Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Centrale ELECTRICE, cazane electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
3806 replies to this topic

#3745
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 MKdens24kw, on 05 mai 2020 - 18:32, said:

Vreau sa stiu daca merge sa o trec monofazic.

O poti trece la monofazic, numai ca trebuie sa-i anulezi din rezistente, ca sa o faci de maxim 9 kW.
La modelul tau, ar trebui sa se poata limita si din soft si sa nu fie nevoie sa scoti afara papuci de pe placa.
Pentru a alimenta 9 kW ai nevoie de siguranta de 50 Amperi si un cablu de alimentare de cupru litat cu sectiunea de 10 mmp
Daca ai posibilitatea sa tragi un cablu si mai gros, atunci se mai poate mari puterea.

Edited by florin71_skoda, 06 May 2020 - 06:23.


#3746
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 02.02.2014
S-a rezolvat cu un strap si un max de 7kw  ca sa nu incingem cablul si sa sara siguranta. E mai mult decat suficient. Am trecut  de la calorifere la IPAT.
Multumesc, @florin71_skoda !  Posted Image

Edited by MKdens24kw, 11 May 2020 - 18:10.


#3747
dragan_1969

dragan_1969

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2020
Salutare Domnilor!
Am o centrala RAY 24KW KE/14 EU PROTHERM model nou, ca si CXR nu scrie in manual cum sa scad puterea.(problema este ca nu prea moduleaza decât cind ajunge temperatura pe retur mai mare cel putin asa am vazut eu ). De 1 an de zile nu a venit nimeni sa-mi dea garantia si implicit sa-mi arate cum se intra in submeniu,am dat 178.286 de telefoane,mai are un an si iese din garantie.Am vorbit cu cei de la magazin si au spus ca trebuie sa bagi niste coduri in mod administrator si nu poate   sa-mi dea codul, asa ca mia dat un number de telefon sa vina de la firma agreată dar indivizii aia sunt neseriosi.   Exemplu: setez temperatura din centrala la 55 grade,termostatul de ambient la 22 grade(nici cand se apropie de 22 grade) si nu scade puterea nici cand apa sjunge la 57 grade,teoretic cand te apropii de valoarea setata ar trebui sa se reduca automat din putere dar tot cu cele 6 linii merge( 1 linie=4KW).Individul de la firma de la care am cumparat-o a spus ca trebuie setata mai bine din acel submeniu de administrator(!!!!!!????????) adica trebuie sa vina unul de la automatizare,alti bani alta distractie.Aveti idei??

P.S.pentru cei care vor sa cumpere centrale electrice:1.casa super izolata 250 metri patrati incalziti din care 120 pardoseala la parter, 130 la etaj, si mansarda care are 135 (nu este incalzita) am un inverter de 24000btu care face fata perfect,mansarda este open-space.Factura ce-a mai mare a fost de 3400lei in luna ianuarie a anului trecut,februarie parca 2800lei...etc.Anul acesta mai subtire,parca 2300lei pe luna(dupa razboaie interminabile cu cei de la ENEL,facut plangere la protectia consumatorului am negociat pretul) revin cu detalii cat era pretul anul trecut si cu cat am negociat.

#3748
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 dragan_1969, on 13 mai 2020 - 10:58, said:

...( 1 linie=4KW)....

Aici gresesti. Afisajul ala este pe toate centralele, indiferent ca este una de 9kW sau una de 28kW si la toate ai tot 6 linii. Asa ca nu poti sa imparti pur si simplu puterea la 6, ca trebuie corelezi numarul  rezistentelor cu cele 6 linii
Centrala ta stie sa moduleze din 2 in 2 kW, pentru ca are 12 rezistente si in cazul asta are 12 trepte de modulare si nu 6 (ca si numarul de linii). Asa ca daca ai aprinsa o singura linie, poate fi 2kW sau 4kW, dar nu ai cum sa stii exact daca este 2 sau 4. La fel si daca ai 2 linii, nu ai de unde sa stii daca este 6 sau 8kW. Ca sa vezi daca moduleaza, trebuie sa-i dai capacul jos si sa te uiti la placa electronica, care in drept cu fiecare releu are cite un LED de culoare rosie (12 in total) si in functie de cite led-uri sint aprinse afli ce "putere" consuma in acel moment.

Undeva pe forum au scris citiva colegi legat de codul de servis:

Quote


Tii apasat pe Mode pana apare Code, apoi scazi cu - din stanga pana la 96, dupa care poti seta ce doresti si ce iti permite centrala, pentru ca unele setari nu pot fi facute.
Dupa setari apesi pe Mode 4- 5 secunde si iesi din setari.


Edited by florin71_skoda, 13 May 2020 - 12:19.


#3749
dragan_1969

dragan_1969

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 13.05.2020
OK. Multumesc mult.

#3750
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Imi cer scuze anticipat daca aici nu este locul potrivit pentru un anunt de vanzare. Nu am gasit o zona dedicata (poate n-am cautat eu bine).

Pentru ca au venit gazele si pe strada mea, nu mai am ce face cu centrala electrica pe care o am acum. Este un Protherm de 18 kw, trifazata.

Centrala a fost cumparata de noua si a functionat doua ierni (prima de la mijlocul lui ianuarie). Nu are nicio problema.

Pana saptamana viitoare (cand va fi montata centrala pe gaze), se paote vedea/verifica si in functiune.

Doar cu ridicare de la mine (Tunari, Ilfov). Iar pretul e de 1500 RON

#3751
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu ai gasit pentru ca nu exista zona de anunturi vinzari. Este un forum si nu o platforma de vinzari.
Nu ai spus daca ai versiunea 13 sau versiunea 14.
Mie personal mi se pare scumpa la cit vrei tu sa o dai. Insa este doar o parere personala.

#3752
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

View Postflorin71_skoda, on 14 iulie 2020 - 21:20, said:

Nu ai gasit pentru ca nu exista zona de anunturi vinzari. Este un forum si nu o platforma de vinzari.
Nu ai spus daca ai versiunea 13 sau versiunea 14.
Mie personal mi se pare scumpa la cit vrei tu sa o dai. Insa este doar o parere personala.

Cum/unde vad daca e versiunea 13 sau 14?

Iar ca pret, m-am gandid ca daca noua e acum 2550, pentru una cu mai putin de 2 ani de "munca", aproape jumate e un pret corect. Mai pot negocia daca cineva e interesat. Dar nici pe nimic n-as vrea sa o dau.

#3753
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Modelul fabricat pina in 2010 era cu butoane:

Attached File  Afisaj RAY vechi.png   45.82K   3 downloads


Dupa 2010 au aparut modelele cu afisaj


Afisajul de la Ray V 13 arata asa:

Attached File  Afisaj RAY V13.png   26.04K   7 downloads



Afisajul de la Ray V 14 arata asa:

Attached File  Afisaj RAY V14.png   24.02K   6 downloads

#3754
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Este Ray V13.

Multumesc pt ajutorul cu poze.

#3755
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Salut, am un prieten care la o casa construita de curand pare ca are ca singura varianta centrala pe curent (cel putin pt sezonul asta)

Este vorba de o casa pe parter din caramida cu goluri de 30, de ~110m2, izolata f bine (vata bazaltica, termopane clasa A de 92mm etc) echipata cu multe calorifere (vreo 12 si cam toate supradimensionate- a fost gandita asa in ideea ca va avea gaze si pentru a merge cat mai ok centrala in condensatie)...

e de ajuns o centrala de 9kw pe monofazic? cam la ce costuri sa se astepte in lunile de iarna macar estimativ....casa e intr-o zona de deal (c de arges). s-a ajuns la varianta curent pt ca inca exista o oarecare posibilitate ca anul viitor gazele sa fie accesabile deci nu ar investi de pe acum in ceva pe lemne sau peleti pt ca inca e o sansa cu gazele.

#3756
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce grosime are izolatia de pe pereti? Dar cea de la acoperis / tavan?

#3757
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 10.04.2017
O alta întrebare interesanta, are 9kw disponibili?

#3758
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Stimati colegi o intrebare: ce recomandati intre Bosch sau Ferroli ? Ca si fiabilitate, nu functii nu optiuni ci doar ca fiabilitate, asta e principalul criteriu. Putere 9-12kW bransament 220V dar supradimensionat (container maritim transformat in vestiar, a avut una de 9kW cu rezulate mai mult decat rezonabile, dupa 6 ani s-a predat). De preferat pana in 2500 lei dar si mai mult daca merita. Multumesc.

#3759
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Protherm Ray

Ce intelegi prin bransament supradimensionat ?
Pentru o centrala de 9 kW alimentata la 220V trebuie sa folosesti cablu de cupru cu sectiunea de 10mmp si o siguranta de 50 A

#3760
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Pai tocmai ca de Ray a zis montatorul sa ne ferim Posted Image In fine, probabil ramane Bosch doar ptr ca e in stoc la magazin fizic, azi trebuie cumparata si montata, e destul de urgent ca pleaca containerul pe santier.

10 mm patrati sectiunea intregului cablu, adica tot, complet?  E destul de  dezorientanta aceasta valoare, de obicei sa da valoarea conductorului din cablu, inauntru pot fi conductori de ⌀ 0.75 si restul izolatie. Asa arata tripla de unde e alimentata, nu am vazut de vanzare asa ceva la noi, desi nu pare cablul care intra in ea are 3x ⌀3mm cupru plin nu litat. Asa sunt toate 4 prizele, fiecare are siguranta ei in tablou, neamtu nu se joaca, la asta m-am referit cand am zis ca bransamentul si instalatia sunt supradimensionate, e ceva industrial nu casnic.

Attached File  file.jpg   83.96K   22 downloads

Edited by cristian_sen, 16 September 2020 - 13:44.


#3761
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 cristian_sen, on 16 septembrie 2020 - 13:43, said:

Pai tocmai ca de Ray a zis montatorul sa ne ferim Posted Image In fine, probabil ramane Bosch doar ptr ca e in stoc la magazin fizic, azi trebuie cumparata si montata, e destul de urgent ca pleaca containerul pe santier.

10 mm patrati sectiunea intregului cablu, adica tot, complet?  E destul de  dezorientanta aceasta valoare, de obicei sa da valoarea conductorului din cablu, inauntru pot fi conductori de ⌀ 0.75 si restul izolatie. Asa arata tripla de unde e alimentata, nu am vazut de vanzare asa ceva la noi, desi nu pare cablul care intra in ea are 3x ⌀3mm cupru plin nu litat. Asa sunt toate 4 prizele, fiecare are siguranta ei in tablou, neamtu nu se joaca, la asta m-am referit cand am zis ca bransamentul si instalatia sunt supradimensionate, e ceva industrial nu casnic.

file.jpg

10mmp pe conductor. Cablu are 3 conductori, plus izolatia.

#3762
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Nu prea inteleg la ce te referi cand zici "sectiune de 10mmp" ...o dam in geometrie. Suprafata de 10mm2 ? Ca doar aria, suprafata se masoare in valoare2.  In acest caz diametrul conductorului ar fi 3.5mm...deja ne apropiem de medie tensiune, cablul din poza e 3x ⌀3mm si de abia il indoi de gros ce  este si dupa spusele electricianului mai mult decat suficient ptr scopul propus. De obicei diametrul in mm al conductorului este masura acceptata, si prin magazine tot la fel scrie pe etichete.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate