Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...
 

Un corp frumos, un organism sanatos...

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
Valy1

Valy1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 06.01.2007
Incearca sa scrii si tu mai coerent..nu prea ti se leaga vorbele nu de alta..si fii mai atent cand scrii..si porma reciteste ce ai scris si corecteaza-te..totusi mai trebuie sa ne si intelegem.

#38
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View PostValy1, on Aug 21 2007, 12:37, said:

Incearca sa scrii si tu mai coerent..nu prea ti se leaga vorbele nu de alta..si fii mai atent cand scrii..si porma reciteste ce ai scris si corecteaza-te..totusi mai trebuie sa ne si intelegem.
SUBSCRIU !

#39
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007

View PostValy1, on Aug 21 2007, 12:37, said:

Incearca sa scrii si tu mai coerent..nu prea ti se leaga vorbele nu de alta..si fii mai atent cand scrii..si porma reciteste ce ai scris si corecteaza-te..totusi mai trebuie sa ne si intelegem.


nu cred ca nu se intelege... in fine o sa fiu mai atent data viitoare...

#40
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Postmaxximilian_bogdan, on Aug 21 2007, 10:59, said:

bah sa stiti si voi... aia de la coca-cola nu au dezvaluit reteta lor secreta pentru ca  nu voiau ei sa le fure nimeni aceasta bautura foarte buna... buna pe dracu.. in urma unosr studii ale unor oameni de stiinta au descoperit urmatoarele... coca-cola consumat in cantitati amri... o sticla pe zi.... provoaca cancerul... ataca ficatul si nu mai stiu ce...  si apropo.. coca-cola contine o subs care provoaca setea si asta deoarece ei vor ca lumea tot sa cumpere... ia ziceti voi de cate ori aati baut o cola... la 2-3 mindupa ceati terminat va trecut setea ...?? sau ati crescut-o..???
probabil la asta (ce e scris in bold sau underligned) se referea @Valy1

Edited by ciutacu, 21 August 2007 - 19:58.


#41
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007

View Postciutacu, on Aug 21 2007, 20:57, said:

probabil la asta (ce e scris in bold sau underligned) se referea @Valy1

ba da tu esti caligraf...???:)))     off-topic stiu ca esti...:))...

#42
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
off topic:
Eh, nu mai e Coca Cola ce era odata. Am citit intr-un tratat de farmacologie ca frunzele de coca (din care se purifica, cocaina) au fost folosite in primele linii de productie ale bauturii asteia. De aici si numele bineintzeles:"Coca" Cola. Si mai tarziu a fost interzis acest ingredient in Cola si au trecut pe cafeina dar care n-are nici pe departe acelash efect(nu vorbesc aici de potentza). Ash fi vrut eu sa beau Cola pe vremea lu' bunicu'.  :naughty:   Aia era buna!
Si ca un P.S.: planta asta "coca" e originara din Am. de Sud si amerindienii masurau distantza parcursa pe jos (fiindca nu cunoshteau ROATA, si nu existau cabaline pana la Columb) cu ajutorul unei frunze d'astea unde o unitate de lungime era atat cat faceau ei pe jos de cand au inceput sa mestece frunza(ca pe tutun) si pana cand ii disparea efectul euforizant.  :coolspeak:

#43
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Si acum recomandarea mea(dupa ce am citit informatile despre tine):
daca lucrezi doar 3 zile pe saptamana faci in prima zi piept cu spate, in a doua bratze(cu antebratze) si umeri iar in a treia picioare(trebuie sa le faci daca vrei sa fii armonios). Alergarea e buna pt rezistentza si marirea capacitazii tale respiratorii in timpul exercitziilor de la sala de fortza (se va vedea rezultatul in timp in circa 6 luni dupa programul tau mai inainte spus) insa are dezavantajul ca nu ajuta foarte mult la dezvoltarea musculara(Gabi Szabo mare si musculoasa n-o sa fie).
La sala de fortza ar trebui sa lucrezi cu greutazile in functzie de grupele de mushchi(nu am timp sa tzi le enumar acum, poate iti spune instructorul) si aici ma refer la creshterea, descreshterea sau alternatea greutazilor (pt ca tu in primul rand vrei sa pui nu sa dai jos). Sunt o groaza de strategii cu greutatzile.
Alergatul te poate ajuta mai mult daca alergi ushor in prima jumatate/prima ora inainte de sala deoarece atat ii ia ficatului sa elibereze glucoza endogena in sange care va fi folosita de mushchii tai imediat ce te-ai pus la greutatzi. Niciodata sa nu uitzi sa faci incalzire inainte de exercitziile de la sala(fara ele randamentul e mai mic si exista riscul rupturilor de tendoane,ligamente).
In legatura cu creshterea in inaltzime, aici viitorul emai sumbru, la 16 ani cand m-am apucat eu aveam 1.94m. Acum la 22 de ani am 1.91m cu antrenament moderat. E vorba de tasarea non-patologica a coloanei sub influentza dezvoltarii musculare.
Hidrateaza-te bine cu apa(lasa rahaturile comerciale de tipul cola, gatorade, red-bull...) si bea atat cat organismul cere, musculatura ta are nevoie.
Incearca sa mananci natural alimente cu multe proteine de calitatea I(intai):carne(in special de peshte,carne de vita mai ales fripta), oua(mai ales fiert dar cu galbenushul moale), lapte.
Dupa sala nu uita sa faci o activitate relaxanta ori chiar sa dormi 1 h maxim.
cam atat...ar mai fi multe de zis dar nu am timp si spatziul necesar pt asta. Salut!

#44
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View Posttzotzolyno, on Aug 22 2007, 17:17, said:

Si acum recomandarea mea(dupa ce am citit informatile despre tine):
daca lucrezi doar 3 zile pe saptamana faci in prima zi piept cu spate, in a doua bratze(cu antebratze) si umeri iar in a treia picioare(trebuie sa le faci daca vrei sa fii armonios). Alergarea e buna pt rezistentza si marirea capacitazii tale respiratorii in timpul exercitziilor de la sala de fortza (se va vedea rezultatul in timp in circa 6 luni dupa programul tau mai inainte spus) insa are dezavantajul ca nu ajuta foarte mult la dezvoltarea musculara(Gabi Szabo mare si musculoasa n-o sa fie).
La sala de fortza ar trebui sa lucrezi cu greutazile in functzie de grupele de mushchi(nu am timp sa tzi le enumar acum, poate iti spune instructorul) si aici ma refer la creshterea, descreshterea sau alternatea greutazilor (pt ca tu in primul rand vrei sa pui nu sa dai jos). Sunt o groaza de strategii cu greutatzile.
Alergatul te poate ajuta mai mult daca alergi ushor in prima jumatate/prima ora inainte de sala deoarece atat ii ia ficatului sa elibereze glucoza endogena in sange care va fi folosita de mushchii tai imediat ce te-ai pus la greutatzi. Niciodata sa nu uitzi sa faci incalzire inainte de exercitziile de la sala(fara ele randamentul e mai mic si exista riscul rupturilor de tendoane,ligamente).
In legatura cu creshterea in inaltzime, aici viitorul emai sumbru, la 16 ani cand m-am apucat eu aveam 1.94m. Acum la 22 de ani am 1.91m cu antrenament moderat. E vorba de tasarea non-patologica a coloanei sub influentza dezvoltarii musculare.
Hidrateaza-te bine cu apa(lasa rahaturile comerciale de tipul cola, gatorade, red-bull...) si bea atat cat organismul cere, musculatura ta are nevoie.
Incearca sa mananci natural alimente cu multe proteine de calitatea I(intai):carne(in special de peshte,carne de vita mai ales fripta), oua(mai ales fiert dar cu galbenushul moale), lapte.
Dupa sala nu uita sa faci o activitate relaxanta ori chiar sa dormi 1 h maxim.
cam atat...ar mai fi multe de zis dar nu am timp si spatziul necesar pt asta. Salut!

pai nu stiu daca iti dai seama dar toti oamenii au si abdomen :) ala cand il mai lucrezi ?
si cum sa dai inapoi ? :roflmaofast: cea mai mare abertatie pe care am auzit-o :lol: linisteste-te, nu te-ai micsorat, a fost probabil o eroare de masurare de cativa cm ! se intampla si la case mai mari: Ron Coleman declara ca are 6" 00' , la Mister Olympia fiind masurat la 5" 11'

Edited by ciutacu, 22 August 2007 - 17:26.


#45
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Posttzotzolyno, on Aug 22 2007, 14:17, said:

Si acum recomandarea mea(dupa ce am citit informatile despre tine):
daca lucrezi doar 3 zile pe saptamana faci in prima zi piept cu spate, in a doua bratze(cu antebratze) si umeri iar in a treia picioare(trebuie sa le faci daca vrei sa fii armonios). Alergarea e buna pt rezistentza si marirea capacitazii tale respiratorii in timpul exercitziilor de la sala de fortza (se va vedea rezultatul in timp in circa 6 luni dupa programul tau mai inainte spus) insa are dezavantajul ca nu ajuta foarte mult la dezvoltarea musculara(Gabi Szabo mare si musculoasa n-o sa fie).
La sala de fortza ar trebui sa lucrezi cu greutazile in functzie de grupele de mushchi(nu am timp sa tzi le enumar acum, poate iti spune instructorul) si aici ma refer la creshterea, descreshterea sau alternatea greutazilor (pt ca tu in primul rand vrei sa pui nu sa dai jos). Sunt o groaza de strategii cu greutatzile.
Alergatul te poate ajuta mai mult daca alergi ushor in prima jumatate/prima ora inainte de sala deoarece atat ii ia ficatului sa elibereze glucoza endogena in sange care va fi folosita de mushchii tai imediat ce te-ai pus la greutatzi. Niciodata sa nu uitzi sa faci incalzire inainte de exercitziile de la sala(fara ele randamentul e mai mic si exista riscul rupturilor de tendoane,ligamente).
In legatura cu creshterea in inaltzime, aici viitorul emai sumbru, la 16 ani cand m-am apucat eu aveam 1.94m. Acum la 22 de ani am 1.91m cu antrenament moderat. E vorba de tasarea non-patologica a coloanei sub influentza dezvoltarii musculare.
Hidrateaza-te bine cu apa(lasa rahaturile comerciale de tipul cola, gatorade, red-bull...) si bea atat cat organismul cere, musculatura ta are nevoie.
Incearca sa mananci natural alimente cu multe proteine de calitatea I(intai):carne(in special de peshte,carne de vita mai ales fripta), oua(mai ales fiert dar cu galbenushul moale), lapte.
Dupa sala nu uita sa faci o activitate relaxanta ori chiar sa dormi 1 h maxim.
cam atat...ar mai fi multe de zis dar nu am timp si spatziul necesar pt asta. Salut!

Mie mi se pare usor aiurea sa faci piept cu spate.. totusi..sangele se aduna in grupa de muschi lucrata in acel moment.. si daca faci piept cu spate.. nu are nici o legatura una cu alta.. cand faci piept o parte din sange se aduna si in umeri..asa ca e bine sa faci piept cu umeri..
Iar cu abdomenu..poate ca nu te intereseaza abdomenu.. oricum..asta nu mi se pare greu de facut.. e mai greu de pus in evidenta.. :)

#46
adi185

adi185

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 795
  • Înscris: 26.10.2003

View PostRayden3000, on Aug 23 2007, 00:01, said:

Mie mi se pare usor aiurea sa faci piept cu spate.. totusi..sangele se aduna in grupa de muschi lucrata in acel moment.. si daca faci piept cu spate.. nu are nici o legatura una cu alta.. cand faci piept o parte din sange se aduna si in umeri..asa ca e bine sa faci piept cu umeri..
Iar cu abdomenu..poate ca nu te intereseaza abdomenu.. oricum..asta nu mi se pare greu de facut.. e mai greu de pus in evidenta.. :)
e f tare antrenamentul depiept cu spate... in superseturi dar nu pentru incepatori... nu rezisti fizic pana la capat...:)

#47
Marelvinci

Marelvinci

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.03.2007
daca tot s-a discutat de alergare as vrea si eu sa stiu cat de bine se pot combina antrenamentele cardio cu cele pentru masa musculara...
eu alerg 15 minute pe banda la sfarsitul antrenamentelor daca ma simt in stare, si mai rar in unele zile cand nu fac antrenament.Alerg pentru definirea abdomenului.Intrebarea e daca aceasta alergare imi afecteaza cresterea musculara..

#48
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007
din ce am citit si din ce am auzit... am inteles ca (,) culturismmul si in general sporturile de forta... opres cresterea... e adevarat..?? am abia 1.73 si nu vreu sa ma opresc aici..

Edited by maxximilian_bogdan, 24 August 2007 - 17:10.


#49
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmaxximilian_bogdan, on Aug 24 2007, 15:09, said:

din ce am citit si din ce am auzit... am inteles ca (,) culturismmul si in general sporturile de forta... opres cresterea... e adevarat..?? am abia 1.73 si nu vreu sa ma opresc aici..
Opresc cresterea in inaltime daca pui sub tensiune coloana in exercitii.. atlfel nu

#50
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View PostMarelvinci, on Aug 23 2007, 08:37, said:

daca tot s-a discutat de alergare as vrea si eu sa stiu cat de bine se pot combina antrenamentele cardio cu cele pentru masa musculara...
eu alerg 15 minute pe banda la sfarsitul antrenamentelor daca ma simt in stare, si mai rar in unele zile cand nu fac antrenament.Alerg pentru definirea abdomenului.Intrebarea e daca aceasta alergare imi afecteaza cresterea musculara..


Daca alergi 15 min nu e rau.. eu stiu ca daca alergi peste 15 min iti scade si din masa musculara.. dar ff putin.. ceva de genu 0.002%.

#51
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postadi185, on Aug 23 2007, 05:12, said:

e f tare antrenamentul depiept cu spate... in superseturi dar nu pentru incepatori... nu rezisti fizic pana la capat...:)

O fi tare..dar mie nu mi se pare chiar bun..poate la experienta ta o fi bun..dar eu devreme nu l-as incerca :)

#52
maxximilian_bogdan

maxximilian_bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 17.07.2007
aha... deci daca lucrez exercitii in care nu se exercita presiune asupra coloanei... nu o sa am probleme...ok..ms..  mai astept sfaturi in legatura cu aceasta stopare a cresterii ...

Edited by maxximilian_bogdan, 24 August 2007 - 20:23.


#53
ciutacu

ciutacu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,905
  • Înscris: 11.08.2007

View PostRayden3000, on Aug 24 2007, 20:37, said:

Daca alergi 15 min nu e rau.. eu stiu ca daca alergi peste 15 min iti scade si din masa musculara.. dar ff putin.. ceva de genu 0.002%.
de unde pana unde ti-a venit ideea asta ? scazi doar daca nu te hranesti bine si nu te odihnesti suficient. poti sa alergi si ore intregi. dupa parerea ta, culturistii ar trebui sa fie niste persoane sedentare, care sa nu alerge decat 15 minute maxim si sa mearga pe jos foarte putin, ca sa nu piarda din masa musculara ?  :rolleyes:

#54
Rayden3000

Rayden3000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 06.09.2006

View Postciutacu, on Aug 24 2007, 18:36, said:

de unde pana unde ti-a venit ideea asta ? scazi doar daca nu te hranesti bine si nu te odihnesti suficient. poti sa alergi si ore intregi. dupa parerea ta, culturistii ar trebui sa fie niste persoane sedentare, care sa nu alerge decat 15 minute maxim si sa mearga pe jos foarte putin, ca sa nu piarda din masa musculara ?  :rolleyes:

Na..nu zic ca am dreptate (in privinta asta) am auzit-o si eu la altu`.. oricum..iti dau dreptate.. am vazut un film cu Ronnie Coleman si alerga zilnic 1 ora.. pe banda in casa..daca nu ma insel chiar de 2 ori pe zi cate 1 ora.. asa ca ai drepate ;)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate