Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei

Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro
 Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...
 salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...
 Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 

Antiperspirantele pot favoriza apariția cancerului la sân

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
iris_29

iris_29

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.09.2007
"Antiperspirantele pot favoriza apariția cancerului la sân
Marți 04 septembrie 2007, 17:39


Cercetătorii americani au descoperit că aluminiul care există în compoziția mai multor antiperspirante pot favoriza apariția cancerului la sân, potrivit unui studiu publicat de Daily Mail.

Potrivit cercetătorilor, femeile care au cancer la sân nu ar trebui să folosească antiperspirante sau deodorante. De asemenea, femeile sănătoase care au în familie astfel de cazuri ar trebui să se gândească destul de mult la factorii de risc, înainte să folosească un antiperspirant.

Renunțarea la antiperspirante poate avea un rol benefic în reducerea riscului apariției cancerului la sân. Fructele și legumele au și ele un rol important și previn apariția cancerului la sân, mai spun oamenii de știință.

Până în momentul de față nu a fost stabilită o legătură directă între deodorante și cancerul la sân, dar un studiu realizat la Universitatea Keele a demonstrat că sărurile din aluminiu sunt folosite pentru închiderea porilor astfel încât pielea să nu mai poată transpira, fapt ce poate conduce la un cancer al țesuturilor.


cat este de adevarat?
am intrat pe alte forumuri azi si am inteles ca ar fi niste deodorante cu/din alaun care ar fi pe piata. le-a folosit cineva? sunt bune?

Edited by iris_29, 05 September 2007 - 17:03.


#2
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postiris_29, on Sep 5 2007, 17:51, said:

un studiu realizat la Universitatea Keele a demonstrat că sărurile din aluminiu sunt folosite pentru închiderea porilor astfel încât pielea să nu mai poată transpira, fapt ce poate conduce la un cancer al țesuturilor.
Si cine se da cu antiperspirantu' pe san?

#3
child0of0bodom88

child0of0bodom88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 05.06.2007
Nu mai postati frate prostii din astea ca le citeste cine nu trebuie. De aia nu pot sa stau in autobuz decat cu tricoul pe nas.

#4
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006
"Cercetatorii americani" au descoperit asta acum vreo 10 ani, really.
Da, sunt pe piata produse cu sulfat de aluminiu in compozitie. Si eu folosesc Mennen, acum m-am uitat pe eticheta si la compozitie zice si "Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex" :o Si e produs in SUA, tara cersetatorilor americani ! Cred ca si Lady Speed Stick are Al in compozitie, si tin minte ca am citit acum cativa ani eticheta unei paste de dinti de la Amway, si avea aluminiu si aia.
Ma mir ca nu sunt antiglont pana acum la cat aluminiu si alte metale oi fi folosit...
Au ajuns si rahaturile astea de cosmetice sa fie ca medicamentele, fac bine intr-un loc si rau in altele trei. Dar nici sa nu mai folosesti antiperspirante ca au descoperit aia ca s-ar putea sa favorizeze... e prea radicala solutia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate