Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Cu si despre calitatea blank-urilor CD/DVD/Blu-Ray

- - - - -
  • Please log in to reply
501 replies to this topic

#469
MadB91

MadB91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 383
  • Înscris: 06.12.2011
Daca vrei sa le stochezi pe DVD-uri, poti alege Verbatim, Sony, Traxdata...
Conteaza mult cum le pastrezi.
Viteza de scriere sa fie cat mai mica, adica 4x.

Eu am DVD-uri de cativa ani care nu s-au degradat nici acum.
Ai grija la conditiile de depozitare. Sa le tii la intuneric si ferite de caldura.

Sau poti cumpara inca un HDD extern.

Edited by MadB91, 08 October 2016 - 18:32.


#470
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Am avut atat Verbatim cat si Traxdata sau Sony. Majoritatea au crapat dupa 4-5 ani. Sfatul meu e ca cel mai bun e un hard extern sau sticuri de memorie. Sunt sticuri de 64 GB adica vreo 15 dvd-uri.

#471
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Confirm si eu degradarea DVD-urilor "bune" dupa ceva ani, in conditiile in care nici nu au fost prea folosite (mai putin de 10 ori). Tinute la intuneric, departe de caldura ... degeaba.

#472
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
Am deja un Hard disk extern. Cat de sigur sunt hard diskurile ? Am inteles ca si aceastea ar fi bine inlocuite la cativa ani, dar la cati mai exact ?

#473
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Mai bine iei inca un HDD. Ambele n-o sa se strice in acelasi timp.

Eu am avut vreo 50 de dvd-uri no-name, cele mai ieftine de pe piata la ora aia, dupa aproape 10 ani am trecut datele de pe ele pe un HDD extern si n-a dat niciunul eroare.
Scrise la 4x sau viteza minima permisa de DVD, daca inca mai insisti pe metoda asta.

#474
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Hard diskurile sunt mai sigure, in sensul ca daca se strica, sunt o groaza de firme care fac recuperari de date dupa el. Pe cand dupa un dvd stricat nu mai recupereaza nimeni datele.
Personal eu am trei HDD-uri externe (doua de 500 GB, si unul de 2 TB). Cel mai vechi are 3 ani (samsung 500 GB) si nu da semne de oboseala.

#475
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostovidiFigar123, on 08 octombrie 2016 - 18:08, said:

Vreau sa stochez din pozele pe care le am si pe DVD-uri (deja le am pe un hard disck extern dar mai vreau sa le fac o copie) si as dori sa-mi recomandati o marca, produs care sa fie rezistente si durabile - sa nu se degradeze dupa 2-3 ani.
Si inca ceva: la ce viteza ar fi ideal sa le scriu ?

ps.: stiu ca mai sunt topicuri de genul asta, dar sunt vechi de cativa ani.

Cand este un subiect marcat cu IMPORTANT (pinned) pe arie, atunci nu se accepta topicuri noi pe o tema similara. Am reunit topicul tau "Stocare poze DVD-uri" cu cel de fata (ai si PM cu link).

#476
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Oameni buni! Nu mai tineti datele pe DVD-uri "de-un leu"!!!
Un leu dai,un leu fac! Cred ca nu ganditi cand va lasati ce este mai important,pe medii de stocare reinscriptibile,arse! Unele tin cu anii dar altele se exfoliaza foarte repede.
Cel mai bine,cum fac si eu, HDD-uri externe sau stick-uri pentru stocaj temporar.Nu va zgarciti la bani fiindca este in joc securitatea datelor DVS! Un HDD extern sau mai multe,nu costa o avere.
De asemenea,NU tineti datele pe HDD-uri conectate permanent si in aceeasi retea,cu acelasi IP sau clasa de IP-uri! Doamne fereste de-un ransomware,nu doresc nici la dusmani!
Dupa ce copiati ce doriti pe un HDD extern,deconectati-l de la calculator si depozitati-l intr-un loc sigur.Apelati la el in caz de back-up sau cand mai completati cu date.
Nu-l conectati la un calculator care este suspect sau care are virusi!!! Faceti o scanare completa a calculatorului inainte de a cupla la el un HDD extern pentru back-up.
Daca optati pentru cloud,folositi stocare temporara acolo si faceti-va o copie si pe un alt HDD sau stick.Niciodata,datele lasate "pe garduri" NU sunt sigure!
Cam asta am dorit sa va spun.

#477
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012

View Postroland_s, on 08 octombrie 2016 - 18:39, said:

Hard diskurile sunt mai sigure, in sensul ca daca se strica, sunt o groaza de firme care fac recuperari de date dupa el.
Saptamana asta mi s-a stricat un hard de 1 TB... noroc ca aveam aproape tot salvat pe hardul extern. Cand am intrebat cat m-ar fi costat recuperarea datelor mi-a spus ca peste 500 euro. Costa atat de mult pentru ca e chiar atat de complicat si necesita extrem de mult timp sau firmele profita de pe urma faptului ca stiu ca oamenii ar da oricat sa-si recupereze datele lor utile ?  - cel mai probabil o combinatie dintre cele 2 dar sunt curios daca chiar e atat de mega-complicat sa recuperezi datele de le pe un hard stricat incat sa coste ataaat de mult..

#478
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Stiu pe cineva (Inginer) ce lucreaza intr-o astfel de firma.
La 500 Euro,este "superoferta"! Sunt cazuri cand au cerut si 1000 Euro,net.
Acel om ce lucreaza acolo mi-a spus ca oricum este munca de precizie si il cred dar... tot el spunea ca mai sunt si supraevaluate preturile.Asa este peste tot in lume la recuperari de date.
Nici pe 3 lei nu pot lucra astfel de oameni si eu le inteleg pretul muncii.Asa ca... este undeva la mijloc munca vs pretul platit dar te asigur ca oamenii aia merita rasplatiti.Uneori fac adevarate minuni din HDD-uri distruse fizic sau stick-uri sau memorii flash inaccesabile.
Hai sa le pretuim munca.

#479
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Puteti scrie pe M Disc ( DVD sau Blu-Ray ).

Nu prea vezi la noi, dar exista pe Amazon.

https://en.wikipedia.org/wiki/M-DISC
http://www.mdisc.com/

#480
ovidiFigar123

ovidiFigar123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 23.04.2012
da,dar asta implica sa schimb si mediul de scriere .. poate mai rantabil ies tot cu un hdd extern.

Edited by eiffel, 10 October 2016 - 13:29.
Nu se da Quote la postarea anterioara - e inutil si mananca din spatiul paginii.


#481
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Pai mediul de scriere este acest M-Disc.

Daca te referi la writere - modeleel noi mai toate au suport - iei unul cu logo -ul M-Disc pe el si gata.
Preturile la writere sunt tot acelasi, mediul de scriere - adica blank-ul e ceva mai scump, dar nu foarte mult.

#482
Maitestein

Maitestein

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 12.12.2015
EU unul nu prea dau importanta si cumpar ce e mai ieftin, pentru ca acestea NU sunt o metoda de a stoca date pe termen lung. Le utilizez doar cand trebuie sa dau unele fisiere unui client, pentru ca nu-i pot da omului stick-ul in mana. In rest, flash is the future.

#483
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004
Flash-ul e bun doar ptr transport, nu si ptr stocare date. Ba mai pica exact cand ai nevoie de ce e pe el.

#484
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Posteiffel, on 04 noiembrie 2016 - 10:46, said:

Flash-ul e bun doar ptr transport
Asa este, cred ca am scris deja pe aici, mi-a cazut un flash de 128 GB pe care am apucat sa scriu diverse cam de doua ori, dupa care a cedat definitiv. Cam cate poze as fi pierdut, la 20 de megapixeli, daca m-as fi apucat sa le stochez pe flash?

View PostMadB91, on 08 octombrie 2016 - 18:25, said:

Daca vrei sa le stochezi pe DVD-uri, poti alege Verbatim, Sony, Traxdata... Conteaza mult cum le pastrezi. Viteza de scriere sa fie cat mai mica, adica 4x.
Eu am DVD-uri de cativa ani care nu s-au degradat nici acum. Ai grija la conditiile de depozitare. Sa le tii la intuneric si ferite de caldura.
So true. Tocmai am verificat DVD-uri scrise in perioada 2003-2006, sunt impecabile. Evident ca le-am scris atunci la 4x, adica la minimum permis de unitate, le-am tinut in pozitie orizontala, in cutii de 10 bucati, la intuneric si pe cat posibil la temperatura constanta.

#485
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Sony sunt proaste.

#486
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postopen-your-eyes, on 18 ianuarie 2018 - 07:41, said:

Sony sunt proaste.
Sau.....poate incompatibile cu unitatea optica CDRW/DVDRW !

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate