Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

DESPRE PESTI

- - - - -
  • Please log in to reply
872 replies to this topic

#595
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008

 liviu85, on Feb 10 2009, 21:20, said:

Aveti toti perfecta dreptate...greseala e a mea ca nu m-am informat mai intai...Acum mai am o problema....am pus in acvariu Guppy cu Sanitari, cu Neoni si cu Betta...Aveam 2 neoni...iar in fiecare noapte mi-a disparut cate unul...i-am cautat peste tot dar nici urma de ei...nici macar o bucatica...si-l cam banuiesc pe pestisorul betta de disparitia celor 2...pt ca in ultima vreme fugareste cam toti pestii de prin acvariu...dar totusi habar nu am cum un peste de 3,5 cm sa manance cate un neon pe noapte iar dimineata sa manance si f multa mancare????? Maine ma duc sa-l schimb...iau altceva in loc...
Te-ai interesat de ciclare?Nu numai eu ti-am zis de ciclare,dar se pare ca tot eviti chestia asta.Cand te referi la sanitari sper ca te referi la corydoras,nu la pleco sau la hoplo.

#596
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 b3b3lusha, on Feb 9 2009, 12:16, said:

Eu nu sunt de acord. Ba din contra, mi se par cele mai putin pretentioase. E drept ca depinde si ce pestii tii.
Sa mentii un acvariu marin este mult mai greu decat ai creste orice alte animale.Cainii de exemplu trebuie doar sa-i hranesti,sa-i plimbi si sa-i speli.Dar un acvariu nu este doar un singur animal.Un acvariu este un nano-ecosistem care trebuie sa fie intr-un echilibru cat mai bun.

 liviu85, on Feb 10 2009, 21:20, said:

Aveti toti perfecta dreptate...greseala e a mea ca nu m-am informat mai intai...Acum mai am o problema....am pus in acvariu Guppy cu Sanitari, cu Neoni si cu Betta...Aveam 2 neoni...iar in fiecare noapte mi-a disparut cate unul...i-am cautat peste tot dar nici urma de ei...nici macar o bucatica...si-l cam banuiesc pe pestisorul betta de disparitia celor 2...pt ca in ultima vreme fugareste cam toti pestii de prin acvariu...dar totusi habar nu am cum un peste de 3,5 cm sa manance cate un neon pe noapte iar dimineata sa manance si f multa mancare????? Maine ma duc sa-l schimb...iau altceva in loc...
In mod cert Betta e de vina pentru disparitie.Inca o gresala a ta a fost ca ai pus 2 neoni.Neonii se pun cel putin 6-7 pentru ca sunt pesti de card.Mai bine du-i pe toti la magazin inapoi,curata acvariul bine(schimburi totale si repetate de apa) si apoi umple-l,cumpara niste Nitrivec,foloseste-l conform instructiunilor de pe eticheta timp de 10 zile,dar nu uita mai inainte sa pui un pic de mancare.Apoi da drumul la filtru si asteapta pana pe 20-25 martie ca sa poti pune poti pune pestii.Si ai grija ce pesti mai pui...

Edited by elaxalien, 12 February 2009 - 10:16.


#597
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008
am acvariul de 102l si vreau sa cumpar 4 scalari si 2 ramirezi.sunt compatibili?acum am 3 sanitari, 4 gupy ,3 beta , 8 platy si 3 melci

#598
pushtoaika

pushtoaika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009
am si eu o problema..poate ma ajutati si pe mine..


de vreo 5 luni de zile am 2 zebre roz ( danio rerio) , am observat ca de vreo luna de zile li sa cam umflat burtica, erau intr-un acvariu de 100 de litri cu 2 moly, 2 corydoras, si 3 oranda ,temperatura cam 25 de grade.... filtru aqua pro m 700  incalzitor aqua m ,fara substrat, o planta decorativa, ca plantele mi le mananca caraseii , un coral si vreo 3 scoici , de o saptamana am mutat zebrele intr-un acvariu de 30 de litri, cu incalzitor si filtru ,fara substrat. am pus 1lingura de sare la 10 litri de apa .
nu mi se pare normal , au burta asemanator cu moly balon, nu chiar asa mare...ce pot sa fac?ce boala au?si din ce cauza? :angry:

#599
stefanutz

stefanutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 12.11.2006

 pushtoaika, on Mar 2 2009, 19:44, said:

am si eu o problema..poate ma ajutati si pe mine..


de vreo 5 luni de zile am 2 zebre roz ( danio rerio) , am observat ca de vreo luna de zile li sa cam umflat burtica, erau intr-un acvariu de 100 de litri cu 2 moly, 2 corydoras, si 3 oranda ,temperatura cam 25 de grade.... filtru aqua pro m 700  incalzitor aqua m ,fara substrat, o planta decorativa, ca plantele mi le mananca caraseii , un coral si vreo 3 scoici , de o saptamana am mutat zebrele intr-un acvariu de 30 de litri, cu incalzitor si filtru ,fara substrat. am pus 1lingura de sare la 10 litri de apa .
nu mi se pare normal , au burta asemanator cu moly balon, nu chiar asa mare...ce pot sa fac?ce boala au?si din ce cauza? :angry:

Nu te-ai gandit si la varianta ca acele zebre is femele si ar depune icre (daca ar avea conditiile necesare) ?

#600
janette_crazy

janette_crazy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.03.2009
Acvariul meuface mereu verdeata pe peretii de sticla...am incercat sa il iau din lumina naturala, sa nu las neonul mai mult de 10h pe zi...dar revine mereu. Sa fie oare deoarece am 2 carasi de balta in acvariu...?

#601
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

 dariuscha, on Mar 2 2009, 13:01, said:

am acvariul de 102l si vreau sa cumpar 4 scalari si 2 ramirezi.sunt compatibili?acum am 3 sanitari, 4 gupy ,3 beta , 8 platy si 3 melci


#602
pushtoaika

pushtoaika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009

 stefanutz, on Mar 3 2009, 16:22, said:

Nu te-ai gandit si la varianta ca acele zebre is femele si ar depune icre (daca ar avea conditiile necesare) ?


e o femela si un mascul...la amandoi li sa umflat burta...la femela mai mult  -_-

 alin91, on Jan 11 2009, 11:16, said:

as vrea sa stiu si eu daca ma puteti ajuta pentru ca am o dilema.nu stiu care este femela betta si nici la magazinele de pesti nu stiu sami spuna :|:| al meu are culoarea portocalie si lam bagat cu inca 2 pesti sa vad daca ii omoara :):)



m :) asculul Betta Splendens : in primul rind inotatoarele masculul cresc foarte lungi, sint mai lungi decit cele ale femelelor si mai mari in general iar coloritul lor este mai aprins. Comportamentul masculilor este mai agresiv fata de aceeasi specie dar si fata de alti locatari ai acvariului, deseori ciupind inotatoarele altor pesti chia omorind pesti mai mici decit ei.
Femelele de Betta Splendens : au inotatoarele mult mai mici decit cele ale masculilor. Marimea inotatoarelor poate fi diferita de la o femela la alta dar miciodata de aceeasi lungime cu cele ale masculilor.
O alta diferenta ar fii ca femelele dezvolta asa numitul "ovipositor" care este defapt un punct alb pe burta intre inotatoare, acest punct alb este locul pe unde femela elimina icrele in momentul reproducerii.
Femelele acestei specii developa dingi orizontale cind sint supuse unui stres intens, cind sint insa in perioada de reproducere si daca un mascul se afla in apropiere pe corpul femelelor apar dungi verticale.

#603
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 janette_crazy, on Mar 3 2009, 16:26, said:

Acvariul meuface mereu verdeata pe peretii de sticla...am incercat sa il iau din lumina naturala, sa nu las neonul mai mult de 10h pe zi...dar revine mereu. Sa fie oare deoarece am 2 carasi de balta in acvariu...?
e de la neon.

#604
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 14.04.2008

 dariuscha, on Mar 2 2009, 13:01, said:

am acvariul de 102l si vreau sa cumpar 4 scalari si 2 ramirezi.sunt compatibili?acum am 3 sanitari, 4 gupy ,3 beta , 8 platy si 3 melci


#605
pushtoaika

pushtoaika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009

 pushtoaika, on Mar 2 2009, 19:44, said:

am si eu o problema..poate ma ajutati si pe mine..


de vreo 5 luni de zile am 2 zebre roz ( danio rerio) , am observat ca de vreo luna de zile li sa cam umflat burtica, erau intr-un acvariu de 100 de litri cu 2 moly, 2 corydoras, si 3 oranda ,temperatura cam 25 de grade.... filtru aqua pro m 700  incalzitor aqua m ,fara substrat, o planta decorativa, ca plantele mi le mananca caraseii , un coral si vreo 3 scoici , de o saptamana am mutat zebrele intr-un acvariu de 30 de litri, cu incalzitor si filtru ,fara substrat. am pus 1lingura de sare la 10 litri de apa .
nu mi se pare normal , au burta asemanator cu moly balon, nu chiar asa mare...ce pot sa fac?ce boala au?si din ce cauza? :angry:


#606
alexutza12345

alexutza12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.01.2009
Buna, ma ajuta si pe mine cineva cu o informatie?
As vrea sa ii cumpar prietenului meu de ziua lui un filtru pentru acvariu si 2 pestisori mai deosebiti.

Mi-ati putea spune cumva ce as putea sa iau mai frumusel si sa fie compatibil cu: molly, sanitari, scalari si zebre? (are cate 2 din fiecare).

Multumesc frumos.

si daca aveti vreo recomandare la filtru, este un acvariu de 30-40litri (nu prea ma pricep)

#607
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Buna.Nu ii mai lua pesti pentru ca si aia sunt prea multi pentru 40 de litri.Un scalar are nevoie de 50 de litri de apa.Filtru ii poti lua un aquael fan 2.

#608
alexutza12345

alexutza12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.01.2009
ok, multumesc mult,

Mi se pare ciudat ca scalarul acela atat de mic are nevoie de asa multa apa. Este un scalar mic, putin mai mare decat molly

oricum multumesc

#609
pushtoaika

pushtoaika

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.03.2009

 alexutza12345, on Mar 5 2009, 17:02, said:

ok, multumesc mult,

Mi se pare ciudat ca scalarul acela atat de mic are nevoie de asa multa apa. Este un scalar mic, putin mai mare decat molly

oricum multumesc


e mic da creste...si i cresc si ''antenele'' si sunt niste pesti foarte sensibili

#610
alytza

alytza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 12.05.2008
Atunci cand cumperi pesti se ia in considerare la ce dimensiune ajunge la maturitate,nu cand este pui.

#611
elaxalien

elaxalien

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 24.06.2007

 alytza, on Mar 6 2009, 08:16, said:

Atunci cand cumperi pesti se ia in considerare la ce dimensiune ajunge la maturitate,nu cand este pui.
Nu ti se pare logic? :rolleyes:

#612
alexutza12345

alexutza12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 14.01.2009
mi se pare logic, numai ca are scalarii aceia de cateva luni bune (7-8 luni) si nu au crescut deloc. Singurii care au crescut vizibil sunt sanitarii - care acum sunt niste grasi simpatici :). am vazut si scalari din aceia foarte mari de vanzare si m-am gandit ca este o diferenta intre ei si cei pe care ii are prietenul meu

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate