Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

"submarinele" din WC

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
146 replies to this topic

#109
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

itiberiu, on Sep 29 2004, 21:42, said:

pe 26 chiar am terminat Fac. (de instalatii). Mai am proiectul de diploma pe undeva prin feb. cred ca o sa trec, asa de sanchii pe la catedra de "Sanitare" sa-i intreb cum as putea proceda... sa-mi fac diploma pe "submarine"
o sa tin minte si aspectul cu punga de voma. Tare-s curios ce ar zice nenea Cruceru, seful catedrei :)

<{POST_SNAPBACK}>


sau stii ca nu e o idee prea rea, ca in situatia asta nu te-ar tine sa te intrebe decat foarte putin, ca as scpae de tine cat mai iute. asa ca merita incercat, dar treaba trebuie sa para cat se poate de serioasa. eventual vii si cu 2-3 modele de wc si pui un pic de apa si submarinele si apoi tragi apa si arati care se duce si care nu.
oricum profii nu o sa zica mare branza, ca atunci cand te tii cu mana de nas, nu prea poti vorbi asa bine. in mod sigur prezentarea va fi foarte scurta si nu te vor intreba multe lucruri.
in schimb ptr tine va trebui sa faci multe antrenamente casa ptr a nu da la boboci din prima sau sa iti faci rost de o masca de gaza, ptr atunci cand faci prezentarea.

#110
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,775
  • Înscris: 30.10.2003
Baga niste piranha si cand incep astia sa flamanzeasca o sa ai un WC curat!

#111
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

Bursul, on Oct 6 2004, 13:53, said:

Baga niste piranha si cand incep astia sa flamanzeasca o sa ai un WC curat!

<{POST_SNAPBACK}>


dar ce te faci cand ai submarine expirate? ce faci, hranesti pestii cu produse alterate? nu ai vazut reclama cu "citeste eticheta produsului ianainte de a cumpara"?

sau si mai grav, daca se aseaza pe wc vreun baiat, risca sa ii manance pestii "instrumentul" si cand se va ridica de pe wc, va fi deja "fetita". :coolspeak:

Edited by rex, 06 October 2004 - 19:10.


#112
kenji

kenji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 529
  • Înscris: 22.04.2004
lol cata creativitate..  :coolspeak:

nu le mai lasa hartie igienica la locul faptei :D
Daca vor trebui sa se stearga cu mana, a doua oara se vor gandi de 15 ori inainte sa creeze..

#113
oki_doki

oki_doki

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 28.11.2001

itiberiu, on Sep 29 2004, 20:42, said:

pe 26 chiar am terminat Fac. (de instalatii). Mai am proiectul de diploma pe undeva prin feb. cred ca o sa trec, asa de sanchii pe la catedra de "Sanitare" sa-i intreb cum as putea proceda... sa-mi fac diploma pe "submarine"
o sa tin minte si aspectul cu punga de voma. Tare-s curios ce ar zice nenea Cruceru, seful catedrei :)

<{POST_SNAPBACK}>



suntem in februarie brrrr .. problema pe timpul iernii a disparut .. se pare ca paiele acumulate in organism de la verdeturi produc flotabilitatea asa de mare la submarine ...

sunt curios daca chiar a mers ideea pentru proiectul de diploma :D

constatari de-a lungul perioadei .. sunt unii care dupa ce isi verifica email-ul au o nevoie acuta de a merge la wc .. sa fie o conspiratie ... sa fie un nou mod de a influenta prin email-uri (spam) mintea omului?

o problema intradevar spinoasa ..:)

#114
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,854
  • Înscris: 07.02.2003
---
se pare ca paiele acumulate in organism de la verdeturi produc flotabilitatea asa de mare la submarine ...
---

Lol... belea... nu stiai ? :D Concentratia de metan... aia e problema, cand e mare pluteste... logic :coolspeak:

Dar problema principala de fapt e mai simpla, cumparati-va wc-uri bine proiectate cu coloana de evacuare corecta :D


In rest, da, e penal thread-ul asta...

Edited by Andrei Cioaca, 08 February 2005 - 05:56.


#115
TOPCATBV

TOPCATBV

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,265
  • Înscris: 03.01.2005
Apropo de lucrarea de diploma.
Gura (suprafata ei la nivelul apei) la majoritatea WC-urilor care se fabrica azi e prea larga. Eu am cautat mult un model de WC clasic, cu gura cu diametru de max. 10 cm si cu tobogan. Din doua motive: cele fara tobogan au defectul ca atunci cind o faci te stropesti. Iar cele cu gura larga lasa submarine. Asta pentru ca cu cit suprafata apei e mai mare presiunea care se exercita asupra submarinelor e mai mica. Deci chiar daca submarinele se agata, daca presiunea e suficient de mare ele dispar in neant. Presiunea e proportionala cu forta si invers proportionala cu suprafata. Forta e proportionala cu masa si acceleratia (sper ca nu am incurcat rau fizica de a 9-a). Rezulta deci 2 solutii: sa puneti rezervorul sus de tot sau sa schimbati WC-ul.
Si mai e o problema de care mi-am amintit acum: efectul Coanda. Care spune ca la viteze mari aerul (aici merge si cu lichidul) se prelinge pe peretii vasului prin care curge (ati incercat sa stingeti o luminare suflind printr-un cornet?). Rezulta deci ca daca gura WC-ului e mare si chiar daca jetul de apa e puternic, el se va prelinge (concentra) pe peretii vasului si submarinele care se gasesc in mijlocul viltorii vor ramine pe loc, chiar daca ametite si maruntite.
Solutia: schimbati WC-ul!

#116
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Trebuie tinut cont si de temperatura. Este recomandata apa calda pentru micsorarea  duritatii componentelor si a coeficientului de frecare si adeziune.
Solutia ar fi un bazin separat cu apa calda, tras apa prima data cu acesta iar peste 10-15 minute se intervine cu bazinul cu apa rece pentru evacuarea completa si inlaturarea mirosului.

Bai ce thread penal!!

#117
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

Inginerul, on Feb 8 2005, 11:24, said:

Trebuie tinut cont si de temperatura. Este recomandata apa calda pentru micsorarea  duritatii componentelor si a coeficientului de frecare si adeziune.
Solutia ar fi un bazin separat cu apa calda, tras apa prima data cu acesta iar peste 10-15 minute se intervine cu bazinul cu apa rece pentru evacuarea completa si inlaturarea mirosului.

Bai ce thread penal!!

<{POST_SNAPBACK}>



dar nu uita sa pui si ceva solutii sau detergenti ca sa reduci duritatea apei.
nu uita de tensiunea superficiala la nivelul lichidelor, care are o valoare foarte mare.

#118
Inginerul

Inginerul

    Setup Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,488
  • Înscris: 22.05.2002
Ar fi buna si o pre-macinare cu ultrasunete dar deja costul depaseste buzunarul  :death:

#119
v3l0

v3l0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 13.07.2003
Acum ceva vreme am observat ca rahatii mei sfaraiau veseli in vasul de la WC. Am aflat ulterior ca mama pusese o solutie in WC pentru curatat (detartrant sau clor).

#120
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
fascinant. ar trebui sa treaca shumulica si sa vada un dodo sfiriind  :death:

#121
FAKKYU

FAKKYU

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 478
  • Înscris: 21.03.2005
cum ? nu respecti libertatile dodo-ilor ? JIGNIRE ! knifeboy unde esti ( na ca am inceput sa-l folosesc si eu ... )

#122
Alnaibii

Alnaibii

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 19.05.2005
da, e tare de tot. l-am citit in timpul serviciului si abia ma abtineam sa nu rad in gura mare.

solutia pe care o folosesc eu in situatiile de criza: se ia o perie de WC si cu grija, fara sa dezmembrati submarinul, il impingeti pe calea cea dreapta. dupa operatiune se trage cu incredere apa. solutia merge numai pentru plutitoare.

in consecinta, OkiDoki, doteaza wc-ul cu perie si cu afisul "va rugam sa folositi toate instrumentele din dotare".

#123
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
SOLUTIA: soda caustica 1kg + 10 litri apa calda. Se  tine la indemana si flushi cu veselie dupa 3 minute de inmuiere.

In Japonia, protectia consumatorilor testeaza toate vasele existente pe piata. Testul cel mai dificil este cel cu 10 kg de spaghete (fierte). Daca nu evacueaza, nu se scoate la vanzare. Simplu, de fapt.


#124
fozzy

fozzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 19.05.2005
mah..daca nu iti merge cu nimic incearca cu o soparla d'aia de wc...cu aia sigur iti merge...succes!

#125
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Problema vine de la densitatea scazuta a masei submarinului , fapt ce ii confera flotabilitate pozitiva .

Cauze probabile :

- Autorii submarinelor au o alimentatie vegetala , bogata in fibre .
- Clientii cafenelei responsabili de prezenta submarinelor sunt yoghini .
- Statul prelungit in fata PC-ului face ca resursele vitale ( lipide , glucide , grasimi) , sa fie folosite cu preponderenta pentru arderile necesare alimentarii energetice a creierului .

Solutii :

Se actioneaza in directia cresterii densitatii si cresterii masei submarinului ( flotabilitate negativa ) . Se poate include in costul orei de internet si un mic ( stai pe Mirc si papi mititei ) , de exemplu .

Se actioneaza in directia dezintegrarii submarinelor potential plutitoare prin oferirea ( din partea casei ) a unei cafele supradimensionate ( cana de cafea ) , preferabil din cafea expirata , sau ranceda .

Edited by tomaso, 21 May 2005 - 22:08.


#126
djvirusz

djvirusz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.03.2005
da... alternativa cu 'gasirea unei alte sali' nu ti-a venit?
te mai si miri de ce ti-au inchiriat mutzufanii aia sala asa ieftin...  :puke:

Edited by djvirusz, 20 June 2005 - 15:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate