Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Nokia E51

- - - - -
  • Please log in to reply
7137 replies to this topic

#73
SnowWhit3

SnowWhit3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 21.10.2003

 badegheo, on Nov 30 2007, 10:39, said:

Pai chestia e ca eu chiar am nevoie de wifi...ca plec in sua si pe acolo sunt hot spot multe....din clasa N ce recomanzi?
N82 :)

#74
nellu

nellu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 03.09.2006
sau N95 8GB

#75
dl_dr25

dl_dr25

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 01.05.2007
mai spuneti si voi care aveti e51 ce programe ati instalat si ce setari faceti la el, fiindca eu m am blocat, am cam terminat cu ceea ce stiam

#76
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,086
  • Înscris: 14.08.2007

 badegheo, on Nov 30 2007, 10:39, said:

Pai chestia e ca eu chiar am nevoie de wifi...ca plec in sua si pe acolo sunt hot spot multe....din clasa N ce recomanzi?
Si eu zic ca N82 ... insa Wi-fi are si E51 sau E65 care sunt mai ieftine. N82 are ecranul mai mare, e mai dotat pe partea de multimedia, are o baterie buna, are si GPS. Dar nu stiu sigur daca a aparut deja la noi sau nu (nu cred ca a aparut inca). E51 e printre cele mai ieftine telefoane cu wi-fi de la Nokia. Mai este 6110 care are parca ... dar la pret tot cam pe-acolo e din cate stiu. Oricum, N82 are ecran mai mare dar rezolutia ecranului e tot aceiasi din pacate. Daca mergi in state si vrei wi-fi si sa navighezi mobil parerea mea e ca mai bine iei un iTouch de acolo pentru ca acolo sunt super ieftine (~200$). Iar cand te intorci in Romania il vinzi cu mai mult decat cu cat l-ai luat - aici costa dublu. Si ai procesor, baterie si ecran mai bune ca la orice Nokia (doar E90 are ecran mai mare, dar E90 e un fel de caramida scumpa nepotrivita daca vrei doar navigare pe cand iTouch e subtirel si mult mai ieftin - dar nu e telefon). Deci pentru wi-fi pe device mobil in state un iTouch mi se pare cea mai buna optiune insa renunti la functia de telefon.

#77
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
aveti idee cand apare la Orange E51 ?

#78
palm

palm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.07.2005

 utopium, on Nov 30 2007, 14:23, said:

Si eu zic ca N82 ... insa Wi-fi are si E51 sau E65 care sunt mai ieftine. N82 are ecranul mai mare, e mai dotat pe partea de multimedia, are o baterie buna, are si GPS. Dar nu stiu sigur daca a aparut deja la noi sau nu (nu cred ca a aparut inca). E51 e printre cele mai ieftine telefoane cu wi-fi de la Nokia. Mai este 6110 care are parca ... dar la pret tot cam pe-acolo e din cate stiu. Oricum, N82 are ecran mai mare dar rezolutia ecranului e tot aceiasi din pacate. Daca mergi in state si vrei wi-fi si sa navighezi mobil parerea mea e ca mai bine iei un iTouch de acolo pentru ca acolo sunt super ieftine (~200$). Iar cand te intorci in Romania il vinzi cu mai mult decat cu cat l-ai luat - aici costa dublu. Si ai procesor, baterie si ecran mai bune ca la orice Nokia (doar E90 are ecran mai mare, dar E90 e un fel de caramida scumpa nepotrivita daca vrei doar navigare pe cand iTouch e subtirel si mult mai ieftin - dar nu e telefon). Deci pentru wi-fi pe device mobil in state un iTouch mi se pare cea mai buna optiune insa renunti la functia de telefon.

mai bun este un Nokia N800 care costa mai putin decat un ipod touch....

Edited by palm, 30 November 2007 - 20:33.


#79
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,086
  • Înscris: 14.08.2007

 palm, on Nov 30 2007, 20:30, said:

mai bun este un Nokia N800 care costa mai putin decat un ipod touch....
Si Nokia N800 e o solutie buna si se pare ceva mai ieftina (nu ma asteptam sa fie mai ieftin). Are ecran mai mare, rezolutie mai buna, insa baterie mai slaba si e semnificativ mai mare. Pe langa asta iTouch-ul include 8GB de memorie iar N800 doar 256 Mb.

Cat despre cand apare E51 la Orange nu sunt prea optimist. Nokia 6120 a aparut destul de greu la Orange. Ma gandesc ca dureaza atat pentru ca trebuie sa pregateasca o versiune de soft branduit Orange pentru el. Sper sa se trezeasca Orange si Vodafone la realitate si sa nu mai codeze telefoanele ca e penibil. Pana atunci nu-mi mai cumpar telefoane de la ei, pentru ca sa pui alt soft pe un smartphone nu poate decat sa genereze bug-uri iar sa-l decodezi inseamna bani si riscuri in plus, pierderea garantiei, etc.

#80
smardvice

smardvice

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 12.03.2007
Eu mai trec o data la 2-3 saptamani pe la Orange ( sau Orange Shop ) sa vad ce telefoane mai sunt etc - mai ales in ultima vreme, cautand ce telefon sa iau.
Nu stiu ce sa zic, dar parca nu ( mai ) vad asa multe telefoane branduite ( sau poate alea expuse nu sunt branduite deloc ;) )

Sper sa apara E51 la Orange pana la finalul anului .. :)
ma gandesc ca ar putea fi pana in 900 ron la abon nou sau Orange ThankYou.

#81
palm

palm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.07.2005
utopium,cat poti sa navighezi wireless pe touch?
pe site-ul lor vad ca zice  5 ore de video.... practic surf-ul web consuma si mai mult

la N800 bateria tine 3.5 ore navigare wireless

cu diferenta pana la un touch poti sa iti iei doua carduri SD de 4gb(ca are doua sloturi) si deci ai 8 gb ca la touch
plus ca n800 are camera web si radio fm...


astept raspuns cu bateria...daca e mai buna cu mult...atunci e interesant si touch-ul :huh:

#82
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007
Gasesti E51 la Internity sau Germanos cu 850 lei la abonament Cosmote 30 (5 euro). Daca vrei Orange, gasesti la EuroGSM cu 1080lei fara abonament ( vezi www.eurogsm.ro ). Nu stiu cat este cu abonament, insa este peste 900lei.

#83
escape2007

escape2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 02.08.2007
Se pare ca E51 are una dintre cele mai ridicate valori ale SAR ( Specific Absorption Rate ) dintre telefoanele Nokia, daca nu cea mai mare. Si anume 1.40 W/kg ( watts per kilogram ). Limita maxima admisa in Uniunea Europeana este de 2 W/kg iar in Statele Unite 1.6 W/kg. Majoritatea telefoanelor Nokia au o valoare SAR cuprinsa intre 0.4 si 0.9 W/kg. Pana acum consideram E51 ca pe un telefon excelent pentru raportul pret/calitate(dotari)...sa fie oare asta un motiv care sa strice balanta asta ?

#84
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006
@utopium ... N800 mi-am adus eu din state acum o luna si l-am vandut sapt trecuta. este mai ieftin ca itouch .. undeva pe la 250$ (fara taxe) iar itouch-ul este cam 300 dolari cel de 8gb.

n800 e o scula super misto (eu am dat-o k imi iau iTouch .. ironic :) ) ... ii poti pune 2 carduri SD de 8gb cu 3 milioane si ai mai mult storage decat pe touch...

#85
phat_sua

phat_sua

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 16.01.2006

 escape2007, on Dec 1 2007, 20:15, said:

Se pare ca E51 are una dintre cele mai ridicate valori ale SAR ( Specific Absorption Rate ) dintre telefoanele Nokia, daca nu cea mai mare. Si anume 1.40 W/kg ( watts per kilogram ). Limita maxima admisa in Uniunea Europeana este de 2 W/kg iar in Statele Unite 1.6 W/kg. Majoritatea telefoanelor Nokia au o valoare SAR cuprinsa intre 0.4 si 0.9 W/kg. Pana acum consideram E51 ca pe un telefon excelent pentru raportul pret/calitate(dotari)...sa fie oare asta un motiv care sa strice balanta asta ?

pentru mine nu e asta motiv.. la cate E-uri bag in mine.. ce mai conteaza telef :D

#86
palm

palm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.07.2005
phat_sua,ti-am trimis un pm.

#87
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,086
  • Înscris: 14.08.2007

 palm, on Nov 30 2007, 23:56, said:

utopium,cat poti sa navighezi wireless pe touch?
pe site-ul lor vad ca zice  5 ore de video.... practic surf-ul web consuma si mai mult

la N800 bateria tine 3.5 ore navigare wireless

cu diferenta pana la un touch poti sa iti iei doua carduri SD de 4gb(ca are doua sloturi) si deci ai 8 gb ca la touch
plus ca n800 are camera web si radio fm...


astept raspuns cu bateria...daca e mai buna cu mult...atunci e interesant si touch-ul :huh:
Pai iPhone are oficial 6 ore de navigare pe web. Nu vad de ce iTouch-ul ar fi foarte diferit din punctul asta de vedere. Eu zic ca tine mai bine ca si N800. Pe ansamblu pare un device mai portabil - mai mic, mai usor, mai subtire, tine mai mult bateria. Are si un procesor grozav (de 520 Mhz parca), mai tare ca si cel de pe N800 (N800 are un procesor de 330 Mhz, adica mai slab ca cel de pe E51, insa se pare ca are si ceva procesor grafic care compenseaza). Eu nu m-am jucat decat un pic cu un iTouch si am fost impresionat de cum se misca si de interfata smechera cu utilizatorul. Sigur ca si N800 are punctele lui tari, rezolutie si ecran mai mare, suporta carduri, radio, pret ceva mai mic. La final cred ca e chestie de preferinte personale - nu stiu daca N800 ruleaza Symbian sau altceva ... ar fi interesant daca ar rula Symbian, MacOS-ul are probleme cu software-urile extra.

Cat despre testele SAR sunt facute pentru valori maxime si ma gandesc ca telefoanele cand functioneaza pe HSDPA emit "radiatii" mai puternice. Ar fi interesant de precizat daca 1.4W/kg e in mod HSDPA sau simplu GSM. Daca are 1.4W/kg in mod GSM intradevar si pe mine ma ingrijoreaza putin :) De fapt eu eram ingrijorat de 6120-ul meu ca are 1.18W, dar tind sa cred ca sunt teste facute pe HSDPA. M-am uitat acum si totusi sunt alte telefoane cu HSDPA de la Nokia care au sub 0.8W ... ciudat.

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,086
  • Înscris: 14.08.2007

 escape2007, on Dec 1 2007, 20:15, said:

Se pare ca E51 are una dintre cele mai ridicate valori ale SAR ( Specific Absorption Rate ) dintre telefoanele Nokia, daca nu cea mai mare. Si anume 1.40 W/kg ( watts per kilogram ). Limita maxima admisa in Uniunea Europeana este de 2 W/kg iar in Statele Unite 1.6 W/kg. Majoritatea telefoanelor Nokia au o valoare SAR cuprinsa intre 0.4 si 0.9 W/kg. Pana acum consideram E51 ca pe un telefon excelent pentru raportul pret/calitate(dotari)...sa fie oare asta un motiv care sa strice balanta asta ?
Ok, m-am documentat :) Eram curios de ce are un SAR asa de mare asa ca am studiat un pic pe net si am gasit documentul oficial al FCC (Comisia americana de comunicatii care testeaza in SUA telefoanele) si am ajuns la urmatoarea concluzie. Ca sa aiba telefonul 1.4W/kg trebuie sa fie setat (si banuiesc functional) pe 3G si in acelasi timp sa fie activat (si functional banuiesc) si wi-fi-ul. Cand functioneaza astea impreuna se ajunge la 1.4W (de fapt nu e 1.4W ci e 1.2W dar la toate telefoanele se adauga 12% considerata posibila eroare de calcul). Pe deasupra, trebuie sa tii telefonul lipit de obraz :) Se pare ca difera valoarea SAR si in functie de modul in care tii telefonul, daca il tii lipit de obraz e mai mare SAR decat daca il tii la ureche dar nelipit de obraz. Deci daca telefonul functioneaza pe 3G si mai activati si Wi-fi-ul si apoi il lipiti de obraz se ajunge la maxim 1.4W (cu tot cu 12% eroare de calcul adaugata). Pe GSM se pare ca are maxim 0.4-0.7W (tot lipit de obraz) in functie de frecventa (la americani e testat pe 850 Mhz si 1900 Mhz, la noi merge pe 900 sau 1800 Mhz). Pe 1900 Mhz are SAR mai mic, deci probabil ca si la noi pe Cosmote - 1800 Mhz - are un SAR mai mic si pe Orange/Vodafone are un SAR mai mare. Oricum ca sa va faceti o idee pe 3G fara wi-fi ajunge la 0.93 daca e lipit de obraz si 0.54 daca nu e lipit de obraz (astea sunt valori pentru americani, un pic diferite de cele europene ca inclusiv sistemul de raportare e un pic diferit, nu doar frecventele). Deci ar fi bine sa nu-l lipiti mobilele de obraz daca sunteti ingrijorati de valoarea SAR. Ideea e ca e o prostie sistemul actual de masurare a SAR, pentru ca un telefon care nu are Wi-fi, 3G, EDGE, GPRS va avea SAR mai mic ca unul care are, pur si simplu pentru ca nu poate functiona decat pe un singur sistem, pe cand astealalte pot functiona pe mai multe sisteme deodata si in cazurile astea particulare radiatia creste. Deci desi un Nokia 1100 sa zicem poate avea un SAR mai mare pe GSM decat E51 (si in 95% din cazuri telefonul e folosit doar pe GSM), in raport va aparea ca are un SAR mai mic decat un E51 pentru ca E51 are SAR mai mare cand e activat pe EDGE, 3G, HSDPA, Wi-fi si mai are activat si Bluetoothul (si asta are o mica radiatie). Totusi, nu am putut sa nu compar si cu N95, care are si el aceiasi conectivitate si sa constat ca N95 are valori foarte mici la SAR, chiar daca are toate sistemele pe care le are E51. Practic pe GSM N95 abia depaseste 0.1W, ceea ce e foarte putin. Doar pe 3G, HSDPA, GPRS, etc atinge 0.6W.
Concluzia 1: nu comparati SAR-ul de la un telefon simplu fara 3G, HSDPA, EDGE, Wi-fi, Bluetooth cu un telefon complex pentru ca valoarea SAR nu e relevanta pentru telefoane cu conectivitati asa de diferite.
Concluzia 2: Daca va ingrijoreaza valoarea SAR dezactivati HSDPA, 3G, Wi-fi si Bluetooth cand nu aveti nevoie de ele
Concluzia 3: N95 a fost gandit mult mai bine din acest punct de vedere, deci nu degeaba e asa scump :)
Concluzia 4: Pentru Europa nu am gasit documentul oficial cu testele pe frecventele europene (iar ne dau lectii americanii) dar cred ca valorile sunt asemanatoare.

Edited by utopium, 02 December 2007 - 02:35.


#89
nellu

nellu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 530
  • Înscris: 03.09.2006
frate da stiu ca te-ai documentat :)
multumim pentru efort, radiatia e tot radiatie, daca exista naspa, daca nu exista la fel de naspa, trebuie impacata si capra si varza pana la urma nu? pai trebuie sa vorbim si la telefon...

#90
palm

palm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 13.07.2005
pare intersant touch-ul...da nu suporta Flash din pacate.
iar aplicatia de youTube da rateuri cateodata.

N800 ruleza o versiune de Linux.... sunt multe programe pt el...
are si Skype si IM+webcam

cred ca merg pe N800

Edited by palm, 02 December 2007 - 12:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate