Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce fel de disc pentru acest circu...

24h2 pe release?

Intrebare motor auto

Opel Astra K
 Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge

problema -amplificator cu tranzis...
 Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 

Carnea de cal

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
nile

nile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 03.10.2006

 janis, on Oct 3 2007, 16:02, said:

In ce ma priveste, n-as incerca niciodata asa ceva. Ma ingrozeste numai gandul ca unii pot mananca un ademenea animal. Sunt de acord ca nu pot coincide gusturile tuturor, dar exista niste limite. Daca e vorba de varietate, incercati si de om; sunt triburi care considera asta o delicatesa, nu? Si atunci, de ce nu?
:lol: Cred ca la fel de indignati sunt si indienii cand aud de sacrificarea vacii.

Edited by nile, 03 October 2007 - 18:58.


#38
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006
Omul e cel mai periculos animal.
E o bestie cu cravata.
Daca as fi in situatia inanitiei, as manca si pietre, da' pai carne de cal.
Dar ca sa o fac doar asa din placere, de dragul delicateselor, mai bine ma duc si ma operez pe creier, sa-mi scot delicatesele din cap.

#39
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

 Bean, on Oct 3 2007, 20:31, said:

Omul e cel mai periculos animal.
E o bestie cu cravata.
Daca as fi in situatia inanitiei, as manca si pietre, da' pai carne de cal.
Dar ca sa o fac doar asa din placere, de dragul delicateselor, mai bine ma duc si ma operez pe creier, sa-mi scot delicatesele din cap.

Dar sa o faci din cauza ca e mai sanatoasa decat carnea de porc sau vaca? Cu ce e diferit calul fata de un miel sau iepure? Si mielul si iepurele se mananca si sunt tare dragalasi iar carnea lor e foarte apreciata.
Carnea de cal se mananca deoarece e carne buna de mancat si costa cam cat carnea de vaca. Delicatesele sunt, in general, ceva mai scumpe decat produsele de larg consum.

Edited by jay333, 05 October 2007 - 15:54.


#40
Paragusul

Paragusul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.12.2003
Eu am mancat carne de cal in Slovenia. Este asemanatoare cu carnea de vita, paote putin mai gustoasa.
Cred ca ne aberam rau cu "vai ce animale frumoase si inteligente".
Carnea de cal este obitnuta prin sacrificare, iar caii sunt omorati oricum. Ca si carnea de strut, am inteles ca aceasta carne contine mai putin colesterol.
Din pacate in ROmania inca nu am intalnit pe undeva de vanzare, nici cruda, nici preparata.

#41
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Eu am mai mancat carne de cal. Chiar zilele astea l-am trimis pe socrul meu la Cta sa ia niste carne de cal si sunt in cautare de retete sa imi fac salam si carnati. I-am zis sa ia cam 10 kg, ma gandesc sa o amestec cu niste grasime de la oaie...

#42
Balamache

Balamache

    Scriitor de carti de colorat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,522
  • Înscris: 23.11.2013
Am citit undeva ca la animalele domestice de tractiune, tesutul muscular este foarte bogat in acid uric, carnea provenita de la asemenea animale, in speta carnea de cal, avand un puternic miros de urina, mult mai rau decat rinichii de porc.
Pe de alta parte, am aflat de la un macelar, ca uneori in galantarele din Obor sta carnea de cal alaturi de cea de vaca si in afara de miros, nimic altceva nu le poate deosebi.

 Paragusul, on 28 octombrie 2007 - 10:05, said:

carnea de strut,
Din pacate in ROmania inca nu am intalnit pe undeva de vanzare, nici cruda, nici preparata.
In Bucuresti, langa piata Dorobanti la supermarchetul "Nic". Bucati de pulpa, de culoare visinie, ambalate in vid la vreo 50 de lei kilu'.

#43
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
A venit carnea de cal. M-am decis sa fac carnati si sa pastrez un pic si pt niscai fripturi. La carnati m-am decis sa pun condimentele uzuale de carnati dar in plus sa pun "seminte" de fenicul, chimion si enibahar, pe langa sare, usturoi, piper, boia. Va tin la curent cum or sa iasa :)

#44
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Am prestat astazi carnatii, in mate de porc si de vita, mai groase. Am avut cam 10kg de carne de cal in amestec cu niste grasime de oaie si niste slanina de porc, cam 7 Kg de cal, 2 kg oaie si 1 kg porc.
Am pus 50 g chimion, 100 g fenicul, cam 80 g piper negru, 40 grame ardei iute uscat si rasnit, sare, 34g eenibahar, usturoi cam 5 catei medii la kg. I-am bagat in mate si i-am scos pe geam sa se usuce. Cativa, 4, i-am pus la presat si ii las asa sa se usuce sper eu. Nu am gustat, ca sunt la un regim disociat si de abia maine am voie carne :(
Si-a facut si socra-meu cam 3 kg dupa o reteta din capul lui, cu usturoi, aproape cat am pus eu la 10 kg a pus el la 3, ardei iute, sare si cimbru. O sa vad cum au iesit cele 2 variante. Mai avem 2 carnati de ia luat de la aia de au taiat manzul, si aia la uscat, maine facem degustare de carnati de cal :)

#45
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Eu am mancat in copilarie ghiudem de cal dar nu mi-a placut. Avea un miros anume, altfel decat mirosul ghiudemului clasic(oaie+vita).

#46
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007
Carnea de cal se consuma in mod curent in comunitatea de tatari din Dobrogea. E cultura culinara din perioada nomada, de acum sute de ani.
Aici aveti un reportaj, realizat in perioada scandalului cailor din Delta:

Quote

Calul la tătari, ca porcu’ la români! „Aşa cum taie românu’ porcu’, de Crăciun, aşa şi tătaru’ din Dobrogea taie calu’ în bătătura sa!”, e mândru Sabadin Demir, soţul doamnei Niaghir, cea mai bună bucătăreasă din comuna constănţeană

„Calul trebuie să aibă între şase luni şi doi ani şi să nu fie pus la căruţă că, de munceşte, transpiră şi îi schimbă gustul!”, explică, mândru nevoie mare, Sabadin Demir, fost sudor, în prezent cam şomer. Păi, unde îl creşte? „Cum unde, la mine în curte! Eu îmi cresc caii, eu îi tai şi tot eu îi mănânc!”, te fixează, cu privirea oblică, aprigul tătar, de te ia pe şiră. Imamul Mamut Bor-Selin are 72 de ani şi e înţeleptul comunităţii. Dă din cap în semn de aprobare. Când deschide gura, toată asistenţa amuţeşte, în semn de mare respect.

„Sunt născut şi crescut aici. Am mâncat carne de cal de când m-a înţărcat mama. Din moşi-strămoşi mâncăm aşa! Tata mânca câte-o tavă la o masă! A murit la 92 de ani că, la 90, s-a apucat de fumat!”, e hâtru efendi imam Mamut.

http://www.evz.ro/am...ea-1031375.html

Edited by Selam, 22 April 2014 - 05:10.


#47
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
Habar nu aveam.Carnea de cal sa se manance ?!O sa incerc .M-ati facut mare curios :)

#48
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
E foarte buna, pare putin dulce, am mancat in carciuma mongoleza in Budapesta de cateva ori.

#49
adrian_nmg2002

adrian_nmg2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.12.2008
Carnatii au FOST putin cam prea aromati. O sa reduc feniculul si chimionul la jumatate. In rest ce sa zic, s-au terminat de mult :( Bucatile oprite pentru fript au fost senzationale, cu un pic de unt pe ele ca sunt foarte seci altfel.

#50
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
In mod sigur e mai sanatoasa si mai curata decat carnea de porc. Calul e un animal curat, de exemplu nu bea apa daca vasul este murdar. Si daca imi aduc bine aminte, italienii mananca magari, tot din familia cabaline. S-au exportat magarii intr-o fericire prin anii '90.

#51
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 14.05.2010
am avea acum de exportat magari cu 2 picioare de saturam Italia pentru cativa ani.

#52
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

 Freddy12, on 24 aprilie 2014 - 23:36, said:

In mod sigur e mai sanatoasa si mai curata decat carnea de porc.
Vaca are carnea cea mai modificata genetic (pentru lapte si carne), apoi puii.

Carnea de cal e printre cele mai curate, la fel si de oaie (nu se poate modifica, ca moare - desi e ciudat... prima clonata a fost o oaie)

#53
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

 adrian_nmg2002, on 24 aprilie 2014 - 07:40, said:

Carnatii au FOST putin cam prea aromati. O sa reduc feniculul si chimionul la jumatate. In rest ce sa zic, s-au terminat de mult :( Bucatile oprite pentru fript au fost senzationale, cu un pic de unt pe ele ca sunt foarte seci altfel.
Data viitoare incearca reteta de ghiudem: usturoi, piper, ardei iute uscat si tocat marunt, cimbru si desigur sare. Lasi compozitia cel putin 24 de ore ca sa se patrunda cu aromele respective si apoi  prepari carnatii. Iti recomand sa faci operatiunea asta cand da frigul, pe la sfarsitul lui octombrie ca sa-i poti pune la uscat. Dar ii poti prepara si acum, caz in care ii poti manca doar  in stare proaspata. A, sa nu uit, la ghiudemul clasic se pune jumate carne de vaca si jumatate carne de oaie deci sa nu faci doar din carne de cal.

Edited by Freddy12, 29 April 2014 - 10:04.


#54
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Se gaseste de cumparat pe undeva carne de cal ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate