Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

supraveghere listare Xerox

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
smagdalina

smagdalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2004
Se dau următoarele :
O imprimanta de rețea Xerox Docuprint N32.Rețea de calculatoare având instalat winnt4.0 workstation. Aș dori să supraveghez listarea adică de pe ce stație s-a listat, nume job și mai ales nr-ul de pagini care s-au listat de pe stația respectiva .Nu am softul de la XErox care face chestia asta și nici nu am dreptul să mi-l instalez .Deci as vrea ca de pe stația mea să fie lansat și atât timp cât aceasta este in funcțiune să-mi vadă tot ce se listează... Imprimanta are driver instalat pe fiecare stație, port LPR. Există vreo posibilitate de a face acest lucru (cu port monitor etc..)? Aș vrea să fac acest soft  în ASP deoarece nu am licențe pentru vreun alt soft (decât OFFice 2000 Proffesional). Imprimantele astea vin cu un WEB server încorporat (http://adresa_ip_imprimanta), unde văd caracteristici consumabile, nr pagini listate etc. Acesta poate fi folosit în vreun fel pentru ceea ce mă interesează pe mine?
Vă mulțumesc

#2
alin_nic

alin_nic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.06.2004
Sper sa-l termini cat mai repede, nu de alta da chiar imi trebuie si mie asa ceva si tot ce am gasit este

Advanced Printers Activity Logger® 1.2

care se gaseste la

http://menesk.lucky-one.com/apal.shtml

Daca reusesti ceva spune-mi si mie, chiar am nevoie da asa ceva iar asta nu prea face ce vrem noi, sau nu stiu eu sa-l folosesc.

Cu privire la web serverul cu care vine astea incorporate, nu stiu ce raport face al tau da al meu e totul in java applet asa ca nu prea vad cum te poti lega de acest raport.


Spor la treaba.  Si daca gasesti ceva mai bun sau reusesti sa faci ceva da-mi si mie un mail plssssssss

[email protected]

#3
smagdalina

smagdalina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.06.2004
Sigur , numai sa primesc ceva informatii sa nu ma apuc sa sap eu chiar de la zero .

#4
alin_nic

alin_nic

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 11.06.2004
nu stiu ce ai aflat da testand mai multe produse de acest gen am constatat ca nu prea se poate asa.

Ar fii 3 mari solutii

1. faci un java applet il pui pe Xerox prin ftp si incerci sa monitorizezi totul de acolo (solutia cea mai dificila da nu si imposibila)

2. pui un server intre calculatoarele din retea si Xerox si toti printeaza prin servaru asta cu file sharing

3. faci un program pe care il instalezi pe fiecare calculator in parte, insa acesta trebuie sa ruleze in mod invizibil si sa nu poata fii dezactivat decat cu parola, program care iva face un log si il trimite la calculatorul tau sau la un server si acolo prelucrezi aceste loguri

Daca ai alte alternative te rog spunemi-le si mie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate