Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Se merita sa dau la drept ?

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postselecta_nr1, on Oct 3 2007, 20:02, said:

Eu ma refeream cu totul la altceva...cunoscutii mei imi spun sa ma duc ca nu e greu,dar ei spun asa ..sa ma incurajeze...de accea vroiam sa aflu si altcuiva....si nu consider 4 ani pierduti din viata,ci investiti in viitorul meu....si da,am si pile chiar pile sus de tot....dar sper sa nu ajung sa apelez la ele ...
poate pilele, cunoscutii si rudele si tot neamul tau ala unde toti sunt la drept ar putea sa-ti confirme cele spuse mine
ori dai la magistratura, ori dai la barou si te tine un avocat in poala doi ani, ori ramai consilier juridic la vreo firma si juma' de zi joci solitaire.

#20
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
am terminat dreptul acum vreo cativa ani.
la particulara.am dat licenta cu univ bucuresti.
nu a fost deloc usor. da' deloc. am invatat ca nebuna.inainte de licenta nu mai aveam mult si o luam pe aratura. insa stiu persoane care au fost colegi cu mne care nu invatau deloc si aveau note mai mari ca mine...oare de ce?/?pile???.... nooooo....
am dat aici pentru ca speram si io ca o sa fac ce imi place(asa credeam)
Clasificarea aia cu 1 happy2. 3 si 4 ce caut aici am simtit-o si eu.
nu intelegeti gresit nu imi pare rau ca am facut fac de drept.
deci... aveam si eu pile...foarte mari.... :angry: pe parcursul celor 4 ani imi ziceau invata sa ai licenta..ca apoi...
si am invatat sperand..
dupa ce am luat licenta am mers dupa diploma la bucuresti si mandra de ea m-am intors aratand-o acelor persoane, insa brusc au devenit super ocupate. noroc ca invatatul ala din faculta m-a facut sa fiu cu mintea agera..si m-am prins...ca e usor sa vb sa promiti...foarte usor.
povestea e lunga insa cred ca v-am plictisit deja

asa ca mi-am facut un cv in care tronau studiile mele juridice, am mintit ca am lucrat si m-am angajat.
acum e ok si nu sunt jurist.

#21
selecta_nr1

selecta_nr1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2007
Diannette nu cred ca o sa patesc si eu ca tine in legatura cu pilele,am pile foarte mari si nu sunt simpli amici ,sunt neamuri de gradu 1 si chiar mai apropiati :P chit de clasificarea aia aiurea...nu cred,depinde de ceea ce vrei de la viata: sa fii cineva sau sa fii un om oarecare...in rest solitudes...se pare ca tu esti tare suparat pe viata ca nu ai ajuns nimic, e grav ca dupa 4 ani de scoala sa nu rezolvi nimic...sincer imi pare rau pt tine si apropo...nu toti au vocatie pt avocat, asa cum nu toti pot fi doctori sau pictori sau mai stiu eu ce...

#22
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
imi pare rau duduie, eu n-am dat la drept, si m-am realizat in viata pe vremea cand tu dadeai la liceu.

daca tot ai atatea pile si rude de gradul -1 nu stiu ce mai cauti aici ! te puteau lamuri ele.

oricum alea sunt singurele optiuni pe care le ai, si daca vrei sa te "realizezi" tot la pile apelezi.

nu ma mai vaita tu pe mine, sterge-ti nasul, termina liceul, termina si facultatea si pe urma mai discutam...

#23
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
mai mai desi nu credeam ca o sa raspund la atacuri ....asta e...
nu pricepi char nimic!!!!??? cine se simte..se simte cine nu....ramane tot asa.....

m-am realizat ..si fara sa intru in marea troaca a lor in care marea majoritate sunt...asa cum sunt...
Multumesc lui Dumnezeu...ca am ajuns unde sunt fara compromisuri, fara sa pup mana daca nu f... cuiva...fara sa fiu datoare cuiva.
sunt ceea ce sunt doar PRIN FORTE PROPRII si sunt chiar foarte bine.

Nu ai inteles mesajul..poate peste vreo cativa ani....4....o sa mai intrii pe aici si o sa il mai citesti...poate atunci.
speranta moare ultima!

#24
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postdiannette, on Oct 4 2007, 22:03, said:

mai mai desi nu credeam ca o sa raspund la atacuri ....asta e...
nu pricepi char nimic!!!!??? cine se simte..se simte cine nu....ramane tot asa.....

m-am realizat ..si fara sa intru in marea troaca a lor in care marea majoritate sunt...asa cum sunt...
Multumesc lui Dumnezeu...ca am ajuns unde sunt fara compromisuri, fara sa pup mana daca nu f... cuiva...fara sa fiu datoare cuiva.
sunt ceea ce sunt doar PRIN FORTE PROPRII si sunt chiar foarte bine.

Nu ai inteles mesajul..poate peste vreo cativa ani....4....o sa mai intrii pe aici si o sa il mai citesti...poate atunci.
speranta moare ultima!
felicitari ! pe mine nu ma asculta, mai spune-i si tu

#25
diannette

diannette

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 29.09.2007
eh asta e!
ce tu ascultai la 17-18 ani de altii?
fiecare cu zidu' si locu' lui de dat....

#26
Padr_com

Padr_com

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 29.11.2004
Daca tot dai la drept, da si tu la Iasi sau mai degraba la Bucuresti. Asta daca vrei sa devii magistrat, avocat poti sa ajungi si la Craiova si Timisoara (nu unul de succes da' oricum). Io sunt la Bucuresti si e chiar o facultate extraordinar de interesanta. Asa ca.. mult succes.. si sa inveti mult mult de tot, ca sa nu iti irosesti 4 ani din viata, sa fii mandra de ce ai relizat. Cine invata nu are nevoie de pile!

#27
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postselecta_nr1, on Oct 4 2007, 16:41, said:

Diannette nu cred ca o sa patesc si eu ca tine in legatura cu pilele,am pile foarte mari si nu sunt simpli amici ,sunt neamuri de gradu 1 si chiar mai apropiati :P chit de clasificarea aia aiurea...nu cred,depinde de ceea ce vrei de la viata: sa fii cineva sau sa fii un om oarecare...in rest solitudes...se pare ca tu esti tare suparat pe viata ca nu ai ajuns nimic, e grav ca dupa 4 ani de scoala sa nu rezolvi nimic...sincer imi pare rau pt tine si apropo...nu toti au vocatie pt avocat, asa cum nu toti pot fi doctori sau pictori sau mai stiu eu ce...
mamaie :death:  , io nu inteleg de ce te iei de mine? spre deosebire de tine nu am pile si chiar daca as avea as face ceva pe ele pile.. vocatie de avocat? ce intelegi tu prin vocatie de avocat, in conditiile in care nu ai intrat inca la faculta , darmi-te sa fii prin instante. faculta de drept inseamna si posibil procuror /judecator si aici e doar problema mea de ce INCA NU AM DAT LA INM. si ca nu am ajuns nimic? ce inseamna la tine asta? ca nu am mertanu la scara si jde meleoane de cheltuit ca toti kinderii de pilosi din justitie? si sincer , mi-ar fi rusine sa spun ca am pile si sa ma laud cu ele( mai lipseste peste 4 ani sa te vedem postand la sectiunea: " sunt o putoare si vreau sa cumpar o lucrare de licenta" :naughty:  . tacerea e de aur si daca taceai filosof ramaneai.
mi-e unu faculta aia mi se pare de rahat si sistemul juridic de azi mi se pare de rahat , tot din cauza unora ca tine , care avanseaza pe pile si  ochi frumosi..
asa ca , draga viitoare utilizatoare de pile.. mai uita-te la tine in ograda ca am impresia ca nu vezi padurea de prea multi copaci.
fara nici un fel de stima si cu un dispret total :
Solitudes.

#28
_anathema_

_anathema_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 24.07.2007
Ceea ce nu inteleg eu sunt threadurile in care se cere o parere, oamenii o dau, dar cine cere incepe sa se certe cu oamenii. Mai era asa unul pentru medicina - da sau nu, i-au spus toti sa nu dea si el incepea sa se certe cu ei. Daca tu stii ca vrei sa dai la drept, de ce mai intrebi pe altii daca vrei sa auzi "da!"?

#29
Navigatorul

Navigatorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 14.10.2005
sunt deja mult prea mulți avocați și magistrați..

#30
Servtrans

Servtrans

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.09.2009
daca vrei sa stai sa lucrezi la patron.. fa dreptu. ca loc de munca calumea din drept nu iti gasesti asa usor. cunosc destui care au terminat dreptu si acum sunt agent vanzari sau d-astia care incheie contracte.. dreptul e fix caca maca

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Hehe...imi exprim si eu parerea in calitate de fost absolvent al Facultatii de Nave din GL....unde am facut 6 ani( nu am ramas repetent deloc...dimpotriva am fost printre fruntasi ).
Vis-a-vis de Drept si ASE...asta e doar asa...ca sa nu zica lumea ca nu ai o facultate...sau sa te dai si tu mare in fata celor de la bloc ca esti la facultate...
Si eu as recomanda limbile straine pentru ca, ai niste porti deschise peste hotare atata timp cat stii sa vorbesti.
Succes.. Si nu uita...a te baza doar pe facultate nu e de ajuns ( las ca fac facultatea si ma angajez ) ...pe naiba. Nu e deloc asa.. e bine sa mai inveti si altele...sa stii sa umbli pe calculator f bine e un mare avantaj...ceva programe, la fel ajuta mult la CV.

#32
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

View PostNavigatorul, on 7th October 2009, 21:55, said:

sunt deja mult prea mulți avocați și magistrați..


Daca esti foarte bun, nu sunt deloc prea multi :)

Dimpotriva.

#33
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostAyra, on 10th October 2009, 18:09, said:

Daca esti foarte bun, nu sunt deloc prea multi :)

Dimpotriva.
Daca vorbesti cu "se merita" nu cred ca esti un avocat bun. :)

#34
Giuly

Giuly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 21.10.2007
Stati voi linistit,ca daca termini facultatea de drept,nu doar pentru a avea o diploma de drept,ci pentru a ramane cu ceva de acolo,va gasiti foarte usor de lucru.Spre exemplu,puteti sa va angajati inca din timpul facultatii,daca aveti medii mari si cunostiinte pe masura.Oricum trebuie sa stiti (e valabil pentru toti cei care dau/vor sa dea la drept) ca este foarte mult de invatat (nu neaparat de "tocit") si de inteles.

#35
Ayra

Ayra

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 09.08.2006

View Postelaxalien, on 14th October 2009, 17:39, said:

Daca vorbesti cu "se merita" nu cred ca esti un avocat bun. :)

Huh? Eu am vorbit cu "se merita" ? Sau faceai referire la cel/cea care a initiat topicul. Ca m-ai citat pe mine si n-am mai inteles nimic :)

#36
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

View PostAyra, on 15th October 2009, 20:41, said:

Huh? Eu am vorbit cu "se merita" ? Sau faceai referire la cel/cea care a initiat topicul. Ca m-ai citat pe mine si n-am mai inteles nimic :)
Faceam referire la initiatorul topicului.Din ce am vazut pe aici,tu ai ceva in cap. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate