Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Intepatura de albina sau viespe

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
ursulache

ursulache

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 09.10.2007
Este important cum scoti acul(asta cand ramane intreg cu tot cu extremitatea de la albina). Desii stiam totusi ultima data i l-am scos sotului prin extragere, mare greseala, l-a costat un soc anafilactic.
Chiar nu e de glumit, se poate murii dintr-o albina. Eu ma umflu rau de la intepaturi, el nu s-a umflat niciodata si totusi.....nu vreau sa mai vad un alt soc anafilactic.
E important de stiut ca reactiile astea severe se instaleaza imediat nu la cateva ore sau zi.

#20
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
eu sunnt alergic la creaturile astea .
m-a intepat acum ceva ani o albina si am ajuns la spital. mana dreapta se umflase, era tare si se vedeau toate vasele de sange. avea o culoare tare ciudata (un fel de mov) si dupa 2 saptamani de antibiotice mi-a trecut.
asa patesc de la majoritatea insectelor intepatoare (din pacate ...si tantarii :( )

#21
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
@lex404: E posibil sa fii si alergic, dar ce descrii tu aici nu e alergie. E mai degraba o flebita (inflamatie a venelor), si probabil o infectie, daca a trecut cu antibiotice. Alergia nu trece cu antibiotice. Dar daca faci flebite in mod repetat, ar trebui sa investighezi mai in profunzime, fiindca ar putea sa fie ceva mai grav (cuplat si cu problema cu piciorul).

Edited by antigen, 11 May 2009 - 11:11.


#22
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009
infectia respectiva mi se face doar in cazul unei intepaturi (asa sunt de cand ma stiu) iar piciorul imi face probleme de vreo 4 luni :D

#23
gabiseN

gabiseN

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 26.07.2008
Ieri am fost undeva plecat și am fost înțepat de o viespe. Am reușit să scot imediat acul. Fiind la îdepărtare de casă nu am putut să-mi aplic nici un fel de tratament. Și am stat așa. Pe la miezul nopții m-am trezit cu febră, sufocări si dureri de cap. Parcă aveam frisoane, mușchii mi se contractau aiurea(e posibil sa ȘI fi răcit).Dimineața, m-am trezit cu piciorul umflat, iar cu trecerea timpului s-a umflat si mai tare. Abia acum am ajuns acasă si mi-am pus o compresie cu apă rece. Nu știu ce să fac. Mă daore foarte tare, abia pot merge si nu știu ce să fac.

Este problema lui Stifflerr, dar nu o poate posta pentru că și-a luat suspend 3 zile. M-am oferit eu să-l ajut așa că rog cei în domeniu să ofere un ajutor dacă se poate.

#24
S0RlN

S0RlN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.07.2009
Azi m-a intepat si pe mine o viespe. S-a bagat in cutia mea de bere RED's si de unde pusca mea sa stiu ca e acolo ...
M-a intepat in limba!

Doare de iti vine sa te dai cu capul de pereti ...

Acum ... no ... acolo cu ce pusca mea sa ma dau ... sa nu ma mai doara :) ca de trecut trece ... dar greu ...
Deja de vreo 2 ore ma doare si continua ...

E ca si cum m-as fi ars rau ... la limba ...

#25
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Un antialergic (Claritine, Aerius, Xyzal, etc.) ai luat? Încearcă să sugi și pastile din-acelea pentru gât, cu anestezic. Mie îmi amorțesc limba.

Dacă se umflă rău, direct la Urgențe!!!

#26
Versus76

Versus76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 846
  • Înscris: 23.05.2008
Dacă se umfla, asta se întâmpla imediat, împreună cu alte semne care dovedeau o alergie.
Pentru durere era ideal un cub de gheață în gură. Durerea nu e un semn de alergie. ^_^

#27
radukjunior

radukjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 25.10.2007
M-a intepat acum vreo 3 zile o albina intr-un deget de la picior.
M-a durut destul de tare si nu am vazut niciun ac plus ca albina a zburat dupa vreo 5 minute de la intepatura :confuzzled:
Asa ca am dat fuga la baie si mi-am pus piciorul sub apa rece sa calmez durerea.
M-au mai intepat albine acum multa vreme si de aceea nu m-am alarmat foarte tare, dar de la intepatura picioru e putin umflat si rosu si am mancarimi. :mellow:
Ce sfaturi imi dati?

P.S. Zona selectata e rosie si umflata, iar poza cu degetul e cam in ceata, dar acolo am fost intepat.

Attached Files


Edited by radukjunior, 21 August 2009 - 14:47.


#28
clemen25_b

clemen25_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.04.2009
eu cand eram mica si mergeam la bunici in vacanta imi incasam nenumarate intepaturi de albina, pentru ca bunicii mei aveau vreo 6 stupi exact in gradinita din fata casei, iar cand voiai sa intri in curte trebuia sa strabati o alee care era cam la 2m in fata stupilor.deci erai tinta sigura.si tin minte ca de fiecare data cand ma intepa cate o impielitata bunica imi freca intepatura cu patrunjel verde.adevarul este ca de umflat tot se umfla.am stat cu ochii umflati de nici nu mai stiu cate ori.adevarul este ca atunci nu mi se parea un leac tocmai eficient, dar acum mi s-a mai intamplat sa ma intepe viespi.si am frecat repede cu patrunjel si dupa cateva minute in care m-a usturat rau intepatura a trecut.fara sa se inroseasca si fara sa se umfle.ca sa nu mai spun ca pe urma nu m-a mai durut de loc.acum insa sunt foarte suparata.acum 2 zile mi-a intrat o viespe in bucatarie.am incercat sa o dau afara si cand am deschis geamul a disparut.mai tarziu insa a reaparut pe mana mea si pe nepusa masa m-a si altoit.necazul e ca nu mai am patrunjel verde si s-a umflat mana si acum e tare si rosu locul respectiv, plus ca e si fierbinte.

#29
badguy_gooduguy

badguy_gooduguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2010
baieti cand va vad cateodata pe forum cate tampeni inaberati ...

Deci, s-o luam cu frumosul.

Socul anafilactic, se produce de obicei in 2 minute (maxim 60) de la intepatura. Incepe sa ti se umfle limba, picioarele, membrele, sa iti apara pete rosii pe piele (in zonele care nu ai fost intepat) si incepi sa te sufoci si sa lesini.

Socul anafilactic se produce din cauza sistemului imunitar a cuiva. Acesta incepe sa riposteze peste limite.

Persoanele care pot suferi de un soc anafilactic din cauza unei albine sunt 1 la 2000 de persoane. Dupa romania 2% din populatie.


Un om normal ar trebui sa suporte cam 200-300 intepaturi de albina, fara nici un fel de probleme.

Doar albinele mature, (culegatoare) pot intepa. Cele tinere nu pot intepa, sau daca inteapa nu prea isi are efectul. Asta e doar  cauza ca unele intepaturi sa se umfle mai rau decat altele.

De obicei (dar nu in toate cazurile) locul se umfla a doua zi de la intepare, iar in a treia zi isi revine. (lasandu-se cu mancarimi in acelasi timp)

----
Apropo sa vedeti prostie ca la romani.
M-au muscat odata de mana, era toata mana umflat,si ii zic unei fete. Ea imi zice "urgent fuguta la medic". Si eu i-am zis ca dispare, si ea imi zice ca nu disparare "fara anti titanus" (sau cum se mai scrie)
Si aud de la ea ca in urma cu un an a intepat-o o albina, i s-a umflat mana, si a sunat la 112, si astia de la urgente i-au dat antititanus) ...

Oricum traim intr-o tara unde doctorii dau anti titanus pt. intepaturi de albine, si incerca sa te convinga ca daca nu porti ochelarii iti strici privirea (ceea ce in 99% din cazuri e exact invers). Chiar Basescu a zis ca 40% dintre medici pun diagnostic complet gresit.
Pacat ca o gramada de fraieri speriati intra pe forumuri si incerca sa-i convinga si pe altii de tot felul de legende urbane.

Poi voi va dati seama ca doar in judetul Bihor sunt in jur de 5000 crescatori de albine inregitrati la ACA?! O albina te inteapa si prin haine fara probleme. Ce naiba ar fi sa sune toti intr-o veselie la 112 dupa anti- titanus?!

PS: Posed cateva zeci de familii de albine si stiu ce vorbesc, mai ales ca sunt saptamani cand iau cateva zeci de intepaturi.




View Postantigen, on 16th August 2009, 19:46, said:

Dacă se umflă rău, direct la Urgențe!!!

E ceva absolut normal sa se umfle rau.

View Postradukjunior, on 21st August 2009, 15:45, said:

M-a intepat acum vreo 3 zile o albina intr-un deget de la picior.
M-a durut destul de tare si nu am vazut niciun ac plus ca albina a zburat dupa vreo 5 minute de la intepatura :confuzzled:

Nu e neaparat nevoie ca albina sa-si lase acul. Sau daca il lasa nu e neaparat nevoie  sa intre adanc in piele, poate te-ai frecat si a iesit fara ca macar sa-ti dai seama? Sau poate te-a intepat un viespe. Viespele nu isi lasa acul.


View PostS0RlN, on 16th August 2009, 19:39, said:

Azi m-a intepat si pe mine o viespe. S-a bagat in cutia mea de bere RED's si de unde pusca mea sa stiu ca e acolo ...
M-a intepat in limba!

Doare de iti vine sa te dai cu capul de pereti ...

Acum ... no ... acolo cu ce pusca mea sa ma dau ... sa nu ma mai doara :) ca de trecut trece ... dar greu ...
Deja de vreo 2 ore ma doare si continua ...

E ca si cum m-as fi ars rau ... la limba ...

Ai grija daca te musca de limba, nas sau gat  (pt: toti prostii , ma refer ca albina poate intra in gat si sa te muste, nu ca te musca de partea exterioara) .. se poate umfla si te poti sufoca.

View PostgabiseN, on 2nd August 2009, 17:42, said:

Ieri am fost undeva plecat și am fost înțepat de o viespe. Am reușit să scot imediat acul. Fiind la îdepărtare de casă nu am putut să-mi aplic nici un fel de tratament. Și am stat așa. Pe la miezul nopții m-am trezit cu febră, sufocări si dureri de cap. Parcă aveam frisoane, mușchii mi se contractau aiurea(e posibil sa ȘI fi răcit).Dimineața, m-am trezit cu piciorul umflat, iar cu trecerea timpului s-a umflat si mai tare. Abia acum am ajuns acasă si mi-am pus o compresie cu apă rece. Nu știu ce să fac. Mă daore foarte tare, abia pot merge si nu știu ce să fac.

Viespele nu isi lasa acul. Poate ca a fost o albina.


View PostgabiseN, on 2nd August 2009, 17:42, said:

Ieri am fost undeva plecat și am fost înțepat de o viespe. Am reușit să scot imediat acul. Fiind la îdepărtare de casă nu am putut să-mi aplic nici un fel de tratament. Și am stat așa. Pe la miezul nopții m-am trezit cu febră, sufocări si dureri de cap. Parcă aveam frisoane, mușchii mi se contractau aiurea(e posibil sa ȘI fi răcit).Dimineața, m-am trezit cu piciorul umflat, iar cu trecerea timpului s-a umflat si mai tare. Abia acum am ajuns acasă si mi-am pus o compresie cu apă rece. Nu știu ce să fac. Mă daore foarte tare, abia pot merge si nu știu ce să fac.

Este problema lui Stifflerr, dar nu o poate posta pentru că și-a luat suspend 3 zile. M-am oferit eu să-l ajut așa că rog cei în domeniu să ofere un ajutor dacă se poate.

Viesepele nu isi lasa acul. Nici bondarul. Ce l-o fi muscat oare? Sa fie fost albina? E ceva normal sa ti se umfle a doua zi.
Febrara, durerile de cap si sufocarile in mod cert ca au fost provocate  de o raceala.
Compresa cu apa rece, cred ca e o vrajeala.  Dupa ce veninul si-a facut efectul, si locul ti s-a umflat, nu mai ai ce face, decat sa mai astepti inca ~ 24-48 de ore.

Daca te musca f. multe albine, gen 100-500 exista un medicament pe care il poti lua intravenos, la interval de maxim cateva ore.  Daca te-au muscat cand esti beat ai u avantaj : si alcoolul neutralizeaza efectul cat de cat.

View Postursulache, on 19th August 2008, 14:03, said:

Este important cum scoti acul(asta cand ramane intreg cu tot cu extremitatea de la albina). Desii stiam totusi ultima data i l-am scos sotului prin extragere, mare greseala, l-a costat un soc anafilactic.
Chiar nu e de glumit, se poate murii dintr-o albina. Eu ma umflu rau de la intepaturi, el nu s-a umflat niciodata si totusi.....nu vreau sa mai vad un alt soc anafilactic.
E important de stiut ca reactiile astea severe se instaleaza imediat nu la cateva ore sau zi.

Cel mai bun mod sa-l scoti este sa-l tragi cu unghia. Daca-l prinzi intre degete, storci si mai mult punguta de venin.
Esti sigura ca da la albine i se trage la sotul dvs? Sau ati mers la spital "l-a muscat albina, l-a muscat albina" !?
Nu de alta, dar e imposibil ca azi sa nu fii alergic la albine, si maine sa fii... Se pot face teste la doctori autorizati, si iti zic ei la ce esti alergic, si la ce nu esti...

Edited by badguy_gooduguy, 12 May 2010 - 16:50.


#30
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006

View Postbadguy_gooduguy, on 12th May 2010, 18:03, said:

Persoanele care pot suferi de un soc anafilactic din cauza unei albine sunt 1 la 2000 de persoane. Dupa romania 2% din populatie.
Cum adică 2% din populație?! Poate 2% din cei înțepați...


Quote

E ceva absolut normal sa se umfle rau.
Eu îi răspundeam unei persoane înțepate în limbă. O fi normal să se umfle, dar e și periculos, și de-asta ar fi fost nevoie de o vizită la Urgențe.


Quote

Nu de alta, dar e imposibil ca azi sa nu fii alergic la albine, si maine sa fii... Se pot face teste la doctori autorizati, si iti zic ei la ce esti alergic, si la ce nu esti...
Este posibil. De fapt chiar așa se întâmplă. Reacția alergică nu apare niciodată la primul contact.

#31
sygeplejersken

sygeplejersken

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 18.01.2010

View Postbadguy_gooduguy, on 12th May 2010, 17:03, said:

Socul anafilactic, se produce de obicei in 2 minute (maxim 60) de la intepatura. Incepe sa ti se umfle limba, picioarele, membrele, sa iti apara pete rosii pe piele (in zonele care nu ai fost intepat) si incepi sa te sufoci si sa lesini.

PS: Posed cateva zeci de familii de albine si stiu ce vorbesc, mai ales ca sunt saptamani cand iau cateva zeci de intepaturi.

Sa stii ca pacientii care intra in soc anafilactic se recunosc imediat. Multi dintre ei incep subit sa simta o stare de disconfort, ii mananca pielea, mai toti se scarpina in zona gatului, incepe sa le curga nasul sau sa stranute. Asa mi-a spus mie un profesor si am vazut asta la cativa pacienti.

Tratamentul ptr soc anafilatic in Danemarca este urmatorul:
se da imediat 0,5-0,6 mg adrenalina s.c. sau i.m
se resusciteaza pacientul, se asigura respiratia pacientului cu 5- 10 l oxigen, eventual respiratie asistata cu balon Rubben
se baga cannula i.v. si 1 litru de NaCl 0,9%
se verifica periodic tensiunea si pulsul pacientului
se administreaza i.v. 2 mg de Tavegyl -antihistaminice ptr reactia alergica
apoi se da 80-100 mg Solumedrol i.v.
daca pacientul are in continuare probleme de respiratie se administreaza inhalatii cu Berodural beta2 antagoniste ca sa se dilate bronhiile
daca pacentul face crampe, li se mai administreaza 10 mg de Stesolid (diazepam) i.v. sau rectal
pacientul este tinut sub observatie 24 ore
a doua zi se externeaza

#32
badguy_gooduguy

badguy_gooduguy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.05.2010

View Postsygeplejersken, on 13th May 2010, 11:41, said:

Sa stii ca pacientii care intra in soc anafilactic se recunosc imediat. Multi dintre ei incep subit sa simta o stare de disconfort, ii mananca pielea, mai toti se scarpina in zona gatului, incepe sa le curga nasul sau sa stranute. Asa mi-a spus mie un profesor si am vazut asta la cativa pacienti.

Inteleg. Poi tot ce stiu eu e ca apare in 2 minute de la o intepatura, deci nu poti sa-ti faci griji de la o albina care te-a intepat ieri.

View Postantigen, on 13th May 2010, 00:06, said:

Cum adică 2% din populație?! Poate 2% din cei înțepați...
Am zis ca o albina poate provoca probleme la 2% din populatie. Normal daca-i inteapa.


View Postantigen, on 13th May 2010, 00:06, said:

Este posibil. De fapt chiar așa se întâmplă. Reacția alergică nu apare niciodată la primul contact.
Dar nici cum zicea ursulache pe aici ,ca sotul ei a fost intepat de zeci de ori in zeci de perioade diferite, iar dupa aia i s-a facut rau... Susectez ca s-a dus cu gura mare la doctor "l-a intepat albina, l-a intepat albina" iar doctorii de acolo ar fi zis "uhhh ,da... albina e de vina!" La urma urmei au rezolvat o problema,nu?


Apropo, daca va uitati pe wikipedia are sa vedeti ca toate tratamentele alea cu sare, otet, cartofi copti pusi pe piele etc sunt ineficiente deoarece veninul ajunge f. repede cat mai adanc sub piele.

Edited by badguy_gooduguy, 13 May 2010 - 14:51.


#33
Clayman

Clayman

    InFlamer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,067
  • Înscris: 28.04.2004
- primavara cand ies din hibernare, albinele sunt mai "veninoase"....riscul de a face soc atunci, pare ca e mai mare
- fara nici un semn premergator, urmatoarea muscatura poate sa declanseze socul.
- nu e obligatoriu sa fie prezinte toate semnele descrise din manual, iar semnele premergatoare se poate sa nu fie concludente. se poate lasa doar cu ruperea filmului si udarea pantalonilor.  oricum "se lasa noaptea" in mai putin de 5 minute de cand te musca albina si se intampla f.rapid, d-aia e mai prudent sa te pui undeva jos, sa nu dai cu capu` cand vine "mos ene".
- hemisuccinatul e bun pt filme. in practica, pe coclauri la 20 si de minute de salvare si morcovit pe deasupra sunt mici sansele sa apuci sa amesteci componentele, apoi sa mai faci si o adrenalina, etc. asta ca sa nu mai zic de varianta in care trebuie sa ti le faci singur
- cea mai buna solutie e injectia gata preparata de-a gata pt administrat in soc, pusa la indemana si de care stiu toti din familie...

nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva.

#34
loveatv

loveatv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 10.05.2009
Ieri eram prin gradina si am fost atacat de o albina(vecinul are zeci de stupi).M-a intepat in obrazul drept,m-am dus am scos acul,am spalat bine si am pus spirt.
Fiind alergic la majoritatea muscaturilor de insecte,am baut un Flonidan.Pe moment s-a umflat putin,insa acum de dimineata m-am trezit cu tot obrazul umflat,locul in care am fost intepat este cam tare si este foarte cald.E umpic cam deranjant.
Mama mi-a pus o compresa cu otet si apa,insa am citit ca nu e buna,ce sa pun?
De asemenea tot mama(care este pe "stil vechi") a spus sa ma duc sa-mi fac un antitetanos.Este necesar?

PS:Ce m-a uimit e faptul ca dupa ce am mers din nou in gradina,o alta albina m-a atacat insa m-am ferit.

Edited by loveatv, 26 September 2010 - 09:46.


#35
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Nu e necesar antitetanosul.

Poți să mai iei un Flonidan, iar pe umflătură să pui un unguent cu corticosteroid (Elocom, Advantan, Fluocinolon, Diprogenta, Betasone, etc.)

#36
Nexxus_2009

Nexxus_2009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 14.09.2009
Am si eu o intrebare: duminica seara (17 octombrie) am fost intepat de o viespe in zona capului, cam unde se termina fruntea si incepe freza. Ametita m-a intepat de trei ori pana am reusit sa o dibui si sa-i explic ca nu-mi place sa fiu intepat. Chestia este ca pe moment aveam momente cand totul era ok care alternau cu momente cand simteam o mare presiune in... cap si se invartea camera cu mine, dar atat, fara alte... probleme. Luni, (18 octombrie) nu am avut nimic, durerile de cap erau din ce in ce mai slabe si totul parea ok. Spre seara insa am simtit ca mi s-a umflat locul intepaturii. Dimineata (19 octombrie) a inceput sa se desumfle locul cu pricina si mi s-a umflat fruntea (de zici ca eram klingonian nu alta). Spre seara a inceput sa se dezumfle fruntea dar mi s-a umflat nasul - aratam de-a dreptul hidos. Azi, marti (20 octombrie) mi s-a dezumflat nasul dar s-au umflat ochii, atat de rau incat am probleme sa clipesc. Acum, cand scriu au inceput sa se dezumfle ochii, iar nasul aproape ca au revenit la normal.
Deci, intrebarea mea este, cat o voi mai tine asa ca deja m-am plictisit sa arat ca de pe alta planeta?
Aveti idee, exista vreun tratament, ceva, care sa faca sa calmeze umflarea diferitelor zone ale fetei?

Edited by Nexxus_2009, 20 October 2010 - 14:01.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate