Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Opera 9.6

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#19
Blackhat

Blackhat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 11.09.2005
nice looking and fewer bugs.  nice improvement.

#20
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Am gasit un bug !

Nu pot sa trimit PM-uri pe forum aici :lol:

Cand ii dau send, imi dispare text-ul din PM ! 9acum nu stiu daca e de la IPB-platforma forumului sau de la el)

Edited by crysty2k5, 12 June 2008 - 18:14.


#21
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.04.2006
Am facut testul de aici: SunSpider Am incercat cu Mozilla Firefox 3 RC3, Opera 9.5 si IE 7.
Mozilla Firefox a fost mai bun ca Opera dar nu a fost foarte mare diferenta. De IE nu mai zic...

#22
pastel3005

pastel3005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,379
  • Înscris: 11.08.2006
este prima data cand incerc acest browser.
prima impresie, e placuta.
se misca mult mai repede decat mozilla.
reactioneaza vizibil mai bine :)

#23
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Asa mi-a venit si mie sa-l testez(pur si simplu, cand am vazut stirea-am mai folosit Oera, dar nu cu pasiune)

Azi am folosit toata ziua Opera 9.5 !

Foarte multumit pana acum !

Edited by crysty2k5, 12 June 2008 - 21:22.


#24
antinVidia

antinVidia

    - I'm deranged -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,302
  • Înscris: 14.02.2007
Arata mult mai bine fata de vechile versiuni, insa bara cu tab-uri deasupra barii de adresa , e putin cam incomoda.

Attached File  Opera.JPG   196.64K   60 downloads

Consuma si mult mai putina memorie decat Firefox 3 :

* Firefox 3 cu 2 tab-uri deschise;
* Opera cu 4 tab-uri deschise
* ambele minimizate :

Mem Usage :
Firefox - 85.080K \ Opera - 7.272K :surprise: .

Oricum, tot la Firefox raman [ http://i31.tinypic.com/34hc7cy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :harhar: , dar baietii de la Opera au facut o treaba buna.

#25
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostantinVidia, on Jun 13 2008, 00:05, said:

* Firefox 3 cu 2 tab-uri deschise;
* Opera cu 4 tab-uri deschise
* ambele minimizate :

Mem Usage :
Firefox - 85.080K \ Opera - 7.272K :surprise: .

Oricum, tot la Firefox raman [ http://i31.tinypic.com/34hc7cy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  :harhar: , dar baietii de la Opera au facut o treaba buna.
Pe minimalizare e clară diferența, dar în fereastră au cam acelaș consum. E mai măricel decât cel al Opera 9.27  

La firefox nu cred că mă mai întorc chiar dacă și-a făcut datoria. „De gustibus...”

#26
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006
Am renuntat pentru un timp la firefox sa vad cei de capul lui.

  O intrebare: cum fac sa se deschida fisierele .torrent cu clientul meu? mie mi le baga in bitcomet-ul integrat in opera care nici macar nu merge.

#27
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
opera:config>bittorrent, dezactiveaza enable>save>restart opera

Edited by crt, 13 June 2008 - 00:25.


#28
Cap-shoot

Cap-shoot

    Un fel de doua feluri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,328
  • Înscris: 21.05.2006

View Postcrt, on Jun 13 2008, 01:24, said:

opera:config>bittorrent, dezactiveaza enable>save>restart opera

CONFIG asta nam gasit nicaieri

#29
iri_dan

iri_dan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 29.04.2007
sau asa :)

Edited by iri_dan, 13 June 2008 - 02:19.


#30
Tizone

Tizone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 10.06.2008
Wow. E ft tare. Schimbari radicale.

#31
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Unele pagini se incarca haotic, pana se definitiveaza tot load-ul paginii. Si sunt destule. Viteza nu mi se pare deloc in plus. Daca e sa tot zici ca s-a imbunatatit viteza la fiecare versiune care a aparut pana acum, pai acum ar fi trebuit sa se incarce in 2-3 milisecunde orice pagina. Vitzeza incarcarii unei pagini web pe partea ce tine de browser se masoara prin incarcarea unei pagini web offline direct din calculator, ca altfel, de pe net tine foarte mult de viteza netului si de raspunsul serverului pe care e postata pagina.

Si ACID Browser Test 3 tot nu il face...

#32
_Ciprian_

_Ciprian_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 06.09.2007
La testul acid 3 obtine 83 pct din 100. Mai mult oricum decat firefox si ie.

#33
Tomkaten

Tomkaten

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 27.06.2006

View Post_Ciprian_, on Jun 13 2008, 10:10, said:

La testul acid 3 obtine 83 pct din 100. Mai mult oricum decat firefox si ie.

Si ce daca obtine 83/100 ? Iti place sa incarci pagina aia ? Cu ce te ajuta ? :)

Inteleg ca respecta mai multe standarde decit IE si FF, dar cum web designerii nu le respecta nici pe alea de acum 4-5 ani, nu vad la ce ajuta scorul ala, sincer.

L-am pus si eu aseara si nu mi-a placut in mod special. Foloseam de mult 9.50 beta si stiam cum e Kestrel-ul. Intr-adevar, e rapid, dar tot fara addons... Pina nu-l fac open source si nu permit addons, o sa-i manince din palma lui Firefox.

Cu clientul de mail ce mai face lumea ? Tineti mailurile local sau... Mai aveti conturi cu POP3 sau IMAP ? Care e avantajul unui astfel de cont ? Intr-adevar, siguranta ar fi unul, dar nu stiu daca e vreo problema cu Gmail (cu o parola corespunzatoare si cu browsing habits normale). Plus ca nu stiu ce ISP iti da tie 6 GB pentru casuta de e-mail :P

Torrentele sint degeaba... Toata lumea le da disable, pentru ca mai nimeni nu accepta clienti necunoscuti.

Eu as renunta la aceste doua "features" si as adauga altele, mult mai importante :) Ad blocker, de exemplu. Sau download manager integrat, fiindca toate se integreaza FOARTE aiurea cu Opera.

Back to FF for now :)

#34
crt

crt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 11.07.2007
eu folosesc mailul, desi am gmail. este mult mai simplu pentru mine mai ales ca atasez multe poze la mail-uri.

Quote

Ad blocker, de exemplu
avem, doar nu are filterlist. un mic search pe google dupa opera filterlist sau opera ad blocker iti da liste de filtre ce pot fi importate. poti adauga si tu intrariprin "click" cu click dreapta.block content

Edited by crt, 13 June 2008 - 11:05.


#35
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Sunt impresionat de cum se misca, si in sfarsit au o interfata mai aerisita. Imi place ideea cu sincronizarea bookmark-urilor (si la firefox folosesc foxmark). Sincer sa fiu, ar trebui sa urmeze exemplul firefox, sa vina "chel" si dupa, daca vrei, sa adugi tu ce ai nevoie...asa are din toate cate putin. Oricum versiunea asta e prima care ma atrage :) Astept insa firefox3 final, si din ce am vazut nu prea voi fi tentat sa renunt la el, doar pentru 1-3 secunde in plus la incarcarea paginilor si un consum cu, sa zicem, 50mb RAM mai putin. Un pret mic pentru o lista intreaga de extensii :D.

#36
queensoft

queensoft

    Trust no one

  • Grup: Banned
  • Posts: 16,079
  • Înscris: 26.11.2005
Butoanele noului skin sint naspa. Se pot schimba, direct in skin, dar mi-e lene. Skinurile suplimentare sint nasoale toate.
Backgroundul casutelor de dialog (preferences, confirmari pe site-uri) este foarte deruntant, numai linii fine verticale, ma ia ameteala.
Cind termina de incarcat pagina, daca sint intr-un alt program (am observat numai la Cool Edit 2000) uneori se produce un flicker in acel program (pîlpîie imaginea puțin....). La 9.27 nu facea asta.
Nu folosesc email, torente incluse. Nu folosesc nici unul din noutatile 9.5 (ilink etc.)
De ce au pus 2 butoane New Tab ?? De ce au pus de 2 ori butoanele Fit to Width si Show Images?
De ce nu mai apare adresa unui link in bubble, exact linga link si apare jos, sub bara cu taburi (eu tin taburile jos, nu sus default)?
Check boxurile sint foarte mici, doar pe unele pagini, aici, de exemplu!! La google preferences apar mai mari, da' cred ca e de la ei.
Butoanele (de pe site-uri) arata bine, mai albastre si rotunjite. Mai putin astea de la Fast reply, da' cred ca e de la ei!!!
Hai sa zicem ca exista o diferenta imperceptibila de viteza la afisare pagini!!! ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate