Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Noua MD10000 in varianta HDV vine de la SONY

- - - - -
  • Please log in to reply
135 replies to this topic

#127
Diff

Diff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 11.11.2007
Poate sa-mi spuna cineva daca pentru filmari in SD SONY HVR-HD1000E e superioara sau macar similara calitativ, in low-light, unui Sony VX1000?

#128
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Nu,in low-light nu este superioara dar in conditii normale este la fel,spun din proprie experienta.Am vizionat 2 filmari ,una cu Vx-ul si una cu HD-1000 filmat in SD si erau la egal.Cum am mai spus in luimina slaba Vx-ul este mult mai buna .Nu stiu in HD cum este fata de Vx.

Edited by CristianAdrian, 22 June 2010 - 19:30.
scos citat inutil. regula 9 aria Video. citeste regulamentul


#129
Tractoristu'

Tractoristu'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 06.09.2006
Esti sigur ca ai comparat-o cu VX 1000 ?

#130
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Ai dreptate,am comparat-o cu Vx 2100.Scuze,nu am citit atent.

Edited by rovid, 20 January 2009 - 09:30.


#131
MoarteaDinCarpati

MoarteaDinCarpati

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2009
am un md9000 .. pe net am gasit ca are 1 LUX cu gainup..:-?.. si HD1000 are 5 LUX.. chiar asa e? ma gandeam sa cumpar una [HD1000p].. dar pare totusi suspect pretul... daca tot as lua.. ce ziceti? sa iau HD1000 sau MD10000[panasonic] ... sau sa pastrez MD9000? :confused: totusi ma intereseaza o camera care filmeaza bine in conditii de iluminare slaba! :cheers:

Attached Files


Edited by MoarteaDinCarpati, 12 May 2009 - 15:24.


#132
nirosbog

nirosbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 22.10.2005

View PostMoarteaDinCarpati, on May 12 2009, 16:23, said:

ma intereseaza o camera care filmeaza bine in conditii de iluminare slaba!
HD1000 face treaba buna in lumina slaba doar cu lampa pe ea.Citeste tot topicul ,am pus tot felul de link-uri si sample-uri legate de HD1000.
Uite aici un test cu HD1000 (facut cam in viteza pt.altcineva,cu imaginea cam tremurata) si care e super comprimat,dupa ce l-am convertit din downconvert-ul camerei. :) Testul e facut pe inserate,doar cu lumina de afara.

#133
pif_foto

pif_foto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,852
  • Înscris: 05.06.2007
Uau, niros, ai curaj sa tii casetele alea langa boxa :)

#134
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Vad ca nu a mai scris nimeni nimic pe aici despre aceasta camera care a ajuns la un pret incredibil in jurul lui 6000 ron.
Acum ca tot v-ati batut cu pumnul in piept si i-ati criticat pe aia care folosesc VX sau FX pe auto sa va vad cat de "manual" a-ti folosit-o voi ceilalti pentru ca ma intereseaza. Ce poate fi reglat la ea in mod manual? Pot regla si shutter speed si diafragma? Are control de gain? Displayul este suficient de mare ca sa faci focus manual in conditii bune? Modul spotlight de filmare tine gainul pe 0 asa cum face hv30?
Daca raspunsul este afirmativ atunci se merita cumparata, pentru ca eu chiar as folosi-o in mod manual scotand untul (ca setari nu ca forjeala) din ea asa cum am facut si la hv30, care din pacate nu imi da posibilitatea focusului manual, al controlului de gain (decat cu artificii  de tehnica pe care le-am descris in alt topic sau cu modul spotlight si renunti la setarile balansului de alb). N-as vrea sa ma despart de hv30 de care sunt indragostit si apoi sa-mi plang in pumni.
Acum nu mi-o luati in nume de rau ce am scris mai sus, dar si eu sunt de parere ca, mai bine urmaresc un film cu o calitate a imaginii mai slaba dar sa am ce vedea in film decat un film tras imbecil la care sa n-am ce vedea si sa numar purecii de pe ecran. Voi ce preferati sa vedeti, un dvd-rip divx al unui film bun sau un mkv x264 al unei pocnitori de film? Asa ca sper ca v-ati tinut de cuvant si ati folosit-o in mod manual ca sa impartasiti si altora din experienta voastra. Daca ati folosit-o tot pe auto atunci...tot topicul a fost inutil si i-ati dezamagit tare pe cei care considera ca ordine a importantei: cameramanul first, camera second.

Edited by daddy, 19 November 2009 - 10:55.


#135
Mircea_Sv

Mircea_Sv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 17.06.2010
daddy ,  mai detii hv 30-ul sau ai trecut pe sony hd 1000 ?   Sunt acum si eu in acelasi impas cu, canon-ul... nu stiu ce sa fac, hd 1000 sau altceva ?

#136
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
nu va dati canon-urile hv... o sa plangeti dupa ele. Daca aveti peste 2500 euro deja nu mai e problema, va puteti lua camere, nu brichete;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate