Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Start la Fondurile Structurale si Post-aderare

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#1
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Mult mai tarziu decat ne asteptam a inceput depunerea de proiecte pentru Fondurile Structurale si Post-aderare.
Sursa? MDLPL

Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Locuințelor anunță depunerea primelor proiecte pentru Programul Operațional Regional, Axa Prioritară 2 - Îmbunătățirea infrastructurii de transport regionale și local, proiecte care au fost pregătite în cadrul HG 811/2006.

„Din această lună așteptăm să fie depuse mai multe proiecte, care sunt finalizate și așteaptă ultimele avize. Pentru proiectele depuse acum, contractele de finanțare vor fi semnate până la sfârșitul acestui an” a declarat Ministrul Dezvoltării Laszlo Borbely.

Proiectele depuse sunt:

Reabilitare DJ 682 limită județ Arad – Periam – Saravale - Sânnicolau Mare, Km 129+200- Km 153+200, L=24 Km.  Beneficiarul este Consiliul Județean Timiș, iar valoare proiectului este de 12.699.760 Euro.
Reabilitare DJ 132, limită județ Brașov – Satu Nou – Ocland – Crăciunel – Merești – Lueta – Minele Lueta – Vlăhița,  L = 29 KM.  Beneficiarul este Consiliul Județean Harghita, iar valoarea proiectului este de 17.201.533 Euro.
După depunerea cererii de finanțare la Organismul Intermediar (ADR) al regiunii respective, procesul de evaluare, selecție și contractare trebuie să parcurgă următorii pași:

Verificarea conformității administrative a cererii de finanțare de către experții desemnați din cadrul Organismul Intermediar
Verificarea eligibilității solicitantului și a proiectului de către experții desemnați din cadrul Organismul Intermediar
Evaluarea tehnică și financiară a cererii de finanțare pe baza criteriilor de evaluare aprobate de Comitetul de Monitorizare a POR, evaluare efectuată de către evaluatori independenți
Evaluarea strategică efectuată de către Comitetul de Evaluare Strategică și Corelare
Analiza conformității proiectului de execuție de către experții desemnați din cadrul Organismul Intermediar
Vizita pe teren pentru verificarea documentelor de eligibilitate
Emiterea deciziei de finanțare de către Autoritatea de Management
Semnarea Contractului de finanțare între beneficiarul de finanțare și Organismul Intermediar
Întregul proces durează 60 - 90 de zile.


Din pacate investitorii privati trebuie sa mai astepte pana la depunerea primelor proiecte. Au fost lansate Ghiduri ale solicitantului pentru mai multe Axe Prioritare insa acestea sunt numai in faza "de lucru".

Sa speram ca in noiembrie va fi prima licitatie si pentru investitorii privati!

Edited by C.F.S., 04 October 2007 - 11:23.


#2
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005
Se misca, isa au fost si pana acum fonduri de POSTADERARE, care au fost foarte bune si multa lume a aplelat la ele...

#3
McQuiet

McQuiet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 01.10.2006
Sper ca cei care pot face un proiect de 12-17 milioane EUR sunt pe softpedia :))

Glumesc, dar mai e mult pana astia mici vor apuca...acu isi aranjeaza ei apele :(

#4
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cred ca noiembrie este o luna optimista din pacate

#5
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,277
  • Înscris: 22.07.2005

 kappa_man84, on Oct 5 2007, 07:46, said:

cred ca noiembrie este o luna optimista din pacate

Oare dupa ce vei face 1500 de posturi vei mai veni cu posturi goale, fara nici un fel de relevanta si continut?

#6
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

 floraur, on Oct 5 2007, 09:50, said:

Oare dupa ce vei face 1500 de posturi vei mai veni cu posturi goale, fara nici un fel de relevanta si continut?

eu ti-am expus doar punctul meu de vedere, ca e fondat sau nu te-ai gandit vreodata ca poate nu imi permit sa scriu pe un forum public asta de la un birou?
mai ia-le si tu ca atare nu te mai da cocosul de pe varful dealului :rolleyes:

#7
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 floraur, on Oct 4 2007, 20:24, said:

Se misca, isa au fost si pana acum fonduri de POSTADERARE, care au fost foarte bune si multa lume a aplelat la ele...

!!!???????

 kappa_man84, on Oct 5 2007, 09:52, said:

eu ti-am expus doar punctul meu de vedere, ca e fondat sau nu te-ai gandit vreodata ca poate nu imi permit sa scriu pe un forum public asta de la un birou?
mai ia-le si tu ca atare nu te mai da cocosul de pe varful dealului :rolleyes:

Sa revenim la subiect. E bine ca "se misca" ceva. E rau pentru ca momentan s-a facut foarte putin. Am pierdut multi bani din lipsa de organizare dar lucrurile sunt trecute, nu se mai poate face nimic.

Sa speram ca se va renunta la birocratie si "betele in roate" care se obisnuiau pe la     a_g_e_n_t_i a___s_a_p_a_r_d

Edited by C.F.S., 05 October 2007 - 09:17.


#8
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Au aparut si Ghiduri pe POS CCE!

"Activități eligibile vor fi conectarea la Internet broadband, obligatorie pentru toate proiectele, cumpărarea  unui calculator pentru fiecare punct de lucru și/sau echipamente și servicii conexe necesare pentru o rețea de maximum 10 calculatoare ? corelate cu numărul angajaților, achiziționarea unui server împreună cu sistemul de operare necesar, a sistemelor de comunicare multimedia pentru video-conferințe, în fiecare punct de lucru (max.10), a licențelor software necesare operării calculatoarelor/laptop-urilor și pachetul office. De asemenea, activitățile eligibile vor include și realizarea unui website, achiziționarea domeniului pentru acesta website ? obligatoriu, dacă aplicantul nu dispune deja de acest website, achiziționarea și implementarea soluției de semnătură electronică."

Edited by C.F.S., 18 October 2007 - 22:25.


#9
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006

 floraur, on Oct 4 2007, 20:24, said:

Se misca, isa au fost si pana acum fonduri de POSTADERARE, care au fost foarte bune si multa lume a aplelat la ele...
Vrei sa zici de preaderare. Phare, Ispa si Sapard sunt fonduri de preaderare.

#10
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 diorama, on Oct 19 2007, 17:06, said:

Vrei sa zici de preaderare. Phare, Ispa si Sapard sunt fonduri de preaderare.

Scuzabil...

#11
miserupe

miserupe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.10.2007
Dupa cum a zis McQuiet, acum au dat drumul la fonduri pentru domeniul public, in care, sa fim seriosi, doar cei ”mari”, cu pile politice vor face proiectele, credeti ca videanu, cand o sa se aprobe ZECI de milioane pentru investitii in transporturile in comun in bucuresti, nu o sa aiba nimic de zis, sau ceilati ”baroni” o sa stea cu mainile in san, sa nu isi traga partea leului?

Abia cand o sa dea drumul la FEADR, pentru investitii in domeniul rural, si o sa fie poate transparenta mai mare, accesabilitate pentru proiecte de marimi diferite, sa poata si romanii de nivel  mediu-mic sa faca investitii(am pierdut deja un an de investitii in agricultura) si ceea ce e jenant este ca, FEADR-ul ar fi fost o continuare a SAPARD-ului, si aveau deja structurile si oamenii, puteau sa ii dea drumul cel mai repede, dar uite ca se amana cel mai mult

#12
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 miserupe, on Nov 5 2007, 11:17, said:

[...] am pierdut deja un an de investitii in agricultura [...]

Din pacate asta este ritmul in care ne miscam, sau mai bine zis ritmul in care se misca cei pe care i-am ales si pilosii lor. Daca angajarile se fac pe criterii subiective si nu pe baza cunostintelor, performantelor, e normal sa dureze 1 an elaborarea unor proceduri, care oricum vor fi lacunare si vor suferi zeci de modificari.

#13
miserupe

miserupe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.10.2007
Pt. C.F.S.- pe POS CCE, pentru axa 1- pentru IMM-uri, ai vazut pe undeva ghiduri? stii o data mai clara de lansare? Un ”zvon„ e ca ar fi o lansare pe la sf lui noimbrie?

#14
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 miserupe, on Nov 5 2007, 12:48, said:

Pt. C.F.S.- pe POS CCE, pentru axa 1- pentru IMM-uri, ai vazut pe undeva ghiduri? stii o data mai clara de lansare? Un ”zvon„ e ca ar fi o lansare pe la sf lui noimbrie?

Nimic oficial, doar vorbe pe care le aud din aprilie-mai: "In una din lunile urmatoare se va lansa Ghidul solicitantului". Intotdeauna s-a dat ca probabila luna urmatoare si varianta sigura - peste doua luni. In prezent suntem in acelasi stadiu.  :huh:

Aceasta sintagma ascunde de fapt o mare parte a adevarului, pentru ca intai se lanseaza varianta de ghid "pentru consultare" - vezi POS CCE axa 3. Prin urmare depunerea de proiecte.... la anu' si la multi ani. Probabil ca prin februarie 2007 daca Dumnezeu isi face mila si se implica, daca e sa stam dupa cei implicati, eheeeee, mai e apa de curs pe Dunare.

#15
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Comisia Europeană va aproba Planul Național de Dezvoltare Rurală cel mai probabil în luna ianuarie a anului viitor, urmând ca proiectele pentru accesarea de fonduri pentru agricultură să poată fi depuse ulterior, a arătat luni, într-un seminar pe probleme de retail și agricultură, secretarul de stat din Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), Cornelia Harabagiu…
Sursa

Edited by C.F.S., 07 November 2007 - 11:48.


#16
miserupe

miserupe

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 31.10.2007
mersi de informatii-ma intereseaza tot ce tine de investitii in zone rurale :), si nu numai-apropo, stii ceva de ”restaurarea centrelor civice”

#17
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007
cred ca ar intra pe aici: Axa Prioritara 1: Sprijinirea dezvoltarii durabile a oraselor
nu stiu sigur, poate ma insel...

CFS...ai legatura! :P

#18
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007

 miserupe, on Nov 7 2007, 11:58, said:

mersi de informatii-ma intereseaza tot ce tine de investitii in zone rurale :), si nu numai-apropo, stii ceva de ”restaurarea centrelor civice”

Care este localitatea?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate