Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebare motor auto

Opel Astra K

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 Montura polara.....

Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu
 

Cat de aproape suntem de un colaps imobiliar?

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
ecotech

ecotech

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,248
  • Înscris: 05.03.2006
Una din firmele la care activez e una de constructii. Cumparam in mod constant previziunile de piata, realizate de diversi analisti interni si externi. Daca ce zic ei e adevarat, tine approx inca 2 ani nebunia. Apoi incet incet se ajunge in situatia in care pretul apartamentelor e undeva +20% fata de costurile de constructie. Nu de alta, dar acum se apropie de cateva ori 100% peste costul initial! Nici nu mai stii, sa razi sau sa plangi cand vezi ca realizezi un imobil de X apartamente, cu costul de X euro / mp construit, si beneficiarul il vinde la niste sume de pici in cur. Si culmea...romanu nu numai ca cumpara, dar se bate sa cumpere cat mai repede...nu de alta, dar maine poate e mai scump...

Colaps nu o sa fie. Dar eu nu o sa imi cumpar apartament in urmatorii 2 ani. Este timp.

#20
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View PostCipsu, on Sep 18 2007, 12:06, said:

Care cost creste....mai repede decat piata.
Serios? Care componentă a costului crește? Și de ce? Poți dovedi că crește? Statistici de prețuri și manoperă, ceva?

#21
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postecotech, on Sep 18 2007, 12:11, said:

Una din firmele la care activez e una de constructii. Cumparam in mod constant previziunile de piata, realizate de diversi analisti interni si externi. Daca ce zic ei e adevarat, tine approx inca 2 ani nebunia. Apoi incet incet se ajunge in situatia in care pretul apartamentelor e undeva +20% fata de costurile de constructie. Nu de alta, dar acum se apropie de cateva ori 100% peste costul initial! Nici nu mai stii, sa razi sau sa plangi cand vezi ca realizezi un imobil de X apartamente, cu costul de X euro / mp construit, si beneficiarul il vinde la niste sume de pici in cur. Si culmea...romanu nu numai ca cumpara, dar se bate sa cumpere cat mai repede...nu de alta, dar maine poate e mai scump...

Colaps nu o sa fie. Dar eu nu o sa imi cumpar apartament in urmatorii 2 ani. Este timp.
Nu te supara, dar 20% la end-user e o margine foarte buna.
Ca azi e mult mai mult de atat, sunt absolut convins. Problema e alta, cu timpul dispar proiectele foarte mari. Vorbeam cu cineva de la o mare companie de constructii austriaca si spunea ca in Austria sau Germania cand contractezi un proiect de 10 milioane poti sa spui ca l-ai apucat pe D-zeu de picior. Proiectele mari au disparut, investitiile in infrastructura sunt mult mai mici decat in tari ca Spania, Grecia, Portugalia, si mai nou Romania.

#22
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postgica_contra, on Sep 18 2007, 12:13, said:

Serios? Care componentă a costului crește? Și de ce? Poți dovedi că crește? Statistici de prețuri și manoperă, ceva?
Ma refer la manopera, evident. Si asta in mod real datorita cresterii costului cu forta de munca si in mod artificial cu specularea ofertei reduse. Crezi ca e nevoie de dovezi pentru acesta tendinta?

#23
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007

View Postgica_contra, on Sep 18 2007, 11:04, said:

Nu există colaps imobiliar. Nu știu de unde scoateți termenii ăștia. Ce ar însemna el? Imposibilitatea funcționării pieții imobiliare?  :death:
Colaps financiar, nici atât. O singură bancă practică creditul imobiliar fără avans, iar aia își alege clienții pe sprânceană (că-și permite). Pentru restul existența avansului la creditul ipotecar reprezintă valori suficient de mari pentru a face clienții să nu renunțe sub nici o formă la derularea creditelor.

Piața imobiliară se va ajusta lent către un echilibru cu prețuri apropiate de costurile de construcție.

Cursul leu-euro chiar nu are nici un fel de treabă în discuție.

Ba are foarte multa treaba. O sa creasca pretul materialelor de constructii (daca euro o ia in sus ->asta e un motiv care se practica la noi), apoi cei care au luat credite la un curs de 3.2 pentru un euro vor avea ceva probleme daca euro va ajunge
la 4.00 Roni tinand cont de faptul ca salariile nu tin pasul cu acest curs + ca economia incepe sa se inflameze.

#24
hyp3rion

hyp3rion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 18.03.2006

View Postecotech, on Sep 18 2007, 12:11, said:

Nu de alta, dar acum se apropie de cateva ori 100% peste costul initial! Nici nu mai stii, sa razi sau sa plangi cand vezi ca realizezi un imobil de X apartamente, cu costul de X euro / mp construit, si beneficiarul il vinde la niste sume de pici in cur. Si culmea...romanu nu numai ca cumpara, dar se bate sa cumpere cat mai repede...nu de alta, dar maine poate e mai scump...


  Hai sa-ti dau un exemp lu. Compania unde lucrez a cumparat un sediu de office cu 120k euro intr-un imobil din Iasi, care acuma e terminat in proportie de 99%. Toata  cladirea de la fundatie si pina la finisare l-a costat pe constructor 300k euro. Imobilul cuprinde 9 apratamente si 4 cabinete (60k euro). Fa un calcul si vezi si tu cat profit a facut constructorul :).

#25
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Posthyp3rion, on Sep 18 2007, 12:25, said:

Hai sa-ti dau un exemp lu. Compania unde lucrez a cumparat un sediu de office cu 120k euro intr-un imobil din Iasi, care acuma e terminat in proportie de 99%. Toata  cladirea de la fundatie si pina la finisare l-a costat pe constructor 300k euro. Imobilul cuprinde 9 apratamente si 4 cabinete (60k euro). Fa un calcul si vezi si tu cat profit a facut constructorul :).
Ar mai fi terenul....
L.E.: poate si costul finantarii, dar la rata asta de profit nu cred ca e relevant.

Edited by Cipsu, 18 September 2007 - 11:30.


#26
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postscc1911, on Sep 18 2007, 12:25, said:

Ba are foarte multa treaba. O sa creasca pretul materialelor de constructii (daca euro o ia in sus ->asta e un motiv care se practica la noi), apoi cei care au luat credite la un curs de 3.2 pentru un euro vor avea ceva probleme daca euro va ajunge
la 4.00 Roni tinand cont de faptul ca salariile nu tin pasul cu acest curs + ca economia incepe sa se inflameze.
S-a inventat creditul de refinanțare. N-ai decât să schimbi moneda creditului și scapi de beleaua numită curs valutar. Dacă te duce capul. Dacă nu...  -_-

#27
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004

View Postgica_contra, on Sep 18 2007, 13:05, said:

S-a inventat creditul de refinanțare. N-ai decât să schimbi moneda creditului și scapi de beleaua numită curs valutar. Dacă te duce capul. Dacă nu...  -_-
Da, dar si refinantarea se face pe baza de curs valutar, refinantarea nu vine fara costuri. Momentan nu cred ca e nici un fel de pericol iminent, chiar daca euro ar ajunge din nou la 3,5 sau 3,6. Insa din contra, pana la sfarsitul anului ar trebui sa scada, tinand cont de perioada sarbatorilor si investitiile straine.

#28
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Inflatie=putere de cumparare.

Daca inflatia, care acum a inceput sa creasca (dupa cum spun cei de la INS), va ajunge la nivelul celei de acum 6-7 ani, atunci automat or sa scada si preturile la imobile, pentru ca nu mai are cine sa le cumpere la jdemii de euo cutia de chibrit.

#29
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Iata ca si BNR incepe sa traga un semnal de alarama cu privire la piata imobiliara.

http://www.gandul.in...tml?3936;926218

http://www.cotidianu...Hash=df33c16bd8

Volksbank a majorat dobanda la creditele in euro.
Ce ziceti de asta?

#30
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postscc1911, on Sep 20 2007, 13:13, said:

Iata ca si BNR incepe sa traga un semnal de alarama cu privire la piata imobiliara.

http://www.gandul.in...tml?3936;926218

http://www.cotidianu...Hash=df33c16bd8
Dacă un rahat știut de toată lumea e debitat de un reprezentat BNR el capătă brusc statutul de legitate în rândul mulțimii. Ceea ce nu mă miră.

View Postscc1911, on Sep 20 2007, 13:13, said:

Volksbank a majorat dobanda la creditele in euro.
Ce ziceti de asta?
Când cererea de credite este mult mai mare în volum decât oferta de credite rezultă implicit creșterea prețului finanțării (adică dobânda). Și? Ce-i cu asta?

#31
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Sa sti ca lucrurile spuse de  Vasilescu nu sunt de loc spuse cu jumatate de gura. In domeniul bancar exprimarile se fac de obicei cu mare prudenta, si se evita concluziile categorice, pentru a nu produce panica sau neintelegeri. Pe mine chiar m-a mirat caracterul direct si fermitatea declaratiei.

#32
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Luând în considerare nișa de piață care ne interesează și pe care o credem mult supraevaluată, cea a apartamentelor comuniste de bloc, avem, așadar, cel puțin 2 elemente-cheie ale unui bubble imobiliar:

- oferte de vânzare care stau pe piață peste jumătate de an (confirmare empirică pe care o poate face oricare dintre noi);
- tranzacții în scădere (confirmare oficială).

#33
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Pe zi ce trece lucrurile incep sa devina mai clare:

http://www.evz.ro/ar...hp?artid=323596

http://www.zf.ro/art...ul_in_euro.html

Eu zic sa vindeti acum cat se mai poate obtine un pret bun ca pe urma nu se stie!!!

#34
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,075
  • Înscris: 02.03.2003
Daca are loc un crah pe piata imobiliara va fi de rau pentru intrega economie.
Va fi un domino greu de oprit din care enumar cateva piese ce imi vin acum in minte: oameni fara case, banci in pragul falimentului, someri, etc.

Cred ca afirmatiile celor din BNR vin tocmai pentru a semnala acest scenariu apocaliptic.
Probabil ca urmatoare miscare va fi interventia lor in ceea ce priveste creditarea.

#35
florinelu

florinelu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 05.03.2005
salut!
Vad ca va pricepeti la previziuni si alte chestii din astea. Eu sunt o victima speculatiilor imobiliare care din 2007 sta in chirie prin tot Bucurestiul. Anul asta s-a ivit si ptr mine o portita pentru a-mi putea lua blocul ceausist mult visat. De fapt abia in vara am avut marirea de salariu care mi-a permis sa intru cu capul sus in banca ^_^ . Ideea este ca am stat sa se implineasca cele trei luni minime ca media salariilor sa fie cat mai mare iar acum nu-mi mai permit deja sa imi cumpar ceea ce vroiam: o pestera de apartament pe care sa o amenajez cum vreau cand mai dau de niste bani, in timp.
Imi vine rau cand ma gandesc ca m-am intors din nou in perioada in care nu imi permiteam sa fac un credit ipotecar ptr a-mi lua ceea ce vroiam.
Voi ce ziceti? Sa mai astept poate la iarna mai scad preturile sau sa-mi iau ceva de compomis si sa traiesc urmatorii 30 de ani de rambursare a creditului cu regretul ca am cumparat o cutiutza de chibrituri in care mi-am inghesuit familia -_-  ?

#36
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Din punctul meu de vedere cred ca expectativa este cel mai bun lucru in acest moment.
@florinelu Si eu aveam de gand sa fac acelasi lucru ca si tine, insa momentan stau in expectativa. Dupa toate calculele, nu cred ca e un moment bun de a cumpara. Rabdare si tutun...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate