Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Evaluare site

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007
Exista cineva abilitat sa faca evaluari de produse de internet? Spre exemplu un site?
Iar evaluarea respectiva sa fie valabila pentru a constitui garantie bancara?
Exista o piata unde valoarea unui produs de internet sa poata fi postata si unde sa se poata realiza tranzactii si finantari?
E undeva reglementata problema aceasta?

#2
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007
nu are nimeni informatii despre ce caut?

#3
adrianpaun

adrianpaun

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.03.2007

View Postbiz_ro, on Oct 5 2007, 14:47, said:

nu are nimeni informatii despre ce caut?
http://www.dnscoop.com/ uite aici un site care iti arata valoarea domeniului sper sa iti fie de folos

Edited by adrianpaun, 10 October 2007 - 18:18.


#4
Rules_suck

Rules_suck

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 10.08.2007

View Postadrianpaun, on Oct 10 2007, 19:17, said:

http://www.dnscoop.com/ uite aici un site care iti arata valoarea domeniului sper sa iti fie de folos

Nu cred ca-l ajuta pe el, dar ma ajuta pe  mine. Multumesc!

#5
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

View PostRules_suck, on Oct 10 2007, 19:35, said:

Nu cred ca-l ajuta pe el, dar ma ajuta pe  mine. Multumesc!

siteul asta nu-si ajuta decat proprietarul sa bage un ban in buzunar ;)

#6
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005
Un site nu poate constitui garantie bancara, pentru ca nu poti pune gaj sau ipoteca pe un site. Banca se uita la venituri si cheltuielile firmei, apreciaza riscul si-ti da banii. Daca vrei sa scoti bani dintr-un site, e reteta americana binecunoscuta. Listezi la bursa compania ce detine site-ul.

#7
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View PostBold, on Oct 10 2007, 21:31, said:

Un site nu poate constitui garantie bancara, pentru ca nu poti pune gaj sau ipoteca pe un site. Banca se uita la venituri si cheltuielile firmei, apreciaza riscul si-ti da banii. Daca vrei sa scoti bani dintr-un site, e reteta americana binecunoscuta. Listezi la bursa compania ce detine site-ul.

te referi ca n-au norme pentru asta.
probabil peste cativa ani, dar o sa caut pe dincolo.
domeniu+site+conexiuni  reprezinta o proprietate in fapt (domeniu, web,softuri ) plus drepturi intelectuale plus venituri (angajate sau de perspective)
daca ai drepturi de autor si in baza lor poti gira o afacere sau face un credit atunci ar trebui si-aici sa ai acelasi regim.
spre exemplu domeniile au acelasi pret la rnc cand le iei, adica romania.ro si gfxxcv.ro au acelasi pret. dar n-o sa ma lamureasca nimeni ca pe piata libera la cumperi la acelasi pret, nu?
cineva va trebui sa se miste in piata asta, asa se vor putea face creditari si dezvoltari.
sau sa-ti asiguri site-ul si sa faci credit in baza asigurarii sau un credit insurance.
yahoo are acelasi pret cu fffgggvvvsss.com ?
Deci ne trebuie evaluari si creditari pe drepturi intelectuale asortate cu domenii si valori media!
Aici trebuie sa valorificam ce avem.
qed

#8
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postbiz_ro, on Oct 11 2007, 22:03, said:

te referi ca n-au norme pentru asta.
probabil peste cativa ani, dar o sa caut pe dincolo.
domeniu+site+conexiuni  reprezinta o proprietate in fapt (domeniu, web,softuri ) plus drepturi intelectuale plus venituri (angajate sau de perspective)
daca ai drepturi de autor si in baza lor poti gira o afacere sau face un credit atunci ar trebui si-aici sa ai acelasi regim.
spre exemplu domeniile au acelasi pret la rnc cand le iei, adica romania.ro si gfxxcv.ro au acelasi pret. dar n-o sa ma lamureasca nimeni ca pe piata libera la cumperi la acelasi pret, nu?
cineva va trebui sa se miste in piata asta, asa se vor putea face creditari si dezvoltari.
sau sa-ti asiguri site-ul si sa faci credit in baza asigurarii sau un credit insurance.
yahoo are acelasi pret cu fffgggvvvsss.com ?
Deci ne trebuie evaluari si creditari pe drepturi intelectuale asortate cu domenii si valori media!
Aici trebuie sa valorificam ce avem.
qed

In primul rand domeniul este inchiriat, nu cumparat.
Evaluarea valorii drepturilor de autor este dificila in cazul siteurilor, pentru ca nimeni nu plateste pentru a avea acces la acele drepturi, spre deosebire de carti, unde calitatea este reflectata in vanzari.
In al treilea rand banca nu are ce face cu site-ul tau daca tu nu-ti platesti ratele. De aceea banca  crediteaza o societate pe baza rezultatelor financiare obtinute si a planului de afacere prezentat. Spre deosebire de un investitor care poate aprecia valoarea si potentialul unui site si al oamenilor din spatele lui.

#9
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View PostBold, on Oct 12 2007, 08:17, said:

In primul rand domeniul este inchiriat, nu cumparat.
Evaluarea valorii drepturilor de autor este dificila in cazul siteurilor, pentru ca nimeni nu plateste pentru a avea acces la acele drepturi, spre deosebire de carti, unde calitatea este reflectata in vanzari.
In al treilea rand banca nu are ce face cu site-ul tau daca tu nu-ti platesti ratele. De aceea banca  crediteaza o societate pe baza rezultatelor financiare obtinute si a planului de afacere prezentat. Spre deosebire de un investitor care poate aprecia valoarea si potentialul unui site si al oamenilor din spatele lui.
domeniile pe .ro sunt cumparate iar pe .com si altele sunt inchiriate.
sincer, sa zicem ca tu ai bani multi si esti si pasionat de net.
CAT AI DA PE YAHOO?

#10
Bold

Bold

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.01.2005

View Postbiz_ro, on Oct 12 2007, 15:37, said:

domeniile pe .ro sunt cumparate iar pe .com si altele sunt inchiriate.
sincer, sa zicem ca tu ai bani multi si esti si pasionat de net.
CAT AI DA PE YAHOO?

Valorile sunt publice. Nu stiu de ce mai intrebi. Yahoo = 37.40 miliarde $, Google 196 miliarde $.

#11
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Un domeniu nu poate fi vandut, dpdv legal. Citeste la RNC pe site. Poate fi cedat.
"Pretul" unui domeniu este reflectat in cifra de afaceri a companiei. In cazul yahoo sau google, nu domeniu costa cat costa. Costa toata compania, de la trademark pana la mop-ul cu care freaca femeia de servici.
La banca poti sa lasi gaj orice lucru care se poate vinde relativ usor.

Ex.: Iti cumperi un server de 20.000E. Pe ala nu il vei putea lasa gaj, dar o masina de 20.000E vei putea.
Un site nu se vinde asa, cu una cu doua, in special in Romania. Poate doar ceva gen neogen va fi acceptat de o banca. Traficul in Romania este extrem de mic. Nu renteaza.

Decat sa dau 5000E pe un site(domeniul defapt) prefer sa cumpar un domeniu cu 10USD si sa il dezvolt singur. Am mai multe sanse de castig.

Tu crezi ca daca evaluezi un site ca are valoare x, este de ajuns. Dar banca cui ii va vinde acel site in cazul in care tu intri in imposibilitate de plata? Va urma un proces la tribunal, dupaia executarea silita, dupaia licitatia. Stii cat timp dureaza astea? Indeajuns de mult incat site-ul de care nu s-a mai ocupat nimeni in acea perioada sa fie uitat chiar si de catre Google! Si atunci ce mai vinde banca? Un domeniu de 65USD.

#12
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View Postxoo, on Oct 12 2007, 18:02, said:

Un domeniu nu poate fi vandut, dpdv legal. Citeste la RNC pe site. Poate fi cedat.
"Pretul" unui domeniu este reflectat in cifra de afaceri a companiei. In cazul yahoo sau google, nu domeniu costa cat costa. Costa toata compania, de la trademark pana la mop-ul cu care freaca femeia de servici.
La banca poti sa lasi gaj orice lucru care se poate vinde relativ usor.

Ex.: Iti cumperi un server de 20.000E. Pe ala nu il vei putea lasa gaj, dar o masina de 20.000E vei putea.
Un site nu se vinde asa, cu una cu doua, in special in Romania. Poate doar ceva gen neogen va fi acceptat de o banca. Traficul in Romania este extrem de mic. Nu renteaza.

Decat sa dau 5000E pe un site(domeniul defapt) prefer sa cumpar un domeniu cu 10USD si sa il dezvolt singur. Am mai multe sanse de castig.

Tu crezi ca daca evaluezi un site ca are valoare x, este de ajuns. Dar banca cui ii va vinde acel site in cazul in care tu intri in imposibilitate de plata? Va urma un proces la tribunal, dupaia executarea silita, dupaia licitatia. Stii cat timp dureaza astea? Indeajuns de mult incat site-ul de care nu s-a mai ocupat nimeni in acea perioada sa fie uitat chiar si de catre Google! Si atunci ce mai vinde banca? Un domeniu de 65USD.

Ai punctat partial bine! Asta trebuie sa facem noi. O piata pentru asa ceva.
Site-ul in sine are o valoare, nu numai compania din spatele lui.
Daca eu vreau sa cumpar Youtube dau o caruta de bani si valoarea lui ramane aproximativ aceeasi. Dar are o valoare el in sine.
Daca piata e formata atunci banca va avea la ce sa faca referire si lucrurile se vor misca altfel.
Sa stii ca si serverele se pot gaja, sunt mijloace fixe si banca crediteaza.
Caut parteneri pentru asta! Cineva trebuie sa-nceapa!

#13
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Sunt banci care-ti iau in calcul toate veniturile tale. Daca domeniul iti apartine si poti face dovada ultimelor incasari se va lua in calcul.

#14
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View Posthyp3rion, on Oct 12 2007, 19:37, said:

Sunt banci care-ti iau in calcul toate veniturile tale. Daca domeniul iti apartine si poti face dovada ultimelor incasari se va lua in calcul.

1.iei n-au oameni sa se priceapa la asa ceva
2.nu exista evaluatori
3.nu exista piata sa poti tranzactiona
este un domeniu virgin, e drept ca este si riscul mai mare dar pentru asta exista asigurari.
iar referitor la sistemul bancar, el este atat de strans incat nici daca aduci o asigurare de dincolo nu reusesti sa obtii credit.
nu-i vorba de toate veniturile, trebuie sa se opereze pe o singura piata.

#15
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005

Quote

Sunt banci care-ti iau in calcul toate veniturile tale. Daca domeniul iti apartine si poti face dovada ultimelor incasari se va lua in calcul.

1. El nu spunea de venituri, spunea de garantarea unui credit cu un domeniu web. Sunt chestii complet diferite.

2. Eu cred ca tu nu intelegi ceva simplu. Site-ul, in cazul youtube nu inseamna doar domeniul si niste pagini. Daca cumperi youtube il cumperi cu tot cu: domeniu, servere(multe), trademark si angajatii care se ocupa. Daca cumperi doar domeniul youtube ce faci cu el? Ai scripturile necesare? Ai doar o adresa care va fi extrem de vizitata o luna, pana se prinde lumea ca youtube nu mai e ce-a fost candva.

Tu te opresti cu gandirea doar la domeniu, ceea ce probabil nu realizezi e ca youtube, ca sa poata functiona, are in spate echipamente de zeci de milioane USD, poate chiar mai mult. Youtube fara acele echipamente nu va functiona, iar daca il cumperi este strict necesar sa cumperi si alea.

#16
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View Postxoo, on Oct 12 2007, 23:39, said:

1. El nu spunea de venituri, spunea de garantarea unui credit cu un domeniu web. Sunt chestii complet diferite.

2. Eu cred ca tu nu intelegi ceva simplu. Site-ul, in cazul youtube nu inseamna doar domeniul si niste pagini. Daca cumperi youtube il cumperi cu tot cu: domeniu, servere(multe), trademark si angajatii care se ocupa. Daca cumperi doar domeniul youtube ce faci cu el? Ai scripturile necesare? Ai doar o adresa care va fi extrem de vizitata o luna, pana se prinde lumea ca youtube nu mai e ce-a fost candva.

Tu te opresti cu gandirea doar la domeniu, ceea ce probabil nu realizezi e ca youtube, ca sa poata functiona, are in spate echipamente de zeci de milioane USD, poate chiar mai mult. Youtube fara acele echipamente nu va functiona, iar daca il cumperi este strict necesar sa cumperi si alea.

Poate am exagerat eu cu youtube dar voiam sa atrag atentia asupra unui lucru.
Si nu e vorba strict de pagina web, daca te vei uita la ce-am scris pana acum vei realiza unde bat.
Practic e vorba de finantarea unei afaceri ce are la baza prezentarea pe net.
Uite, sa consideram ceva mult mai simplu.
O afacere de vanzare carti on-line. La baza e prezentarea pe net, ea-ti asigura piata, furnizorii si clientii.
Cineva analizeaza acea afacere si spune "da , e o afacere pe net ce-ti asigura un profit de 500 euro/luna" , cu o logistica de ... si stoc (inclusiv materiale) de... asta inseamna ca valoarea ei de piata e de 20000 euro.
Formarea unei asemenea piete va duce la formarea linkului bancar spre ea. Asta vreau.
Hai sa ne miscam pe directia asta.
Am un topic de PROIECTE COMUNE.

#17
xoo

xoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 16.10.2005
Incepi sa te contrazici. Ce ai spus mai sus difera de website pe post de garantie bancara. Tu vrei sa lasi gaj un website sau sa se faca un audit la o firma care castiga bani de pe urma unui website. Exemplul dat de tine se pune in practica chiar si in prezent. Se evalueaza activitatea firmei si in functie de aceasta se acorda creditul/linia de credit etc. Dar atentie, aceasta evaluare se face pe tot ce inseamna firma, nu doar pe website.

Firma castiga bani din comertul cu carti. Site-ul cat valoreaza? 500E, cat te-a costat pe tine sa il faci.
Site-ul este magazinul tau, ca un magazin de pe Magheru.

Cand proprietarul magazinului de pe Magheru se duce la banca sa faca un credit de investitii va spune: las gaj sediul magazinului meu. Eu castig de pe urma acelui magazin 500E lunar, dar, valoarea de piata a acelui magazin este de 5000E(echivalentul a 10 luni de activitate comerciala). Pe banca nu o va interesa cat castiga el de pe urma magazinului.

Pe banca o intereseaza ca in cazul in care datornicul intra in imposibilitate de plata, sa poata vinde magazinul respectiv cat mai repede. Si il va vinde la valoarea de piata nu la cat castiga lunar tipul acela. La licitatie banca nu va spune niciodata: Valoarea de piata este de 5000E dar, era un tip inainte care ii facea in 10 luni, asa ca pretul va fi de 6000E, adica un an de activitate comerciala. Va rade toata lumea si nu va licita nimeni.

#18
biz_ro

biz_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 09.09.2007

View Postxoo, on Oct 13 2007, 11:49, said:

Incepi sa te contrazici. Ce ai spus mai sus difera de website pe post de garantie bancara. Tu vrei sa lasi gaj un website sau sa se faca un audit la o firma care castiga bani de pe urma unui website. Exemplul dat de tine se pune in practica chiar si in prezent. Se evalueaza activitatea firmei si in functie de aceasta se acorda creditul/linia de credit etc. Dar atentie, aceasta evaluare se face pe tot ce inseamna firma, nu doar pe website.

Firma castiga bani din comertul cu carti. Site-ul cat valoreaza? 500E, cat te-a costat pe tine sa il faci.
Site-ul este magazinul tau, ca un magazin de pe Magheru.

Cand proprietarul magazinului de pe Magheru se duce la banca sa faca un credit de investitii va spune: las gaj sediul magazinului meu. Eu castig de pe urma acelui magazin 500E lunar, dar, valoarea de piata a acelui magazin este de 5000E(echivalentul a 10 luni de activitate comerciala). Pe banca nu o va interesa cat castiga el de pe urma magazinului.

Pe banca o intereseaza ca in cazul in care datornicul intra in imposibilitate de plata, sa poata vinde magazinul respectiv cat mai repede. Si il va vinde la valoarea de piata nu la cat castiga lunar tipul acela. La licitatie banca nu va spune niciodata: Valoarea de piata este de 5000E dar, era un tip inainte care ii facea in 10 luni, asa ca pretul va fi de 6000E, adica un an de activitate comerciala. Va rade toata lumea si nu va licita nimeni.

am vrut sa-ntelegi cat de dificil e sa operezi bancar pe o astfel de piata daca nu e formata.
practic nu exista piata asta inca.
daca eu am o firma cu 4 obiecte de activitate iar unul din obiecte il reprezinta un site care produce venituri din taxe, publicitate, etc... este imposibil ca o banca sa-ti evalueze strict site-ul cu obiectul lui de activitate.
pe de alta parte tu poti sa-l vinzi, doar site-ul cu obiectul lui de activitate, cu sursa lui de venituri si cheltuieli, dar poti sa-l vinzi unui tip sau firma care stie despre ce e vorba.
o banca nu stie asta.
iar reglementarile bancare nici nu pot lua in considerare asa ceva.
uite alta situatie tampita:
1. am o firma cu trei obiecte de activitate (comert cu cabluri electrice, profile de lemn curb, servicii pentru firme pe internet). Si acum situatiile:
a. comertul produce bine sau productia produce bine-banca face analiza de firma, crediteaza si eu folosesc banii asa cum am declarat pt dezvoltare si dezvolt partea de net
b.comertul si productia stagneaza, nu am vanzari pe ele, nu am venituri, dar imi produce netul si pot sustine activitatea firmei, pot obtine creditare si sa ma dezvolt. Pentru ca raportez celelalte activitati ca fiind profitabile!
c.comertul si productia stop, falimentare in firma, indicatorii de profit ai firmei insa buni-am venituri doar din net, nu am mijloace fixe sau drepturi din celelalte activitati. Nu obtin creditarea de care am nevoie. De ce? Pentru ca ei n-au norme si nu pot nici evalua si nici credita activitatea unui site.
Ca sa poata fi acceptata trebuie sa existe o expertiza acreditata renar. Aici e hiba. Noi inca suntem prin anii 80 asa ca trebuie sa mai stam.
Iar daca ai un site pe care ai cheltuit 20000 eur si ai acte doveditoare, banca se va uita la ele si va spune PAS, adica nu-i cazul...
Am uitat sa-ti spun ca-s cazuri reale!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate