Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Bibliografie "obligatorie"

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001
Pentru a avea o baza de discutie pe viitor, tin sa mentionez aici cateva lecturi interesante ce au legatura cu subiectul ariei.

Lista trebuie completata, deci fiecare este binevenit cu propuneri. Daca se pot spune cateva cuvinte despre fiecare carte/lucrare, cu atat mai bine.

Here goes:

1. Limbajul vorbirii: arta conversatiei  

Autori: Pease Allan, Garner Alan Editura: POLIMARK
An de aparitie: 2002
Numar de pagini: 144

O carte extraordinara pentru "novici" in opinia mea. Nu necesita studii de psihologie pentru a intelege notiunile clar explicate si ajutate de exemple. Titlul spune totul: reguli de exprimare (veti regasi concepte gen "Dorinta impusa", folosit de Dan in unul din ghiduri, explicate si "disecate"), subtilitati de nuanta, tipuri de conversatie...
Nota: 10/10

2. Limbajul trupului

Autor: Pease Allan
Editura: POLIMARK
An de aparitie: 2002
Numar de pagini: 224

Scrisa in acelasi spirit cu prima carte mentionata, este la fel de utila si se adreseaza exact aceluiasi gen de public. Descrie intr-un mod placut diversele ticuri si gesturi ce s-au inradacinat in psihologia noastra cotidiana si care tradeaza gandurile nespuse ale interlocutorului. Completeaza in mod fericit prima carte, oferind atuurile cunoasterii comunicarii non-verbale.

Nota: 10/10


3. Restul cartilor din colectia "Psihologia vietii cotidiene ", pentru a avea o bruma de cunostiinte de psihologie necesare aplicarii si dezvoltarii tehnicilor de inginerie sociala. Nu toate titlurile sunt necesare, dar adreseaza probleme specifice fiecaruia (timiditate, nervozitate), probleme ce ar putea constitui impedimente in aplicarea "strategiilor".

Exemple de titluri:

Fii calm! Autor: Dr. Paul Hauck
Nu te invinui! Autor: Tony Gouch
Timiditatea Autor: Dianne Doubtfire
Siguranta emotionala  Autor: Gael Lindenfield

Nu le-am aprofundat, deci nu prea am cum sa dau note. In opinia mea nu se ridica la valoarea primelor doua, deci as indrazni un 8/10 la modul general.
                                  
4. Orice se poate negocia

Autor: Herb Cohen
Editura: COLLOSEUM
An de aparitie: 1995

O carte excelenta despre arta negocierii. O carte "gandita", care urmareste un plan general de organizare bine structurat care trateaza pe rand unitatile ce intervin in negociere: timpul, informatia, puterea; tipurile de negociere (la telefon, in persoana) si ofera definitii; "diseca" stilurile de negociere (sovietic, castig-castigi).
Nota: 10/10

5. Pentru intelegerea mecanismelor ce stau in spatele "ingineriei" recomand frunzarirea unui manual basic de psihologie. Nu trebuie citit, doar rasfoit si intelesi termenii de baza.

Nu fac aici referire la lucrarile lui Kevin Mitnick sau infama "How to steal one's job" (sau cam asa ceva, oricum asta e ideea), carti care ofera informatii "nocive"  :drac: , dar care ar trebui consultate cu scop pur educativ, ultima citata chiar din ratiuni de auto-aparare  :P .

Colectia mai sus-citata (1,2,3) se poate gasi, pentru cei interesati, de vanzare la o librarie virtuala romaneasca. Google it!
A patra nu cred, este mai veche, in mod sigur la anticariate.

Acum... Ma intereseaza opiniile cuiva care a citit Arta de a comunica si de a convinge Autori: Commarmond Gisele, Exiga Alain  

si Am reusit!: strategii, tehnici, metode Missoum Guy

:cool: DISCLAIMER  :cool:

1. Cartile nu au fost nicidecum citate in scop publicitar.
2. Notele exprima opiniile mele si nu pot fi facut vinovat de cheltuirea unor bani aiurea din bugetul personal daca voua nu va place vreo carte si dati banii pe ea.

#2
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004
:)
unde le pot gasi?

#3
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
In librarii. De exemplu: www.dol.ro

#4
NihilX

NihilX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 30.12.2001

Quote

Originally posted by Johnnywal
:)
unde le pot gasi?



"Colectia mai sus-citata (1,2,3) se poate gasi, pentru cei interesati, de vanzare la o librarie virtuala romaneasca. Google it!
A patra nu cred, este mai veche, in mod sigur la anticariate "

Mda...
Folosing Google si chiar mirifica optiune "I'm feeling lucky", puteai sa o gasesti pe numarul 1 (Limbajul vorbirii) din prima:

http://www.google.ro...F-8&hl=ro&meta=

A doua (Limbajul trupului), e drept, este al doilea rezultat gasit...

http://www.google.ro...F-8&hl=ro&meta=

Daca pe astea nu le gaseai, de "Orice se poate negocia" sigur n-o sa dai pentru ca se afla in anticariate (un fel de librarii, dar cu carti vechi  :drac: ).

Cat despre manuale de psihologie, deh... Mai greu, trebuie sa iti folosesti un pic imaginatia si sa cauti tu titluri posibile.  As incepe tot cu Google, folosind incredibila combinatie de termeni "MANUAL DE PSIHOLOGIE" si DIN NOU mirifica optiune "Ma simt norocos".

http://www.google.ro...sihologie&meta=

Dar, bineinteles, te poti inscrie alternativ la cursurile unei facultati gen Psihologie, unde sigur o sa dai de astfel de manuale...

Iti urez mult succes!

#5
Ina

Ina

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 541
  • Înscris: 06.01.2004

Quote

Originally posted by NihilX

1. Limbajul vorbirii: arta conversatiei  

Autori: Pease Allan, Garner Alan Editura: POLIMARK
An de aparitie: 2002
Numar de pagini: 144

 
2. Limbajul trupului  
Autor: Pease Allan  



Am aceste 2 carti . Parerea mea este ca e mai buna cea de-a doua, despre limbajul trupului, decat decat cea despre limbajul vorbirii, pentru ca in Limbajul Vorbirii,  Allan Pease da niste exemple care mai mult se potrivesc culturii si civilizatiei americane, decat pt noi, sau pt restul nationalitatilor in general.Sau poate ca nu s-a gasit cea mai potrivita traducere, aplicabila in viata si conversatia noatra, a romanilor, de zi cu zi.Parerea mea

Cat despre Limbajul trupului,  am invatat multe lucruri interesante si chiar practice pot spune,din ea, si chiar am inceput sa pun "in aplicare" informatiile de acolo (de ex.  imi dau seama cand cineva minte, pentru ca realizeaza involuntar un anumit gest care il da de gol ;) )

#6
Sebastian

Sebastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 26.11.2001
Mie mi-a placut la nebunie prima. Am citit-o de cateva ori. Extrem de multe lucruri noi. Ai citit-o pe toata.
Uite, am sa expun din ea tehnica discului stricat. Cred ca am sa o fac diseara intr-un thread nou.

#7
georgerc

georgerc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 26.02.2004
Punctele 1 si 2 din mesajul initial si Arta de a comunica si de a convinge Autori: Commarmond Gisele, Exiga Alain le-am gasit dupa o plimbare de un week-end pe la libraria Noi (din centru) si pe la raionul de carte de la Cora (pe dol.ro s-a epuizat stocul). De asemenea, la Noi mai gasiti si niste carti despre tehnici de manipulare.

Sa auzim de bine!
George

#8
honeybunny

honeybunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 524
  • Înscris: 27.04.2004

Quote

Originally posted by Ina
Am aceste 2 carti . Parerea mea este ca e mai buna cea de-a doua, despre limbajul trupului, decat decat cea despre limbajul vorbirii, pentru ca in Limbajul Vorbirii,  Allan Pease da niste exemple care mai mult se potrivesc culturii si civilizatiei americane, decat pt noi, sau pt restul nationalitatilor in general.Sau poate ca nu s-a gasit cea mai potrivita traducere, aplicabila in viata si conversatia noatra, a romanilor, de zi cu zi.Parerea mea


.Aici sunt total de acord, Limbajul Vorbirii este tradusa prost, nu este adaptata la Europa sau la modul de viata romanesc. Este mot a mot tradusa. Intelegi daca vrei ce este de inteles dar nu ai exemple aplicabile la noi. In esenta ei este o carte excelenta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate