Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vreau sa cumpar o licenta de IPB

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
tweb

tweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2007

 Berti, on Oct 3 2007, 09:38, said:

Multam de de sfat Tweb, stiam ca Google penalizeaza site-urile care-s indexate de doua ori din motive tehnice... da lamureste-ma cu ceva, prin comenzile de mai sus, blocam accesu robotilor de cautare la versiunea full? daca da atunci de ce mai apare ultimu rand Disallow: /lofiversion/, prin asta nu blocam accesu si la versiunea lo-fi?

Da, ai dreptate, am pus din gresala o alta lista.Aceasta este lista completa pentru robots.txt (ai grije, daca nu ai forumul instalat in root, adica daca il ai instalat pe domeniultau.ro/forum sa pui calea la fiecare link din robots.txt, adica in loc de /index.php?act=idx va trebuii sa pui /forum/index.php?act=idx , dar cred ca deja ti-ai dat seama de treaba asta  ;) )

User-agent: *
Disallow: /admin/
Disallow: /style_images/
Disallow: /index.php?act=idx
Disallow: /index.php?act=Login
Disallow: /index.php?act=Search
Disallow: /index.php?act=Shoutbox
Disallow: /index.php?act=Reg
Disallow: /index.php?act=Msg
Disallow: /index.php?act=Mail
Disallow: /index.php?act=Forward
Disallow: /index.php?act=Track
Disallow: /index.php?act=Post
Disallow: /index.php?act=post
Disallow: /index.php?act=Print
Disallow: /index.php?act=ST
Disallow: /index.php?act=boardrules
Disallow: /?act=boardrules
Disallow: /index.php?act=Help
Disallow: /index.php?act=Stats
Disallow: /index.php?act=stats
Disallow: /index.php?act=Members
Disallow: /index.php?act=Online
Disallow: /index.php?act=calendar
Disallow: /index.php?act=SR
Disallow: /index.php?act=SF
Disallow: /index.php?act=ICQ
Disallow: /index.php?act=MSN
Disallow: /index.php?act=AOL
Disallow: /index.php?act=AIM
Disallow: /index.php?act=SC
Disallow: /index.php?act=task
Disallow: /index.php?act=findpost
Disallow: /index.php?act=UserCP
Disallow: /index.php?act=usercp
Disallow: /index.php?&act=
Disallow: /index.php?act=report
Disallow: /index.php?act=buddy
Disallow: /index.php?act=legends
Disallow: /index.php?CODE=
Disallow: /index.php?act=attach
Disallow: /index.php?act=Attach
Disallow: /index.php?&&CODE=
Disallow: /index.php?&debug=1
Disallow: /index.php?act=Profile
Disallow: /index.php?showuser
Disallow: /index.php?s=
Disallow: *&view=getnewpost$
Disallow: *&view=getlastpost$
Disallow: *&view=old$
Disallow: *&view=new$
Disallow: *mode=linear
Disallow: *mode=threaded
Disallow: *mode=linearplus

Edited by tweb, 03 October 2007 - 09:40.


#20
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Dupa vreo 11 ore mi-au raspuns la ticket, le-am dat toate datele necesare, acum astept... defapt imi pierd vremea cu .htaccess, incerc sa caut o solutie pentru redirectionarea adreselor vechi catre cele noi!

N-am gasit mai nimic, defapt cineva a pus problema asta pe IPSbeyond, da n-o primit nici un raspuns!
Asa ca m-am apucat de sapat prin tutoriale si help-uri, si chiar am scris ceva, da imi pare prea simplu... tind sa cred ca-i gresit! Poate ma indrumati voi pe drumul cel bun!

Options +FollowSymlinks
RewriteEngine on
RewriteRule ^www.domeniu.ro/forum/viewtopic.php?t=(.*) forum.domeniu.ro/index.php?showtopic=$1 [r=301]


Ce parere aveti?

Edited by Berti, 03 October 2007 - 22:24.


#21
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 18.03.2006
Ca tot pomeniti de IPB, a gasit cineva vreun tool ptr. watermark la ultima versiune 2.3.1 ???
Ma repet ...ultima versiune 2.3.1. ...la cele mai vechi, stiu ca exista dar la ultima ?

#22
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pana la urma am rezolvat cu redirect-u', da' m-am chinuit tare mult cu semnu intrebarii din URL-ul PhpBB-ului!
Daca intreseaza pe cineva cum se face redirectu' de la PhpBB la IPB, gasiti toate detaliile in topicu asta

Referitor la conversia datelor si instalarea IPB-ului. Cei de la Invision au nevoie de urmatoarele date pentru a putea instala si converti baza de date:

Existing Board URL:
Admin CP Username:
Admin CP Password:

Address of IPB if already installed:

MySQL Username:
MySQL Password:
MySQL Database Name (for the new IPB board):

FTP Server Name:
FTP Username:
FTP Password:

Access to a tool such as phpmyadmin if possible:
SSH (command line) server access if possible:


Si ulterior mi-au mai cerut acces FTP la fiserele forumului vechi!

Suportul e foarte lent, in general raspund la mesajele din ticket dupa aproape 24 de ore, toata treaba asta mie mi-a luat 3 zile, din care 2 zile am fost nevoit sa tin forumu vechi inchis fiindca nu stiam cand se apuca de conversie!

Dupa ce au facut instalarea si conversia, am studiat forumu si am vazut ca n-au importat attachment-urile, le-am dat un reply, da' mi-au raspuns abia a doua zi! Pana la urma in cateva ore le-au importat si pe alea!

In concluzie, scriptu isi merita banii, doar ca trebuie sa va inarmati cu multa rabdare daca vreti si conversie!

Stie cineva cum s-ar putea afisa in IPB portal o fereastra cu ultimele 5 posturi si cum se pot rearanja ferestrele existente?

Multumesc tuturor pentru ajutoru acordat!

#23
iptables

iptables

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.03.2007
ce  se intampla daca iau IPB de pe torrenti si nu mai platesc nici o licienta ?

#24
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Pe langa ca-i ilegal la prima eroare de genu IPS driver error te balbai de unu singur, n-are cine sa te ajute si singur nu cred ca-i dai de cap.... mai bine mergi pe variante free SMF sau PhpBB.

#25
Pai

Pai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 27.12.2007
nu la toate dai de erori :D am incercat eu 1 fara licenta(asa sa imi fac damblaua) si mergea bine ... dupa l-am sters
P.S:nu dati pm ca nu fac warez ;;)

#26
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Nimeni nu spune ca erorile-s la pachet cu forumu! Doar ca ele pot sa apara, si apar, iar cand o aparut... doar suportu te mai poate ajuta!

#27
iptables

iptables

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 28.03.2007

 Berti, on Jan 11 2008, 13:21, said:

Pe langa ca-i ilegal la prima eroare de genu IPS driver error te balbai de unu singur, n-are cine sa te ajute si singur nu cred ca-i dai de cap.... mai bine mergi pe variante free SMF sau PhpBB.

stiu ca-i ilegal si ca pot aparea probleme . In privinta erorilor nu imi fac probleme ca e pentru o comunitate restransa . As putea fi tras la raspundere pentru ca nu am licienta ? a avut cineva probleme din cauza folosiri forumului fara licienta ?

#28
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005

 iptables, on Jan 12 2008, 06:20, said:

stiu ca-i ilegal si ca pot aparea probleme . In privinta erorilor nu imi fac probleme ca e pentru o comunitate restransa . As putea fi tras la raspundere pentru ca nu am licienta ? a avut cineva probleme din cauza folosiri forumului fara licienta ?
da

acum fara suparate , eu platesc 2 licente de IPB + alte componente , si ii dau in gat pe toti cei care ii vad ca folosesc nulled :) .
daca nu ai bani poti folosi orice altceva free la fel de bun. diferenta intre un soft platit si unul free consta in suport de cele mai multe ori, asa ca daca nu ai licenta e posibil sa ai mai multe probleme cu IPB decat cu phpbb sau SMF

#29
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

 iptables, on Jan 12 2008, 06:20, said:

In privinta erorilor nu imi fac probleme ca e pentru o comunitate restransa .

Si ce legatura are numarul userilor cu erorile? Baza de date se poate da peste cap din varii motive... in fine, poate le ai cu PHPu' si cu MySQLu' si le vei putea depana singur.
Nici forumu meu nu-i mare, chiar foarte mic, dar de 3 luni am avut mai multe batai de cap cu IPB-ul decat cu PphBB-ul intr-un an. Si la fiecare defectiune asteptam neputincios interventia celor de la suport...

 iptables, on Jan 12 2008, 06:20, said:

As putea fi tras la raspundere pentru ca nu am licienta ? A avut cineva probleme din cauza folosiri forumului fara licienta ?

Probabil ca nu-i vaneaza pe astia mici si pana nu te sufla cineva, nici nu afla de tine!

L.e. Se pare ca deja ai un client la "turnatorie"  :P

Edited by Berti, 12 January 2008 - 11:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate