Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Cu Matizu in Croatia

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
fun4cristi

fun4cristi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.05.2007
Salutare!

Vreau sa plec acum in septembrie in Croatia la Dubrovnik cu Matizu meu.
Faza e ca, din motive economice, nu vreau sa merg prin Ungaria (ar fi prea mare ocol) ci prin Timisoara, Belgrad, etc... direct la Dubrovnik.

Am inteles insa ca in Bosnia dai de munti, si ca drumul e mai greu decat Transfagarasanul nostru...

Are cineva detalii despre chestia asta?:-s

P.S. stiti daca e nevoie de vize pentru Serbia si Bosnia?

#2
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
din cate stiu eu ai nevoie de vize in serbia si boznia chiar si in croatia, singura faza buna este ca se poate lua de la vama viza de tranzit parca (sper sa nu gresesc) si din cate am auzit si eu vamesii sarbi sunt f buni si "convingatori" in a cere dublu sau triplu ptr. o viza de tranzit ptr. o singura pers. si nu prea ai ce sa faci, cu drumul sincer te sfatuiesc cu tot ocolul sa o iei prin ungaria, am o mare teama referitor la ce inseamna drumuri in serbia si boznia. in schimb pe ruta ungaria - slovenia (in slovenia am fost pana la Slovenj Gradec cu masina, mai erau 70 sau 80 de km pana la Triest) - croatia (mai putin croatia, si asta ptr.ca nu stiu dar oricum am auzit ca sunt brici si la ei) pot sa confirm drumurile sunt super bune. bafta si distractie placuta.

Edited by The_Mack, 10 September 2007 - 23:49.


#3
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
M-am intors acum o luna din Croatia, Insula Rab mai exact, am intrat din Germania via Austria,Slovenia, Croatia si plecat din Croatia prin Serbia intrat prin Stamora. Nici o viza cumparata doar control cu stampila in pasaport la sarbi fara nici o problema. Sarbii au sosele ca noi dar au autostrazi cum visam noi si circulatie fara aglomeratie pot zice ca pareau chiar pustii autostrazile. In general Serbia a ramas mult in urma noastra (razboiul deh! cu bani multi se tine) sate amarate masini din '80 exceptand orasele mari (Novi Sad-ul frumos cu un pod superb peste Dunare) restul pare Romania in anii 90. Despre Croatia si Slovenia... Aia s-au dus frate, pe acolo trebuia sa fim si noi daca nu era alde Iliescu & Co. + cateva mineriade. Slovenia poti sa juri ca esti tot in Austria si Croatia ii ca Litoralul romanesc in 2114.
Bosnia nu stiu ca n-am fost dar in rest poti merge linistit cu Matizul, am mai vazut (spark-uri) pe acolo si chestia cu politistii la sarbi sunt basme, binenteles daca circuli corect si sa stii ca-n Serbia se circula foarte corect.

Topicul se poate unii cu cel de mai jos tot despre Croatia.
Drum bun!

#4
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
In Serbia/Bosnia se plateste vinieta sau taxa pe autostrada ? Vreau sa merg in Croatia dar o voi lua prin Beograd si apoi autostrada pana in Zagreb (mai putin o portiune mica in Bosnia). Nu ma intereseaza suma ci doar sa stiu daca trebuie sa o caut la benzinarii...incerc sa evit problemele cu politia in orice tar a.

#5
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
Spre deosebire de Rumenia unde umbli ca bezmeticul dupa actibilde de parbriz, aici cat si in Croatia se plateste pe strada la bariere de obicei la iesirea de pe autostrada, in Croatia am platit cu cardul dar in Serbia, citez :automat kaput! Au primit bineinteles si euro nu trebuie dinari neaparat. Si mai tin minte ca suma era si mica, la vre-o sub 2 euro.

Ah si mai ceva. Eu am evitat Belgrad-ul, am venit prin Novi Sad, dar mai o cunostinta a venit prin Belgrad unde s-a pierdut. N-au aia nici un semn si daca opresti sa intrebi din strada in strada poate si acum se mai invarteau prin Belgrad. Asa au adoptat varianta clasica: schema 2. Un taximetrist in fata sa-ti arate drumul. Cred ca le-a fost frica (sarbilor) ca intra americanii in Belgrad si de aia nu au nici un semn... Noi in schimb ne-am invartit o ora prin Vrsec, un singur indicator in tot orasul pe care scria R.S. Romania in rest dumnezeu cu mila. Si nimeni nu stia nici engleza nici germana, toti dadeau explicatii in sarba.

Edited by BONO, 11 September 2007 - 16:55.


#6
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Mersi de informatii. Voi avea la mine ceva euro in hartii mici sau cumpar dinari la vama. Nu imi este frica de ratacit, merg dupa GPS si tot ma scoate el pana la urma. Am 2 saptamani concediu cat voi sta doar in Croatia. Incep din Istria, cobor spre Dubrovnik si vad ce drum aleg la intoarcere. As prefera sa nu innoptez la sarbi.
In Croatia se gasesc motel-uri pe langa autostrazi ? Nu stiu daca ajung intr-o zi pana la Zagreb si prefer sa nu ma abat mult din drum.

Edited by azertiti, 11 September 2007 - 18:08.


#7
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
GPS am avut si noi, n-am avut soft cu Serbia ci numai cu Croatia/Slovenia... Nu-ti trebuie dinari, euro ajung, rest au ei sa-ti dea fara probleme pana la ultimul eurocent. Drum bun si vacanta placuta! Croatia este superba.

Prietenii nostrii au venit din Romania iar noi din Germania si ne-am intalnit in Croatia. Ei au dormit o noapte la o benzinarie/motel din Croatia in conditii excelente si la pret de nimic. Deci nici o problema.

Edited by BONO, 11 September 2007 - 18:11.


#8
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Multumesc sa fie :)
Voi posta informatii despre drum aici, restul pe thread-ul special din traveling.
Am si Serbia + Bosnia pe GPS care chiar daca nu au acoperire ca europa de vest strazile importante sper sa fie ok.

#9
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Mai stii cumva cat sunt limitele de viteza ? Atat Serbia cat si Croatia.

#10
BONO

BONO

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 10.06.2005
Croatia = 60 in oras, 100 in afara si 130 pe autostrada
Serbia  = 60 in oras, 80 afara (100 pe drum rapid sau european cum zicem noi)  si 120 pe autostrada(km/h)
La Sarbi acolo afara din localitate te poate arde ca nu stii sigur, merge cu 100 sau ii drum de 80? Acu' te orientezi si tu dupa restul participantilor la trafic sau poate ai norocul sa vezi marcaje de limita de viteza. Poate le-au pus intretimp... :thumbup:

Edited by BONO, 12 September 2007 - 12:35.


#11
masinioricestare

masinioricestare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 27.09.2006
Tocmai m-am intors dintr-un concediu care a cuprins si ceea ce vrei tu sa faci, si snume coborarea spre Dubrovnik. Eu am iesit pe la Drobeta ca am venit de la bucuresti, autostrazile atat la sarbi cat si la croati de pot plati si in euro, chiar e specificat pe bon suma in euro, Belgradul eu l-am traversat fara nici o problema, nu inteleg dc se rataceste lumea daca se merge doar drept, in fine, croatia e super ca tara, cel mai bine e sa schimbi la banca in kuna 1 euro=7,26( pe autostrada platesti in euro la cursul bancii), iar in benzinarii de ex am cumparat cu euro, desi totul era in kuna dar calculat la 7 kuna=1 euro, in coratia nu rata plitvice( parc national), am facut tot litoralul adriaticii de la split la dubrovnik pe drumul national, o superbitate, eu am mers pana in muntenegru si apoi am fost si grecia o saptamana. daca ai orice intrebari te pot ajuta, nu-ti face griji pt matiz, daca e pus la punct, nu ai de ce.
Nu-ti face probleme de cazare, sunt la orice pas, mai ales acum in perioada asta au scazut si preturile, poti dormi unde vrei tu, si la sarbi si la croati, si in muntenegru. prin bosnia nu te sfatuiesc sa treci, mai putin fasia aceea de 9 km care iese in mare, iar drumul de poti vedea si muntenegru si apoi budva-podgorica-uzice-krasevac-autostrada spre belgrad si cobori unde ti-e bine, moldova noua sau tu stii
eu am plecat din buc la 3- 3,30 noaptea si la 4 dupa amiaza eram la plitvice, deci zagrebul il faci fara probleme, mergan legal 120-130

Edited by masinioricestare, 12 September 2007 - 15:09.


#12
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
Mersi de informatii. Am fost plecat din oras fara acces la internet. Voi pleca in cateva ore. Singura problema care probabil voi gasii sa o rezolv este cartea verde, am aflat ca cea normala nu include si Serbia, aviz amatorilor  :wallbash:

#13
MAK

MAK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,882
  • Înscris: 26.02.2005
Apropo de Croatia, o ruda a luat amenda de la usturat bine   :lol: pt farurile de ceata aprinse ziua si bineinteles fara ceata.
40 euro, cica a decartat.
A venit politaiul la el, tipa, asta nu intelegea ce spune, si ii inchide politaiul farurile de ceata.   :lol:
Pe cind o asemenea lege si in RO ?   :rolleyes:

Edited by MAK, 16 September 2007 - 19:44.


#14
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002

Quote

Pe cind o asemenea lege si in RO ?
noul decret prevede amenda daca mergi cu farurile de ceata aprinse fara motiv.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,957
  • Înscris: 03.12.2005
mai ramane sa se si aplice...

#16
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
o gramada de tarani merg cu proiectoarele aprinse...ziua-n amiaza mare...
Sincer, nici nu stiu daca functioneaza la mine...o sa le testez cand o fi cazu'...la GTI...
I-am si zis unuia cu un Logan albastru de Buc, ca numai taranii merg cu proiectoarele aprinse ziua...omu nu-mi daduse prioritate si era sa ma si loveasca...a facut spume kkanarul..

Edited by sanddy1964, 16 September 2007 - 19:59.


#17
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004
Sunt offtopic dar ca tot veni vorba... Ziua in loc de faza scurta folosesc proiectoarele (lumina de ceata de pe spate nu are legatura cu ele). Ce e rau in asta? Pe cine deranjez ca aprind proiectoarele in loc de faza scurta?

Edited by Adydum, 04 October 2007 - 00:30.


#18
azertiti

azertiti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 03.08.2003
M-am intors si eu duminica. Am iesit pe la Portile de Fier. Au urmat 180 Km pana la autostrada din care doar 100 in stare ok. Restul cu asfalt destul de prost. Mergand aproximativ legal dureaza cam 2:30 - 3:00 ore insa apoi nu mai iesi de pe autostrazi care in Serbia sunt ok iar in Croatia foarte bune. Taxa de autostrada este 8 E la sarbi daca nu isi trag si ei. La intoarcere mi-au cerut mai mult, ca deh nu vorbesc sarba si voi da. La Croati costa cam 6 E / 100 Km, am gasit inclusiv un tunel la care plateai taxa pe drum national. Acestea din urma variaza calitativ, au unele in stare excelenta dar si altele peticite serios. Majoritatea insa sunt cel putin ok.
Ca sa raspund si la prima intrebare legata de drumu cu Matiz, poti merge. Atentie insa la zonele cu vant ca ai sanse sa te scoata de pe sosea. In vreo 2 zile am prins portiuni unde trageam serios de volan sa nu ies de pe sosea si am masina de 1400 Kg.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate