Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2035
ionutnegru87

ionutnegru87

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 15.03.2017
@touche
Iti multumesc pentru parere si pentru toate argumentele aduse pro si contra.
Eficienta la iluminare nu conteaza pentru mine, deoarece voi monta leduri pe corpurile bucatariei si am montat si un sistem de spoturi ce va face fata cu brio. Cel de la hota fiind doar ambiental daca este nevoie.
Spuneai ca ar fi si alte variante, care anume ar fi acelea? Bugetul ar fi de 1200.

#2036
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009

View Posttouche, on 18 mai 2017 - 12:26, said:

1. Premisa de la care am plecat e: Fiecare cu piticii lui ...
2. Daca e asa de simplu si ieftin de ce nu o face producatorul ? Tine mortis ca hota asta minunata sa aiba clasa F la eficienta iluminat? Ati inlocuit dvs. becurile cu halogen cu leduri ? Vorbiti din proprie experienta ? Poate nu e chiar asa simplu ...stiu si eu....mai e pe acolo pe la hota, vre-un transformator in comutatie vre-un releu ceva care decupleaza iluminatul daca nu sunt indeplinite niste conditii ... samd ..
3. Ai citit ce am spus mai sus ? Am zis ca dpdv al capacitatii de evacuare si chiar si al zgomotului produs (adica principalele 2 criterii in alegerea unei hote) - hota arata PE HARTIE  multumitor! Dar in momentul in care, producatoru lauda hota pentru iluminat - cand asta e capitolul la care sta cel mai rau, ce incredere sa am in restul specificatiilor ?
4. O parere obiectiva poate sa aiba numai omul care detine acest electrocasnic, sau cel care a vazut-o la lucru.
1. Total de acord cu tine  . Am si eu voie sa comentez  sau doar tu ai dreptul asta ?
2. Da , am inlocuit. La unele e inlocuire directa ( bec cu bec ) , la altele  trebuie mutat soclul becului  cu 1-2 cm folosind suruburile  existente .
3. N-am idee . eu am comentat strict partea de iluminat .
4. Iarasi de acord.

Edited by ggelu, 18 May 2017 - 14:37.


#2037
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostElsaAn, on 18 mai 2017 - 13:36, said:

In cazul acesta, tind sa cred ca este pentru centrala (pentru ventilatie) gaura, dupa cum se poate vedea si in poza.
Mai... nush', da', contrar celor afirmate tot de catre mine in postarea mea anterioara (despre cam cum se fac gaurile in blocurile nou construite), dupa cum vad io in fotografie tind sa cred ca in capul celui ce a comandat sa fie facuta gaura aia a fost ca va fi pentru hota... adica, dorelistic dom'le, punem gaura sa fie ca sa fie, ca asa trebe facut cu hota sau far'de hota, iar daca omu' vrea si hota, sa-si puna acolo, ca doar nu ma doare pe mine capu' :)

View PostElsaAn, on 18 mai 2017 - 13:36, said:

Probabil o sa dam o alta gaura pentru hota de 150.
Peretele cu faianta nu e si exterior, asa-i ?
Iar daca ala nu e exterior, deasupra gaurii de 100 (a aleia existente acum) este loc destul pana sus sa mai incapa inca una de 150 ?
Apropo, daca va hotarati sa dati gaura noua, calculati-va exact cum si unde s-o dati in asa fel incat sa fie usor de montat si tubulatura de evacuare in cazul cand viitoarea mobila de bucatarie are corpuri suspendate pana in apropierea coltului aluia, inchipuindu-va pe unde va trece ea, prin peretele lateral al ultimului corp suspendat de mobilier sau pe deasupra mobilierului... Daca pui doar hota decorativa acolo in apropierea centralei (adica fara corpuri de mobilier intre hota si capat) atunci nu mai aveti de ce sa va bateti capul cu proiectarea gaurii.

View PostElsaAn, on 18 mai 2017 - 13:36, said:

Apropo de gura aceasta de aerisire, ea pe exterior are un grilaj fin dar ce se intampla iarna, se pune un alt capac de protectie impotriva frigului?
Elsa, problematica asta, ca vai doamne vine frigul!, a unora am mai vazut-o de nustiu cate ori exprimata de diversi, aici pe forum... :) Si da, acolo ii pui o alta grila, pentru interior, ca doar n-oi  sta cu gaura asa urat vizibila.
E o temere aiuristica a multora care probabil nu au mai avut de-a face cu asa ceva. Nu, dragilor, nu va temeti, nici nu veti observa ca va vine frigul pe-acolo. Eu am in toate apartamentele mele (si am vreo cateva!) si gauri dintr-astea doar de ventilare, nici nu se sesizeaza pierderile de caldura! Evident ca, in momentul cand hotele functioneaza, din gaurile alea vine aer iar daca e iarna si frig, normal ca hota va trage aer rece de acolo! Dar sa vezi cum e cand deschizi si fereastra si hota functioneaza!!! :)

View PostElsaAn, on 18 mai 2017 - 13:36, said:

Intreb pentru ca pur si simplu nu stiu iar Ana, esti prima pers care mi-a dat niste informatii atat de clare si concrete Posted Image
Informatii clare si concrete  gaseste oricine daca are rabdarea sa citeasca forumul asta. Eu doar am incercat sa-ti raspund cat de cat detaliat/sintetizat direct vis-a-vis de problema pusa de tine si deci, treaba fiind mai "personalizata", ai putut si tu sa tragi niste concluzii usoare.:)

#2038
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
Peretele cu faianta este de interior din pacate dar deasupra centralei eu zic ca am spatiu pentru a da o noua gaura intrucat inaltimea camerei este de 2.70. Vecinii mei si-au pus hota la acea gaura dar chiar nu as vrea sa fac chestia asta, intrucat eu chiar gatesc si am nevoie de o hota la capacitatea ei maxima.

Vis-a-vis de aerul din gaura de aerisire eu ma gandeam doar la geruri sa nu fie problema ca in rest sunt pro facut curent prin casa pentru aerisire in fiecare zi...

Edited by ElsaAn, 18 May 2017 - 16:14.


#2039
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
N-o sa ai nicio problema Elsa, nici cu ger nici far'de ger... mai putin timpii cand hota isi va trage de acolo aerul rece...
Lasa ce fac vecinii sau oricine altcineva... ce faci tu e important, mai ales ce poti face astfel incat sa fie cat mai bine posibil.
Ca sa ai o hota care sa functioneze la capacitatea sa maxima important este sa indeplinesti cateva conditii:
-gaura de evacuare la diametrul specificat de producatorul hotei respective;
-tubulatura neteda la diametrul specificat de producator, fara reductii (este de preferat, tubulatura alba pvc si cot pt aceasta se gaseste in toate magazinele gen dedeman, praktiker, etc, inclusiv pe dimensiunea de 150 cum probabil iti va trebui tie);
-un circuit de evacuare cat mai scurt, un singur cot;
-asigurarea necesarului de aer proaspat (ideal, "gura" de aer proaspat ar trebui sa fie de 1,5-2 ori mai mare decat gaura de evacuare)... in cazul tau, cu doar gaura existenta si acum (aia de 100) pe care o vei lasa asa pt "aerisire", n-o sa ai suficient aer proaspat, insa va fi indeajuns pentru gatit relativ normal... la gratare ori prajeli diverse ori la fiert...stiu io... broccoli, etc, vei avea sigur probleme, atunci tre' sa deschizi si geamul, fie el de la bucatarie, fie dintr-o alta camera iar aerul sa vina pe sub usa, daca usa n-are prag, etc; Poti sa cumperi cea mai puternica hota existenta pe piata, daca nu-i asiguri de unde sa-si ia aer proaspat, eficienta sa va fi ... aia care nu va fi...

Edited by Ana0181, 18 May 2017 - 18:31.


#2040
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Hai mai lasati, inca o gaura de 300 pentru evacuare. Exagerati. E de ajuns sa lase usa deschisa la bucatarie, un geam deschis in alta camera sau eventual geamul crăpat la bucatarie. Am hota si merge de minune cum zic.

Edited by wolfydRg, 18 May 2017 - 19:37.


#2041
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
wolfydRg@
Probabil ai vrut sa zici inca o gaura de 300 pt aer proaspat (nu de evacuare).
Nu i-a zis nimeni sa faca inca o gaura de 300 (2x diametrul de evacuare) pt asa ceva, sau de 225(1,5 x diametrul de evacuare)... Io i-am zis cam cum e optim pentru sistemele de ventilatii (si asta nu am inventat-o eu acum, ia si te documenteaza s-apoi vino cu ceva util pe forum). Reciteste si cu mai mare atentie postarea mea anterioara... Intentionat am folosit si cuvantul (pus in ghilimele) "gura" si nu gaura!!! Tocmai pentru ca cineva care stie sa citeasca si sa inteleaga ceea ce citeste sa sesize inclusiv diferenta si sa-si imagineze ce ar fi dorit cel ce a scris astfel sa se inteleaga! Dealtfel nici n-as fi putut io sa-i recomand sa faca o gaura pt aer proaspat cu un asemenea diametru cand nici macar la mine in casa n-am facut... I-am spus doar cum e calculat optimul necesar ca sa-i arat prin asta doar cat de importanta este asigurarea necesarului de aer proaspat, fie si ca il ia prin fereastra etc. Dar tu nah, ai vrut si tu sa postezi ceva...

Edited by Ana0181, 18 May 2017 - 20:26.


#2042
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postionutnegru87, on 18 mai 2017 - 14:09, said:

Spuneai ca ar fi si alte variante, care anume ar fi acelea? Bugetul ar fi de 1200.

Am vazut probabil vre-o 20 de hote pe la prieteni, rude samd.
Nu m-a impresionat nici una. Alea ieftine sunt in general degeaba, dar oamenii le iau ca sa aiba hote. Obiect de mobilier zgomotos si nefolositor.
Si in bugete serioase am vazut hote care sufera de aceleasi probleme: zgomot mult, eficienta mica. Partea funny e ca sunt oameni care asimileaza zgomotul cu o putere mare de evacuare gen :
"Auzi mah cum trage? Asta trage tata, nu se incurca ..."

M-a impresionat placut o hota oblica de la Gorenje, dar nu mai stiu modelul.
Eu sunt subiectiv si nu pot sa recomand decat hota pe care am luat-o eu (pentru ca de asta am luat-o ... pentru ca e f buna). Dar pentru asta mai trebuie suplimentat bugetul cu 300 lei.
Din ce zice lumea pe forum(si sunt prea multi ca sa nu ii cred), ar fi decenta (dar galagioasa) hota de la ikea (dar nu am apucat sa o vad la lucru).

PS:
Mi se pare gresit sa iti recomand o hota pe care nu am vazut-o la lucru, asa  ca raman subiectiv. Dar ideea e ca pentru asta pot sa garantez! E exceptionala.

Edited by touche, 19 May 2017 - 08:44.


#2043
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
@Ana0181
Pai gura de aer proaspat de 1.5 - 2 se face printr-o gaura fie ea chiar si mascata. Deja are 2, la sugestia noastra o sa mai faca una de 150. Deci se duce spre 3 , daca ar fi si cea de aductie s-ar face a patra. Exagerat zic eu.
Cat despre inutilitatea mea ce sa zic, asta e , doar atat pot Posted Image . Eu cred ca am fost util unora, poti vedea ceva pagini in urma. Acum ce sa ii faci nu ii pot multumi pe toti. Atentia zic eu ca mi-am folosit-o ok.
Optim si dupa carte daca e sa o luam asa constructia trebuia sa prevada acele aductiuni si evacuari de aer de la inceput. Nu e chiar safe sa umpli placa aia exterioara de gauri , mai ales de 2x .

@touche dap, e misto Bosch-ul DWB067A50 , pe ala pusesem ochiul si eu, dar am ramas la modelul de la Ikeea, sunt multumit de el, tirajul este ok, ce ma nemultumeste putin este zgomotul dar asta e il suport nu e chiar capat de tara.

Edited by wolfydRg, 19 May 2017 - 08:39.


#2044
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
@wolfydRg problema la mine este ca am o gaura prea mica pentru hota si din ce am inteles nu o pot face de 150, atat cat imi trebuie la hota.
Din acest motiv, sunt nevoita sa fac o noua gura de evacuare. Datorita acestui lucru, o sa am gura de aerisire pe care nu as fi avut-o in mod normal si o iau ca pe un lucru bun...

Pe langa acest lucru, eu stau la casa, deci placa aia exterioara chiar nu o sa aiba probleme de siguranta pentru ca mai fac eu o gaura :D

Edited by ElsaAn, 19 May 2017 - 09:03.


#2045
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostwolfydRg, on 19 mai 2017 - 08:33, said:

@Ana0181
Pai gura de aer proaspat de 1.5 - 2 se face printr-o gaura fie ea chiar si mascata. Deja are 2, la sugestia noastra o sa mai faca una de 150. Deci se duce spre 3 , daca ar fi si cea de aductie s-ar face a patra. Exagerat zic eu.
Cat despre inutilitatea mea ce sa zic, asta e , doar atat pot Posted Image . Eu cred ca am fost util unora, poti vedea ceva pagini in urma. Acum ce sa ii faci nu ii pot multumi pe toti. Atentia zic eu ca mi-am folosit-o ok.
Optim si dupa carte daca e sa o luam asa constructia trebuia sa prevada acele aductiuni si evacuari de aer de la inceput. Nu e chiar safe sa umpli placa aia exterioara de gauri , mai ales de 2x .
wolfy, ia si cauta in raspunsurile mele catre Elsa (pentru cazul particular al sau) si citeaza-mi, te rog, exact unde i-as fi spus eu sa faca si gaura in vreun perete pentru aductiune aer cu diametrul de 300...
Asa-i ca nu gasesti?

Ca i-am spus doar cum e calculat optimul necesar de aer proaspat pentru hota e altceva... Iar acel total necesar ia vezi de unde ii ziceam eu ca il va lua... da, da, (inafara de cel ce va trece prin gaura aia ce o are acum de 100) exact de unde ziceai si tu, ....fereastra...! Deci, hai acum "sa stam stramb si sa judecam drept", unde era exagerarea mea? unde era problema noastra? Aud?

Edited by Ana0181, 19 May 2017 - 11:03.


#2046
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
In general combati idea nu persoana, lucru care consider ca nu l-ai facut. Ai preferat sa combati in mare parte persoana. Perntru clarificari constructive putea-i veni cu precizari suplimentare. Chestiile de nuante si interpretare se pot aplica oriunde, inclusiv de unde am inceput eu si sa zic ca de fapt X sau Y sau ca nu am zis ca zis ala catre ala ... . Am considerat ca aici nu au rostul.

Edited by wolfydRg, 19 May 2017 - 12:01.


#2047
ElsaAn

ElsaAn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 07.06.2016
@wolfydRg sa stii ca Ana m-a lamurit extrem de bine in ceea ce ma priveste. Pe bune ca nu inteleg unde vrei sa bati...Posted Image

#2048
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Scuze, sunt eu aprins mai tare. Nu bat in nici o directie. Asa ca fie-mi cu iertare.

#2049
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
wolfydRg@
Pai ce idee? Unde era ideea de fapt?
Nu, wolfy, nu era nici macar o jumatate de idee, nu era nimic... nimic mai mult decat doar o "acuzatie"; o acuzatie din partea cuiva (a ta) precum ca... exagerez... Deci nu trebuia sa combat nicio idee ci doar "acuzatia", implicit persoana ce a facut-o! In opinia ta, "exageram" fiindca i-as fi recomandat eu Elsei sa faca si vreo gaura de 300 de aductiune aer, lucru care nu l-am facut defel...Iar "acuzatia" nu mi-o pot explica decat prin faptul ca probabil nu ai citit cu prea mare atentie ceea ce-i spusesem eu, neintelegand deci, si astfel ti-ai imaginat pe moment ca ii propuneam sa faca si o gaura dintr-aia...
Deci, avem de-a face cu urmatoarele:
-pe de o parte o persoana (eu) care a considerat util sa-i explice cuiva(Elsei), in mod clar, la obiect si in detaliu,  cum vede lucrurile in cazul dat iar persoana careia ii erau adresate explicatiile a inteles pe deplin;
-pe de alta parte o persoana (tu) care, necitind cu atentie niste cuvinte, a inteles gresit ceva si, desi nu era cazul, a aruncat o acuzatie...


Ulterior vedem ca nimeni nu exagera cu nimic... sunt sigura ca ai inteles si tu pana la urma asta... Era chiar asa de greu sa nu dai o continuare acestei teme? Sau era chiar asa de greu, in momentul cand ai inteles cum pusesem eu problema de fapt (in urma ulterioarelor mele postari), sa-ti fi recunoscut mica ta greseala ca nu ai inteles ce voisem eu sa-i zic Elsei? Sau ce? Te asteptai cumva ca eu sa tac, acuzata fiind de "exagerari"? Noo... nicidecum, cum sa recunosti tu evidenta?  Mai degraba sa ne lamentam ca, vai doamne, combatem persoane, ca erau preferabile clarificari si precizari facute poate in alt mod, ca, stiu io?...nuante, interpretari...

LE: Nu te "aprinde", chiar n-are niciun rost.

Edited by Ana0181, 19 May 2017 - 13:03.


#2050
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Sincer nu un inteleg unde ai vazut tu acuzatia. Si da ultimul mesaj al tau imi clarifica multe.
Iti doresc stingere usoara (pe topic - nu in alta parte).

#2051
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View PostwolfydRg, on 19 mai 2017 - 13:07, said:

Sincer nu un inteleg unde ai vazut tu acuzatia.
Uite aici:

View PostwolfydRg, on 18 mai 2017 - 19:36, said:

Hai mai lasati, inca o gaura de 300 pentru evacuare. Exagerati.

View PostwolfydRg, on 18 mai 2017 - 19:36, said:

Iti doresc stingere usoara (pe topic - nu in alta parte).
Parca tu declarasei adineaori ca, citez:

View PostwolfydRg, on 19 mai 2017 - 13:00, said:

sunt eu aprins mai tare
Asa ca nu era cazul de "urari" ale tale catre mine...

#2052
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008

View PostElsaAn, on 19 mai 2017 - 09:01, said:



Pe langa acest lucru, eu stau la casa, deci placa aia exterioara chiar nu o sa aiba probleme de siguranta pentru ca mai fac eu o gaura Posted Image

La casa am o gaura de 110 si pe acelasi perete, la vreo 2,5 m distanta, inca una mica pe unde a intrat initial teava de gaz in bucatarie. Hota este o Teka CNL1 2002 (telescopica) care functioneaza de cativa ani si face fata bucatariei de ~20mp. La apartament am avut Gorenje DF 6116E care a fost ok, la jumatate de pret, dar mai zgomotoasa (dar si bucatarie mai mica).
La casa, daca peretele unde ai gaura data, daca nu este ecranat de o alta constructie, o sa simti curentul si frigul in dreptul hotei. La mine nu este o alta constructie in dreptul casei si chiar daca gardul este inalt, cand este vaj afara, clampane clapeta si se simte rece langa aragaz. Nu este de genul sa stai cu caciula-n cap, dar diferenta de temperatura o simti.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate