Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

surplus RAM

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
Dupa cum am mai anuntat in alte posturi , detin  1 giga ram sub forma a doua module de 512 ddr2 800 mhz KINGSTON HIPERX  , initial am avut in sistem un singur modul si am mai adaugat ulterior inca unul .
Nu ca se simte nevoia stringenta , pentru ca la activitatile obisnuite n-am simtit nici utilitatea celui de-al doile modul de 512 ,
dar daca , as adauga totusi ceva ram , m-am gandit la un modul de 1024 , tot ddr2 800 si tot KINGSTON ori CORSAIR , iar cele de 512 sa incerc sa le elimin incet incet pana raman cu doua de 1024 .Cu 2 giga ram cred ca voi defila lejer in urmatorii
doi ani .Astazi am avut drum pe la DC si am gasit in raft un modul de 1 giga marca VERITECH la un pret care m-a incantat
145.00 ron , mi-am zis sa nu cumpar pana ce nu aflu cate ceva despre aceasta marca ,iar acasa , la un search pe net nu am reusit sa deslusesc mare lucru .
NU fac OC , din principiu , eu doresc ca sistemul sa mearga bine  fara interventii cu RED BULL
Asadar , imi puteti spune , va rog , ce parere aveti , cum sa fac trecerea la 2 giga , sa mai astept  si sa ma orientez spre ....?

#2
mirch_bam

mirch_bam

    JUST...A...PASSENGER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,108
  • Înscris: 05.02.2006
Nu mai merge pe raft la DC, nu vreau sa le fac antireclama, dar daca tie ti s-a parut bun pretul unui modul DDR2 de 1GB (nici nu ai zis ce frecventa) la ei, atunci uita-te si la asta (e doar un exemplu, nu o lua de "za best")
Urmareste preturile magazinelor online si incearca sa iei 2 module identice de 1GB, insa documenteaza-te bine asupra suportului placii de baza, ca unele placi de baza nu "se pupa" cu unele module de memorie.

#3
raz_md

raz_md

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 27.09.2006
Subscriu si eu la ce a zis mirch mai sus, mai uita-te si pe la magazine online, eu de obicei am luat de la DC(sau alte magazine ne-online) cand trebuia sa am urgent ceva si nu puteam astepta 1-2 zile. In rest nu prea se merita...

#4
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006

View Postmirch_bam, on Aug 15 2007, 23:46, said:

Nu mai merge pe raft la DC, nu vreau sa le fac antireclama, dar daca tie ti s-a parut bun pretul unui modul DDR2 de 1GB (nici nu ai zis ce frecventa) la ei, atunci uita-te si la asta (e doar un exemplu, nu o lua de "za best")
Urmareste preturile magazinelor online si incearca sa iei 2 module identice de 1GB, insa documenteaza-te bine asupra suportului placii de baza, ca unele placi de baza nu "se pupa" cu unele module de memorie.



Este ,intr-adevar,deranjant sa constati ca pretuirile din magazine sunt "umflate ' fata de ceea ce ai putea cumpara de pe net.
Dar tot din ceea ce posteaza aici , observ ca risti sa castigi mare popularitate in randul celor ce au de reprosat ceva furnizorilor online .Este de preferat sa pipai cu mana ta ceea ce-ti doresti inainte de a opta pentru achizitie :iar informatia cunoscuta ,in prealabil, va ajuta la evitarea situatiilor in care una sau mai multe componente nu corespund specificatiilor .
Iar un modul de ram insotit de cheltuielile de transport  s-ar putea sa ajunga tot pe-acolo ............ca pret !

#5
acatoiu

acatoiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 30.01.2007
depinde, unele magazine au preturile atat de umflate incat nu iti vine sa crezi  :lol:
dar cazurile nefericite sunt destul de rare  :P

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate