Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...
 Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 

Vreau sa ma donez

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007
[quote name='bogdanan' date='Oct 3 2007, 00:49' post='3466681']
mai e pana sa pricepi tu  :thumbup:

citeste ce a scris omu' la "signature"...isi rezerva dreptul de a scrie gresit...daca nu itzi convine il poti ignora
...asa ca nu mai sari tu cu remarci intelectuale ca asta tine cat de cat si de respect...nush...parerea mea e ca poti jigni pe cineva mai in varsta ca tine...

#20
fonrabie

fonrabie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.11.2006

View PostHotDawwg, on Oct 5 2007, 02:48, said:

mai e pana sa pricepi tu  :thumbup:

citeste ce a scris omu' la "signature"...isi rezerva dreptul de a scrie gresit...daca nu itzi convine il poti ignora
...asa ca nu mai sari tu cu remarci intelectuale ca asta tine cat de cat si de respect...nush...parerea mea e ca poti jigni pe cineva mai in varsta ca tine...


hai ma fratika asta e ce cred io nu trebuie sa ma condamni :lol:  :lol:  :lol:  :lol:ma de ce pla mea sa ma dau ma la alti? daca dupa moarte simti tot ce ti se face dau nu poti vorbi misca etc ce faci induri neeea i don't think so asa ca bafta la organe

#21
HotDawwg

HotDawwg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 931
  • Înscris: 27.03.2007

View Postfonrabie, on Oct 5 2007, 01:57, said:

hai ma fratika asta e ce cred io nu trebuie sa ma condamni :lol:  :lol:  :lol:  :lol:ma de ce pla mea sa ma dau ma la alti? daca dupa moarte simti tot ce ti se face dau nu poti vorbi misca etc ce faci induri neeea i don't think so asa ca bafta la organe

quote-ul nu era pt tine...era pt ala de mai sus care iti spusese tie "mai e pana sa pricepi tu"...si ma referam la faptu k poate te-a jignit...dar nu a iesit cum am vrut eu  ;)

#22
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View Postfonrabie, on Oct 5 2007, 02:57, said:

hai ma fratika asta e ce cred io nu trebuie sa ma condamni :lol:  :lol:  :lol:  :lol:ma de ce pla mea sa ma dau ma la alti? daca dupa moarte simti tot ce ti se face dau nu poti vorbi misca etc ce faci induri neeea i don't think so asa ca bafta la organe
Treaca cu gresilele gramaticale, dar cu ortografia cum ramane?? Sa dea naiba daca se intelege fraza aia a ta.

#23
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Voi sunteti normali sau a-ti baut prea mult Danone? :lol: Cum sa te donezi? :D

#24
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostClovis, on Oct 6 2007, 19:19, said:

Voi sunteti normali sau a-ti baut prea mult Danone? :lol: Cum sa te donezi? :D
Te donezi pe bucati, pentru piese de schimb :D

#25
catineles

catineles

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2007
Nu sa te donezi ci sa te clonezi...

Pe urma donezi ce vrei si mai ai si timp sa te bucuri de bani.

#26
@g@p!s

@g@p!s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.10.2007

View Postcatineles, on Oct 9 2007, 14:49, said:

Nu sa te donezi ci sa te clonezi...


Catineles, poți să fii mai clar?

Ca să înțeleg și eu ce ai vrut să spui în fraza de mai sus... Cuvintele alea parcă au fost aruncate cu furca... Mai bine le puneai în ordine alfabetică. Astfel, le-aș fi ordonat eu și le-aș fi găsit sensul...Așa, însă, mă gândesc cu ce intonație să le citesc și unde să mai fac câte o pauză...

Știi?... O frază e ca o melodie... Dacă îi stâlcești chiar și o notă poate suna fals...Credeam că știi.. Eu doar ți-am spus, dar, dacă o să observe altcineva, ești pasibil de avertismente mai serioase...

Edited by @g@p!s, 09 October 2007 - 14:28.


#27
catineles

catineles

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2007
$g$p*s,
In primul rand vreau sa te avertizez ca orice user normal are nick-ul incepand cu litera mare.
In al doilea rand, te sfatuiesc sa iti iei ochelari, sticlele alea care maresc ca prin minune, in asa fel vei putea sa intelegi niste litere, care pentru tine par aruncate cu furca, dar pentru ceilalti sunt pline de intelesuri, poate multiple, depinde de iq-ul fiecaruia...

#28
@g@p!s

@g@p!s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.10.2007

View Postcatineles, on Oct 9 2007, 18:37, said:

$g$p*s,
In primul rand vreau sa te avertizez ca orice user normal are nick-ul incepand cu litera mare.
In al doilea rand, te sfatuiesc sa iti iei ochelari, sticlele alea care maresc ca prin minune, in asa fel vei putea sa intelegi niste litere, care pentru tine par aruncate cu furca, dar pentru ceilalti sunt pline de intelesuri, poate multiple, depinde de iq-ul fiecaruia...

Când o să înțelegi și tu că literele și cuvintele alea își pierd sensul dacă nu le mai pui un ingredient, care uneori este strict necesar...

Litera mare era ocupată, așa că am luat și eu ce a mai rămas...

Nu e vorba că nu am înțeles eu, știi că te înțeleg destul de bine, dar îmi făceam griji pentru cititori...  Eu ți-am vrut doar binele... Știi că la următoarea virgulă pe care o să o uiți o să fii sancționat...

Eu nu am intenționat decât să-ți fac un bine , să te avertizez... Nu aș vrea să primești vreo vacanță pe motiv că ai omis intenționat virgula și i-ai dus în eroare pe nevinovații cititori...

Probabil că ai donat-o, dar despre altfel de donații e vorba aici... Omul se referea doar la organele interne, nu și la alte semne de punctuație... Tu ai înțeles să te donezi cu tot ce ține de tine, dar nu e cazul acum, le poți lăsa moștenire urmașilor, care vor savura orice punct și orice virgulă...Așa că nu fă economie, că nu e cazul acum...

#29
catineles

catineles

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2007
Aici e vorba de ochelari, e clar.

eu vorbeam de CLONARE, nu de DONARE.

Eu spuneam ca m-as CLONA si as avea organele gata de vanzare...

#30
@g@p!s

@g@p!s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 08.10.2007

View Postcatineles, on Oct 9 2007, 19:06, said:

Aici e vorba de ochelari, e clar.

eu vorbeam de clonare , nu de donare.

Eu spuneam ca m-as clona si as avea organele gata de vanzare...

Dacă vorbeai de clonare și nu de donare, citește titlul topicului să vezi că ești offtopic.

Bine, deci ai organele gata de vânzare. Și cu clona ce faci? O ucizi? Nu e tot om? Eu mă întreb dacă tu și clona respectivă ați răspunde la fel la o întrebare...  În acest caz, răspunsul ei ar fi tot o clonă a răspunsului tău...Nu cred că ai vrea să faci asta... O să-ți fure faima și o să te vândă ea pe tine..

#31
catineles

catineles

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.10.2007
Nu e offtopic, ca eu vorbeam de clonare pentru a face donare, exact cum cere titlul.

Dar cum ai scos tu povestea despre clona = om ?

Eu pot sa-mi fac cate clone vreau, daca peste ceva timp o sa-mi rup mana ?
E ca si cum ai copia la copiator un act, in momentul respectiv ar trebui sa vina politia sa te aresteze ca ai doua acte pentru o persoana, daca ar fi dupa cum spui tu...

#32
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post@g@p!s, on Oct 9 2007, 19:21, said:

Dacă vorbeai de clonare și nu de donare, citește titlul topicului să vezi că ești offtopic.

Bine, deci ai organele gata de vânzare. Și cu clona ce faci? O ucizi? Nu e tot om? Eu mă întreb dacă tu și clona respectivă ați răspunde la fel la o întrebare...  În acest caz, răspunsul ei ar fi tot o clonă a răspunsului tău...Nu cred că ai vrea să faci asta... O să-ți fure faima și o să te vândă ea pe tine..


Din fericire exista legi care interzic vanzarea organelor . Nu de alta , dar , ceea ce nu este interzis a prostul obicei de a tinde sa devina obligatoriu .

#33
Ankha

Ankha

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 27.11.2007
Buna seara! Chiar daca am observat ca s-a mai deviat putin de la subiect, imi permit sa scriu si eu o parere. Sunt la fel de interesata de topic si din intamplare am vazut destul de recent la TV un reportaj in care un nene de la comisia care se ocupa de transplant si donarea de organe spunea cam asa: orice persoana care vrea sa-si doneze organele dupa moarte se poate duce la un notar unde face un act prin care se specifica treaba asta; din "pacate" mai spunea ca chiar daca tu ai acel act cuvantul hotarator tot al familiei este. Acu' nu stiu daca nu exista si alte lucruri care ar trebui spuse aici deci astept(am) pareri.  Btw, chiar e pe bune legea care interzice vanzarea de organe, chiar daca in cazul asta nu e o "vanzare" propriu-zisa ci chiar o donare? Pt ca e clar ca nu mai astept nici o retributie cand oi sta pe-un nor si cant la harpa!  :notangel:
  PS: Despre incinerare ce stiti?  :D  Exista vreo legislatie specifica in Romania? Cum, unde se intampla intamplarea?
  PS2: Mi se pare mie sau topicul asta e putin cam morbid?  :confuzzled:

Edited by Ankha, 27 November 2007 - 17:58.


#34
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

View PostAnkha, on Nov 27 2007, 17:57, said:

Btw, chiar e pe bune legea care interzice vanzarea de organe, chiar daca in cazul asta nu e o "vanzare" propriu-zisa ci chiar o donare? Pt ca e clar ca nu mai astept nici o retributie cand oi sta pe-un nor si cant la harpa!  :notangel:
Nu stiu daca e pe bune, dar daca e pe bune probabil se refera la faptul ca tu nu ai voie sa iti vinzi vreun rinichi  :lol: .
(Pentru ca poti sorbi din margarita pe plaja si fara un rinichi)

Edited by nile, 28 November 2007 - 14:54.


#35
anna's studio

anna's studio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 07.02.2005

View Postfonrabie, on Oct 5 2007, 02:38, said:

Hmm se schimba otara problema evident ca da daca nu ar fi dde acord sotia dik :lol: daca e de acord ea ii las ei onoarea :rolleyes: daca nu ii dau io unu asa ca prieteni <_< totusi aicia se vb despre donare dupa moarte nu in timpu vieti si la alte persoane nu la familia ta. scriu asa
--doresc dupa moarte sa ma donez .
                                                  rinichi 20 000 euro
                                                  plamani 20 000 euro
                                                  ficat 20 000 euro
Preturile sunt pur informative si sunt calculate la cursul BNR din data de 04-09-2007/ 3.3711lei

Prin definitie, contractul de donatie este un contract solemn prin care o parte, numita donator, cu intentie liberala isi micsoreaza irevocabil patrimoniul sau in favoarea celeilalte parti, numita donatar, fara a urmari de la aceasta o contraprestatie.
Adica, in cazul nostru, fara plata.

Dupa parerea mea, intentia de a dona organele dupa moarte este inclusa in cadrul gesturilor caritabile, avand ca scop ajutorarea altor persoane care ar avea o sansa in plus la viata cu ajutorul organelor sanatoase prelevate de la subiect. Nu cred ca cel care se gandeste a-si dona organele dupa moarte o face in scop comercial...

#36
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
pentru a putea dona trebuie sa fii viu cand se preleveaza organele, in moarte clinica. o problema este ca trebuie sa te "transeze" un doctor, de viu aka moarte clinica. a doua problema este ca s-a mai intamplat sa te trezesti din coma, diagnosticat initial cu moarte clinica, parca unui ceh i s-a intamplat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate