Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

in atentia politehnistilor

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
iam_leka

iam_leka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 10.09.2007
salut! Anul asta am intrat si eu in randul vostru si ma gandeam sa ma si angajez cat de curand. Credeti ca as avea timp tinand cont de programul "infernal" de care am auzit ?
P.s.: sunt in anul pregitor de germana. daca stie cineva cum arata orarul m`ar ajuta destul de mult
ms all  :OK:

edit reason: limbaj colorat de mirc, data viitoare warn

Edited by aiptek, 15 September 2007 - 06:32.


#2
Fabian

Fabian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 05.01.2007
si eu am intrat in acelas rand ... depinde si ce vrei sa faci ;) ... poti sa stai sa lucrezi pe pc sau poti sa te duci sa speli farfurii sau mai stiu eu ce alte chestii! deci, totul depinde de tine! :)

Edited by aiptek, 15 September 2007 - 06:33.


#3
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Daca ai dat la poli doar pt ca e la moda, angajeaza-te ca sa "cistigi experienta", du-te la un patron care sa vrea ca toti patronii sa ii faci treaba cit mai multa, pasindu-i prea putin de scoala ta (doar nu te plateste ca sa-ti faci studiile, ce este el, mama ta ?), baga-ti picioarele in ea de scoala si poate o sa reusesti sa iei totusi examenele chiar si cu 5, ca acum la poli majoritatea profilor au obosit sa mai ceara de la studenti cit cereau pe vremuri, si dupa 4-5 ani vei ingrosa rindurile   celor care sint convinsi ca facultatea este doar un "rau necesar" si care evident nu se compara la cunostinte cu un absolvent strain de inginerie.

Daca totusi esti din cei sa zicem 25% care se gindesc ca in facultate chiar pot invata ceva, care sa-i scoata din multimea de absolventi cu diploma si atita tot - bineinteles, asta inseamna ca te atrage domeniul pe cate ti l-ai ales cind ai dat la facultate - atunci e simplu: NU TE ANGAJA. Cel mult incerca ceva job de freelancer cum ar fi sa faci acasa pagini de web, traduceri, sau asa ceva... dar nu te baga la 2 stapini ca nu o sa mearga.

Programul nu este infernal comparativ cu programele altor politehnici din lume, dar este destul de infernal comparativ cu ziaristica sau mai stiu eu ce, mai ales daca ne referim la facultatile particulare din Romania. Asa e la politehnica, e mult de lucru, ingineria este o stiinta exacta, nu e ca la pictura unde totul tine de inspiratie...  experienta de inginer se capata incet-incet, lucrind la laboratoare, proiecte, eventual proiecte extrascolare (si in general neplatite, desi uneori se pot plati) de cercetare/proiectare... chestiile astea consuma timp. Doar invatatul pe dinafara in sesiune a unor subiecte de teorie si 2-3 sabloane de probleme, sau facutul/xeroxatul de fituici nu iti aduce, evident, nici un fel de experienta.

Edited by aiptek, 15 September 2007 - 06:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate