Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Stapan stupid (eu), caini imprevizibili (ai mei), om pasnic (muscat)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007
Am avut buna inspiratie de a-mi lasa cainii liberi prin curte, cand am plecat de acasa. Cand m-am intors, i-am scapat in strada, trecea un muncitor pe acolo..l-au capsat destul de rau... Am fost cu el la urgente, are niste copci, nu aratau prea bine ranile, dar omu' n-a zis nimic, ma gandeam ca o sa ma linseze...acum e cam ametit, dar nu stiu ce idei ii vin mai tarziu. Ce e de facut?

#2
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdoll_ralu, on Aug 29 2007, 16:01, said:

Am avut buna inspiratie de a-mi lasa cainii liberi prin curte, cand am plecat de acasa. Cand m-am intors, i-am scapat in strada, trecea un muncitor pe acolo..l-au capsat destul de rau... Am fost cu el la urgente, are niste copci, nu aratau prea bine ranile, dar omu' n-a zis nimic, ma gandeam ca o sa ma linseze...acum e cam ametit, dar nu stiu ce idei ii vin mai tarziu. Ce e de facut?

Incearca sa te impaci cu el, daca te da un judecata o sa fie mai rau.

#3
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postdoll_ralu, on Aug 29 2007, 17:01, said:

Am avut buna inspiratie de a-mi lasa cainii liberi prin curte, cand am plecat de acasa. Cand m-am intors, i-am scapat in strada, trecea un muncitor pe acolo..l-au capsat destul de rau... Am fost cu el la urgente, are niste copci, nu aratau prea bine ranile, dar omu' n-a zis nimic, ma gandeam ca o sa ma linseze...acum e cam ametit, dar nu stiu ce idei ii vin mai tarziu. Ce e de facut?

in primul rand... platit toate cheltuielile omului...si basca ceva pe deasupra.... astfel incat sa-l convingi sa nu faca plangere....
in functie de gravitatea situatiei si a ranilor.... suma ar trebui sa fie mai mare sau mai mica....
daca negociati o suma in schimbul careia sa nu depuna plangere... ar fi bine sa mergeti la notar...si sa dea o declaratie... ca avand in vedere ce s-a inamplat el nu va avea vreo pretentie  ulterioara....
adica ideea e sa nu-i dai banii doar asa pe vorbe.... trebuie si ceva scris ....ca se poate intampla sa-ti ia banii si peste 2 zile sa faca plangere.... iar tu nu ai nici o dovada ca i-ai dat ceva.....

in al doilea rand.... sa-ti fie invatatura de minte.... cainele agresiv trebuie dresat si sub nici o forma sa nu-i lipseasca botnita si lesa cand iesi pe strada....

eu unul m-am invatat minte....dupa ce cu greu mi-am scos cainele din dintii unui pitbull pe care stapanul se jura ca e cel mai bland caine din cati exista.... acum cand vad un caine cu potential agresiv.... am plecat... poa' sa zica stapanul cainelui ca e cel mai bland animal....  oricum...cainii sunt imprevizibili.

#4
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007
Am vorbit cu tata, care e inca la spital  si se pare ca e o rana mai serioasa in zona gatului, in apropierea unui tendon...i s-a spus ca trebuie tinut in spital cateva zile. Omul se plange ca nu mai poate merge la treburile lui, se pare ca e muncitor angajat la negru si zice ca daca nu se duce astea cateva zile, pierde banii pe toata luna (da, am inteles ca vrea cat castiga el intr-o luna) si mi se pare normal sa ceara atat, dar poate face si plangere penala?? Cainii nu se incadreaza la categoriile periculoase

#5
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,861
  • Înscris: 06.10.2003
Intelege-te cu omul( ma cam indoiesc sa aiba suficienti bani pt. un proces, dar noah, si oamenii sunt imprevizibili ) si mergeti la un notar sa parafati intelegerea.  La intelegerea verbala, vezi sa ai cel putin vreo 3 martori cat se poate fara legatura intre tine si ei.

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
ce caine ai de l-a terminat pe omul ala? pitbull ?

#7
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View Postcrysty2k5, on Aug 29 2007, 19:48, said:

ce caine ai de l-a terminat pe omul ala? pitbull ?
Nu mai sus de 2 posturi am specificat ca nu fac parte din categoriile periculoase.

#8
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006

View Postdoll_ralu, on Aug 29 2007, 16:39, said:

pierde banii pe toata luna (da, am inteles ca vrea cat castiga el intr-o luna) si mi se pare normal sa ceara atat, dar poate face si plangere penala?? Cainii nu se incadreaza la categoriile periculoase

Daca scapi doar cu atat sa fii bucuros.

#9
moshuroshu

moshuroshu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 01.01.2007
tipul nu are nevoie de bani pentru proces decat daca cere daune.acum este de ajuns o simpla plangere la politie.

"daca se ajunge la politie...e nasol"
mai ales daca-i vin idei datorita galagiei mediatice din ultimul timp.depinde foarte mult de om.oricum muscat de gat....

Edited by moshuroshu, 30 August 2007 - 18:34.


#10
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
daca se ajunge la politie...e nasol

#11
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdoll_ralu, on Aug 29 2007, 17:39, said:

se pare ca e o rana mai serioasa in zona gatului, in apropierea unui tendon...
Cainii nu se incadreaza la categoriile periculoase
Orice caine care musca pe cineva de gat pe strada este periculos si fara control.
Astfel de caini ar trebui numai in lant sau omorati.
Nu au ce cauta pe strada.
Daca un caine me musca pe mine pe strada EU il omor.

#12
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAndreiRN, on Aug 30 2007, 21:08, said:

Orice caine care musca pe cineva de gat pe strada este periculos si fara control.
Astfel de caini ar trebui numai in lant sau omorati.
Nu au ce cauta pe strada.
Daca un caine me musca pe mine pe strada EU il omor.

subscriu

#13
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View PostAndreiRN, on Aug 30 2007, 21:08, said:

Orice caine care musca pe cineva de gat pe strada este periculos si fara control.
Astfel de caini ar trebui numai in lant sau omorati.
Nu au ce cauta pe strada.
Daca un caine me musca pe mine pe strada EU il omor.
Daca ai fi citit postul initial al topicului, ai fi dat si tu o replica macar fundamentata, daca pertinenta nu e posibil.
Iti doresc succes in a omori doi caini de 60-70 de kg care se napustesc asupra ta.

LE: Important e ca situatia s-a terminat relativ bine, i-a dat tata niste bani, nu inainte sa ma ameninte ca, daca se mai intampla, ii eutanasiaza.

Edited by doll_ralu, 31 August 2007 - 22:14.


#14
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdoll_ralu, on Aug 31 2007, 23:12, said:

Daca ai fi citit postul initial al topicului, ai fi dat si tu o replica macar fundamentata, daca pertinenta nu e posibil.
Iti doresc succes in a omori doi caini de 60-70 de kg care se napustesc asupra ta.
2. Important e ca situatia s-a terminat relativ bine, i-a dat tata niste bani, nu inainte sa ma ameninte ca, daca se mai intampla, ii eutanasiaza.
1. Am citit tot ce ai scris dar asta nu schimba situatia. Tie iti este rusine sa spui si din ce rasa fac parte si asta imi spune multe despre responsabilitatea ta. Tu imi aduci acei doi caini teribili si de restul am eu grija. Am fost atacat de un pit bull cand plimbam cainele meu lup si la sfarsit tanarul adolescent se ruga de mine sa nu-l omor ca nu o sa-l mai aduca la parc. A mai ramas si fara o ureche.
2. Iarasi te gandesti numai la tine. Bine macar ca tatal tau da dovada de ceva responsabilitate. Eu te-as pune sa muncesti pana platesti suma respectiva personal.

#15
madvet

madvet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 10.02.2002
Subscriu !
NU conteaza ca nu face parte din cele 2 categorii de caini periculosi ......daca ataca si musca este automat considerat AGRESIV ,,,chiar daca e Caniche.
Un caine cu stapan trebuie sa se gaseasca in 2 ipostaze :
-in curtea personala legat sau nu ....cu mentiunea ca se specifica pe poarta ca acolo sade un caine care poate musca
-in lesa la plimbare ....
In ultimul caz proprietarul raspunde de comportamentul catelului .
In nici un caz caine liber !

#16
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007
A fost doar un accident, fara urmari (prea) grave, gata cu acuzatiile si must have done-urile!

#17
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,476
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdoll_ralu, on Aug 31 2007, 23:12, said:

Iti doresc succes in a omori doi caini de 60-70 de kg care se napustesc asupra ta.

Sa omori un caine de talie mare nu e atat de dificil pe cat ar parea la prima vedere....asa ca nu fii chiar atat de increzator in cainii tai. Cu 2 e mai dificil, dar nu imposibil.


View Postmadvet, on Sep 10 2007, 13:45, said:

Subscriu !
NU conteaza ca nu face parte din cele 2 categorii de caini periculosi ......daca ataca si musca este automat considerat AGRESIV ,,,chiar daca e Caniche.
Un caine cu stapan trebuie sa se gaseasca in 2 ipostaze :
-in curtea personala legat sau nu ....cu mentiunea ca se specifica pe poarta ca acolo sade un caine care poate musca
-in lesa la plimbare ....
In ultimul caz proprietarul raspunde de comportamentul catelului .
In nici un caz caine liber !

Cam asa ar fi. Eu il mai las pe al meu liber in parcarea din spatele blocului. Dar e caine crescut in apartament, plimbat pe la chefuri, si-a petrecut trei sferturi din viata in preajma altor oameni decat familia...si nu ataca deloc. Si are 10 ani...deci e un caine matur. Dar chiar si asa, nu e 100% safe. Doar ca n-am ce face.  Problema este ca e un caine simtit, care nu-si face nevoile decat ascuns prin tufe...sa nu-l vada nimeni. Si daca-l tin legat, nu face. Il plimb o ora si degeaba. Asa ca prefer sa-l mai las liber in zona aia, in care rar trece cate un om.

#18
bogdy68

bogdy68

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,277
  • Înscris: 09.02.2007

View Postdoll_ralu, on Aug 29 2007, 17:39, said:

Am vorbit cu tata, care e inca la spital  si se pare ca e o rana mai serioasa in zona gatului, in apropierea unui tendon...i s-a spus ca trebuie tinut in spital cateva zile. Omul se plange ca nu mai poate merge la treburile lui, se pare ca e muncitor angajat la negru si zice ca daca nu se duce astea cateva zile, pierde banii pe toata luna (da, am inteles ca vrea cat castiga el intr-o luna) si mi se pare normal sa ceara atat, dar poate face si plangere penala?? Cainii nu se incadreaza la categoriile periculoase
Poate sa faca plangere penala, sa ceara daune maricele(mai ales ca are si ceva zile de spitalizare...).Vezi cum o rezolvi... ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate