Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#883
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 maximg, on 30 iulie 2014 - 13:57, said:

Asta mai lipsea...standard si verificare periodica probabil ....
Ar fi fost ceva inteligent daca " atingeai " alt aspect !!!!
Cred ca am probleme de comprehensiune dar eu n-am inteles absolut nimic din ce ai spus si cu ce a ajutat intrebarea initiala.

#884
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Hansolo, on 31 iulie 2014 - 09:01, said:

Cred ca am probleme de comprehensiune dar eu n-am inteles absolut nimic din ce ai spus si cu ce a ajutat intrebarea initiala.
Am intrebat eu ceva ????

#885
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Ce anume, ca nimeni n-a priceput?

#886
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,478
  • Înscris: 17.09.2007

 maximg, on 31 iulie 2014 - 09:20, said:

Am intrebat eu ceva ????
Ai afirmat partea cu standardele cand plimbaretul a dat un raspuns bun si la obiect (parerea mea). Ia fraza finala (aia cu inteligent) cred ca n-a inteles nimeni la cine si la ce se referea.

Edited by Hansolo, 01 August 2014 - 06:57.


#887
mmica

mmica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 20.06.2013
Buna! Am mare nevoie de cunostintele si recomandarile celor cu experienta intrucat am ajuns in momentul in care ma intereseaza electrocasnicele de bucatarie.Nu pot spune ca ma grabesc ( de 2 ani ne chinuim sa amenajam un nou spatiu, asa ca ...) . Bucatatia ( zona de gatit ) este amenajata in balcon( suprafata de 5mp).Aceasta zona comunica cu bucataria propriu-zisa ( zona de servit masa ),care nu poate fi separata prin usa de balcon intrucat nu are geamuri... bloc facut cu cap...Ce hota ma sfatuiti sa cumpar? cu burlan/fara? telescopica/nu? silentioasa neaparat ( cea de acum parca decoleaza ,iar ventilatorul este incarcat cu grasimePosted Image  ... cat am dat si am frecatPosted Image ... degeaba).
Cele de la Gorenje promit destul de multe... Voi ce spuneti? Doresc sa achizitionez un produs bun pe care sa-l stapanesc mult si bine,chiar daca pretul va fi unul piperat.

#888
geekos

geekos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,874
  • Înscris: 27.04.2008
Cu burlan. Gorenje este ok un pic cam zgomotoasa. Eu am avut gorenje si acum am teka care mi se pare mai silentioasa

#889
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 Hansolo, on 01 august 2014 - 06:56, said:

Ai afirmat partea cu standardele cand plimbaretul a dat un raspuns bun si la obiect (parerea mea). Ia fraza finala (aia cu inteligent) cred ca n-a inteles nimeni la cine si la ce se referea.
Deci n-am intrebat , ci doar m-am mirat .
Asta cu standardul este o aiureala si nu intereseaza pe nimeni , Important ar fi fost sa se discute despre cum trebuie sa functioneze ( conditii ) , sau cum trebuie intretinute , deoarece sint focare de incendiu . STAS-ul ...frectie .

#890
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006

 maximg, on 01 august 2014 - 21:46, said:


Deci n-am intrebat , ci doar m-am mirat .
Asta cu standardul este o aiureala si nu intereseaza pe nimeni , Important ar fi fost sa se discute despre cum trebuie sa functioneze ( conditii ) , sau cum trebuie intretinute , deoarece sint focare de incendiu . STAS-ul ...frectie .

Care hota e mai buna? 300 mc/h putere maxima ventilator, 300 mc/h putere evacuare libera sau 300 mc putere evacuare ?
Ah scuze, e doar o frectie fata de importanta intretinerii adica simpla spalare de filtre si montaj la inaltimea corespunzatoare - chestii care le gasesti in manual. Iar la faza cum ar trebui sa functioneze..
.stai sa ma gandesc....apesi un buton sa dai start? Daca cumva gresesc, fa-mi un pustiu de bine, si ilumineaza-ma....

#891
didilica

didilica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 06.09.2006
Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi, legate de alegerea hotei. :)
Bucataria are 15mp, e deschisa si comunica cu livingul. Hota va evacua aerul afara, practic, gaura va fi exact in peretele pe care va fi plasata hota.
Plita va fi cu inductie, nu stiu, inca, dimensiunea plitei. Hota imi doresc sa fie decorativa.
Compensarea cu aer se va face prin geamul bucatariei.
As vrea un singur motor, pentru ca zgomotul sa fie cat mai redus. Nu imi doresc varianta in care sa se monteze in exterior, motorul.
Daca imi puteti face cateva recomandari de marci si modele, mi-ar fi de foarte mare ajutor. Am citit de bine, de Ariston si Teka, dar nu stiu ce parametri tehnici trebuie sa urmaresc.
Bugetul alocat ar fi in jur de 2000 lei.

Multumesc!

#892
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Filtrul textil al hotei cred ca se aprinde mult mai usor fata de o teava de PVC. si totusi nu am auzit de astfel de cazuri. Asta vis-a-vis de folosirea tubulaturii de PVC pentru partea de evacuare. Avantajul la tubul PVC ar fi ca poti sa faci unghiurile aproape la 90 de grade. Un tub de aluminiu il curbezi pe la minim de doua ori diametrul ; adica la un tub de 150 mm ai o raza de 300 mm.

La taierea cu carota, curge apa pe pereti cumva?
Si merge taiata o gaura mai mare peste una mai mica sau curge apa pe partea cealalta?

Edited by danrogo2001, 10 August 2014 - 21:16.


#893
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Astazi am pus 3 olite de apa pe foc si le-am dat in clocot. In teava de evacuare am introdus sonda de la un termometru digital. Indica 47 de grade.

#894
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007

 danrogo2001, on 10 august 2014 - 21:14, said:

.............

La taierea cu carota, curge apa pe pereti cumva?
Si merge taiata o gaura mai mare peste una mai mica sau curge apa pe partea cealalta?
1. Curge ala la greu , caci cu apa se receste carota .
2. Peste o gaura mica nu se poate da una mare si nu din cauza apei . Exclus .

#895
danrogo2001

danrogo2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 17.06.2006
Intre timp m-am uitat un pic pe youtube. La astia vad ca au un dispozitiv si nu curge apa pe pereti.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HJEX7xCvEgM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#896
maximg

maximg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,658
  • Înscris: 07.11.2007
Tot cu apa este . Incerca , poate gasesti la cineva care are carota cu " pompa " sau acel dispozitiv care aduna apa . Din ce stiu pe piata , nu prea . Toata smecheria este prea scumpa pt a avea o scula de top .
PS. Filmarile astea de reclama ma lasa rece . In realitate cind dai de niste betoane adevarate si fiare puse in crucis , de folosesti 2-3 galeti de apa la o gaura .....

#897
puiupiu

puiupiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.04.2008
Salut
Ma intereseaza si pe mine o hota pentru o bucatarie de 9mp  si 250 mc telescopica si care sa nu depaseasca un 700 ron. Gatim mai mult in weekend insa nu mai mult de un fel de mancare in acelasi timp maxim 2 dar rar.
De preferat ceva mai silentios sa nu am avion in bucatarie.

Ce recomandati?

#898
lariov

lariov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2013
Va rog sa imi spuneti ce parere aveti de  Hota LDK HC 7245 A-S

Sau poate imi sugerati un model pe 70cm latime pentru o bucatarie de 34m3

Va rog sa imi spuneti ce parere aveti de  Hota LDK HC 7245 A-S

Sau poate imi sugerati un model pe 70cm latime pentru o bucatarie de 34m3 pana in aprox.1500 ()

#899
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
LDK e chinezeasca. Eu am Albatros romaneasca cu doua ventilatoare si recirculare si sunt foarte multumit de ea. Are 60cm si m-a costat 230 lei

#900
lariov

lariov

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.06.2013
cum vi se pare
elica reef IX/A/70
Caracteristici ·Dimensiune (cm): 70 ·Finisaj: Inox + Sticla ·Comenzi: Comanda tactila 3S+B cu afisaj ·Iluminat: Halo 2x20 W ·Versiune: Tub de evacuare ·Numar motoare: 1 ·Dimensiunea tubului (mm): 150 ·Flux de aer IEC (m3/h): 260-580(750) ·Nivel de zgomot db(A): 46-63(69) ·Presiune (Pa): 450 ·Absorbtie (W): 215 ·Accesorii ·Filtru de Grasime: Inclus ·Filtru cu Carbune: Optional ·Filtru Long Life: Optional .

comparativ cu

LDK HC 7245
Latime (cm): 70
3 trepte de putere
Finisaj : Inox
Filtru din aluminiu
Capacitate de absorbţie : 850 mc/h
Nivel de zgomot : 57 dB
Iluminare : 2 x 40W

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate