Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 

Reglarea oglinzilor retrovizoare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
era "la misto".  :lol:

#20
fastcarjunkie

fastcarjunkie

    Active Driver ;)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,314
  • Înscris: 27.03.2007
Eu nu sunt incepator dar imi reglez oglinzile laterale cat sa vad putin din funduletul sexi al masinii mele iar cea din mijloc incadreaza perfect luneta sus/jos/stg/dr. Cand fac manevre de parcare cobor oglinda/oglinzile a.i. sa vad roata si suprafata. In trafic ma asigur in mare parte din oglinzi cand merg putin mai repede decat traficul, daca e bara la bara atunci intorc si capul pentru a fi sigur ca nu agat vreo bara/oglinda.


In alta ordine de idei, Uko incepi sa nu mai fii simpatic. :)

Edited by fastcarjunkie, 05 October 2007 - 13:24.


#21
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
asta e. e un forum unde imi spun parerea. nu ma astept sa fiu pe placul cuiva. si in nici un caz pe placul tuturor. asa ca se vor gasi si pro si contra mereu. probabil mai mult contra, ca na...asta e. :)

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,703
  • Înscris: 26.11.2001
Articolul mi s-a parut interesant, dar este in lb engleza.
Imaginile sunt destuld e sugestive, daca nu intelegi lb engleza, sau nu esti orb :)

Quote

For years, we'd been setting our side-view mirrors so that they gave us a view of the back corner of our cars. This is the way it's been done for generations - from grandfather, to father, to us! But we finally discovered something very interesting. The back corner of the car never moves. It always stays in the same exact place. So there's really no reason to keep an eye on it.

By moving the side mirrors farther out, you can line up all three of your mirrors so they have minimal overlap -- and you can see everything behind you and beside you.

Here's how to do it.


http://www.cartalk.c...atures/mirrors/

Attached Files



#23
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,069
  • Înscris: 03.12.2005
Fiti un pic mai atenti. Majoritatea acestor tutoriale se aplica la oglinzi de dacie, drepte ca oglinda mea de la baie. Asta pentru ca la o oglinda dreapta unghiul mort in extrema departata de masina e de obicei mai important decat cel din extrema apropiata.

Dar, in zilele noastre cred ca toti avem oglinzi asferice ce acopera si unghiul mort de pe banda adiacenta, si trebuie acoperit si unghiul mort apropiat de caroserie. Scuter la semafor anyone?

#24
C.F.S.

C.F.S.

    Jos comunismul!

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,214
  • Înscris: 04.10.2007
Cum fac eu.

Asezat in pozitia de condus. Oglinda din stanga o asez astfel incat sa vad coltul masinii daca misc putin capul spre stanga. Pe cea din dreapta o asez astfel incat sa vad bine coltul masinii si banda apropiata, asta pentru ca nu schimb benzile brusc NICIODATA spre dreapta. Cea centrala ... nu prea sunt optiuni, e mare si acopera in spate tot.

#25
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
Un bump ca sa aduc tutorialul asta in actualitate. E vara si lumea e nervoasa, apasa pe pedale :) O utilizare si reglare corecta a oglinzilor ar ajuta foarte mult.
Ma gandesc de ex. ca baietii astia "isteti"  :thumbdown:  de la Politia Rutiera ar putea distribui niste flyere despre cum sa-ti reglezi corect oglinzile si cum sa te orientezi corect in ele. Yeah right... e mai misto sa stea in tufe sa dea amenzi decat sa educe si sa previna.

#26
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

 overseas, on 19th April 2010, 11:33, said:

Un bump ca sa aduc tutorialul asta in actualitate. E vara si lumea e nervoasa, apasa pe pedale :) O utilizare si reglare corecta a oglinzilor ar ajuta foarte mult.
Ma gandesc de ex. ca baietii astia "isteti" :thumbdown: de la Politia Rutiera ar putea distribui niste flyere despre cum sa-ti reglezi corect oglinzile si cum sa te orientezi corect in ele. Yeah right... e mai misto sa stea in tufe sa dea amenzi decat sa educe si sa previna.

astia nu sunt in stare sa si le regleze pe ale lor, ca de obicei nu le trebuie, de unde flyere si instructiuni ? :lol:

acum doua zile mi-a deschis un destept d-asta de la rutiera portiera in fata ca se grabea la shaorma la gara...
cu toata ca EFECTIV intentionam sa-i iau portiera unui astfel de "dastept" reflexul de sofer m-a facut sa trag de volan.
masina mea nu patea mare lucru, mi se rupe.

#27
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,188
  • Înscris: 09.01.2007
Macar ai satisfactia ca politistul ala face burta maaaareeee de la atata saorma :)
Nu ar fi normal ca Politia asta rutiera sa aiba pe site un tutorial profi despre chestia cu oglinzile ? yeah right

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate