Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#3043
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View PostflorinEE, on 08 decembrie 2013 - 15:26, said:

Ingropat, nu?Si izolat, bineinteles.

Categoric , ingropat -izolat .

#3044
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostflorinEE, on 08 decembrie 2013 - 15:20, said:

Am vazut la multe persoane  acasa filtrul montat in pozitie verticala (nu stiu cat de "meseriasi" au fost meseriasii). Voi incerca sa Montez filtrele respective in pozitia recomandata atunci cand ma voi apuca de instalatia casei mele.
1. Filtrul Y trebuie sa fie pe intoarcerea din instalatie (returul instalatiei) si intrarea in centrala - pentru a retine gunoaiele care vin din calorifere ca sa nu ajunga in centrala
2. Sensul de curgere pe returul instalatiei, sub centrala, este de jos in sus.

Deci nu ai cum sa pui filtrul acela in pozitie verticala si sa fie si regulamentar. Va trebui sa-l pui pe orizontala.

Eu il am montat orizontal, jos de tot, pe unde se intoarce returul instalatiei (cam la 5 cm de pardoseala) inainte de cotul in sus catre centrala, incadrat de 2 robineti, asa ca mi-e foarte simplu sa inchid robinetii, sa pun o tavita de plastic sub filtru si sa umblu la sita.

La mine, dupa prima spalare a instalatiei, inainte de punerea in functiune, am gasit in filtru vreo 2 pietricele de beton, presupun ca au intrat in tevi cand acestea au fost trecute prin pereti.

#3045
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postkolfleading, on 08 decembrie 2013 - 16:33, said:

Deci nu ai cum sa pui filtrul acela in pozitie verticala si sa fie si regulamentar. Va trebui sa-l pui pe orizontala.
Bravo, f. corecta si concisa observatia ta. Dealtfel, reiese asta si din graficul lui costi: acolo sensul de curgere e in jos, deci cel mult putea fi pus pe Turul centralei -ori pe tur e un non-sens sa-l pui, ca n-ai ce sa filtrezi la iesirea din centrala..

#3046
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

View PostflorinEE, on 08 decembrie 2013 - 15:20, said:

Am vazut la multe persoane  acasa filtrul montat in pozitie verticala (nu stiu cat de "meseriasi" au fost meseriasii).
In cazul tau... cand desfaci dopul sa cureti sita, cel putin o parte din mizerie va ramane in teava...

Pana la urma se poate monta si pe verticala... ca nu-i farmacie si nici reactor nuclear, dar trebuie montat cu dopul in jos... iar la tine e cu dopul in susPosted Image

#3047
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Se aduna mizeria in primul cot dinaintea filtrului si peste vara sedimenteaza acolo .Asta este problema.

#3048
cyp2mobile

cyp2mobile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 04.03.2007
Va rog, imi puteti spune daca la pexa uponor pot folosi fitinguri tece de alama? Sunt ceva mai ieftine decat cele uponor.
Si de asemenea, la partea cu distribuitorul pot folosi conectori eurocon?

Multumesc

Edited by cyp2mobile, 08 December 2013 - 20:55.


#3049
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postcyp2mobile, on 08 decembrie 2013 - 20:54, said:

Va rog, imi puteti spune daca la pexa uponor pot folosi fitinguri tece de alama? Sunt ceva mai ieftine decat cele uponor.
Si de asemenea, la partea cu distribuitorul pot folosi conectori eurocon?

Multumesc

Verifica intai fittingurile daca au marimea adecvata . EX: 16*2 (2 fiind grosimea tevi ) sau 2.2 .Daca nu te descurci cumpara doar unul si verifica . In principu fara probleme merg daca au marimea adecvata.

#3050
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008

View Postcosticucu, on 08 decembrie 2013 - 17:08, said:

In cazul tau... cand desfaci dopul sa cureti sita, cel putin o parte din mizerie va ramane in teava...

Pana la urma se poate monta si pe verticala... ca nu-i farmacie si nici reactor nuclear, dar trebuie montat cu dopul in jos... iar la tine e cu dopul in susPosted Image
La mine e cu dopul in sus deoarece asa e sensul de curgere, de jos in sus, fiind pe returul instalatiei. Realizez si eu ca, in momentul in care il voi desface, e posibil ca ceva mizerie sa ramana pe teava, inainte de filtru, asta daca nu vb de particule mult mai mici, care vor ramane in sita filtrului si vor putea fi eliminate. Chestia asta am vazut-o la instalatia pe care o am la apartament, unde, in momentul in care am desfacut filtrul Y de pe intrare apa rece (montat de asemenea gresit, in pozitie verticala), am gasit sita blocata partial de particule fixate in ochiurile sitei. Exact cum se intampla in sita picuratoarelor chiuvetelor.
Ma repet, la urmatoarea instalatie il voi monta in pozitia corecta, cea vertical.

Asa cum am mentionat mai sus, am nevoie de doar cativa metri de teava pex DN20 si DN 25. Cat de mult ma va afecta daca voi folosi doar teava DN20 la iesirea din central (pe circuitul de incalzire), intru in distribuitorul de la parter de 3/4'', si plec spre cel de la etaj tot cu DN20? Stiu ca bine ar fi fost DN25 - DN-20 - DN16, sau sa ma ramific imediat dupa central si sa merg cu circuite separate catre etaj si parter, asa cum am fost sfatuit de alti forumisti.

#3051
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Postez si instalatia ce trebuie executata (doar ce am terminat de desenat):
Attached File  Instalatie AR, ACM si radiatoare- SP.jpg   110.43K   84 downloads

Am calculat un necesar partial de material, dau o fuga pe la Valrom si la Black Sea sa cer oferte de pret.

Edited by florinEE, 09 December 2013 - 09:08.


#3052
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011
Daca centrala are conexiunile tur/retur de 3/4, atunci nu se justifica teava cu DN25.
Si eu iti recomand sa faci ramificatia catre etaj inainte de distribuitorul de parter.
Nu ma pricep la calcule, dar este posibil sa fie nevoie de o pompa suplimentara pentru circuitul de etaj.

#3053
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Iata ce teava pex-a 16x2mm am cumparat azi (200metri):
Attached File  1.jpg   159.96K   121 downloads Attached File  2.jpg   145.75K   112 downloads Attached File  3.jpg   149.58K   82 downloads

#3054
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Un material interesant pentru ahtiati de lectura tehnica si tevi.

PS : este in engleza .

Attached Files


Edited by Fontanero, 13 December 2013 - 13:29.


#3055
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008
Am spart azi peretii ptr cele 4 cutii distribuitor-colector. Acum va trebui sa sparg peretii de la cutii la consumatorii de AR si ACm. Spuneti-mi si mie,
  • la ce inaltime voi iesi cu teava pex din perete ptr conexiunile la chiuvete, cada si cabina de dus?
  • mi s-a recomandat ca intre distribuitorul parter si cel de la etaj, pe incalzire tur, sa pun o valva sau clapet de sens unic ptr protectia pompei centralei. Cum arata, cat de mare e, si unde se monteaza, incape in cutia distribuitorului?


#3056
steff88

steff88

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 03.04.2009
Seara buna, cine imi poate spune unde gasesc asa ceva? Sau cel putin cum se numeste, ca tradus nu gasesc o denumire concreta (Air Chamber,Stub-Out). Stiu ca se poate face dintr-o teava cu un dop dar am nevoie de forma aceasta.

Attached Files



#3057
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009

View Poststeff88, on 14 decembrie 2013 - 20:58, said:

Seara buna, cine imi poate spune unde gasesc asa ceva? Sau cel putin cum se numeste, ca tradus nu gasesc o denumire concreta (Air Chamber,Stub-Out). Stiu ca se poate face dintr-o teava cu un dop dar am nevoie de forma aceasta.

Stub-out

Daca ai nevoie doar de forma respectiva, se poate face si dintr-o bucata de lemn strunjita, exact la dimensiunea pe care o ai nevoie.

Daca ai nevoie sa montezi ceva mai tarziu... cumpara dopuri pe masura tevii (tevi pe care le lasi mai lungi decat ai nevoie... cu cativa cm)

#3058
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Este cumva un vibrator pt sape ? am auzit ca se poarta ..Posted Image

#3059
florinEE

florinEE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 10.06.2008

View PostflorinEE, on 14 decembrie 2013 - 19:15, said:

.......
  • mi s-a recomandat ca intre distribuitorul parter si cel de la etaj, pe incalzire tur, sa pun o valva sau clapet de sens unic ptr protectia pompei centralei. Cum arata, cat de mare e, si unde se monteaza, incape in cutia distribuitorului?
Ma ajuta cineva, cu o poza, o denumire mai exacta?

#3060
tatisan

tatisan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 26.02.2011
Se cheama supapa de sens. O gasesti pe google.
Eu le am montate pe tur imediat dupa  fiecare pompa.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate