Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Centrale ARISTON (Merloni)

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
14137 replies to this topic

#8497
Andrusa

Andrusa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 09.12.2007

 servoman, on 11 aprilie 2017 - 12:47, said:

Ca sa fim mai pe subiect trebuie sa ne spui ce model de Ariston ai pentru ca Microcombi nu exista, dar am presupus ca ai Microgenus. Tot pentru a fi mai pe subiect ar fi util daca postezi o poza cu placa electronica sa vedem ce versiune ai.
A curatat cineva vreodata electrozii din camera de ardere? Daca nu s-a facut aceasta operatie in ultimii ani atunci poti avea depuneri pe electrozi, in special cel de ionizare care nu mai observa flacara decat atunci cand este la intensitate foarte mare.


Cared ca m-ati descurcat maestre ! Am curatat cei 3 electrozi cu mana, nu am stiut altfel cum. Apoi am indoit putin (2mm) electrodul de ionizare (cel din stanga, care era separat fata de cei doi orientati spre acelasi punct) in sensul ca i-am indreptat putin varful catre cei doi electrozi de scanteie. Acum merge perfect. M-as bucura daca as sti cum sa-i curat corect.

#8498
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Multumesc, servoman! Deocamdata nu pot renunta la incalzire ( ca la apa calda nu se pune problema sa renunt), asa ca voi desface tot ansamblul ca sa vad cum pot sa il carpesc pana la toamna. Sa zicem ca pot trata motorul ca sa functioneze chiar daca e inundat, dar ideal ar fi sa gasesc o solutie pentru a etansa axul. Il desfac si vad ce e pe acolo, dar cel mai nasol e ca trebuoe sa dau jos centrala de pe perete, pentru ca motorul nu poate fi scos fara sa desfac si corpul vanei cu 3 cai. Sper sa reziste inca o saptamana, ca nu  am de gand sa umblu la centrala zilele astea.Oricum, in ultimele 24 de ore a functionat normal.



#8499
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Motorul iese cu putin efort unghiular. Nu trebuie sa desfaci tot grupul hidraulic ca sa demontezi ansamblul care il vezi in poza. Am incercat si eu repararea acestui ventil de comutare deoarece au fost putine cazuri in care motorul a scapat si mai multe cazuri in care nu s-a ars motorul dar se rupe in bucati un arc din otel din cauza ruginei si din pacate fara acel arc motorul nu mai lucreaza corect.
Problema la ventilul de comutare este ca sunt 2 sigurante metalice care nu mai pot fi folosite dupa desfacerea lor. La cea arcuita care este si vizibila se gasesc solutii cu sarma de cupru care nici nu rugineste si la grosimi de peste 1mm rezista cu bine, dar cealalta siguranta care mentine partea de etansare pe langa ax este din tabla zincata otelita si ca sa inlocuiesti o-ringul problema trebuie sa o dai deoparte. Ai sa intelegi acest lucru cand te vei apuca de demontat piesa. Nu trebuie sa dai jos centrala din perete. Forteaza fara  grija ca motorul iese.

#8500
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006
Eu zic sa dai centrala pe apa calda, ca oricum s-a mai incalzit afara, sa scoti mufa motorului (sau scoti agrafa si motorul din vana) si sa nu risti. Placa e undeva la 800 ron (eventual mai scumpa si fara manopera inclusa) + costul vanei si al motorului. Eu am vazut foarte rar un motor care a intrat in scurt si nu a prajit si o parte din placa. Nu risca.  Odata ce apa intra in motor ....

#8501
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Am incercat sa scot motorul in seara asta. Imposibil, imi lipsesc vreo 3 mm pe inaltime si tabla de deasupra nu este deloc flexibila. Mi-a cam fost frica sa nu rup ceva plasticaraie din corpul hidraulic, dar am fortat destul de zdravan si nimic.

Situatia e oricum mai nasoala decat credeam. Cand am scos mufa a curs multa apa, deci motorul este inundat. Saracul rezista eroic si va trebui sa mai reziste cateva zile... 2 copii, vacanta, temperaturi sub 10 grade... deocamdata nu pot sa opresc incalzirea.

Centrala este Matis 24FF, nu ce prostie am scris in mesajul precedent. Gasesc undeva doar ventilul de comutare? Din ce am sapat pe net am vazut (ochiometric, asa) ca este la fel cu cel de Egis Plus. Ar fi undeva la 100-120 lei, dar nu l-am gasit in stoc pe niciun site.Attached File  IMG_1528.JPG   268.28K   47 downloads

Edited by erik, 20 April 2017 - 02:04.


#8502
ronicu

ronicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 11.03.2017
Cred ca te pot ajuta.0722380609

#8503
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008

 erik, on 20 aprilie 2017 - 02:02, said:

Am incercat sa scot motorul in seara asta. Imposibil, imi lipsesc vreo 3 mm pe inaltime si tabla de deasupra nu este deloc flexibila. Mi-a cam fost frica sa nu rup ceva plasticaraie din corpul hidraulic, dar am fortat destul de zdravan si nimic.

Situatia e oricum mai nasoala decat credeam. Cand am scos mufa a curs multa apa, deci motorul este inundat. Saracul rezista eroic si va trebui sa mai reziste cateva zile... 2 copii, vacanta, temperaturi sub 10 grade... deocamdata nu pot sa opresc incalzirea.

Centrala este Matis 24FF, nu ce prostie am scris in mesajul precedent. Gasesc undeva doar ventilul de comutare? Din ce am sapat pe net am vazut (ochiometric, asa) ca este la fel cu cel de Egis Plus. Ar fi undeva la 100-120 lei, dar nu l-am gasit in stoc pe niciun site. IMG_1528.JPG
Ca sa scoti motorul, miscarea trebuie sa fie in unghi, dupa ce l-ai ridicat pina la tabla de deasupra. Deoarece in 99,9% din cazuri se strica si motorul, nu se mai da separat ca si piesa de schimb doar ventilul. Oricum se compromite arcul din interiorul motorului si nu mai poate face presare pe ax. Daca pica motorul, pentru a avea caldura este suficient sa scoti clema care il tine de ventilul de comutare si in acest fel vana cu 3 cai ramane doar pe caldura.

Edited by servoman, 20 April 2017 - 10:39.


#8504
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
ronicu, am notat numarul tau. Mi-a promis cineva un ventil "putin folosit" la un pret simbolic. Daca pana la sfarsitul saptamanii viitoare nu se concretizeaza, te voi contacta.

Bazandu-ma pe sfaturile lui servoman, am desfacut vana. Motorul a iesit usor, mai mult m-am chinuit cu ventilul. Foarte rezistent compozitul din care sunt confectionate maruntaiele centralei - l-am abuzat cu patent si surubelnita, nici macar nu s-a zgariat.

Am postat mai jos imagini cu ce am gasit pe acolo. Ventilul fara depuneri de calcar, arata nesperat de bine pentru un bolnav cronic in faza terminala.
Motorul -plin cu apa, l-am desfacut cu partea alba in jos ca sa nu ajunga apa si pe unde nu ajunsese. Cu mare grija am ridicat partea neagra si chiar cand ma gandeam ca motorul si ce-o mai fi pe acolo e fixat si n-are ce sa cada, poc! S-a umplut bucataria de apa, roti, arcuri, came, cleme. Trei ore am stat in genunchi sa caut piese si nici macar nu stiam ce caut, ca n-apucasem sa vad cum arata dracovenia asamblata. In fine. Inainte sa asamblez motorul, l-am inundat intr-o solutie electroizolanta care indeparteaza apa si o tine la distanta. O primisem cadou si pana azi nu-i gasisem intrebuintare - asta ar fi: https://m.youtube.co...h?v=QVOlDsNxrwY

Ca sa fiu sigur ca elimin problema apei care urca la motor, am dat o gaura in corpul inferior. Arcul axului va lucra in continuare in conditii grele (desi l-am tratat si pe el cu solutia-minune, nu-mi fac mari iluzii), insa motorul si mai important placa electronica vor fi in siguranta. Se vede in ultima poza.

Le-am montat la loc, functioneaza normal si curge in continuare pe la clema care tine ventilul. Dupa o ora de supraveghere, apa nu ajunsese inca la gaura data de mine. Dar urmeaza, pentru ca scurgerile sunt cel putin la fel de intense ca inainte.

Scuze pentru calitatea imaginilor, sunt facute cu tableta

Attached File  IMG_1543.JPG   401.58K   37 downloadsAttached File  IMG_1542.JPG   437.84K   38 downloadsAttached File  IMG_1541.JPG   390.82K   42 downloadsAttached File  IMG_1540.JPG   512.05K   41 downloads

#8505
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Am uitat sa spun ca nu am reusit sa golesc centrala pe calea normala -inchis tur si retur incalzire, inchis alimentarea cu apa a centralei, deschis robinet umplere, deschis robinet de apa calda la chiuveta din bucatarie (care e fix sub centrala). A trebuit sa desfac filtrul y de pe returul circuitului de incalzire si a rezultat ditamai baltoaca, oricat m-am straduitvsa-i dau drumul cate putin si sa adun apa in bureti absorbanti.
De ce nu o fi mers golirea prin circuitul de apa calda?

#8506
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Din cauza unei supape de sens. Modelele de dupa 2007 nu se mai pot goli prin intermediul robinetului de umplere, dar au robinet de golire in partea din mijloc in spatele racordului de gaz.

#8507
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Acum ca mi-ai zis, am vazut si robinetul de golire... Sau mai bine zis l-am pipait, ca de vazut nu prea se vede. Mama, ce l-au ascuns.
Bine de stiut pentru data viitoare!

#8508
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
influentat de tot ce am citit pe aria dedicata centralelor, m-am decis sa merg pe mana broscarilor si sa-mi iau o centrala Ariston Genus de 24Kw...acuma as fi vrut ca posesorii acestui model sa-mi spuna si mie cum le merge si de cat timp le au....Posted Image

#8509
servoman

servoman

    Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana si totusi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,592
  • Înscris: 07.09.2008
Cei care au cumparat acest model au si uitat ca au centrala in casa. Abia se aude mergand, trebuie sa stai cu urechea lipita de ea sa auzi ca functioneaza. Asta si pentru ca in acest interval, necesarul de incalzire este foarte mic, de cativa KW (3-5) la un apartament de 2-3 camere si la puteri minime centrala abia daca scoatre vreun zgomot. De obicei, pe forum intra cei care au probleme sau nelamuriri in privinta unor parametri.

Edited by servoman, 25 April 2017 - 15:27.


#8510
maricmanu

maricmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 26.03.2006

 erik, on 23 aprilie 2017 - 19:08, said:

ronicu, am notat numarul tau. Mi-a promis cineva un ventil "putin folosit" la un pret simbolic. Daca pana la sfarsitul saptamanii viitoare nu se concretizeaza, te voi contacta.

Bazandu-ma pe sfaturile lui servoman, am desfacut vana. Motorul a iesit usor, mai mult m-am chinuit cu ventilul. Foarte rezistent compozitul din care sunt confectionate maruntaiele centralei - l-am abuzat cu patent si surubelnita, nici macar nu s-a zgariat.

Am postat mai jos imagini cu ce am gasit pe acolo. Ventilul fara depuneri de calcar, arata nesperat de bine pentru un bolnav cronic in faza terminala.
Motorul -plin cu apa, l-am desfacut cu partea alba in jos ca sa nu ajunga apa si pe unde nu ajunsese. Cu mare grija am ridicat partea neagra si chiar cand ma gandeam ca motorul si ce-o mai fi pe acolo e fixat si n-are ce sa cada, poc! S-a umplut bucataria de apa, roti, arcuri, came, cleme. Trei ore am stat in genunchi sa caut piese si nici macar nu stiam ce caut, ca n-apucasem sa vad cum arata dracovenia asamblata. In fine. Inainte sa asamblez motorul, l-am inundat intr-o solutie electroizolanta care indeparteaza apa si o tine la distanta. O primisem cadou si pana azi nu-i gasisem intrebuintare - asta ar fi: https://m.youtube.co...h?v=QVOlDsNxrwY

Ca sa fiu sigur ca elimin problema apei care urca la motor, am dat o gaura in corpul inferior. Arcul axului va lucra in continuare in conditii grele (desi l-am tratat si pe el cu solutia-minune, nu-mi fac mari iluzii), insa motorul si mai important placa electronica vor fi in siguranta. Se vede in ultima poza.

Le-am montat la loc, functioneaza normal si curge in continuare pe la clema care tine ventilul. Dupa o ora de supraveghere, apa nu ajunsese inca la gaura data de mine. Dar urmeaza, pentru ca scurgerile sunt cel putin la fel de intense ca inainte.

Scuze pentru calitatea imaginilor, sunt facute cu tableta

IMG_1543.JPG IMG_1542.JPG IMG_1541.JPG IMG_1540.JPG
Cumpara o vana cu trei cai cu tot cu motor. Este pana in 300 RON (pret de vanzare la utilizator final). Nu poti sa repari vana aia si nu gasesti vana fara motor.

Edited by maricmanu, 25 April 2017 - 22:56.


#8511
xadimx

xadimx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.01.2012

 maricmanu, on 25 aprilie 2017 - 22:55, said:

Cumpara o vana cu trei cai cu tot cu motor. Este pana in 300 RON (pret de vanzare la utilizator final). Nu poti sa repari vana aia si nu gasesti vana fara motor.

Poate mai aduc .... acu "Lipsa stoc" ... si iesi mai ieftin ....
http://www.potcontro...6qj7vpgncbssjc0

#8512
citi

citi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 06.02.2017

 Valmont43, on 25 aprilie 2017 - 13:43, said:

influentat de tot ce am citit pe aria dedicata centralelor, m-am decis sa merg pe mana broscarilor si sa-mi iau o centrala Ariston Genus de 24Kw...acuma as fi vrut ca posesorii acestui model sa-mi spuna si mie cum le merge si de cat timp le au....Posted Image
Genus premium 24kw de 2 ani in apartament nimic de reprosat..nici o interventie sau cod de eroare..nici chiar cand mai face enel ul cate o nefacuta.


#8513
muraru_dan

muraru_dan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 807
  • Înscris: 23.06.2007
Nu am genus, am Class Premium Evo varianta dinainte de introducerea pompei modulante si precum a spus Servoman, uiti ca ai centrala. Este extrem de silentioasa, e deajuns sa vorbesti in soapta si acoperi zgomotul centralei. Daca instalatia o ai curata, ai inhibitor de coroziune si filtru bun atat pt mizerie (cel de 50 microni) si anticlacar bun, nu ar trebui sa ai pbme. La casa mea, abia la temperaturi sub -5 grade daca moduleaza la doua liniute din 6, la -20 sta la 3. In rest nu moduleaza peste o liniuta, adica puterea minima. Genus-ul la un apartament bine izolat ar trebui sa fie si mai silentios. Sunt centrale bune, care daca sunt folosite si in circuite de incalzire curate si apa rece tratata corespunzator ar trebui sa duca o viata intreaga. Comparativ cu un Buderus logamax plus sincer Class-ul e peste, atat ca functii cat si ca silentiozitate. Asta pt ca pe alte forumuri multi lauda centralele nemtesti in detrimentul celor italienesti. Nu zic ca nemtii nu au partea lor de lauda, insa din punctul meu de vedere doar modelele de varf sunt intradevar revolutionare. In rest,, decat un entry level nemtesc mai bine un Ariston Class sau Genus, nicidecum mai jos.

#8514
erik

erik

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 22.12.2004
Pana la urma am rezolvat-o - 285 lei si am scapat de grija valvei pentru vreo 2-3 ani, ca mai mult de atat nu cred sa tina.
E o porcarie sinistra proiectata de un maistru beat intr-o dimineata de luni.

Toata functionalitatea ansamblului se bazeaza pe un amarat de o-ring plasat in cel mai tembel loc posibil - adica puteau sa-l puna la capatul cel mai apropiat de mediul ostil (apa din centrala) al tubului prin care culiseaza axul, dar l-au pus in celalalt capat (in partea superioara, inspre motor).
Garnitura vizibila la iesirea axului din corp nu este o garnitura de presiune, este un cauciuc moale care are doar rolul de a impiedica mizeria grosiera sa intre intre tub si ax. Suspensiile din apa (prezente mai mult sau mai putin in orice centrala) trec de cauciucul ala si mai grav, se acumuleaza inauntru distrugand mai devreme sau mai tarziu saracia aia de o-ring. La unii axul se blocheaza din cauza calcarului care se aduna acolo.

Oricum, supapa se poate repara cu scule potrivite si ceva indemanare. Chiar se poate face servisabila. Problema e ca n-am nici cea mai vaga idee de unde se pot procura o-ringuri atat de mici, care sa reziste la temperaturi de pana la 100 de grade. Axul are 3 mm diametru.

Attached File  IMG_1546.JPG   220.79K   28 downloadsAttached File  IMG_1048.JPG   290.22K   29 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

romulus69ro

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate