Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

Pareri USCATOR DE RUFE?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
2709 replies to this topic

#2431
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
e ok candy.a luat un vecin

#2432
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Nu Sunt un cunoscator al acestui tip de electrocasnic.
Nepotul meu care e  la o bursa in UK ca medic rezident, a primit un nou apartament in care a gasit si un uscator HOTPOINT. Nu se site cine si cum l-a folosit in perioada precedenta, cert este ca acum e cu el si vrea sa il foloseasca. Nu a gasit manualaul de utilizare , a gasit ceva pe net pentru respectivul model dar nu scrie nimic de un program de igienizare, in afara de curatatul filtrelor.

Intreabrea mea este, in afara de curatat filtrele, ce modalitate de a fi curatat-igienizat  se mai poate face la el? Facand o comparatie cu masina de spalat clasica unde ai un program de igienizare si poti sa ii pui diferite substante de igienizare -decalcificare .

#2433
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Curata filtrele si lasa sa se invarta cuva la temperatura cea mai mare pentru minim 30 de minute. E suficient.
Daca vrei si mai mult, inainte de a-i da drumul in gol la temperatura maxima, poti sterge cuva, usa si garnitura cu burete / carpa imbibata cu otet de 9 grade.

#2434
ingersedat

ingersedat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 12.02.2007

View Postdacotec, on 29 septembrie 2021 - 07:15, said:

Beko am si eu de aproape 3 ani, merge impecabil si la factura de curent mare lucru nu se simte.Am 5 ani garantie, pana acum nu a fost nevoie sa o folosesc, sper sa ma duca fara probleme macar 7-8 ani
Salut! Iti pastrezi parerea despre uscatorul Beko.
Am ajuns la concluzia ca as putea cumpara unul:
Beko B5T68247, Condensare cu pompa de caldura, 8 kg, 15 programe, Clasa A+++

#2435
bogdanpop74

bogdanpop74

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 17.12.2009
Salut, am un uscator de rufe Samsung cu pompa de caldura cumparat resigilat si a fost livrat fara peria de curatare a zonei de condensare, simpaticii de la Samsung au zis ca sa contactez un service autorizat si sa comand la ei peria. Surpriza a fost ca cereau 140 ron :)) anul trecut in vara. Am rezolvat cu o perie de vopsit parul care a costat  8 lei la kaufland. Cineva a scris ca se poate face o curatare gen antibacteriana folosind uscatorul la temp cea mai mare, ce program are temp cea mai ridicata?
Ms!

#2436
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
De obicei programul bumbac e cu temp înaltă

#2437
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
Salutare !
Am uscatorul de rufe Arctic DAPLH732PB de 1 an si 2 luni.
Chiar daca am spalat filtrele dupa fiecare program, din primele luni am observat ca in zona grilajului radiatorului de jos (cel de sub capac) s-a strans mizerie. Un mix de scame umede. A aparut ulterior si mucegaiul. Masina a fost folosita intr-o debara, am mutat-o in baie.
Cu periuta care a fost data odata cu masina, nu prea poti curata mare lucru. Am reusit cu migala sa curat cat-decat dar se face la loc.
Nu prea inteleg cum se poate curata acea zona si daca e normal sa fie asa.
Idei?

#2438
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Salutare , vreau să cumpăr masină de spălat cu uscător și mă gândesc la AEG L7WBGO48W . Ce păreri aveți ? Mulțumesc .

#2439
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Nu recomand struțocamile... Sunt niște porcării indiferent de marcă

#2440
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View PostRretro, on 20 aprilie 2023 - 20:15, said:

Nu recomand struțocamile... Sunt niște porcării indiferent de marcă
Poți să explici de ce ?
Eu nu usuc rufele des , să zicem o medie de 1 dată pe săptămână (cel mult)

#2441
protecties

protecties

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,190
  • Înscris: 06.11.2008
Un 2 in 1 nu este așa de eficient că o mașină dedicată.

#2442
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View Postprotecties, on 21 aprilie 2023 - 06:15, said:

Un 2 in 1 nu este așa de eficient că o mașină dedicată.
Păi de ce ???
Înțeleg , dacă cumperi de la un producător....... , dar de la un AEG , presupun că te apropii foarte mult de ce ar trebui . Nu mă gândesc că este același lucru , în condițiile folosirii intense ! , dar din mai multe motive , nu pot achiziționa și mașină de spălat cu uscător separat . Acel AEG (care l-am specificat) , am înțeles că uscătorul lui , are pompă de căldură și condensare....(nu înțeleg,dar poate mă ajutați voi) . Este adevărat că în general , ce este 2 în 1 , nu este ce trebuie (un exemplu pe partea de sunet și video , home cinema-urile , acolo mă pricep cât de cât 😁) , dar mă gândesc că o firmă respectabilă (gen AEG) , poate fabrica ceva mulțumitor .

#2443
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Bun, hai sa vedem, ca m-am uitat la ceva similar inainte sa-mi iau uscator separat.

Unu, doar seria 9 are pompa de caldura.
Doi, e proiectat ca p#la; concret, vorbim de modelul asta: https://www.emag.ro/...c/pd/D7VX1FMBM/

Apoi vezi filmuletul asta ca sa intelegi greseala de proiectare: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DC0Ma-NoBlg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Practic, nu se inchide sertarul cum trebuie si ajung scame unde nu trebuie, afectand procesul de uscare.

Acum intreaba-te, daca la produsul de ~100 de meleoane se intampla asta, cum sunt alea mai ieftine?

#2444
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Am înțeles.... , păi înseamnă că modelul de care am spus , nu vor fi probleme (nu are pompă de căldură) 😁🤣
Totuși , o întrebare , la un uscător separat , nu pot fi aceleași probleme ?

#2445
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Probabil ca da. Eu mi-am luat un Bosch cu auto spalare de black friday, teoretic evita problemele de genul.
Si unele de la LG au functia asta; nu stiu de alte branduri.

Am si vreo doi colegi la munca care au 2in1 normal, fara pompa; unul zice ca nu prea foloseste, altul zice ca-i multumit; eu pana la urma mi-am luat separat :)

#2446
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
O să vezi de ce nu este buna atunci când nu mai are eficienta la uscare și o să chemi service să o desfacă 😉😉😉

Daca crezi ca Aeg mai este ceea ce era odată, te înșeli amarnic.... Până si vestitele Miele au început să ajungă timpuriu in service

#2447
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View PostRretro, on 21 aprilie 2023 - 09:36, said:

O să vezi de ce nu este buna atunci când nu mai are eficienta la uscare și o să chemi service să o desfacă 😉😉😉

Daca crezi ca Aeg mai este ceea ce era odată, te înșeli amarnic.... Până si vestitele Miele au început să ajungă timpuriu in service
Ai dreptate în mare parte , am apucat vremurile cu produse bine făcute (circa 30 de ani în urmă) , dar totuși , nu punem în aceeași clasă cu Miele , Aeg , Bosch , Siemens , Electrolux , pe Samsung , Lg , Ariston și ceilalți Beko , Candy , Artic , etc. (ca să fie trei clase 😁) Asta nu înseamnă că nu poți avea baftă.....un exemplu mașina de spălat pe care o am de 19 ani (Ariston AVD 109) , merge si acum , este adevărat , face zgomot mare (la stoarcere) , dar poți supraviețui , dacă nu ai posibilitatea să-ți cumperi alta . Și mă gândeam tot la același producător , dar am zis pas după mai multe păreri de pe net , cică au redus calitatea foarte mult .

#2448
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Mda, au spus unii, alții, dar care nu au folosit sau nu știu să folosească produsul respectiv corect.... Eu de la Ariston folosesc centrala termica care funcționează impecabil si un frigider care cad tablele de pe el dar dă clasă multor cotețe din ziua de astăzi.... Ca masina de spalat rufe eu am whirlpool (aveam bani si de Miele, dar am jurat că bu mai plec după fentă) care la capitolul calitatea spălării și parfumarii rufelor da clasă LG ului care a căzut eroic după 4ani (placa dusă și touch-screen).... Dacă nu ma înșel și Ariston a fost cumpărat de Whirlpool

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate