Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

paralelipipedu'

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

#1
zbrakk

zbrakk

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2007
Salutari,
habar nu am cu ce se mananca CAD insa imi trebuie un desen frumos cu umbre si lumini. Pana sa pun luminile, vad ca nu sunt in stare sa fac desenul.
E vorba de niste cutiute paralelipipedice puse una peste alta, fiecare de cate o culoare.
Am incercat ceva cu AutoCAD2008 in 3D. Adica am facut un paralelipiped si dupa aia am dat D array, o singura linie si 5 coloane de exemplu cu o distanta intre coloane egala cu una din dimensiunile cutiei. Boon. Dupa aia am luat fiecare paralelipiped si l-am declarat ca face parte din alt layer, fiecare strat avand culoarea lui. De aci incolo m-am incurcat intre atatea cutiutze. E vorba ca m/am ales cu un mare paralelipiped format din altele mai mici, toate egale intre ele si mie imi trebuie sa am un control asupra grosimii fiecarei componente. Adica par examplu, in figura atasata, vreau sa dublez latimea modificand proprietatile paralelipipedului verde, ma aleg cu injumatatirea latimilor cutiilor rosie si albastra, lucru care nu imi convine. Intentia mea este sa maresc latimea "verde" impingand cutia albastra in timp ce cea rosie ramane pe loc.
Cum pot sa fac asta?
Merciq,
Razvan

Attached Files

  • Attached File  rzv1.jpg   51.75K   61 downloads


#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postzbrakk, on Sep 24 2007, 23:34, said:

Salutari,
habar nu am cu ce se mananca CAD insa imi trebuie un desen frumos cu umbre si lumini. Pana sa pun luminile, vad ca nu sunt in stare sa fac desenul.
E vorba de niste cutiute paralelipipedice puse una peste alta, fiecare de cate o culoare.
Am incercat ceva cu AutoCAD2008 in 3D. Adica am facut un paralelipiped si dupa aia am dat D array, o singura linie si 5 coloane de exemplu cu o distanta intre coloane egala cu una din dimensiunile cutiei. Boon. Dupa aia am luat fiecare paralelipiped si l-am declarat ca face parte din alt layer, fiecare strat avand culoarea lui. De aci incolo m-am incurcat intre atatea cutiutze. E vorba ca m/am ales cu un mare paralelipiped format din altele mai mici, toate egale intre ele si mie imi trebuie sa am un control asupra grosimii fiecarei componente. Adica par examplu, in figura atasata, vreau sa dublez latimea modificand proprietatile paralelipipedului verde, ma aleg cu injumatatirea latimilor cutiilor rosie si albastra, lucru care nu imi convine. Intentia mea este sa maresc latimea "verde" impingand cutia albastra in timp ce cea rosie ramane pe loc.
Cum pot sa fac asta?
Merciq,
Razvan
Sa inteleg ca este un grafic ?
Exista o astfel de reprezentare de map-uri in office, fiind mult mai usor de realizat cu un tabel de excel. Dar daca vrei autocad, eu te sfatuiesc sa nu folosesti array, ci sa faci fiecare paralelipiped in parte, (ai si multe !) pentru un control total. Daca vrei, ce adaugi la unul sa ti se micsoreze la celalalt trebuie lucrat in Catia sau Pro-e sau Unigraphics sau Solidworks si trebuie scrise niste functii. Asta pentru cazul cand vrei sa faci multe structuri de dreptunghiuri care sa-ti respecte o anumita lege. Nu e cazul, zic eu, pentru una sau doua sau trei reprezentari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate