Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Vreau sa cumpar o licenta de IPB

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Salutare colegi,

Vreau sa cumpar o licenta de IPB si am cateva nelamuriri,
daca aveti timp si chef poate lamurim impreuna unele probleme:

1. Licenta si taxele ulterioare

- am studiat site-ul lor si preturile, in principiu m-ar interesa o licenta standard + conversie,
am vazut ca la 6 luni se percepe o taxa de upgrade in valoare de 25 $.
Sunt obligat sa platesc aceasta taxa? Se trage automat de pe cardul de pe care s-a facut plata?
Intreb, fiindca acolo scrie asa: * $25.00 will be due on March 29, 2008 for renewal of IP.Board: Standard License

- sa presupunem ca nu platesc taxa de upgrade timp de 1 an, pe urma pot sa ma razgandesc si s-o platesc, in scopul obtinerii unui upgrade?

2. Instalare si conversie

- scrie ceva de  One active installation + one test installation, ce inseamna asta?
- eu defapt primesc un Kit de instalare, pe care pot sa-l instalz de cate ori vreau (in caz ca am probleme cu forumul) sau mi-l instaleaza ei pe server si eu nu primesc nimic?
- am vazut ca ofera utilitar pentru conversie de la PhpBB 2.x -> IPB, acest soft de conversie ruleaza pe server sau pe desktop. Daca ruleaza pe server, exista posibilitatea ca el sa consume prea multe resurse si Hosteru' sa-mi blocheze procesul?
- merita sa platesc 60$ pentru conversie, sau sa incerc s-o fac eu si de banii astia mai cumpar altceva (ex. Gallery)
- pot sa cumpar module aditionale ulterior (Gallery, Downloads, etc...)


Nu vreau s-o lungesc prea mult, deocamdata ma opresc aici!

Va multumesc anticipat!

#2
Jaguar Paw

Jaguar Paw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,051
  • Înscris: 27.03.2007
Din pacate nu stiu sa raspund la intrebari (ma intereseaza si pe mine raspunsurile)
De ce IPB si nu vBulletin ?
vBulletin beneficiaza de un suport mai bun decat IPB (skins, mods, etc)

#3
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostJaguar Paw, on Sep 29 2007, 23:57, said:

De ce IPB si nu vBulletin ?

Hm... nici eu nu-s foarte convins daca am ales bine, dar dupa parerea mea in prima faza cam astea ar fi avantajele IPB-ului:

-instalare gratuita, totusi nu cred ca-i mai greu de instalat decat un PhpBB, dar am mai citit alte topicuri p-aici unde lumea dadea de tot felu de erori in timpu instalarii.

- convertire DB contra cost (asa cum spuneam mai sus, in cazul in care scriptul de conversie ruleaza pe server sunt mai mult ca sigur ca host-eru imi va bloca procesu), la VB chiar daca platesti instalarea 135$ tot nu-ti ofera conversia DB

-add-on Photo Gallery produs de ei, chiar daca costa... da' m-am saturat de MOD-uri third party, pentru care nu garanteaza nimeni!

Cam astea ar fi principalele motive pentru care am ales IPB.
Daca aveti contraargumete, nu ezitati sa le expuneti! Multumesc!

Edited by Berti, 30 September 2007 - 12:31.


#4
donpetru

donpetru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 02.01.2007
Deoarece am achizitonat o licienta de IPB+conversie pot sa va spun cam cum stau lucrurile apropo de intrebarile postate mai sus:

Quote

am studiat site-ul lor si preturile, in principiu m-ar interesa o licenta standard + conversie,
am vazut ca la 6 luni se percepe o taxa de upgrade in valoare de 25 $.
Sunt obligat sa platesc aceasta taxa? Se trage automat de pe cardul de pe care s-a facut plata?
Intreb, fiindca acolo scrie asa: * $25.00 will be due on March 29, 2008 for renewal of IP.Board: Standard License

Raspuns. Cei 25 dolari se refera la prelungirea suportului tehnic dupa cele 6 luni si nu are nici o legatura cu licienta. In privinta upgrade - va spun ca sigur nu o sa aveti nevoie, doar cand o sa streaca IPB la versiunea 3.X.X. Atunci o sa se simta nevoia  unui upgrade.

Quote

After 6 months: $25 renewal option to access upgrades and ticket support
Nu sunteti obligat sa platiti dar, va spun din propria experienta, suportul tehnic de la IPB este de nota 10 si s-ar putea sa aveti nevoie - nu se stie (atentie a nu se confunda cu suportul tehnic in vederea efectuarii unor modificari - nu o sa vedeti asa ceva). In privinta platii, un sfat: la plata nu setati optiunea de memorarea a contului de card.

Quote

- sa presupunem ca nu platesc taxa de upgrade timp de 1 an, pe urma pot sa ma razgandesc si s-o platesc, in scopul obtinerii unui upgrade?
De lucru asta nu m-am interesat. Dar din cuvintele redate mai sus referitoare la reinnoirea licientei si a suportului, taxa de 25$, sper sa nu ma insel, se plateste o singura data si nu lunar. Aici sunt cateva semne de intrebare dar pot sa ma interesez.

Quote

scrie ceva de One active installation + one test installation, ce inseamna asta?
- eu defapt primesc un Kit de instalare, pe care pot sa-l instalz de cate ori vreau (in caz ca am probleme cu forumul) sau mi-l instaleaza ei pe server si eu nu primesc nimic?
- am vazut ca ofera utilitar pentru conversie de la PhpBB 2.x -> IPB, acest soft de conversie ruleaza pe server sau pe desktop. Daca ruleaza pe server, exista posibilitatea ca el sa consume prea multe resurse si Hosteru' sa-mi blocheze procesul?
- merita sa platesc 60$ pentru conversie, sau sa incerc s-o fac eu si de banii astia mai cumpar altceva (ex. Gallery)
- pot sa cumpar module aditionale ulterior (Gallery, Downloads, etc...)
- primesti un cont unde ti se da dreptul sa downloadezi aplicatia cumparata, adica kitul de instalare, unde ai voie sa-l instalezi o singura data, pe un singur domeniu.
- softul de conversie ruleaza pe server si nu consuma resurse. De fapt conversia nu dureaza mai mult de 5-10 minute. Totusi, daca nu esti sigur cum sa procedezi mai bine ii lasi pe iei sa o faca. De ce iti spun asta ? Deoarece am facut conversia mai multor forumuri, asa mai mult de dragul de a invata, cateodata imi iesea dar cateodata dupa conversie apareau erori de genul, in "Board Statistic IPB forum", nu mi se afisa numarul de useri de pe forum. Si exemplele ar continua...si bune si rele. De aici se poate deduce usor raspunsul la intrebarea ta daca se merita sa platesi 60 dolari pe conversie.
- poti sa cumperi module aditionale.

UN SFAT UTIL: Daca doresti sa ai un forum de perspectiva unde sa ai toate modulele (Gallery, Blog etc) incluse atunci cauta un spatiu de hosting de cel putin 10Gb, cam atat trebuie la un IPB si cam asa au si cei de la forum.softpedia, daca nu mai bine de atat.

Referitor la spusele lui Jaguar Paw, citez:

Quote

De ce IPB si nu vBulletin ?
vBulletin beneficiaza de un suport mai bun decat IPB (skins, mods, etc)
Opiniile de mai jos se bazeaza pe faptul ca am instalat, de proba cei drept, toate tipurile de forumuri, o lista in acest sens fiind prezentata la sectiunea utilitarului de conversie de pe site-ul celor de la IPB:
1. vBulletin are un ACP destul de defectuos si insuficient, avand multe lipsuri in ceea ce priveste optiunile de administrare a forumului, "look"-ul fiind chiar mai rau ca a unui forum phpBB.
2. din spusele unor prieteni care au avut acest forum si din ce am mai auzit, vBulletin este la ora actuala pe locul doi la cel mai "spart" forum din www, dupa phpBB;
3. este adevarat ca din punct de vedere a skin-urilor beneficiaza de o gama mult mai diversificata dar acest lucru nu reprezinta un avantaj major. Si IPB-ul ca si celelalte forumuri se pot modela mai mult sau mai putin usor. Singurul forum care are in ACP facilitati de modificare usoara a template-ului in CSS Style si Html este tot IPB.
4. vBulletin are cel mai urat skin default care l-am vazut la un forum. Neaparat dupa ce il instalezi trebuie sa-l schimbi - mie unul nu imi place, chiar mai intersant mi s-a parut skin-ul de la forumul SWF.

Si bineinteles punctele enumerate mai sus ar contiunua.
Alege IPB, cea mai buna solutie. Apropo, de ce crezi ca softpedia a ales tot IPB, te-ai intrebat vreodata ???

NUMAI BINE

Edited by donpetru2007, 30 September 2007 - 18:11.


#5
tweb

tweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2007

Berti said:

1. Licenta si taxele ulterioare

- am studiat site-ul lor si preturile, in principiu m-ar interesa o licenta standard + conversie,
am vazut ca la 6 luni se percepe o taxa de upgrade in valoare de 25 $.
Sunt obligat sa platesc aceasta taxa? Se trage automat de pe cardul de pe care s-a facut plata?
Intreb, fiindca acolo scrie asa: * $25.00 will be due on March 29, 2008 for renewal of IP.Board: Standard License

- sa presupunem ca nu platesc taxa de upgrade timp de 1 an, pe urma pot sa ma razgandesc si s-o platesc, in scopul obtinerii unui upgrade?

Pentru a primi update-uri trebuie sa platesti 25$ la fiecare 6 luni de zile, daca intrerupi plata pentru un an de zile si apoi vrei update-uri din nou trebuie sa platesti 150$ (Nu sunt sigur de chestia asta, asa am citit pe IPSBeyond, dar oricum daca totusi cumperi o licenta IPB poti sa le lasi celor de la IPS un ticket pentru suport in Client Center si sa ii intrebi).Dar eu iti recomand sa platesti la fiecare 6 luni, unele bug-uri sunt chiar ,,urate,, si nu osa sa le poti repara daca nu ai o licenta activa.

Berti said:

2. Instalare si conversie

- scrie ceva de One active installation + one test installation, ce inseamna asta?
- eu defapt primesc un Kit de instalare, pe care pot sa-l instalz de cate ori vreau (in caz ca am probleme cu forumul) sau mi-l instaleaza ei pe server si eu nu primesc nimic?
- am vazut ca ofera utilitar pentru conversie de la PhpBB 2.x -> IPB, acest soft de conversie ruleaza pe server sau pe desktop. Daca ruleaza pe server, exista posibilitatea ca el sa consume prea multe resurse si Hosteru' sa-mi blocheze procesul?
- merita sa platesc 60$ pentru conversie, sau sa incerc s-o fac eu si de banii astia mai cumpar altceva (ex. Gallery)
- pot sa cumpar module aditionale ulterior (Gallery, Downloads, etc...)

,,One active installation + one test installation,, - Inseamna ca poti sa ai instalat IP.Board pe www.domeniultau.ro, si il mai poti instala o data pe www.test.domeniultau.ro pentru a incerca skinuri-le,modulele,hack-urile etc., dar pe www.test.domeniultau.ro trebuie sa ai inregistrarile inchise, adica poate sa fie decat un singur utilizator, acela fiind tu.

Dupa ce platesti licenta o sa iti dea acces la client center si la www.ipsbeyond.com(Este un forum pe care poti cere ajutor de la alti utilizatori daca ai probleme si poti downloada skinuri,hack-uri, etc. gratis).

Cam asa arata Client Center-ul:

Attached File  client_center.PNG   153.26K   85 downloads

Daca mai ai intrebari in legatura cu IP.Board da-mi un Mesaj private cu id-ul tau de messenger si voi incerca sa iti raspund la ele.

Edited by tweb, 30 September 2007 - 21:35.


#6
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Donpetru2007, Tweb va multumesc pentru raspunsuri, imi sunt utile sfaturile voastre!

Referitor la plata celor 25$/6luni, nu prea imi permit fiindca e vorba de-o mica comunitate care n-o sa cresca suficient, incat sa-mi aduca castiguri din care sa pot plati taxe suplimentare. Pentru moment e sufucient ca platesc hosting-ul. Am castigat la concursul de 6 ani SP si banii astia vreau sa-i investesc intr-un IPB ca m-am saturat de hack-uri si de boti de pe PhpBB.

- Am inteles problema cu instalarea de test, dar daca de exemplu dupa 7 luni mut domeniul pe alt server pot sa reinstalez forumul si sa import baza de date?

- Am mai studiat problema cu achizitia ulterioara a IP Gallery, pe undeva scrie asa:
You must have an active IP.Board license at the time you purchase either IP.Gallery or IP.Blog.

Eu din asta inteleg ca pot sa cumpar Ip.Gallery doar atata timp cat am o licenta activa,
adica platesc la fiecare 6 luni 25$. Sau ma insel?
O fi vorba de-o licenta cumparata o data si Gallery poti sa-l cumperi oricand chiar daca nu mai platesti taxa semestriala?

Oricum nu va bateti capu prea tare cu problema asta, fiindca cred ca fac un efort la salar si cumpar IP.Gallery de la bun inceput...

Pana mai studiez forumul ipsbeyond (nu stiam de el) poate imi puteti descrie cum a decurs operatia de conversie!

- IPB-ul il instalez eu? Sau eu doar pun fisierele pe server si ruleaza ei installu?
- de ce au nevoie cei de la IPB pentru conversie? (parola de admin de la PhpBB sau doar de-un backup)
- as vrea sa pastrez locatia actuala a forumului (domeniu.ro/forum), trebuie sa-l mut in prealabil pe ala vechi sau pot sa-l sterg si sa instalez peste IPB iar conversia se face din back-up?

Cam atat deocamdata, probabil pe masura ce mai citesc voi mai avea si alte intrebari! Va multumesc!

p.s. Tweb, multam de intentie, dar din pacate(fericire) nu folosesc messengeru'!

#7
tweb

tweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2007

Berti said:

Am inteles problema cu instalarea de test, dar daca de exemplu dupa 7 luni mut domeniul pe alt server pot sa reinstalez forumul si sa import baza de date?

Poti sa instalezi ipb-ul de cate ori vrei tu, poti chiar schimba si domeniul.(trebuie sa schimbi url-ul din client center)

Berti said:

Eu din asta inteleg ca pot sa cumpar Ip.Gallery doar atata timp cat am o licenta activa,
adica platesc la fiecare 6 luni 25$. Sau ma insel?
O fi vorba de-o licenta cumparata o data si Gallery poti sa-l cumperi oricand chiar daca nu mai platesti taxa semestriala?

Ca sa poti cumpara IP.Gallery trebuie sa ai o licenta activa, adica in cazul tau in primele 6 luni de cand ai cumparat IP.Board.


Berti said:

Pana mai studiez forumul ipsbeyond (nu stiam de el) poate imi puteti descrie cum a decurs operatia de conversie!

Ca sa ai acces la IPSBeyond iti trebuie o licenta activa pentru a te inregistra.(Inregistrarea se face din Client Center)

Berti said:

- IPB-ul il instalez eu? Sau eu doar pun fisierele pe server si ruleaza ei installu?
- de ce au nevoie cei de la IPB pentru conversie? (parola de admin de la PhpBB sau doar de-un backup)
- as vrea sa pastrez locatia actuala a forumului (domeniu.ro/forum), trebuie sa-l mut in prealabil pe ala vechi sau pot sa-l sterg si sa instalez peste IPB iar conversia se face din back-up?

Treaba asta o discuti cu baietii de la Invision Power Services dupa ce iti cumperi licenta.

#8
cipcip

cipcip

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 739
  • Înscris: 01.03.2007
@Berti ... eu zic sa platesti ce 25$ o data la 6 luni .. gandeste-te ca NU este mult ... 25$ inseamna 500.000 lei vechi ... este extrem de putin ... mai putin de 100.000 de lei vechi pe luna ... nu imi zice ca nu ai atatia bani incat sa pui 100.000 lei in fiecare luna deoparte ...

acum faci cum vrei .. dar o sa beneficiezi mult de pe urma celor 25$ investiti o data la 6 luni ...

#9
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
OK, multam din nou pentru raspunsuri... dupa ce cumpar licenta va tin la curent cu noutatile!

Cipcip, intr-un fel ai dreptate, da' cand tot dai si n-ai nici o satisfactie parca de la un moment dat ti-se acreste de dat. Oricum in primele 6 luni am timp sa ma hotarasc daca platesc sau nu in continuare...

Mai am o intreabare, pentru a afisa un banner intr-un IPB, ai nevoie de-un mod sau stie el by default?

#10
Sergiu_Q

Sergiu_Q

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 11.03.2005
pe ipsbeyond nu o sa vezi nimic pana nu ai o licenta activa :)
poti sa iti pui banner fara prea multe batai de cap ..sau poti instala tot felul de mod-uri pt treaba asta. Oricum ar fi , IPB-ul este mai ieftin decat VB , iar de la versiunea 2.3 nu am mai vazut bug-uri prea naspa. La capitolul securitate mi se pare excelent .

#11
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006

View PostSergiu_Q, on Oct 1 2007, 22:23, said:

pe ipsbeyond nu o sa vezi nimic pana nu ai o licenta activa :)

Cand a pomenit Tweb de Ipsbeyond, am intrat, am aruncat o privire peste categorii, am vazut cateva topicuri interesante... da' abia astazi am vazut ca nu poti deschide topicurile  <_< decat daca ai user!

#12
tweb

tweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2007

View PostBerti, on Oct 1 2007, 21:42, said:

OK, multam din nou pentru raspunsuri... dupa ce cumpar licenta va tin la curent cu noutatile!

Cipcip, intr-un fel ai dreptate, da' cand tot dai si n-ai nici o satisfactie parca de la un moment dat ti-se acreste de dat. Oricum in primele 6 luni am timp sa ma hotarasc daca platesc sau nu in continuare...

Mai am o intreabare, pentru a afisa un banner intr-un IPB, ai nevoie de-un mod sau stie el by default?

Am intrebat in legatura cu reinnoirea licentei o data la 6 luni (25 $).Daca nu platesti 25$ dupa 6 luni nu o sa mai poti plati dupa un an 25$ ca sa iei update-uri, ca sa primesti din nou update-uri dupa un an trebuie sa iti cumperi din nou o licenta (150$). :mellow:

Sergiu_Q said:

Oricum ar fi , IPB-ul este mai ieftin decat VB , iar de la versiunea 2.3 nu am mai vazut bug-uri prea naspa. La capitolul securitate mi se pare excelent .

Mai,IPB costa 150$ si ai acces la update-uri 6 luni, vBulletin costa 160$ si ai acces la update-uri 1 an de zile, care e mai scump? La vbulletin costa 30$ reinnoirea licentei pentru un an si la IPB costa 25$ pentru 6 luni....deci,te-ai prins?

Edited by tweb, 02 October 2007 - 10:01.


#13
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Gata am luat-o (licenta+conversie), totul a decurs fara probleme, in 10-15 minute mi-au validat plata si mi-au transmis datele de login! Acum urmeaza s-o instalez da mai am cateva intrebari:

Vechiul forum e instalat in folderul domeniu.ro/forum, IPB-ul l-as instala tot acolo, da' ma intreb ce va face google-u' cand n-a mai gasi linkuri valide? Am cateva idei, da' poate ma ajutati si voi:

- dupa instalarea IPB-ului, linkurile indexate de google nu vor mai fi valide, exista vreo rezolvare pentru asta?
Nu prea ma pricep, asa ca nu dati cu pietre daca spun prostii! Da am o banuiala... se pot scrie niste comenzi in .htacces astfel incat link-urile vechi de phpbb sa duca la link-urile aferente din IPB? Macar catre adresele topicurilor!

- daca nu se poate face treaba de mai sus sau e prea complica, sa las forumul phpBB acolo unde ii. Sa fac un subdomeniu cu numele forum.domeniu.ro si sa instalez acolo IPB-ul? Uramnd ca forumul PhpBB sa-l inchid si sa pun un mare banner cu adresa noului forum... da parca nu-i o solutie prea profi!

- orice alta parere e binevenita! Multumesc!

#14
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Da, se poate in .htaccess...
de exemplu pentru un anumit topic la PHPBB link-ul este de forma:
viewtopic.php?t=ID
la IPB este:
index.php?showtopic=ID


Deasemenea la PHPBB la o arie link-ul este de forma:
viewforum.php?f=ID
la IPB:
index.php?showforum=ID

#15
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Da' oare in urma conversiei se pastreaza aceleasi ID-uri la topicuri? Ca la forumuri sa zicem ca n-ar conta!

Darkangelbv, inca ceva, ai cumva vreo sugestie referitoare la locatia noului forum?
Sa-l pun in intr-un director nou?
Sau sa-l pun in cel in care e localizat PhpBB-ul? (caz in care phpBB-ul il mut temporar in alt director pana s-a face conversia)

Edited by Berti, 02 October 2007 - 16:00.


#16
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Poti sa faci in 2 feluri :)

1. pui forumul in alt director si rezolvi problema link-urilor (cu tot cu cale) din .htacces
2. Pui forumul in directorul in care este localizat acum PHPBB-ul si faci rewrite doar la link-uri

In ambele cazuri nu pierzi nimic.

#17
tweb

tweb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 02.09.2007
Creaza un fisier robots.txt si pune-l in directorul unde ai pus IPB-ul, facand treaba asta google nu o sa-ti indexeze acelasi continut de doua ori (Asta din cauza versiune LO-Fi pe care o are incorporata IPB-ul, LO-Fi este un fel de Search Engine friendly).Copiaza ce am pus eu mai jos in robots.txt...

User-agent: *
Disallow:
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /cgi-bin/
Disallow: /style_images/
Disallow: /index.php?act=Search
Disallow: /index.php?act=Login
Disallow: /index.php?act=Reg
Disallow: /index.php?act=calendar
Disallow: /index.php?act=Msg
Disallow: /index.php?act=Mail
Disallow: /index.php?act=Forward
Disallow: /index.php?act=Track
Disallow: /index.php?act=Post
Disallow: /index.php?showuser
Disallow: /index.php?act=Print
Disallow: /index.php?act=ST
Disallow: /index.php?act=boardrules
Disallow: /index.php?act=Help
Disallow: /index.php?act=Stats
Disallow: /index.php?act=Members
Disallow: /index.php?act=home
Disallow: /index.php?act=Online
Disallow: /index.php?act=SR
Disallow: /index.php?act=ICQ
Disallow: /index.php?act=MSN
Disallow: /index.php?act=AOL
Disallow: /index.php?act=AIM
Disallow: /index.php?act=SC
Disallow: /index.php?&act=
Disallow: /index.php?act=UserCP
Disallow: /index.php?act=report
Disallow: /index.php?act=buddy
Disallow: /index.php?act=legends
Disallow: /index.php?CODE=04
Disallow: /&debug=1$
Disallow: /index.php?setskin=1
Disallow: /index.php?setlanguage=1
Disallow: /index.php?act=task
Disallow: /index.php?act=findpost
Disallow: /index.php?act=module
Disallow: /index.php?automodule
Disallow: /index.php?act=attach
Disallow: /index.php?act=post
Disallow: /index.php?&&CODE=
Disallow: /lofiversion/


#18
Berti

Berti

    233SP09

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,068
  • Înscris: 02.03.2006
Multam de de sfat Tweb, stiam ca Google penalizeaza site-urile care-s indexate de doua ori din motive tehnice... da lamureste-ma cu ceva, prin comenzile de mai sus, blocam accesu robotilor de cautare la versiunea full? daca da atunci de ce mai apare ultimu rand Disallow: /lofiversion/, prin asta nu blocam accesu si la versiunea lo-fi?

Poate cineva in limita timpului sa ma ajute cu codul necesar redirectionarii topicurilor din PhpBB la topicurile IPB, presupunand ca-si pastreaza acelasi ID. Cred ca acest cod ar fi foarte util si altor useri care vor migra la IPB!
M-am uitat si eu un pic peste sintaxele din Htaccess, da' n-am priceput mare lucru... :confuzzled:

P.s. Cam greu raspund astia de la IPB la tichete, am subscris unu ieri si dupa 11 ore inca n-au raspuns, stiu ca limita e de 2 working days si ieri cand l-am subscris era ora 17 la ei, deci probabil se lucreaza doar pe schimbu I. Totusi e bine de stiu ca problemele nu se rezolva prea iute!

Edited by Berti, 03 October 2007 - 08:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate