Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Stapan stupid (eu), caini imprevizibili (ai mei), om pasnic (muscat)

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
unu_suparat

unu_suparat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 27.05.2007
Eu asa as face as depune plangere nu sa iau banii si apoi sa ramana cainii la el dar ce sa-i faci cu oamenii care n-au bani daca ai da 5 milioane zice ca l-a prins pe D-zeu de un picior :mellow:

#20
AndreiRN

AndreiRN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 30.04.2007

View Postdoll_ralu, on Sep 12 2007, 13:35, said:

A fost doar un accident, fara urmari (prea) grave, gata cu acuzatiile si must have done-urile!
Accidentele sunt responsabilitatea oamenilor.

View Postunu_suparat, on Sep 12 2007, 15:00, said:

iau warn asta este dar asta e ADEVARUl !!!
Te auzi bai desteptule  da era grav daca il omora sau cum ? tu esti inconstient ....
Astept warnu
Frica de ati exprima gandirea este un handicap mare pt romani si in special pe acest forum.
Un terorism ascuns.
Acum inteleg dece asa de multi isi ascund numele real.

Edited by AndreiRN, 12 September 2007 - 22:26.


#21
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View Postrichelieu, on Sep 12 2007, 15:29, said:

asa ca nu fii chiar atat de increzator in cainii tai. Cu 2 e mai dificil, dar nu imposibil. Cam asa ar fi. Eu il mai las pe al meu liber in parcarea din spatele blocului. Dar e caine crescut in apartament, plimbat pe la chefuri, si-a petrecut trei sferturi din viata in preajma altor oameni decat familia...si nu ataca deloc. Si are 10 ani...deci e un caine matur. Dar chiar si asa, nu e 100% safe. Doar ca n-am ce face.  Problema este ca e un caine simtit, care nu-si face nevoile decat ascuns prin tufe...sa nu-l vada nimeni. Si daca-l tin legat, nu face. Il plimb o ora si degeaba. Asa ca prefer sa-l mai las liber in zona aia, in care rar trece cate un om.

Nu VREAU sa fiu increzatoare, ca nu am de ce, departe de mine scopul de a vedea daca ei pot ataca sau rani pe cineva! A fost o replica pentru cineva care a spus ca i-ar fi omorat daca l-ar fi atacat pe el.
Si cainii mei sunt destul de echilibrati, nu au facut gesturi imprevizibile pana acum, a fost o intamplare nefericita si bineinteles ca nu e vina lor, ci doar a mea ca i-am scapat din curte, curte din care mai iesisera de multe ori fara sa se napusteasca asupra nimanui. Nu am nicio explicatie pentru gestul lor...eventual ca cel mic, care care are 2 ani a sarit primul si l-a provocat si pe cel mare, care are 8 ani...sunt ca niste maimute, daca face unul, celalalt il imita, nu stiu

View Postunu_suparat, on Sep 12 2007, 15:48, said:

Eu asa as face as depune plangere nu sa iau banii si apoi sa ramana cainii la el dar ce sa-i faci cu oamenii care n-au bani daca ai da 5 milioane zice ca l-a prins pe D-zeu de un picior :mellow:
In primul rand nu sunt bou, poate doar vaca. Bine ca n-am dat peste un isteric, disperat ca tine, capabil sa se razbune pe tot ce intalneste in cale, ci peste un om care a inteles ca a fost o intamplare pe care o regret, a acceptat scuzele si banii, care n-au fost doar 5 milioane.
Am zis ca n-a fost foarte grav, nu pentru ca pentru mine grav ar fi insemnat sa-l omoare, ci pentru ca ma asteptam ca ranile sa fie mai serioase, mai adanci, cu repecusiuni mai grave.

Edited by me_and_myself, 25 September 2007 - 12:11.


#22
tzili

tzili

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 13.08.2007
In primul rand poti sa te consideri norocoasa ca ai scapat ieftin (si nu ma refer doar la bani), pentru cata inconstienta ai dat dovada. Ai avut noroc pentru ca acel om este un amarat caruia nu-i arde de procese si bani cheltuiti. Daca eu pateam asta, nu ti-ar fi fost foarte bine.
Eu imi tin catelul in lesa pe strada, nu pentru ca este agresiv, ci pentru ca sare pe oameni sa se joaca (si are doar 11Kg) si poate sa-i murdareasca. Pe cainii tai i-as tine legati si in curte nu doar pe strada.

#23
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007
eu stiu un tip care cand era kinder a fost muscat de un caine si aea 20 de ani si trecea pe partea cealalta a strazii si cand vedea un amarat de ciuaua ...
referitor la problema : codul civil prevede clar :
Art. 998. Orice fapta a omului, care cauzeaza altuia prejudiciu, obliga pe acela din a carui greseala s-a ocazionat, a-l repara.
si mai clar
Art. 1001. Proprietarul unui animal, sau acela care se serveste cu dansul, in cursul serviciului, este responsabil de prejudiciul cauzat de animal, sau ca animalul se afla sub paza sa, sau ca a scapat.
deci belea mare
iar daca omul a stat in spital ( si inteleg ca a stat) , functie de numarul de zile de spitalizare poate sa depuna plangere pentru :
vatamare corporala "Art. 186. - (1) Fapta prin care s-a pricinuit integrității corporale sau sănătății o vătămare care necesită pentru vindecare îngrijiri medicale de cel mult 60 de zile se pedepsește cu închisoare strictă de la un an la 5 ani."3) Acțiunea penală se pune în mișcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
deci nasol , foarte nasol...
in locul tatalui te-as trimite la munca sa recuperezi paguba...

si roaga-te sa scapi doar cu atata...mai sunt vatamarea corporala grava , omor din culpa etc...
asa ca fii mai atenta tura viitoare...

#24
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006
Discutia despre unde/cum isi fac cainii nevoile si cine strange dupa ei, s-a mutat aici : http://forum.softped...howtopic=170706

#25
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View Postme_and_myself, on Sep 28 2007, 09:14, said:

Discutia despre unde/cum isi fac cainii nevoile si cine strange dupa ei, s-a mutat aici : http://forum.softped...howtopic=170706
:huh: 'scuze me?!?! ce legatura are subiectul asta cu mizeria pe care o provoaca un caine?????

Intr-adevar, am scapat relativ usor, mai putin din partea lu' tata ca trebuie sa aud aproape zilnic aceleasi comentarii despre "iresponsabilitatea" mea, despre cat de imprevizibili au fost ei, ca ar putea sa se mai repete, cum sa facem sa nu se mai repete <_< ....etc
Solitudes, omul nu a stat in spital decat 1 zi, ar fi putut depune plangere si pt asta, dar n-a facut-o si, nu vreau sa-mi fortez norocul, dar nu cred ca se apuca cineva, oricine, de procese pt niste muscaturi, din simplul fapt ca e prea mult consum de energie si timp pt niste bani pe care omul respectiv, in cazul de fata, oricum i-a primit, nu stiu daca ar fi fost mult mai multi in cazul in care ar fi castigat un eventual proces. Poate din principiu...ma rog..principiul de a face pe cineva sa suporte consecintele greselii lui...underline "greselii"

#26
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,080
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdoll_ralu, on Sep 28 2007, 08:18, said:

:huh: 'scuze me?!?! ce legatura are subiectul asta cu mizeria pe care o provoaca un caine?????

[...]

Discutia aia se dezvoltase aici, si tocmai fiindca nu avea legatura a mutat-o, iar mai sus ne-a anuntat unde.

#27
solitudes

solitudes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,573
  • Înscris: 07.03.2007

View Postdoll_ralu, on Sep 28 2007, 10:18, said:

:huh: 'scuze me?!?! ce legatura are subiectul asta cu mizeria pe care o provoaca un caine?????

Intr-adevar, am scapat relativ usor, mai putin din partea lu' tata ca trebuie sa aud aproape zilnic aceleasi comentarii despre "iresponsabilitatea" mea, despre cat de imprevizibili au fost ei, ca ar putea sa se mai repete, cum sa facem sa nu se mai repete <_< ....etc
Solitudes, omul nu a stat in spital decat 1 zi, ar fi putut depune plangere si pt asta, dar n-a facut-o si, nu vreau sa-mi fortez norocul, dar nu cred ca se apuca cineva, oricine, de procese pt niste muscaturi, din simplul fapt ca e prea mult consum de energie si timp pt niste bani pe care omul respectiv, in cazul de fata, oricum i-a primit, nu stiu daca ar fi fost mult mai multi in cazul in care ar fi castigat un eventual proces. Poate din principiu...ma rog..principiul de a face pe cineva sa suporte consecintele greselii lui...underline "greselii"
vb ta, nu iti forta norocu.. nebuni sunt destui si e suficienta si o zi ! si e destul ca sa te frece fo luna doua pe la judecatorie etc...
si eu daca m-ar musca cainele cuiva a doua zi sunt la politie si il dau judecata pentru ca trebuie sa se invete lumea ca e responsabila pentru orice , inclusiv rahatii de pe strada!
am si io doua animale , un lup si un carpatin si crede-ma ca ma pazesc ca de dracu sa nu ajunga careva in coltii lor...
nu conteaza neaparat sa castigi dar nu stii ce minuni poate face un avocat bun cu un caz de asta ( traume psihice bla bla bla )..
zi mersi ca ai scapat ieftin si tura viitoare ochii cat cepele...

#28
MightyLaur

MightyLaur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 12.10.2007

View Postdoll_ralu, on Sep 28 2007, 09:18, said:

:huh: 'scuze me?!?! ce legatura are subiectul asta cu mizeria pe care o provoaca un caine?????

Intr-adevar, am scapat relativ usor, mai putin din partea lu' tata ca trebuie sa aud aproape zilnic aceleasi comentarii despre "iresponsabilitatea" mea, despre cat de imprevizibili au fost ei, ca ar putea sa se mai repete, cum sa facem sa nu se mai repete <_< ....etc
Solitudes, omul nu a stat in spital decat 1 zi, ar fi putut depune plangere si pt asta, dar n-a facut-o si, nu vreau sa-mi fortez norocul, dar nu cred ca se apuca cineva, oricine, de procese pt niste muscaturi, din simplul fapt ca e prea mult consum de energie si timp pt niste bani pe care omul respectiv, in cazul de fata, oricum i-a primit, nu stiu daca ar fi fost mult mai multi in cazul in care ar fi castigat un eventual proces. Poate din principiu...ma rog..principiul de a face pe cineva sa suporte consecintele greselii lui...underline "greselii"

Nu vreau sa arunc paie pe foc, dar totusi, banuiesc ca in ceea ce priveste cainele de 2 ani, poate esti integral responsabila, dar in ceea ce-l priveste pe celalalt, de 8 ani, tatal tau nu are sa-si faca niciun repros? Caci daca in 8 ani n-a contribuit si el cu nimic la educarea acelui caine e grav.

Oricum ar fi, niciun caine nu ar trebui lasat nedresat, cu atat mai mult unul de talie mare.
Intotdeauna doi caini laolalta sunt mult mai periculosi decat separat, fiecare, deoarece, intr-adevar, se monteaza unul pe altul...

Trebuie sa studiezi cu mare grija curtea casei si sa gasesti o zona pe care s-o ingradesti, in care sa tii cainii inchisi, dar relativ liberi, deci nu in lant - in fond asta i-ar face chiar mai agresivi decat sunt.
Daca semnalizezi corect pe poarta prezenta lor in curte, n-ai a te teme de consecinte, in fond rolul lor e sa apere casa.
Dar sigur vei vrea sa-i duci undeva atunci cand ai musafiri, ca sa fie toti multumiti si in siguranta.
Trebuie sa-i dresezi intensiv sa nu iasa singuri din curte (ca sa eviti iesirea accidentala - poarta uitata deschisa). Iar cand ii scoti, pune-le botnita!

Edited by MightyLaur, 13 November 2007 - 17:44.


#29
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Dupa mine , un caine sau un alt animal de casa care a atacat un om ar trebui sa fie ucis . Ar trebui sa existe o lege clara in privinta asta . Exceptie ar putea sa fie doar in cazul in care animalul se apara pe el sau pe stapanul lui .

Edited by cspot, 13 November 2007 - 21:08.


#30
doll_ralu

doll_ralu

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.02.2007

View PostMightyLaur, on Nov 13 2007, 17:44, said:

Nu vreau sa arunc paie pe foc, dar totusi, banuiesc ca in ceea ce priveste cainele de 2 ani, poate esti integral responsabila, dar in ceea ce-l priveste pe celalalt, de 8 ani, tatal tau nu are sa-si faca niciun repros? Caci daca in 8 ani n-a contribuit si el cu nimic la educarea acelui caine e grav.

Oricum ar fi, niciun caine nu ar trebui lasat nedresat, cu atat mai mult unul de talie mare.
Intotdeauna doi caini laolalta sunt mult mai periculosi decat separat, fiecare, deoarece, intr-adevar, se monteaza unul pe altul...

Trebuie sa studiezi cu mare grija curtea casei si sa gasesti o zona pe care s-o ingradesti, in care sa tii cainii inchisi, dar relativ liberi, deci nu in lant - in fond asta i-ar face chiar mai agresivi decat sunt.
Daca semnalizezi corect pe poarta prezenta lor in curte, n-ai a te teme de consecinte, in fond rolul lor e sa apere casa.
Dar sigur vei vrea sa-i duci undeva atunci cand ai musafiri, ca sa fie toti multumiti si in siguranta.
Trebuie sa-i dresezi intensiv sa nu iasa singuri din curte (ca sa eviti iesirea accidentala - poarta uitata deschisa). Iar cand ii scoti, pune-le botnita!
In primul rand, de educatia unui caine trebuie sa se ocupe o singura persoana, in sensul ca el, cainele, trebuie sa asculte de comenzi date doar de stapanul lui. Altfel, daca iti intra cineva in casa si ii spune "sezi", el executa si nu asta e scopul dresajului, sa devina o carpa.
In legatura cu locul cainilor in curte, au padocul lor, adica zona aceea ingradita despre care vorbesti, dar atunci i-am lasat liberi prin toata curtea, era cald  si m-am gandit ca vor sa alerge, sa se miste mai mult...
cspot - in mintea lor, actiunea respectiva a fost facuta in scopul apararii proprietatii lor, cand au iesit ei din curte, omul era fix langa poarta. Vina a fost a mea, nicidecum a lor. Daca un om, care se presupune ca ar avea o oarecare urma de ratiune, nu e omorat cand OMOARA alt om, de ce ar fi omorat un caine, daca ATACA pe cineva?? Bine ca legile nu sunt facute numai de extremisti, inumani,  ingraditi la minte si disperati ca tine!!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate