Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#2593
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postflorin71_skoda, on 13 noiembrie 2012 - 16:23, said:

[...] la pexal nu vei folosi coturi ca nu prea are sens [...]
Eu, fiind mai chisat (cum se spune pe la noi, prin Moldova), atunci cînd a trebuit să lucrez cu PEX-AL, am folosit coturi. De ce? Pentru că:
- motivul estetic: indiferent cît de mic era diametrul PEX-AL-ului, tot nu se "mula" la colțuri
- motivul tehnic: indiferent de metoda folosită pentru realizarea coturilor, partea de pe exteriorul cotului "suferă", iar pentru a evita acest lucru, ar fi trebuit ca (,) coturile să aibă o rază (adică cele "N" diametre de țeavă) mult prea mare din punct de vedere estetic și (uneori) practic.
Dar asta este doar părerea mea, adică a unuia care a lucrat doar fortuit și/sau forțat cu PEX-AL-ul după ce a văzut o mare parte dintre problemele care apar de la utilizarea acestui material (ce-i drept, așa cum spune și florin71_skoda, numărul și gravitatea lor, a problemelor, este invers proporțional/-ă cu calitatea produsului utilizat). Posted Image

#2594
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008
Lasand la o parte motivele de ordin financiar si ramanand cu cele de ordin estetic si tehnic (fiabilitate, montaj,etc) care ar fi ierarhia intre Cupru, Pex-al si PPR?

#2595
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Părera mea: 1. CU ... 8-9. PEX-AL și PPR (indecis între ele). Posted Image

#2596
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttudor32, on 13 noiembrie 2012 - 16:58, said:

Lasand la o parte motivele de ordin financiar si ramanand cu cele de ordin estetic si tehnic (fiabilitate, montaj,etc) care ar fi ierarhia intre Cupru, Pex-al si PPR?
Daca lasi financiarul total deoparte=>
Pe locul 1 ) Cu de 1.0 agreat si pentru apa potabila.
Pex-al pe 2 si
PPR pe locul 12-14

#2597
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008

View Postgelunechifor, on 13 noiembrie 2012 - 19:06, said:

Daca lasi financiarul total deoparte=>
Pe locul 1 ) Cu de 1.0 agreat si pentru apa potabila.
Pex-al pe 2 si
PPR pe locul 12-14
Merci.

#2598
alungu

alungu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 23.10.2005
Mulțumesc pentru răspunsurile voastre, mi s-au confirmat părerile, eram oarecum nedumerit cu privire la PPR

Edited by alungu, 13 November 2012 - 20:33.


#2599
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Posttudor32, on 13 noiembrie 2012 - 19:23, said:

Merci.
Mda... măcar, data viitoare, amintește-mi să nu-mi mai cosum timpul liber și tastatura. Posted Image

#2600
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgelunechifor, on 13 noiembrie 2012 - 19:06, said:

Daca lasi financiarul total deoparte=>
Pe locul 1 ) Cu de 1.0 agreat si pentru apa potabila.
Pex-al pe 2 si
PPR pe locul 12-14

Eu as puni number 1 pex -ul .Desi trebuie ingropat si este mai greu de lucrat ( defapt mai mult ) varianta cu distributie si recirculare ACM . Defapt demult nu mai fac altceva pe AR/ACM si mi se pare varianta cea mai ok.

#2601
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008

View Postraduk, on 13 noiembrie 2012 - 20:41, said:

Mda... măcar, data viitoare, aminteşte-mi să nu-mi mai cosum timpul liber şi tastatura. Posted Image
???

#2602
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Posttudor32, on 13 noiembrie 2012 - 21:37, said:

???

Cred ca raduk s-a molipsit de la mine :)))) oricum sigur astepta un raspund mai ...altfel.

#2603
tudor32

tudor32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 19.11.2008

View PostFontanero, on 13 noiembrie 2012 - 21:39, said:

Cred ca raduk s-a molipsit de la mine Posted Image))) oricum sigur astepta un raspund mai ...altfel.
Posibil!!! :)
Eu eram doar multumit de raspunsul primit...... nu sunt in domeniu...asa ca dore-am o parere avizata...pe care am primit-o si am multumit.... era si el inclus in acel "merci"....
Scuze, daca l-am suparat!!!

#2604
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

View PostFontanero, on 13 noiembrie 2012 - 21:26, said:

Eu as puni number 1 pex -ul .Desi trebuie ingropat si este mai greu de lucrat ( defapt mai mult ) varianta cu distributie si recirculare ACM . Defapt demult nu mai fac altceva pe AR/ACM si mi se pare varianta cea mai ok.
Era vorba de o instalatie aparenta. Sau cel putin asa am inteles. Daca e pe ingropate atunci nu mai exista locuri exista doar PIP.

View Posttudor32, on 13 noiembrie 2012 - 21:43, said:

Posibil!!! Posted Image
Eu eram doar multumit de raspunsul primit...... nu sunt in domeniu...asa ca dore-am o parere avizata...pe care am primit-o si am multumit.... era si el inclus in acel "merci"....
Scuze, daca l-am suparat!!!
Stai linistit ca nu e suparacios...si daca e o sa ii treaca...ii dau eu o bere ptr tinePosted Image

#2605
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgelunechifor, on 13 noiembrie 2012 - 21:52, said:

Era vorba de o instalatie aparenta. Sau cel putin asa am inteles. Daca e pe ingropate..
Te apropii de raspunsul exact, care este: in functie de aplicatie se alege si tipul de teava.
Nu toate tipurile de teava se folosesc la toate aplicatiile... Una e apa rece, alta e incalzirea sau instalatia de gaze..
De fapt clasificarile, topurile nu-si au rostul, ca fiecare teava a fost gandita pt. un anumit domeniu de folosire, si pt. un anume buget.

Ce sens are sa facem un clasament cu A Klasse, Logan, Polo, Corsa si Suzuki ..? Fiecare are alt target, alte materiale, alta siguranta..
(iar Logan, care face parte din clasa asta mica, derivand din Clio, a fost lungit si umflat de-a ajus mai mare ca Golful. Dar tot in clasa mica ramane..)

Daca cineva vede ca A Klasse e mai sigura, va renunta sa-si mai cumpere  Logan-ul ..? Adica sa dea triplu ca bani si sa-i intre mai putine verze in portbagaj ..?! So, indiferent de clasament, Logan se va vinde. La fel si Polo, etc.

Edited by scheleton, 13 November 2012 - 22:00.


#2606
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 13 noiembrie 2012 - 21:56, said:

Te apropii de raspunsul exact, care este: in functie de aplicatie se alege si tipul de teava.
Nu toate tipurile de teava se folosesc la toate aplicatiile... Una e apa rece, alta e incalzirea sau instalatia de gaze..
E vorba doar de instalatii aparente si instalatii ingropate la instalatii termice rezidentiale ca despre astea vorbim aici. Pentru alte aplicatii....discutam..Posted Image
Urmeaza raportul pret/calitate, garantiile,agremente,usurinta la montaj si exploatare, mentenanta care sa tinda la 0, etc.

Edited by gelunechifor, 13 November 2012 - 22:02.


#2607
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgelunechifor, on 13 noiembrie 2012 - 21:52, said:

suparacios...
aici nu e vorba de suparare, e ca si la fontanero vorba de Orgoliu. Posted Image

View Postgelunechifor, on 13 noiembrie 2012 - 22:01, said:

Urmeaza raportul pret/calitate, garantiile,agremente,usurinta la montaj si exploatare, mentenanta care sa tinda la 0, etc.
..si brandul (insotit de marketing sau nu), traditia, gradul de snobism al utilizatorilor, prejudecatile (..cine ar monta teava ruseasca, chiar daca ar fi buna..), etc.

E o rusine ca nu se fac teava +fittinguri in Ro !! La fel si Radiatoare, Termostate si multe altele... Montam cazane poloneze, cehesti si panouri solare bulgaresti..
Pana si la boilerele electrice am renuntat... Nu firmele sunt de vina, ca ele au incercat sa supravietuiasca, respectiv sa o ia de la inceput (sudorrom), dar Sistemul a strivit totul.

Hai sa facem clasamente cu produsele vecinilor si sa ne intrecem care e cel mai smecher Importator. Iar vecinii isi freaca mainile: daca cumpara ardeleanul sau olteanul, tot ei castiga.

Edited by scheleton, 13 November 2012 - 22:09.


#2608
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 13 noiembrie 2012 - 22:04, said:

..si brandul (insotit de marketing sau nu), traditia, gradul de snobism al utilizatorilor, prejudecatile (..cine ar monta teava ruseasca, chiar daca are fi buna..), etc.

E o rusine ca nu se fac teava +fittinguri in Ro !!
Si astea.

#2609
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 01.12.2005
Buna seara. Se dau urmatoarele date:
- centrala tiraj fortat, montata la subsol, pleaca instalatie de Rehau, deasupra camerei unde e centrala e si panoul de distributie.
- doresc sa montez 2 radiatoare suplimentare la subsol
- inaltimea camerelor subsol e de 1.95, deocamdata pe jos e doar strat de pietris pt rupere capilaritate. urmeaza o sapa de max 5 cm si gresie (ca sa raman cu 1.90, sa nu stau cocosat)
- am de traversat toata camera unde e centrala si apoi sa ma duc la 2 camere alaturate unde sa pun cele 2 radiatoare de 800*600

As merge pe cea mai ieftina solutie, asa ca ma gandeam la PPR pe care il ingrop in sapa (cu proba apa inainte): asa economisesc si la lungime material, coturi. Ca montaj, pun T-uri pe colonale ce pleaca sus si plec cu astea 2 radiatoare.

Intrebare: cati timp as putea conta pe ppr ingropat in sapa sa nu se fisureze (tensiuni ca nu se poate dilata ???). mentionez ca cu centrala nu am mers mai mult de 70 grd iarna, face caldura de mor in casa... iar cica ppr cu fibra compozita la max 70 grd nu s-ar dilata asa mult... cel putin asa scrie pe site la Kalde.

In fine, stiu ca poate e o struto-camila, caut ceva "ieftin si bun".. :) glumesc, insa am aproape toata cantitatea de teava de ppr de 25 rest de la instalatia de ACM, mai am nevoie poate de 1-2 bare si conectori.

Ce spuneti,e  fiabila solutia? si la ce orizont de timp sa ma astept - teoretic - fara probleme tinand cont de cele mentionate?

Multumesc

#2610
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View PostSwatKat, on 14 noiembrie 2012 - 00:47, said:

cati timp as putea conta pe ppr ingropat in sapa sa nu se fisureze..
ce-mi place mie ca in business-ul actual afli ceva despre un produs deabia cand apare alt produs nou, desigur muult mai bun.
In cazul nostru PP-RCT de la Georg Fischer, adica PP-R cu fibra compozita:
Attached File  ppr.jpg   178.97K   73 downloads

Cum arata PP-R -ul folosit la Incalzire dupa 5 ani..? Iar la PP-RCT graficul nu mai este trasat mai departe de 5 ani..

Imi amintesc ca am mai scris ceva asemanator in urma cu ceva zeci de pagini, iar in urmatoarele mesaje au aparut useri cu : M-am gandit profund si am optat pt. PP-R, am facut incalzirea in toata casa cu PPR; Si eu mi-am montat tot PP-R, etc., singura dilema fiind ce culoare sa aiba PP-R-ul: verde, alb sau alta culoare.

View PostSwatKat, on 14 noiembrie 2012 - 00:47, said:

asa scrie pe site la Kalde.
io-te si la ei:
Attached File  kalde orange.jpg   22.98K   69 downloads

E vorba de teava orange, tot PP-R compozit (cu fibra de sticla)

Tabelul de mai sus e fix definitia tevii pt. Apa cald menajera (exploatare de durata la 60 grd, cu varfuri accidentale de 95 grd) si nu a celei de Incalzire.

Edited by scheleton, 14 November 2012 - 01:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate