Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1531
tiby2good

tiby2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.11.2006
Cred ca voi lua samsung-ul pana la urma :)
O are careva instalata?

#1532
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Salutare
Am nevoie de sfatul vostru in alegerea hotei

Se dă o bucătărie nouă, aprox 16 mp.Suntem la faza de proiecţie mobilă
Hota va fi centrată în zona prizelor de sus (poza 1). Evacuarea spre exterior se va face la montare, astfel că tubul va fi în zona hotei.

As alege cu evacuare pentru că e posibil să gauresc peretele şi , din ce am citit, pentru eficienţă.
Prima randare a cuprins o hotă decorativă, ca in poza nr 2. Insă , se pare că nu se vor împăca inoxul hotei cu restul culorilor (mobilier/corp suspendat/blat).

Aşa că am incerca una retractabilă. Despre care am aflat că sunt ok,... şi nu prea...

Astfel voi alege clar eficienţa şi calitatea. Acum la bloc am o hotă din 2007, decorativă (Baumax parcă) şi trăieşte şi azi, după o folosire aproape zilnică.
Revenind, dacă una decorativă este recomandată, facem compromisul şi îmbracăm cât putem din inoxul hotei. Dacă găsim retractabilă , scăpăm de o grijă.

Aştept ajutorul vostru

Attached Files



#1533
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Asadar e clar ca :
1. E cu evacuare! Must be!

Intrebarea ta e ce sa alegi intre o hota decorativa si una retractabila ? Ca oricum buget nu vad nicaieri, deci sigur nu vrei recomandari de hote.
Daca asta e intrebarea, atunci raspunsul e evident: decorativa!
Daca nu se potriveste inoxul, atunci de ce nu iei alta culoare?
Nu de alta, dar numa aruncand o privire pe orice site ce vinde hote, observi ca sunt disponibile diverse variante:
Citez:
Alb (25) Negru (39) Inox (85) Argintiu (13) Crem (8) Multicolor (9) Gri (11)

Exemplu (random - dar negru ca sa mearga cu plita):
[ https://s31.postimg.org/czxi2e597/a111.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]photo storage


PS: frumos proiect! Si prize suficiente! Nu glumesc.

#1534
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Mulțumesc pentru răspuns
Da, într-adevăr, acum mă uitam pe un Shop online aflat și in promoții zilele astea,  si am văzut si alte culori la decorative.
Fiind cu inoxul din proiect pe retină, am fost orb la alte detalii...
Ok atunci, decorativă  cu evacuare.
Acum cer ajutor si la model. Buget 1500-2000 lei.

Nu mă interesează zgomotul. Nici ecrane, leduri sau alte brizbrizuri. Doresc o hota care "să țină lipit ziarul de sită"  (țin minte expresia meșterului care mi-a montat hota la bloc)
Off topic: am fobie de prelungitor in bucătărie. La bloc am avut 2 doze de priză în bucătărie Sper ca la casă să-mi fi răpus această fobie :-)

#1535
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
In bugetul tau, gasesti destule variante, dar mai e nevoie de cateva detalii suplimentare:

1. Eu as merge pe aceasi gama de produse: plita + cuptoare + hota, ca asa iese cel mai frumos. Asadar, restu' electrocasnicelor din ce gama sunt ?
2. In ce dimensiuni trebuie sa se incadreze hota ? 60 ? 90 ?
3. Care e culoare pe care o doresti ? Negru ?

In alta ordine de idei, cam toate hotele tin hartia sus (exceptie cred ca fac cele cu recirculare) asa ca asta nu mai e un criteriu viabil. In schimb zgomotul cu siguranta ar trebui sa fie... hota o sa functioneze in general cu cineva langa ea.

#1536
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Raspund:
1. Plita pe gaz si cuptorul sunt Candy. Știu că plita e de 60 parcă și e neagră. E plită pe gaz. Cuptorul e clasic. Am ales Candy pentru cei 5 ani garanție. (cam la toate electrocasnicele am ales garanție/brand)
2. Aici e puțin ”abur”. Logic, dacă am plita de 60, și hota ar fi de 60? Sau se recomandă ceva mai mare?
3. Da, ramân pe negru

Mulțumesc

#1537
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Tinand cont ca pe negru sunt cam limitate variantele, o varianta interesanta - din punct de vedere al specificatii/pret (si tinand cont ca cei de la Candy nu servesc hote negre) ar fi urmatoarea:
http://www.altex.ro/...motor-55cm-inox

Nu inteleg de unde pana unde reducerea asta .... e o leaca cam ciudat.
Si are numai 55cm ...

Am vazut si niste Gorenje si Electrolux interesante, in gama aia de pret ...
PS: am pus linkul, nush daca e voie sau nu. Daca nu e voie, atunci delete.

Edited by touche, 22 June 2016 - 12:18.


#1538
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Arată de exceotie. E pe placul dnei mele... Dar, mă intreb, cum reactioneza la aburi sticla/oglinda aceea? Nu se murdăreste repede? că pe oglindă se vede imdeiat pata . Se intretine oare ușor?

#1539
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Teoretic ar trebui sa se curete usor ..practic nu am nici o idee :)
Poate mai sunt si altii - care au modele asemanatoare -  sa isi dea cu parerea ....

#1540
sashamiha

sashamiha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,018
  • Înscris: 15.02.2005
Hai că răspund tot eu. E destul de pretenţioasă cu întreţinerea.
Am primit în schimb un sfat acceptat. Ştiind şi văzând că pe culori sunt anumite limitări, cei ce ne-au proiectat mobila ne-au spus că putem face un artificiu.
Astfel, cum se vede în poza 2 din primul meu post, zona hotei este descoperită. Ni s-a propus să găsim hote decorative "drepte", adică fără înclinaţie horn, iar zona mobilierului suspendat va fi continuu, acoperind hornul. Astfel, vizibil ar fi doar de jos a hotei

Iar paleta de ofertă se largeste.Şi la alte preturi
Am gasit:(pe site-ul cu Revolutia preturilor)
1. Hota incorporabila Samsung HDC6A90TX, putere de absorbtie 631 mc/h, 1 motor, 60 cm
2. Hota Semineu Incorporabila TEKA DH2 60 cm, Turbina Dubla, 3 Trepte Putere+Turbo, Inox
3. Hota incorporabila decorativa Bosch DWB06W452, Putere de absorbtie 460 mc/h, 1 Motor, 60 cm, Inox
4. Hota incorporabila semineu Electrolux EFB904060OX, Putere de absorbtie 603 mc/h, 1 motor, 3 viteze, 90 cm, Inox

M-aş opri pe Samsung pentru partea neagră (are şi sticlă, dar mai puţin)

Mulţumesc în avans pentru alte sfaturi sau ponturi
.

#1541
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Randarea ta are unele mici probleme. Hota e prea jos. La plita cu flacăra hota se montează mai sus.
Eu unul nu sunt mare fan de dulapuri suspendate la nivelul cotei exterioare a plitei. Pentru o plita pe inducție e ok, dar plita pe gaz nu are temperatura asa de concentrata.

#1542
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Din cele enumerate de tine, in nici un caz Bosch-ul ala... e o pocnitoare cu acte in regula Posted Image. Mai bine ia Bosch DWB067A50 (asta o am eu si sunt extramultumit) si resigilat e tot pe acolo la pret.
Uite ce diferente sunt intre cele 2: http://www.bosch-hom...67A50,DWB06W452
Nu as lua Samsungul ala... clasa energetica D (adica vre-o 60 ron in plus pe an - conform specificatiilor) si cica face si zgomot.
Ultimul Electrolux e de 90cm ...nu stiu de ce e in lista ..merge si 90 si 60 ?


 sashamiha, on 22 iunie 2016 - 19:05, said:

Ni s-a propus să găsim hote decorative "drepte", adică fără înclinaţie horn, iar zona mobilierului suspendat va fi continuu, acoperind hornul. Astfel, vizibil ar fi doar de jos a hotei.

Cam asa ceva am facut eu (dar cu forte proprii - nivel hobbyst Posted Image ) : http://forum.softped...8#entry18021600

Edited by touche, 22 June 2016 - 22:13.


#1543
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011

 tiby2good, on 16 iunie 2016 - 12:20, said:

Cred ca voi lua samsung-ul pana la urma Posted Image
O are careva instalata?
Nu stiu daca mai este valabil, insa am eu de ceva timp samsung-ul, sincer sa fiu, daca nu poti evacua in exterior tot cu 150,  o sa cam ai batai de cap.
Din nefericire, momentan gatesc la electric, inca nu au bagat nemernicii astia gazele, treaba si-o face, tinand cont ca evacuez pe 100-110, iar in capat este un rahat de grila de ventilatie.
daca vei merge pe burlan, o sa cam faca galagie, destul de mult cat sa trebuiasca sa ridici tonul ca sa te poti intelege cu celalalt interlocutor.
Legat de mirosuri, este ok, atat timp cat las geamul rabatat inainte, elimina  cam 70% din mirosuri, poate ceva mai bine in functie de ce gatesc.
Tinand cont ca am h=2.76 si o suprafata de 25m2(bucataria open...) sunt multumit de alegerea facuta.
Am improvizat la capitolul tubulatura, am plecat cu o bucata de PVC 150, am pus o mufa si apoi am legat burlanul, in perete am facut acelasi lucru, mufa, reductie, tub 110, si am etansat cu silicon de jur imprejur.
Burlanul l-am lungit pe la 1.2m, la care mai adaugam grosimea peretului si 200 "stutul" la iesirea din hota.
La nevoie pot face poza.
O zi buna!

#1544
tiby2good

tiby2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.11.2006

 bighi89, on 23 iunie 2016 - 00:37, said:

Nu stiu daca mai este valabil, insa am eu de ceva timp samsung-ul, sincer sa fiu, daca nu poti evacua in exterior tot cu 150,  o sa cam ai batai de cap.
Din nefericire, momentan gatesc la electric, inca nu au bagat nemernicii astia gazele, treaba si-o face, tinand cont ca evacuez pe 100-110, iar in capat este un rahat de grila de ventilatie.
daca vei merge pe burlan, o sa cam faca galagie, destul de mult cat sa trebuiasca sa ridici tonul ca sa te poti intelege cu celalalt interlocutor.
Legat de mirosuri, este ok, atat timp cat las geamul rabatat inainte, elimina  cam 70% din mirosuri, poate ceva mai bine in functie de ce gatesc.
Tinand cont ca am h=2.76 si o suprafata de 25m2(bucataria open...) sunt multumit de alegerea facuta.
Am improvizat la capitolul tubulatura, am plecat cu o bucata de PVC 150, am pus o mufa si apoi am legat burlanul, in perete am facut acelasi lucru, mufa, reductie, tub 110, si am etansat cu silicon de jur imprejur.
Burlanul l-am lungit pe la 1.2m, la care mai adaugam grosimea peretului si 200 "stutul" la iesirea din hota.
La nevoie pot face poza.
O zi buna!
Nu am achizitionat inca.
Ideea este ca am nevoie de multe coturi ca sa elimin afara. Din bucatarie trebuie sa ies in balcon, sa urc pe tavan si abea apoi sa cotesc iar prin termopan afara.
Inteleg ca nu esti extrem de multumit?
Mersi

#1545
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Din lipsa de timp, am lasat-o provizoriu asa, urmeaza sa vina bebe in cateva zile si doar am amenajat cat sa putem locui.
Mie imi impinge burlanul in sus, se ridica cam 5 cm  la viteza maxima, si face zgomot destul de deranjant la trecerea aerului prin el, de partea asta nu sunt multumit, insa mai ma gandesc daca pot gasi vreo varianta de tub pvc si o deviere la 45*.
Habarnuam cum o sa se comporte la gaz, am plita cu 5 ochiuri si e cam la 65cm deasupra ei.
In banii astia e cam singura varianta ce am gasit-o, am dat 1050 pe ea.
La "mana" nu prea se simte ca trage, desi, in exterior arunca aer ca nebuna, totusi, daca poti merge pe o gaura de evacuare tot de 150 eu zic ca ai putea fi multumit de ea.
Personal, pana in momentul de fata, sunt multumit de hota, arata bine, raspunde bine la comenzi, nu am greieri, desi, corpul decorativ doar l-am pus deasupra, fara a-l prinde undeva.
Nu sunt multumit de evacuare si nu cred ca mai pot largi gaura fara sa stric decorativa de pe fatada.
Attached File  uploadfromtaptalk1466635567592.jpg   36.85K   71 downloads

Edited by bighi89, 23 June 2016 - 00:55.


#1546
tiby2good

tiby2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.11.2006
Tubulatura poate fi scoasa si prin lateral sau doar in sus ca in poza? Mersi

#1547
bighi89

bighi89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 21.03.2011
Doar pe sus,ori sa iesi direct in spatele ei, asta doar daca o pui pe un perete exterior. Ai 2 corpuri ca sa maschezi tubulatura, cel cu sigla samsung si inca unul care are fante de evacuare a aerului(util daca o tii pe recirculare, filtru de carbon este inclus).
Pentru o bucatarie mai mica cred ca face fata fara probleme.

#1548
tiby2good

tiby2good

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 15.11.2006
E o varianta si sa o las doar pe recirculare dar e pacat zic eu...
Daca e doar pe sus nu stiu cum o sa reusesc eu sa scot burlanul :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate