Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Cum dezinstalez Ubuntu linux.

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Disrespect

Disrespect

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 13.08.2007
Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cum fac sa dezinstalez linux ubuntu?

#2
nightwish06

nightwish06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 10.01.2007

 Disrespect, on Sep 8 2007, 01:48, said:

Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cum fac sa dezinstalez linux ubuntu?
De ce vrei sa-l dezinstalezi? Ce probleme ai?

#3
chomulake

chomulake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 15.02.2007
tu nu esti ala cu jocurile, mai baietas?
Oricum ca sa iti fac viata mai usoara, o formatare de partitii si "fixmbr" te rezolva

#4
Yehppael

Yehppael

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 29.03.2007
deschizi calculatorul, scoti hardiscul ii scoti suruburile si iei fiecare platan in parte si cu o perie de sarma il cureti pana pica tot linuxu din el
daca nu iti convine asta treci pe forumul de windows, poate par magar, dar asta e prea de tot ...

Edited by Yehppael, 08 September 2007 - 07:45.


#5
sonkocu

sonkocu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 10.04.2007
bagi cd cu windows butezi de pe el si dai delete la partitiile cu linux si faci altele de windows.

#6
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 sonkocu, on Sep 8 2007, 09:31, said:

bagi cd cu windows butezi de pe el si dai delete la partitiile cu linux si faci altele de windows.

Mai ramane apoi o mică problemă: boot loader iar sus era o soluție "fixmbr" (eu folosesc livecd su bootcd însă dacă nu știi ce să faci cu ele mai bine nu...) dacă nu-ți iese, nu-i nimic, faci o instalare nouă cu Winshit crăcuit. Prin astea am trecut toți: un bug, o reinstalare, o repartiționare, o/niște pierderi de date. Așa înveți.


Spor

Edited by infinitul8, 08 September 2007 - 08:52.


#7
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

 Disrespect, on Sep 8 2007, 01:48, said:

Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cum fac sa dezinstalez linux ubuntu?

e prea de tot.... ai poluat si forumul ubuntu cu tampenii

W!ND0Z3 FORUM

aici e locul tau !

#8
Modelator

Modelator

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 22.06.2007

 infinitul8, on Sep 8 2007, 09:51, said:

Mai ramane apoi o mică problemă: boot loader iar sus era o soluție "fixmbr"
esti sigur? din cate tin eu minte, Windowsul se baga peste el oricum si-si instaleaza propriul loader.
Deci, pentru a sterge Ubuntu (presupunand ca vrei sa instalezi Windows), cel mai simplu e sa bagi CD-ul cu Windows, bootezi de pe el, apoi formatezi tot discul (nu uita de un backup al documentelor!!)
Daca vrei sa instalezi o alta distributie de Linux, cred ca e de ajuns sa formatezi partitia in care l-ai instalat.

Edited by Modelator, 08 September 2007 - 10:29.


#9
infinitul8

infinitul8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 952
  • Înscris: 04.05.2006

 Modelator, on Sep 8 2007, 11:27, said:

esti sigur? din cate tin eu minte, Windowsul se baga peste el oricum si-si instaleaza propriul loader.  
Deci, pentru a sterge Ubuntu (presupunand ca vrei sa instalezi Windows), cel mai simplu e sa bagi CD-ul cu Windows, bootezi de pe el, apoi formatezi tot discul (nu uita de un backup al documentelor!!) Doar dacă are Linuxul pe prima partiție și instalează Win peste ceea ce nu prea cred.
Daca vrei sa instalezi o alta distributie de Linux, cred ca e de ajuns sa formatezi partitia in care l-ai instalat. Bine că ai credință :D , unele bootloadere nu-și fac automat alocările pe SO.


#10
Cool&Quiet

Cool&Quiet

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2007

 Disrespect, on Sep 8 2007, 00:48, said:

Va rog mult de tot ajutati-ma si pe mine cum fac sa dezinstalez linux ubuntu?
http://www.users.big...manzone/p18.htm

#11
oberkorn

oberkorn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 03.02.2007
Multumesc si respect Cool&Quiet.
Dincolo de glumitele si raspunsurile in doi peri, omul ridicase o problema si merita un raspuns UTIL. Toti am fost/suntem incepatori la un moment. Apoi, chiar presupunand ca merita sa fie luat peste picior, poate ca mai erau si altii interesati de chestiune. Si pe mine ma bate gandul sa dezinstalez Ubuntu, pentru a pune alta distributie de Linux pe un sistem dual boot. Pe langa windouzul pe care multi il detestam&utilizam simultan, am facut o partitie speciala pentru Ubuntu. Acum as vrea sa instalez OpenSuSE. Link-ul furnizat de Cool&Quiet e chiar util si lamuritor.
Merci

#12
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Treaba cu "dezinstalatul" unei distributii linux nu priveste categoria asta.(O distributie Linux nu e o aplicatie, ci un OS si nu se dezinstaleaza. Respectivii imi lasa amar in gura pt. ca habar nu au ce e ala un OS. Habar nu au ce e ala calculator si cum se foloseste.)
Oricum daca vor mai mult decat messenger, mirc, muzica si jaoce de la un calculator pot sa le spun decat sa puna burta pe manuale si sa invete cat pot despre acest domeniu.

Daca vor muzic, filme si joace s-au inventat consolele, console ce fac mai mule decat cred ei. Pot naviga si pe internet cu o astfel de consola.

Vor Windows pe PC sa posteze pe sectiunea Windows. Aici vb de cum se instaleaza un OS *nix si cum putem sa il folosim in beneficiul nostru nimic mai mult. Pt restul exista alte sectiuni in acest forum.

Edited by Fratello_2007, 28 February 2008 - 17:44.


#13
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Am si eu o mica problema si am zis sa postez aicea sa nu deschid un subiect nou.
Am Windows XP SP2 si mi-am instalat Ubuntu in paralel cu windowsul.
Acuma vreau sa scap de el....am inteles ca trebuie sa formatez driver-ul unde se afla Ubuntu.
Mie mi sa facut un nou driver pt Ubunt, driver care nu il vad din Windows dar din Ubuntu il vad.
Cand intru in Ubuntu si dau sa sterg fisierele imi da un mesaj de eroare "Access denied"

Care ar fi solutia pt a formata driverul unde se afla Ubuntul? Se poate cu ceva program sa fac sa vad driverul si din Windows?
Multumesc anticipat.

#14
darxide

darxide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 06.10.2007
Daca ai un cd cu windows xp, ar trebui sa fie usor. Bagi cd-ul cu windows, si ar trebui sa ajungi la un moment (daca mai tin eu minte corect) unde selectezi repair si iti apare o linie de comanda, aici scrii fixmbr...si ar cam trebui sa rezolve. Daca erge, intrii in windows, control panel, administrative tools, computer management, si aici ai asa: storage-disk management, in dreapta iti apar toate partitiile, o formatezi (ntfs) pe cea care e Ubuntu, si o sa o poti vedea din windows.
Succes!

#15
webulxpert

webulxpert

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,065
  • Înscris: 28.09.2006

 duca_razvan, on 24th June 2009, 12:54, said:

Am si eu o mica problema si am zis sa postez aicea sa nu deschid un subiect nou.
Am Windows XP SP2 si mi-am instalat Ubuntu in paralel cu windowsul.
Acuma vreau sa scap de el....am inteles ca trebuie sa formatez driver-ul unde se afla Ubuntu.
Mie mi sa facut un nou driver pt Ubunt, driver care nu il vad din Windows dar din Ubuntu il vad.
Cand intru in Ubuntu si dau sa sterg fisierele imi da un mesaj de eroare "Access denied"

Care ar fi solutia pt a formata driverul unde se afla Ubuntul? Se poate cu ceva program sa fac sa vad driverul si din Windows?
Multumesc anticipat.

o solutie este:

 Yehppael, on 8th September 2007, 08:44, said:

deschizi calculatorul, scoti hardiscul ii scoti suruburile si iei fiecare platan in parte si cu o perie de sarma il cureti pana pica tot linuxu din el
daca nu iti convine asta treci pe forumul de windows, poate par magar, dar asta e prea de tot ...

alta solutie ar fi sa formatezi partita unde se afla ubuntu cu partion magic sau cu acronis.

#16
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
@darxide
Am urmat pasii pe care mi i-ai sugerat si am gasit o partitie de vreo 2 GB...cred ca acolo am instalat Ubuntu
Intrebare: cum o formatez?

PS: am pus si o poza sa vezi cum imi arata mie programu

Multumesc anticipat.

Edited by duca_razvan, 24 June 2009 - 13:18.


#17
Andy_ACS

Andy_ACS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 18.06.2007
incearca click dreapta pe partitie - format

Edit: Daca ai instalat Ubuntu din windows (wubi) poti sa il dezinstalezi din add remove programs

Bafta!

Edited by Andy_ACS, 24 June 2009 - 16:16.


#18
duca_razvan

duca_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 29.03.2008
Nu am instalat Ubuntu din wubi....din pacate.:(

Si nu pot sa dau clic pe format deoarece nu imi este activata optiunea

PS:am pus un screenshot

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate