Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator
 

Recuperare datorie 4 milioane

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
A.Stelian

A.Stelian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.09.2007
Am imprumutat un tip cu 4 milioane in luna iulie. Conform intelegerii noastre trebuia sa imi dea banii inapoi pe 20 august, nu mai tirziu de 1 septembrie.
Nu mi-a dat in 20 august si nici pana acum, amandu-ma de pe o zi pe alta, iar in ultimele zile evita orice dialog.
Stiu ca nu e o suma mare, dar am nevoie urgent de bani.
Mentionez ca nu am facut nici un act scris cu tipul acesta, ne cunoastem de multi ani.

Pot sa imi recuperez bani intr-un fel cat mai rapid?

#2
again

again

    WEB DUDE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,068
  • Înscris: 21.10.2005
nu pe cai legale

#3
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006
Dacă nu ai făcut nici un act scris, și nu există martori care să poată atesta faptul că s-a angajat să-ți dea banii înapoi până la data x, depinde de bunăvoința prietenului tău. Dacă vă cunoașteți de mulți ani probabil o să îi primești, nu e chiar o sumă pentru care să pierzi un prieten (bănuiesc că e vorba de 4 milioane de lei vechi). Poate are dificultăți financiare și nu poate să ți-i înapoieze după cum s-a angajat.

#4
The_Napster

The_Napster

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,837
  • Înscris: 01.04.2005
Discuta cu el si intreaba-l daca are bani sau nu. Impune-i un termen ferm.

#5
ddumyy

ddumyy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 24.08.2005
Pai altceva decat sa te milogesti de el nu prea ai ce sa faci. Eu prefer sa imi spuna ca nu are si de ce nu are, decat sa ma tot amane asa. Cred ca l`as baga undeva cu tot cu bani...

#6
>ficus

>ficus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,455
  • Înscris: 22.06.2007
vrei sa urgentezi recuperarea datoriei, sperie-l cu penalitati

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
un contract se poate incheia perfect legal si in mod verbal, fiind un raport juridic sinalagmatic, cu titlu oneros,  ce creeaza drepturi si obligatii intre parti.
dar desigur, e nevoie de martori

#8
the_p1tbull

the_p1tbull

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 28.12.2006
Pune-i sabia la gat. :D

   Ii zici ca daca nu iti da banii in 2 zile,te duci la el si ii iei toata mobila. :D

#9
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Spune-i sa-ti dea mobilul/tv/frigiderul..ca ai gasit un cumparator ;) macar vezi daca are bunavointa(bun , nu ai banii, da-mi una din ele sa le vand..).Dar cred ca nu o sa mai dai de el(verbal)..

#10
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Am vandut cuiva ceva, valoare mica- 50 ron. Ca sa nu mai platesc taxe de ramburs, am zis sa trimit pachetul pe incredere (doooh) el urmand sa-mi puna pe card cei 50 ron. Asta era prin iunie-iulie. Mi-a spus la un moment dat ca mi-a pus banii, vine raportul de cont acasa- nexam bani depusi. Vorbesc cu el, ii mai dau o data scan-ul de la card- gresise o litera- asa a zis el. S-a vaitat ca e asa si pe din colo, ca n-are bani, ca face rost etc. E coleg de forum aici si pe un forum vecin, insa increderea mea (in el si in faptul ca mai vad banii aia) tinde spre 0. Nu e o suma mare, nu e un capat de tara, dar din moment ce eu am fost de buna-credinta si i-am trimis lucrul fara taxe postale si i-am spus ca-l astept de bani si mai ales am scanat cardul si i-am spus sa se duca cu print-ul la banca- el de ce nu s-a tinut de cuvant? Il credeam amic, ne-am impartit poze pe mess etc. Suma e contravaloarea abonamentului meu la zapp- deci tot ar reprezenta ceva, nu ar fi de-o bere.
Daca pana saptamana viitoare nu am banii pe card (sau alta varianta) promit ca-l fac de tot rahatul pe forum. Spuneti-mi zgarie-branza, dar e dreptul meu sa-mi primesc banii inapoi. O sa se supere daca vede post-ul asta, dar trebuia sa ma descarc si eu cumva. Si asa taica-meu si nevasta-mea au spus sa-mi iau adio de la bani. Eu NU cred asta. Nu-mi vreau lucrurile inapoi- nu am ce face cu ele, vreau banii pe ele. Lucrurile sunt in stare perfecta, functioneaza excelent- chiar el mi-a spus-o, el e multumit- eu nu.
Si el ma evita la fel cum este evitat Stelian de "prietenul" lu, doar ca pe noi ne despart vreo 400km.
Dar- pe cuvant- ma fac 'ăl mai țâgan dintre țâgani si postez pe forum discutia- ultima- de pe mess daca pana lunea viitoare nu am banii. Sa moara copchiii lu' Teatru Tanase daca nu fac asta!!! Unii ma stiu ca-s dintr-o bucata. Va tin la curent.
Stelian- fii mai insistent si ia-l de gat, daca nici asa nu mere, spune-i ca ai vorbit cu niste persoane mai colorate sa se "intalneasca" cu el in contul a jumatate din banii datorati. Fac si ei un ban si te castigi cu satisfactia ca ai primit mai putini bani, dar cu "dobanda".

#11
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007
Nu esti zgarie-branza...este dreptul tau sa ai banii promisi..poate  o sa fie corect in ceasul 13.... ;)

#12
BlueMe

BlueMe

    The One & Only

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 19.02.2005
Pe spinarea celor ca voi au facut multi averi. Ce-mi place, asa meritati. In ziua de azi, incredere poti sa ai numai in tine!

#13
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View PostBlueMe, on Sep 17 2007, 06:44, said:

Pe spinarea celor ca voi au facut multi averi. Ce-mi place, asa meritati. In ziua de azi, incredere poti sa ai numai in tine!
pe spinarea celor [i]ca ca]/i]re ?
pe spinarea celor care inteleg un om care are o problema si ii dau imprumut o suma "derizorie" ca asta ?
asa e...hai sa nu mai imprumutam pe nimeni niciodata, mai ales cunoscut, sa nu se imbogateasca

#14
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 20.12.2005
Ai putea sa-i ceri cu marunteaua "da-mi um mil ca nu am sa platesc o rata la banca si azi e ultima zi"...bla

#15
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,491
  • Înscris: 08.12.2006

View PostBlueMe, on Sep 17 2007, 06:44, said:

Pe spinarea celor ca voi au facut multi averi. Ce-mi place, asa meritati. In ziua de azi, incredere poti sa ai numai in tine!
Think again :D
PS. Ferește-mă de mine însumi, că de prieteni și dușmani mă feresc singur (citat dintr-un clasic în viață, al cărui nume îmi scapă, e cam alunecos se pare)

on topic: e vorba de lei vechi sau noi? Că în caz de lei noi sigur nu-i mai vezi...

Edited by antinari, 17 September 2007 - 10:58.


#16
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View Postspare-me, on Sep 17 2007, 00:25, said:

un contract se poate incheia perfect legal si in mod verbal, fiind un raport juridic sinalagmatic, cu titlu oneros,  ce creeaza drepturi si obligatii intre parti.
dar desigur, e nevoie de martori

da, dar proba nu va fi acceptata cu martori.

Art. 1191. - Dovada actelor juridice al caror obiect are o valoare ce depaseste suma de 250 lei, chiar pentru depozit voluntar, nu se poate face decat sau prin act autentic, sau prin act sub semnatura privata.
    Nu se va primi niciodata o dovada prin martori, in contra sau peste ceea ce cuprinde actul, nici despre ceea ce se pretinde ca s-ar fi zis inaintea, la timpul sau in urma confectionarii actului, chiar cu privire la o suma sau valoare ce nu depaseste 250 lei.

sumele se convertesc de drept in lei noi

#17
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
ceea ce spui tu este absolut corect !
de ce ? pentru ca nu se poate dovedi neutralitatea si corectitudinea martorului intr-o asemenea situatie.

#18
cipix

cipix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 06.01.2006

View Postspare-me, on Sep 17 2007, 12:33, said:

ceea ce spui tu este absolut corect !
de ce ? pentru ca nu se poate dovedi neutralitatea si corectitudinea martorului intr-o asemenea situatie.

nu spun eu, spune codul civil.

invatare de minte: cand dai bani imprumut, fa un act intr-un singur exemplar pe care il pastrezi tu, cu copia dupa C.I. a debitorului, cu specificarea sumei imprumutate, termenului de restituire si eventual dobanda (care sa nu depaseasca limita legala) semnat si datat de debitor.

In momentul in care iti returneaza banii, ii restitui si actul original.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate