Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea

Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...
 La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!
 Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 

Ortodoxia, valoare intrinseacă

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
28 replies to this topic

#1
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Toți oamenii s-au născut cu teamă de Dumnezeu.
O lucrare a unui savant sovietic, publicată pe vremea când sovieticii chiar erau atei, dezvăluia, citez din memorie, următoarea dumă: Nu există populație lipsită de sentimentul religios.

În România, adică în țara tuturor posibilităților, nu facem abstracție de iunaited steits, ba dimpotrivă, conspirăm cu ele, ortodoxia a ajuns la o axiomă teologică fără a fi nevoită să intre prin aleea lemelor, fără a fi atrasă în conspirația teoremelor:

Creștinismul este ortodox!

Bine, noi, care vă spunem asta, arhimandriții, ăi de cedăm schiturile și sciții securității, nu putem fi bănuiți de inteligență, altfel cui ne-am mai adresa, dar NOI vă spunem și vă supunem la ce spunem:

Creștinismul este ortodox!

Noi avem dosare, dar cine nu are, nașpa rimă... Toți aveți dosare.
Mă, dar dacă aveți dosare, de ce nu le puneți la păstrare?
Pen’că nu ne doare!

Ești creștin, ești cu noi, ești ortodox.
Punem trei proști din 3 televiziuni să facă scandal cu alegerile pentru patriarh, ce știu ei... Noi apărem de după blocuri și zicem că e nașpa, nu e ăia care ne forțează să fie patriarhi, e ăia pe care i-am pus noi să scrie că-s ierarhi mânjiți, dar vor să se șteargă cu cârmâz și vor ieși albi ca zăpezile, o, unde e zăpezile de altădată.
Mai punem trei proști care au trei ziare, trei televiziuni, trei candidați la președinție, trei, că ale gute dinge zind drai, capisci?

Pe urmă, noi, ăia de vrem și putem, apărem, la orice fereastră a celor trei ori trei ori trei și zicem:

Cine e român e ortodox, cine nu e român, se ia de noi trei.

Futu-i sfânta treime ăluia de nu e ortodox, român și creștin în același timp în care noi suntem la cârmă!

Edited by Cimpoacă, 26 August 2007 - 16:45.


#2
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Ca să nu mai fiu acuzat că nu știu și nici nu sunt capabil să exprim un editorial, părerea Megarei, o respectăm, urmează o porcărie scrisă de cretinulforumurilor.

Populația acestei țări a aflat, de la teveu, că Marea și Străvechea și Imitatoarea de Cristos, BOR, are averi congruente cu PIB-ul aceleiași țări.

Cu toate acestea, deși românimea votantă la alegeri și în orice sondaj, acreditează piscina ortodoxă, în care nu are curaj să se scalde de teama crocodililor și varanilor, BOR, de toată stima lui Ghe Dima.

Sunt furați pe față la slujbe rostite nazal și pitecantropic, păcăliți la locuri de veci plătite de familiile lor, exudați faringian pentru orice stropire cu bosioc pe lavabilă... Ei ține cu beserica, ei ține cu băsescu, ei ține cu orice.

Pedofili cu masterat la coristică, melteni cu poale de cânepă vopsite cu galus le iau banii non stop și dischis viejnic. Nu contează. Așa a făcut mama, așa mă uit și eu la ei la antena 1,2,3, proteve și alte știri.

Vreau să fiu abuzat!
Sunt român, vreau să fiu mințit.
Așa au fost și strămoșii mei.

Vreau să pun mâna pe parascheva, pe sfântu cutare, burtă, gură, fesă de aur!

Nu mă lăsați pe mâna mea, că nu știu decât să  fac laba!

Vreau un dumnezeu care să nu facă nimic, dar să mă scoată din căcat!

Sunt un căcat, faceți-mă dumnezeu!

-------------

Imediat, fiule!

Edited by Cimpoacă, 26 August 2007 - 17:02.


#3
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postcretinulforumurilor, on Aug 26 2007, 17:40, said:

...........................Creștinismul este ortodox! ............

Cam indrazneata afirmatie !

Eu unul nu mi-as permite sa o fac!

Pai tu iti dai seama cate crime bicisnice s-au facut de crestini in evul mediu si toate in numele religiei crestine ?

Eu as zice sa faci o diferenta intre crestinismul adevarat ...catolicismul ...  si ortodoxie ....
daca catolicii au lichidat civilizatii si au ars pe rug liber ganditorii ...biserica ortodocsa nu a trecut decat foarte rar de preocuparea ei zilnica ...sarlatania ...adica incasatul de bani pütr o intermediere divina care nu a avut loc NICIODATA!

#4
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostDOPE, on Aug 26 2007, 18:13, said:

pardon, dumnezeu exista.am vorbit eu cu el. ne dam bipuri pe cosmote......
La 3 bipuri de-ale Lui ți se șterg 9 păcate, 3cs3, știi tu.

Edited by Cimpoacă, 26 August 2007 - 17:16.


#5
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postcretinulforumurilor, on Aug 26 2007, 18:15, said:

La 3 bipuri de-ale Lui ți se șterg 9 păcate, 3cs3, știi tu.

Pai eu stiam ca daca ii trimiti Bip-uri sau SMS-uri iti da numerele pe care sa le joci la Loto ....
Dar asta numai daca esti ortodox .... si ai valoare intriseaca ...

#6
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Numai un credincios care își pune nădejdea-n dumnezeu joacă la loto, restul se mulțumesc cu speranța în satana.

#7
CataPro

CataPro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 09.04.2005
Cumva iti simti inima pulsand in creier cand scoti topicuri de-astea? Nu faci condens?

#8
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View Postcretinulforumurilor, on Aug 26 2007, 21:27, said:

Numai un credincios care își pune nădejdea-n dumnezeu joacă la loto, restul se mulțumesc cu speranța în satana.

Acum chiar ca pui o problema cotoioasa!
La care satana te referi la Lucifer alias Isus?

Apocalipsa 12. 12 De aceea bucurați-vă, ceruri, și voi cari locuiți în ceruri! Vai de voi, pămînt și mare! Căci diavolul s-a pogorît la voi, cuprins de o mînie mare, fiindcă știe că are puțină vreme.

Apocalipsa 22 16 Eu, Isus, am trimis pe îngerul Meu să vă adeverească aceste lucruri pentru Biserici. Eu sunt Rădăcina și Sămânța lui David, Luceafărul strălucitor de dimineață.

Isaia 14
12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!

2 Petru 1
19 Și avem cuvântul prorociei făcut și mai tare; la care bine faceți că luați aminte, ca la o lumină care strălucește într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă și va răsări luceafărul de dimineață în inimile voastre.

Intelegi ceva din inlantuirea acestora?

e vorba de anuntul tataului ...apoi de ce anunta fiul cel razvratit ...ce vad martorii si cum fiul isi incepe actiunea de care pomenea

Edited by blinky heart, 26 August 2007 - 22:20.


#9
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005
La ce foloseste topicul asta? Domnilor (sau doamnelor, domnisoarelor), nu cred ca e locul aici pentru exhibarea teribilismelor (eufemistic vorbind). Cine nu crede treaba lui. Nu inteleg de ce trebuie sa scrie tot felul de porcarii aici?

#10
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostCatalinM, on Aug 26 2007, 23:40, said:

La ce foloseste topicul asta? Domnilor (sau doamnelor, domnisoarelor), nu cred ca e locul aici pentru exhibarea teribilismelor (eufemistic vorbind). Cine nu crede treaba lui. Nu inteleg de ce trebuie sa scrie tot felul de porcarii aici?

Pai problema este tocmai ca noi credem ...si ca orice credincios constient si constincios ne punem probleme de credinta si analizam citate din Biblie ...nu am venit cu nici un teribilism de la noi ...totul e luat din scriptura ...deci tema este daca religia ortodoxa poate avea o valoare intriseca in conditiile in care in Apocalipsa Isus dupa inviere recunoaste ca e Seful cheilor Mortii si ale Iadului si nu ale vietii si ale Raiului ...cum ar fi daca ar fi Dumnezeu!
La ortodocsi ...chiar si la inviere se ia lumina din lumina (cate o flacara de lumanare dar si aia in bezna noptii ca doar atata lumina ne da si Isus cel care tot la inviere cu moarte pe moarte a calcat ...in loc sa calce cu viata pe moarte ..asa cum ar fi trebuit !

Intelegi ...ca sunt probleme ...si ca e normal sa ne punem inntrebari ..ca doar inchizitia s-a descfinata si parintele de la Tanacu a fost arestat

#11
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005
Eu am sesizat o problema de limbaj neconforma cu morala crestina. Se pot pune probleme si intrebari si fara a folosi trivialitati.

View Postblinky heart, on Aug 26 2007, 23:49, said:

Pai problema este tocmai ca noi credem ...si ca orice credincios constient si constincios ne punem probleme de credinta si analizam citate din Biblie ...nu am venit cu nici un teribilism de la noi ...totul e luat din scriptura ...deci tema este daca religia ortodoxa poate avea o valoare intriseca in conditiile in care in Apocalipsa Isus dupa inviere recunoaste ca e Seful cheilor Mortii si ale Iadului si nu ale vietii si ale Raiului ...cum ar fi daca ar fi Dumnezeu!
La ortodocsi ...chiar si la inviere se ia lumina din lumina (cate o flacara de lumanare dar si aia in bezna noptii ca doar atata lumina ne da si Isus cel care tot la inviere cu moarte pe moarte a calcat ...in loc sa calce cu viata pe moarte ..asa cum ar fi trebuit !

Intelegi ...ca sunt probleme ...si ca e normal sa ne punem inntrebari ..ca doar inchizitia s-a descfinata si parintele de la Tanacu a fost arestat
Astea sunt probleme pe care un ortodox nu prea si le pune. Sau chiar de si le-ar pune ar merge la Sfintii Parinti care talmacesc Scriptura unitar in Sfanta Traditie. Poti consulta "Apocalipsa Sfantului Ioan" scrisa de Arhiepiscop Averchie Tausev - Editura cartea Ortodoxa (Editura Sophia) 2005.

Edited by Megara, 26 August 2007 - 23:32.
merge posts. Foloseste butonul EDIT.


#12
DOPE

DOPE

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.08.2006
tine minte, blinky......masoneria e mereu implicata in treburi murdare de genul: fu iisus sau superman?

pana una alta, prostulplanetei, a deviat-o topicul tau.....trist! dar poate castigi la loto......atunci s-ar vedea daca exista dumnezeu si e bun ortodoxismul asta....daca primesti potul la loto si tu nici macar nu ai jucat.

#13
rasco

rasco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.08.2007
offtopic: e ca unii folosesc cuvinte care li-i se par lor pretentioase si chiar nu sunt. deci ce-i aia intrisec? sau intriseaca??  cauta-n dex vezi ca se scrie altfel.
ontopic: e ca nu e nici un topic. e doar o discutie fara pareri, retorica, de ce tre sa ia unii pozitii pro sau contra, nu se poate discuta si altfel?

#14
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostCatalinM, on Aug 27 2007, 00:15, said:

Eu am sesizat o problema de limbaj neconforma cu morala crestina. Se pot pune probleme si intrebari si fara a folosi trivialitati.


MORALA CRESTINA ??????

Aud bine???????

Ce este moral la preotii crestini ? ...faptul ca traiesc din sarlatanie....faptul ca indobitocesc lumea cu povesti dintr-o carte furata de la o alta religie si modificata in mod mincinos, despre un Dumnezeu care daca nu a dat nici un semn de viata niciodata ....a tacat malc cand crestinii  au ucis, ars pe rug si vandut securitatii ...milioane de semeni!

Ce morala? .....crestina?  .....ha ha ha ....ma stric de ras!

Care e valoarea ortodoxiei ?

Aia ca te vinde securitatii ? ...sau aia ca iti ia bani ptr intermedieri divine in timp ce el e "intermediar" doar intre enoriasele tinere si poftele lui "dumnezeiesti"

Edited by blinky heart, 27 August 2007 - 14:46.


#15
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View Postblinky heart, on Aug 27 2007, 15:43, said:

MORALA CRESTINA ??????

Aud bine???????

Ce este moral la preotii crestini ? ...faptul ca traiesc din sarlatanie....faptul ca indobitocesc lumea cu povesti dintr-o carte furata de la o alta religie si modificata in mod mincinos, despre un Dumnezeu care daca nu a dat nici un semn de viata niciodata ....a tacat malc cand crestinii  au ucis, ars pe rug si vandut securitatii ...milioane de semeni!

Ce morala? .....crestina?  .....ha ha ha ....ma stric de ras!

Care e valoarea ortodoxiei ?

Aia ca te vinde securitatii ? ...sau aia ca iti ia bani ptr intermedieri divine in timp ce el e "intermediar" doar intre enoriasele tinere si poftele lui "dumnezeiesti"
Te rog sa te abtii de la generalizari de orice fel. Nu toti sunt sarlatani, nu toti au turnat la securitate si nu toti sunt afemeiati.
Daca mai vad astfel de generalizari, am sa te sanctionez.

#16
CatalinM

CatalinM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 07.02.2005

View Postblinky heart, on Aug 27 2007, 15:43, said:

MORALA CRESTINA ??????

Aud bine???????

Ce este moral la preotii crestini ? ...faptul ca traiesc din sarlatanie....faptul ca indobitocesc lumea cu povesti dintr-o carte furata de la o alta religie si modificata in mod mincinos, despre un Dumnezeu care daca nu a dat nici un semn de viata niciodata ....a tacat malc cand crestinii  au ucis, ars pe rug si vandut securitatii ...milioane de semeni!

Ce morala? .....crestina?  .....ha ha ha ....ma stric de ras!

Care e valoarea ortodoxiei ?

Aia ca te vinde securitatii ? ...sau aia ca iti ia bani ptr intermedieri divine in timp ce el e "intermediar" doar intre enoriasele tinere si poftele lui "dumnezeiesti"

Presupun ca si tu esti crestin (crestina) si n-ar trebui sa ai o astfel de atitudine. Dar daca asta e parerea ta despre crestinism ce cauti in aceasta zona? Eu stiu ca atunci cand nu iti place de cineva nu stai cu el, ci incerci sa pastrezi o distanta cat mai mare.
Pe lumea asta sunt si oameni (probabil prosti ca noi, dupa parerea ta) care cred realmente in Dumnezeu si stiu ca numai el e fara de pacat. Astfel ca, atunci cand un om greseste, chiar preot de-ar fi, nu-l pun la zid si nu dau cu piatra pentru ca si ei au pacate, la randul lor.
Iar ca raspuns la intrebarea ta, care e valoarea Ortodoxiei, iti raspund cu cuvintele Parintelui Rafail Noica (fiul lui Constantin Noica, filozoful): "Ortodoxia este firea omului". De aici poti afla, printr-un rationament simplu, valoarea ei.

#17
blinky heart

blinky heart

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,616
  • Înscris: 20.04.2007

View PostMegara, on Aug 27 2007, 16:08, said:

Te rog sa te abtii de la generalizari de orice fel. Nu toti sunt sarlatani, nu toti au turnat la securitate si nu toti sunt afemeiati.
Daca mai vad astfel de generalizari, am sa te sanctionez.

Da ...ai mare avantaj ca esti moderator ...nu-i asa?...in rest nu conteaza daca gresesti ca ...moderatorii nu gresesc ...nu-i asa?

Cred ca nu ti-e totusi clar ca toti cei care iau bani pentru un "serviciu divin" sunt SARLATANI .... ei nu au nici un contact cu divinitatea si nici nu executa "servicii" pe baza de contract scris cu divinitatea astfel ca sa isi dovedeasca legitimitatea !

Asa ca toti cei care percep zeciuieli sau sume de bani sub alte forme ...botezuri, nunti, parastasuri. etc ...nu sunt decat niste SARLATANI!

Daca vor sa traiasca pot lucra foarte bine ca zidari ...si in timpul liber ...PE GRATIS ...pot face cate "intermedieri divine" doresc ... !

In rest .... de femei nu se mai preocupa cei prea batrani sa o faca ...iar turnatul la Secu ... a fost o "obligatie civica" la care trebuiau sa subscrie TOTI absolventii de teologie ...pentru ca insusi religia crestina de la reinfintarea ei pe cadavrele primilor crestini ...nu a fost decat un contract politic intre cler si conducere prin care clerul prin Spovada se obliga sa transmita informatii  ...si asta e adevarat ...chiar daca tie nu-ti place si ma banezi ptr asta..

Sti de unde vine denumirea de basilica?...sau pe romaneste Biserica?

De la Sala Imparateasca de JUDECATA ...si nu de la locul e inchinaciune catre dumnezeu um cred unii!

#18
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
bai prostulplanetei daca vrei sa vorbesti cu noi, vorbeste si tu omeneste, nu amesteca atata cuvintele.
pana la urma nu am inteles care era de fapt problematizarea: cumva daca ortodoxia este Biserica?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate