Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Toyota Land Cruiser

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Toyota Land Cruiser

Quote

Toyota has officially unveiled its 8th generation Land Cruiser SUV. Set to bow at October's Australian International Motor Show in Sydney, the new Land Cruiser is completely restyled — taking some front end styling cues from the Toyota Tundra — and is longer, taller and wider than the model it replaces.

The Australian-spec Land Cruiser will be available with either a 4.5L turbo-diesel V8 — producing 286 horsepower and 480 lb-ft of torque — or a 4.7L gasoline V8 making 288 HP and 328 lb-ft of torque. The diesel powerplant will be mated to a six-speed automatic transmission with the gasoline unit using a five-speed auto.

The new Land Cruiser will feature an optional KDSS suspension, co-developed with Australia’s Kinetic, which uses a hydraulic system that controls the front and rear stabilizer bars to improve stability. Gasoline models will be equipped with Toyota's new "crawl control" system which controls the engine and brakes to maintain a low speed when traversing off-road obstacles such as rocks, sand or steep hills.

The Land Cruiser's sister SUV — the Lexus LX570 — will use a Tundra-derived 5.7L gasoline V8 when it bows in the U.S. market, so look for the U.S.-spec Land Cruiser to be fitted with the same engine.

Sursa: Leftlanenews

[ http://images2.leftlanenews.com/toyota/1280/toyota-land-cruiser-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Incepe sa semene la rotunjimi cu Pajero.

Formele colturoase ale modelului parca erau exact ceea ce mi se parea atractiv.
Incepe sa devina din ce in ce mai "Executive".

#3
boom87

boom87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 28.06.2004
Parca prefer modelul actual.

#4
clatarin

clatarin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 960
  • Înscris: 22.04.2007
clar mai frumos modelul actual .
singurele progrese s-au facut la interior.


mai este un topic lung pe tema asta

#5
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
prea rotunjita, inca un motiv pt a cumpara landrover...

#6
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
a aparut in romanica... la preturi NESIMTITE!

exista doar doua motorizari mari(v8 diesel 286 cp si v8 benzina 288 cp).. dar nu asta ar fi problema...

cel mai ieftin model e diesel si costa 74.100 euro cu tva inclus! iar la 74k euro nu are nici tapiterie din piele, nici trapa, nici scaune reglabile sau incalzite electric, nici.. multe alte minuni... la 85k euro au toate chestiile de mai sus + navi si mai ceva, dar ramane ridicol de scumpa si prost echipata pt. pretul asta... si ca si cum toate astea nu erau de ajuns, se pare ca nu dipune deloc de faruri xenon sau suspensie pneumatica (are nu stiu ce amortizoare cu ajustare automata, dar e departe de o suspensie pneumatica reglabila manual)...

#7
dannnnny29

dannnnny29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 30.05.2006
Cand ajungi sa dai 85,000 euro pe o Toyota, inseamna ca ceva e in neregula cu lumea in care traim. Mi se pare enorm

#8
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
ca sa nu mai zic ca mie unuia mi se pare hidoasa. Actualul Land Cruiser mi se pare superb (da nu ala 100 ci ala normal).

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Daca vi se pare ca Toyota este o firma iefina.. o sa aveti un soc. Nu mai e de multa vreme ieftina !

Li s-a urcat la cap de la anticul Civic, insa ofera in general foarte putin pentru banii ceruti, bazand-se pe o imagine din ce in ce mai rupta de realitate si mai ales pe "fiabilitatea japoneza".

#10
qwayke

qwayke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 09.02.2007
:fear: AAAAAAAA. Drrrrrr, mult prea americana

#11
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
Aveti AICI pretul din SUA pentru Land Cruiser 2008... Parca un pic mai mic :)

#12
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

View Postgtk, on Jul 13 2008, 17:33, said:

a aparut in romanica... la preturi NESIMTITE!

exista doar doua motorizari mari(v8 diesel 286 cp si v8 benzina 288 cp).. dar nu asta ar fi problema...

cel mai ieftin model e diesel si costa 74.100 euro cu tva inclus! iar la 74k euro nu are nici tapiterie din piele, nici trapa, nici scaune reglabile sau incalzite electric, nici.. multe alte minuni... la 85k euro au toate chestiile de mai sus + navi si mai ceva, dar ramane ridicol de scumpa si prost echipata pt. pretul asta... si ca si cum toate astea nu erau de ajuns, se pare ca nu dipune deloc de faruri xenon sau suspensie pneumatica (are nu stiu ce amortizoare cu ajustare automata, dar e departe de o suspensie pneumatica reglabila manual)...

:eek:

La 85k euro parca trebuia sa iti iei 2 sau chiar 3 bucati. E doar o Toyota, nu e o masina premium cu piele de scrot de marmota pe volan si mai stiu eu ce.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Si totusi in ciuda pretului, se vand. Deja vad destule prin oras.
In caz ca nu stiati, Toyota scumpeste fortat SUV-urile si masinile mari, pentru ca face parte din nu stiu ce organizatie gen greenpiss.
Am citit chestia asta prin AMS.
Asta e ultima generatie de Landcruiser care va mai ajunge in europa.
Dupa care, bye bye.

#14
geojoking

geojoking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,424
  • Înscris: 04.11.2005
Sa fim seriosi... nu cred ca le lasa usa asa deschisa la cei de la Nissan. Toyota are 3 4x4 in oferta din Europa. Nissan are o gama intreaga. Ar fi o miscare stupida sa retraga Land Cruiseru din Europa. Nu se va intampla.

#15
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
o sa caut articolul din Auto Motor si Sport.
E intr-un numar de anul asta, unde spune clar ca Toyota merge pe downsizing pe cat se poate in Europa si va incerca sa impinga masinile mici. De aia au scos SUV-ul ala de oras care seamana cu Terios.

#16
Huck_

Huck_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 04.06.2007
Oricum LC nu mai e ce a fost. Astazi e doar unul din zecile de SUVuri, cu o spoiala 4x4.
4Runner e mult mai ieftin si ofera acelasi lucru. Iar pentru cei impatimiti de off-roading exista FJ Cruiser.
LC ori va fi cancelat ori generatia viitoare va fi ceva de genul Mercedes GL, adica un SUV cu capabilitati off-road foarte modeste.

#17
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Nu-mi place ! E prea "grasa"!

#18
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
eu nu inteleg de ce nu au facut 2 landcruisere ca si generatia actuala. unul mai executiv si unul pentru "munca"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate