Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire
 

Vreau sa ma donez

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
441529

441529

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.08.2006

View PostNicanor, on Dec 27 2007, 16:43, said:

pentru a putea dona trebuie sa fii viu cand se preleveaza organele, in moarte clinica. o problema este ca trebuie sa te "transeze" un doctor, de viu aka moarte clinica. a doua problema este ca s-a mai intamplat sa te trezesti din coma, diagnosticat initial cu moarte clinica, parca unui ceh i s-a intamplat.


Vezi ca una este moartea cerebrala (adica atunci cand creierul este deja pe vesnicele plaiuri ale vanatoarei) si alta moartea clinica.

#38
cleo222

cleo222

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 08.04.2007

View PostNicanor, on Dec 27 2007, 16:43, said:

pentru a putea dona trebuie sa fii viu cand se preleveaza organele, in moarte clinica. o problema este ca trebuie sa te "transeze" un doctor, de viu aka moarte clinica. a doua problema este ca s-a mai intamplat sa te trezesti din coma, diagnosticat initial cu moarte clinica, parca unui ceh i s-a intamplat.


Din moarte clinica nu se mai trezeste nimeni, din coma da. Sunt chestii diferite.

#39
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pai da, stiu diferenta, la moartea cerebrala este declarat creierul mort dar corpul si inima inca mai pulseaza. in cazul amintit mi se pare ca a fost stabilita moartea cerebrala dar diagnosticul nu a fost exact, ma documentez. ar fi interesant daca ne-ar spune cineva care este procedura de stabilire a mortii cerebrale.
oricum, ideea este ca in momentul prelevarii organelor din punctul meu de vedere omule este inca viu, nu?

#40
luci2001

luci2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 27.05.2007
Eu am auzit de anume firme de asigurare, la care daca faci un contract, cum ca atunci cand mori ei iti pot lua organele, iti dau o suma de bani.

#41
apasha

apasha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 10.11.2007

View PostZuzaTicaloasa, on Oct 2 2007, 01:00, said:

Aseara stand la tv am auzit o stire despre o persoana aflata in moarte clinica , de la care s-au luat diverse organe (cu acordul familiei). De atunci ma tot macina gandul sa ma donez dupa moarte pt acelas lucru.
Acu sunt nedumerita profund despre chestiunea in cauza.
Trebuie sa fi neaparat in moarte clinica? Nu de alta dar daca io mor brusc si spontan inseamna ca sa dus toata treaba, sau se mai poate face ceva cu conditia sa fiu destul de proaspata (cateva minute de la moarte)
Trebuie sa ma duc undeva si sa anunt ca sunt de acord sa mi se ia niste organe dupa moarte?Pe ai mei i-am anuntat dar s-au uitat cam stramb.
Alta problema ar fi ca de..mai sufar si io ca tot omu de una de alta, ma mai inteapa inima, ma mai dor rinichii, sunt fumatoare (chiar foarte fumatoare), uneori (destul de rar) mai scap si cate un pahar de tarie sau bere. In conditiile in care se presupune ca organele mele nu sunt foarte curate, mai pot sa donez?
Cam astea ar fi framantarile mele.
doar pentru transplantul de inima trebuie sa fi in moarte clinica sau cerebrala.celelalte organe pot fi donate imediat dupa o moarte normala.atata timp cat sunt in buna functionare.

#42
ciaci69

ciaci69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.01.2008

View Postapasha, on Jan 3 2008, 06:43, said:

doar pentru transplantul de inima trebuie sa fi in moarte clinica sau cerebrala.celelalte organe pot fi donate imediat dupa o moarte normala.atata timp cat sunt in buna functionare.

Buna ziua,daca ar fi sa o fac in scop comercial,spuneti-mi si mie o firma de asigurari unde dupa incheierea unui contract ca donez organele dupa morte imi da o anumita suma de bani , sau ce avantaje am daca semnez un contract ca donez organe dupa moarte la spitalul judetean timisoara.Am sau nu un profit la semnarea acestui contract?imi poate da cineva mai multe detalii?
multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate