care cineva s-ar conforma la noile norme ale porcilor comunisti.

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 RealBaD, on Oct 9 2007, 23:25, said:

Probabil e oldschool. Nu intotdeauna s-a scris cu i din a. Nu vad nici un motiv pentru care cineva s-ar conforma la noile norme ale porcilor comunisti.
daca ai avea cele mai elementare notiune de limba latina la nivel de gimnaziu ai intelege

#6
rosioru_bogdan

rosioru_bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2007
934 ai o mare problema.....ejti cu capu rau de tot.... fa-ti un control medical amanuntzit...ca trebe crede-ma.....

#7
rosioru_bogdan

rosioru_bogdan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2007
shi nu inteleg de ce postezi tu ca supozitoru...

#8
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
n-o sa ai viata lunga pe forumul asta cum n-o sa ai viata lunga nici in facultate ! :death:
din fericirea pentru tine moderatorii mai au si viata personala ca altfel dispareai pana acum

#9
iulyaaaa

iulyaaaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 11.12.2006
.

Edited by iulyaaaa, 09 October 2007 - 22:43.


#10
RealBaD

RealBaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.02.2006

 spare-me, on Oct 9 2007, 23:33, said:

daca ai avea cele mai elementare notiune de limba latina la nivel de gimnaziu ai intelege

Credeam ca s-a desprins acu' ceva vreme de limba latina. O fi avut si vreo evolutie impusa si apoi iar schimbata la "vechile cai" de aceiasi porci comunisti. Nu vad de ce cineva ar trebui sa joace dupa cum le trece unora prin cap. Daca ai invatat ceva, invatat sa ramana.

Cred ca alte aberatii gramaticale sunt mai importante decat un i nenorocit.

#11
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 RealBaD, on Oct 9 2007, 23:48, said:

Credeam ca s-a desprins acu' ceva vreme de limba latina. O fi avut si vreo evolutie impusa si apoi iar schimbata la "vechile cai" de aceiasi porci comunisti. Nu vad de ce cineva ar trebui sa joace dupa cum le trece unora prin cap. Daca ai invatat ceva, invatat sa ramana.

Cred ca alte aberatii gramaticale sunt mai importante decat un i nenorocit.
nene. ruperea aia de care zici tu a fost facuta de catre porcii comunisti. pentru aproprierea de rusia, de fostul urss, pe vremea cand in scoli se invata numai rusa !
ce doamne iarta-ma e asa de greu de priceput un lucru evident ?
in limba latina nici nu a existat vreodata litera I ci numai J sub forma de i moale urmat de vocala, ca in IEPURE si i tare urmat de consoana, ca in INIMA.

cel mai scurt si mai simplu exemplu e in cuvantul campos + câmp, nu cîmp !

#12
RealBaD

RealBaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.02.2006

 spare-me, on Oct 9 2007, 23:54, said:

nene. ruperea aia de care zici tu a fost facuta de catre porcii comunisti. pentru aproprierea de rusia, de fostul urss, pe vremea cand in scoli se invata numai rusa !
ce doamne iarta-ma e asa de greu de priceput un lucru evident ?
in limba latina nici nu a existat vreodata litera I ci numai J sub forma de i moale urmat de vocala, ca in IEPURE si i tare urmat de consoana, ca in INIMA.

cel mai scurt si mai simplu exemplu e in cuvantul campos + câmp, nu cîmp !

N-am spus asta cu ruperea in chestia de mai sus cu "evolutia impusa de porcii comunisti" ? La asta ma refeream. i din a era revenirea la "vechile cai" dupa prostia cu evolutia impusa.
Daca n-ai priceput de prima oara, prin oldschool  ma refeream la generatiile ce au invatat in perioada comunista, cand le-a fost impus sa scrie cu i din i.
Eu eram prin a doua cand ne-a pus sa taiem in abecedare i din i si sa inlocuim cu i din a. Deci stiu despre ce-i vorba, nu trebuie sa imi explici mie. Probabil nici lui. Probabil asa  a ales sa scrie pentru ca asa a fost invatat. Probabil.

Sa nu uit de initiatorul threadului...

Ce rost are sa faci o facultate daca nu ai timp si/sau chef sa te procupi de ea?

Edited by RealBaD, 09 October 2007 - 23:13.


#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
NENE ! eu n-am nici cu el
am cu tine ! pentru ca ai spus asta :

Quote

Probabil e oldschool. Nu intotdeauna s-a scris cu i din a. Nu vad nici un motiv pentru care cineva s-ar conforma la noile norme ale porcilor comunisti.

ce nu pricepi ??
normele porcilor comunisti erau cu   Î din I si normalitatea este  din A !
si trebuie sa se conformeze pentru ca asa e normal, nu pentru ca asa spune de exemplu, Academia Romana.

de-aia...ce nu pricepi ?!

si apropo, trecerea s-a facut in acelasi timp pentru toti.

Edited by spare-me, 09 October 2007 - 23:12.


#14
RealBaD

RealBaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.02.2006
Timp de 40 de ani nu a fost normal sa scrii asa. In caz ca ai uitat.
Poate trecerea s-a facut in acelasi timp pentru toti, insa nu toti au facut scoala, liceu, facultate folosind i din i. Apoi brusc, nu mai era la moda.
Pentru multi din ei nu e normal.

Defineste tu normalitatea... Asa se scria in latina - asa e normal? (da, in latina nu exista I)
A existat o evolutie, fortata sau nu, un timp nu a mai fost normal. Romana nu cred ca e batuta in cuie de anumite norme.

Pricepi?

#15
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mai omule. pe mine ma doare fix in cotul sacoului cum scrie fiecare, si in caz ca ai probleme cu ochii NU EU I-AM REPROSAT ca a scris cu î din i !!!

eu ti-am reprosat tie c-ai spus ca a scrie cu â din a e doar "luarea dupa niste norme" in loc sa spui ca indiferent de aia 40 de ani, etc, ASA E NORMAL !

#16
RealBaD

RealBaD

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.02.2006
Daca ai fi citit mai atent, poate ai fi realizat ca acele norme nu sunt noi decat pentru cei ce au invatat in acea perioada.
Nu, a trebuit sa reprosezi. Ai probleme cu Caps'ul?

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
n-am probleme cu caps-ul si nici cu capul. drept urmare  nu ma mai contrazic cu tine ca pur si simplu e inutil
cine pricepe ca asa e normal sa se scrie, indiferent de ce era pe vremuri sau nu, e una. asa scrie.
cine nu pricepe, ramane agramat, sau ignorat, daca o face cu reavointa si aia. mare paguba pentru omenire

#18
934

934

    Rain Man.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 14.04.2007
@Iulyaaaa: Nu scriu "sunt, nicio, niciun, s.a.m.d." din ratiuni sentimentale, ca aducere aminte a muncii de lamurire "ieri era corect î din i, azi nu mai e" depusa de profesoara mea de romana cu care ma contraziceam pe aceeasi tema.

"î-ul provine dintr-un a în doar cca 31%1 din cuvinte; în marea majoritate a cazurilor (69%), î-ul provine din cuvinte (fie latinești, fie de altă origine) CARE NU CONȚINEAU SUNETUL/LITERA A în locul respectiv, ci unul/una din sunetele/literele E, I, O sau U, așa că transcrierea sa azi prin â este absurdă."

"î-ul din i a fost practicat, de mari nume ale literelor românești, la Viața Românească, încă din anii ’20 ai secolului trecut, cu mult înaintea apariției comunismului la noi"

"În 1908, Titu Maiorescu revenea (în prefața la Despre scrierea limbei române) cu "stăruința de a scrie sonul î pretutindeni cu î..."."

Dar pentru ca nu are legatura cu topicul (care practic este egal cu zero) nu mai insist; putin mai pe larg http://www.pruteanu....03deceidini.htm , http://www.pruteanu....ef.php?id=29996 .

PS: Nu va mai certati oameni buni.
PPS: Spare-me, mi-as dori sa nu zici "aaaa, pai normal... comunistu' de Pruteanu".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate